Transport medyczny samolotem pasażerskim

Czas czytania: 2 minut

Lotniczy transport medyczny samolotem pasażerskim może okazać się korzystniejszą cenowo alternatywą, jednak zgoda na taki lot zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz trasy lotu.

Ciężko chorzy pacjenci są zwykle transportowani odrzutowcem medycznym, ze względu na dostępne tam urządzenia do intensywnej terapii, lub śmigłowcem sanitarnym. Jednak dla niektórych pacjentów, lotniczy transport medyczny w samolocie regularnych linii jest równie bezpieczną alternatywą. W ramach naszej usługi dbamy o to, aby naszym pacjentom podczas lotu medycznego zawsze towarzyszył wykwalifikowany personel sanitarny wyposażony w medyczny sprzęt ratunkowy.

Zazwyczaj transport chorego samolotem może odbywać się na trzy sposoby:

  • Transport chorego z lotniczą prywatną pomocą medyczną
  • Transport chorego na na noszach w samolocie pasażerskim
  • Transport sanitarny chorego z intensywną terapią

Przy wyborze właściwego wariantu szczególną uwagę zwracamy zawsze na komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Organizujemy dla naszych pacjentów lotniczy transport medyczny, który zapewni im warunki sanitarne dostosowane do ich potrzeb zdrowotnych.

Kiedy medyczny transport lotniczy na pokładzie regularnych linii jest możliwy? 

Dla pacjentów, którzy nie wymagają pilnego medycznego transportu drogą lotniczą, repatriacja za pośrednictwem regularnych linii lotniczych może być, ze względu na niższe koszty, korzystniejszą alternatywą.

Chorzy, którzy chcą być transportowani na pokładzie linii komercyjnych, muszą otrzymać zlecenie na lotniczy transport medyczny oraz zgodę linii lotniczej. Aby się udało, stan zdrowia chorego nie może stanowić zagrożenia dla innych pasażerów, co jest wykluczone np. w przypadku pacjentów z chorobą zakaźną.

Transport chorego a lotnicza prywatna pomoc medyczna

Lot liniowy - Repatriacje z zagranicy

Pacjentom poruszającym się o własnych siłach, którzy nie są obłożnie chorzy, a którzy mimo to np. ze względu na przebyte choroby na czas lotu potrzebują nadzoru personelu medycznego, oferujemy usługę prywatnej pomocy medycznej w samolocie. Lotniczą prywatną pomoc lekarską, oferujemy szczególnie dla osłabionych, ale mobilnych pacjentów, którym nie mogą towarzyszyć członkowie rodziny lub inni opiekunowie.

Wynajęty przez nas wyspecjalizowany lekarz lub sanitariusz, towarzyszy pacjentowi podczas całego lotu. Ponadto osoba z personelu medycznego posiada sprzęt ratownictwa medycznego i w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta może szybko interweniować w każdym momencie trwania lotu sanitarnego. Loty pod nadzorem medycznym są zazwyczaj przeprowadzane w klasie Biznes, ale mogą być również realizowane w klasie Economy.

Szczególną wagę przykładamy do wyboru lotniczego personelu medycznego, który towarzyszy pacjentowi podczas lotu. Dobre samopoczucie pacjenta, zwłaszcza podczas lotów długodystansowych to ważny czynnik wpływający na stan jego zdrowia i pomyślny transport drogą lotniczą. Dlatego bardzo istotne są dla nas kwalifikacje zawodowe osób z lotniczej eskorty medycznej oraz ich umiejętność stworzenia empatycznej relacji z pacjentem.

Lot na noszach w samolocie pasażerskim 

Loty z opieką medyczną

Dla pacjentów którzy z powodu choroby muszą podróżować w pozycji leżącej, a którzy jednak zdecydują się na medyczny transport samolotem pasażerskim (Zobacz również: Transport odrzutowcem medycznym) w kabinie dla pasażerów montuje się specjalne nosze (ang. strecher), które są oddzielone od reszty pokładu specjalną zasłoną. Taki przewóz chorych na noszach w samolotach liniowych jest możliwy na całym świecie, również podczas lotów długodystansowych.

Towarzyszący personel medyczny podróżuje z pacjentem, aby móc szybko zareagować w przypadku zmian w jego stanie zdrowia. Krewni pacjenta mogą również siedzieć bezpośrednio przy nim.

Transport sanitarny samolotem pasażerskim z intensywną opieką

Transport chorych

Pacjenci wymagający intensywnej opieki medycznej, mogą być również transportowani samolotami pasażerskimi za pomocą tzw. PTCs (ang. Patient Transport Compartments) czyli specjalnego przedziału dla pacjentów, stworzonego na potrzeby chorego w samolotach liniowych. Medyczne i techniczne wyposażenie takiego osobnego przedziału, odpowiada wyposażeniu karetki pogotowia ratunkowego i pozwala na transport pacjentów OIOM-u z użyciem respiratora.

Przedziały PTC są wyposażone, między innymi, w następujący sprzęt medyczny:

  • Nosze podbierakowe wraz z materacem próżniowym i systemem ocieplania pacjenta 
  • Plecak ratunkowy ze sprzętem specjalistycznym do pielęgnacji dzieci i niemowląt
  • Przenośny respirator do intensywnej terapii oddechowej
  • Stacjonarny pojemnik tlenu o pojemności 2400 litrów, środki chroniące przed zakażeniem 
  • Worek samorozprężalny (resuscytator-Demand) oraz przenośne urządzenie odsysające
  • Wielofunkcyjny, przenośny kardiomonitor do pomiaru EKG, ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrii, kapnometrii i temperatury
  • bifazowy defibrylator i zewnętrzny stymulator akcji serca, urządzenie do infuzji pod ciśnieniem, perfusor

Transport pacjenta do samolotu oraz z samolotu odbywa się w pozycji leżącej w karetce pogotowia ratunkowego lub ambulansem przystosowanym do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Wybór między medycznym odrzutowcem, a transportem pacjenta komercyjną linią lotniczą może nie być łatwy, dlatego nasz zespół w Centrali Lotów Sanitarnych pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dostosowaną do Twojej indywidualnej sytuacji.

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami