FAQ - Często zadawane pytania

› Jaka jest różnica między lotem sanitarnym a lotem medycznym?

Podstawowa różnica między transportem sanitarnym a transportem medycznym sprowadza się do tego, że transport sanitarny obsługuje pacjentów w stanie stabilnym, niekoniecznie pod asystą lekarza, czasami wystarczy jedynie obecność sanitariuszy.

Transport medyczny, w tym loty medyczne, zajmuje się przewozem pacjentów w stanach zagrażających ich życiu, stanie ciężkim lub w innych nagłych przypadkach. Pacjentowi częściej towarzyszą wówczas lekarze.

Warto jednak pamiętać, że w internecie terminy te często traktowane są synonimiczne i używane wymiennie. 

› Czy transportujecie pacjentów z koronawirusem?

Tak, transport osoby zakażonej koronawirusem (COVID-19) prywatnym samolotem jest możliwy w większości przypadków. W celu organizacji bezpiecznego transportu pacjenta z koronawirusem korzystamy z nowoczesnego systemu izolacji. Wewnątrz tego urządzenia ciśnienie atmosferyczne jest obniżane, aby wyizolować wirus. W ten sposób pozostali pasażerowie na pokładzie - personel medyczny oraz ewentualne osoby towarzyszące - są bezpieczni i nie zostaną zarażeni. Jednocześnie urządzenie izolujące umożliwia udzielanie pomocy medycznej, która może być konieczna dla utrzymania zdrowia pacjenta podczas lotu medycznego.

Dowiedz się więcej na temat lotów z koronawirusem!

› Znalazłem Państwa w Internecie - czy to właściwy adres kontaktowy?

Od lat Centrala Lotów Sanitarnych oferuje prywatny transport medyczny samolotami, loty repatriacyjne oraz przewozy pacjentów. Wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji krajowych oraz międzynarodowych lotów sanitarnych, pozwala odpowiadać na potrzeby naszych pacjentów, oferując im rozwiązania i usługi, które są indywidualnie do nich dostosowywane.

Zajmujemy się wszystkimi aspektami repatriacji lotniczej, w tym biurokracją oraz kontaktami z personelem medycznym w szpitalach. Pracujemy na całym świecie, a nasze usługi świadczymy w różnych językach. Możemy odwiedzić Cię osobiście w celu przeprowadzenia konsultacji, aby upewnić się, że transport medyczny sprosta Twoim wymaganiom oraz ułatwić bezpośrednią komunikację z lekarzami i przychodniami.

Zapewniamy szybką, fachową pomoc we właściwym czasie i miejscu oraz za uczciwą cenę. Z radością przedstawimy Ci indywidualną oraz transparentną ofertę. Nie jesteśmy anonimowym call center: rozmawiasz bezpośrednio z doświadczonymi konsultantami, którzy są dostępni 24/7 przez cały rok, by odpowiedzieć na wszystkie pytania w sprawie prywatnego lotu medycznego. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie: zapewnienie jak najlepszego wsparcia chorym, jest dla nas bardzo ważne.

Możesz nam zaufać. Poznaj nasze doświadczenie i kompetencje:

  • Jesteśmy globalną firmą oferującą prywatny lotniczy transport medyczny
  • Przywiązujemy dużą wagę do praktyk dobrego zarządzania i działamy zgodnie z normami ISO 9001
  • Jesteśmy przewoźnikiem umownym - nie korzystamy z pośredników
  • Nasza kadra posiada ponad 40-letnie doświadczenie w lotnictwie medycznym
  • Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, koncentrując się na jak najlepszej opiece medycznej dla pacjenta
  • Jesteśmy częścią grupy Verdana GmbH
  • Jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku
  • Rozmawiasz z naszymi doświadczonymi konsultantami, nie prowadzimy anonimowego call center

Podsumowując, tak - trafiłeś pod właściwy adres. Zapraszamy do kontaktu!

› Jak szybko może zostać zorganizowany transport powrotny?

W niektórych przypadkach, do zorganizowania międzynarodowego transportu medycznego potrzebujemy informacji tylko z jednogodzinnym wyprzedzeniem. Nasz zespół pracuje 24 godziny na dobę przez cały rok, również w świetą, i pozostaje w stanie stałej gotowości, a nasze samoloty medyczne są strategicznie rozmieszczone w różnych częściach świata. Jeśli wymagane są specjalne zezwolenia, takie jak wizy, możemy przyspieszyć cały proces. W razie pytań związanych z transportem chorego na pokładzie samolotu, zapraszamy do kontaktu z nami.

› Z jakich krajów przewozimy pacjentów?

Zgodnie z naszym mottem „Pomagamy na całym świecie” - organizujemy loty sanitarne samolotami medycznymi oraz helikopterami, repatriacje medyczne do Polski oraz loty humanitarne z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego czy potrzebujesz naszej pomocy w Europie, Azji, Afryce, Australii, Nowej Zelandii czy Ameryce Północnej, Środkowej lub Południowej, jesteśmy w stanie szybko zorganizować medyczny transport samolotem, gwarantując przy tym najwyższy standard usług medycznych. Używając helikopterów medycznych do lotów na krótkie dystanse, możemy nawet wylądować bezpośrednio na terenie większości szpitali.

Oto lista wszystkich regionów operacyjnych oraz lotnisk z których latamy, posortowanych według kontynentów i krajów.

› Jak przebiega złożenie zlecenia na lot medyczny?

Przede wszystkim prosimy o kontakt:

Chętnie oddzwonimy - oczywiście bezpłatnie. Porozmawiamy, aby ustalić jakie są Twoje potrzeby, a następnie przedstawimy bezpłatną wycenę i damy Tobie oraz Twojej rodzinie czas na rozważenie naszej oferty i skontaktowanie się z nami.

Po otrzymaniu wszystkich informacji otrzymasz od nas pisemną wycenę wraz ze wszystkimi szczegółami lotu (np. czas lotu, miejsce spotkania, czas odbioru itp.). Po zaakceptowaniu naszej oferty, od razu przystępujemy do organizowania lotu medycznego i pozyskania wszelkich niezbędnych zezwoleń.

Standardowo za medyczny transport lotniczy przyjmujemy przelewy bankowe lub płatność kartą kredytową. Jeśli jednak wolisz, możesz umówić się na wizytę w naszej siedzibie głównej w Wuppertalu w Niemczech lub w jednym z naszych biur na całym świecie, aby zapłacić gotówką.

Jeśli masz pytania, potrzebujesz niezobowiązującej porady lub wyceny prywatnego lotu, jesteśmy do Twojej dyspozycji przez 24h/7.

› Jakie są koszty lotu medycznego?

Koszt lotu medycznego zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Trasa lotu
  • Stan pacjenta i wymaganą dla niego opiekę
  • Typ samolotu, którego używamy
  • Ilość lotniczego personelu medycznego na pokładzie samolotu
  • Dostępność samolotu
  • Transport naziemny - karetka pogotowia wioząca pacjenta na lotnisko oraz z lotniska
  • Czas organizacji lotu - Jak szybko ma się odbyć lot.

Każdy przypadek jest inny, dlatego rozpatrujemy je indywidualnie. Zapraszamy po darmową wycenę!

› Kto decyduje o tym, czy pacjent może być transportowany drogą lotniczą?

Decyzja o tym, czy pacjent może być transportowany drogą lotniczą jest podejmowana przez naszych lekarzy medycyny lotniczej!

To lekarz na pokładzie samolotu, bierze odpowiedzialność za transport chorego i to on podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy pacjent może być transportowany drogą lotniczą. Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w medycynie lotniczej oraz rozległą wiedzę na temat lotów medycznych. Dlatego potrafią najlepiej ocenić, czy stan pacjenta pozwala na jego transport czy nie. W razie jakichkolwiek niejasności, nasz lekarz konsultuje się z lekarzami prowadzącymi pacjenta, a dodatkowo w kwestii ważnych decyzji, również rodzina pacjenta jest włączana w ten proces. Czasami lekarz prowadzący pacjenta w szpitalu, może ocenić jego stan zdrowia jako niezdolny do transportu lotniczego, ponieważ nie chce brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie pacjenta oraz transport medyczny - być może obawia się, że może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Nasze prywatne samoloty medyczne są wyposażone w sprzęt do intensywnej terapii, dzięki czemu możemy bezpiecznie transportować również pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki, po przebytych udarach lub zawałach.

Dobre samopoczucie pacjenta oraz jego bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze na każdym etapie transportu medycznego, dlatego wszystkie przeloty są przygotowywane z największą starannością. W planowanie każdego lotu sanitarnego włączeni są nie tylko eksperci zajmujący się logistyką, lecz również personel prywatnej pomocy medycznej opiekującej się pacjentem w samolocie. Aby odciążyć bliskich pacjenta i zapewnić kompleksową opiekę medyczną w samolocie, zbieramy aktualne informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz, w razie potrzeby, organizujemy konsultację między lekarzami jeszcze przed lotem. Aby zapewnić spokój naszym pacjentom i ich bliskim, gwarantujemy najlepszą możliwą opiekę medyczną podczas całej podróży, zarówno w transporcie karetką pogotowia na ziemi jak również w samolocie lub helikopterze medycznym w powietrzu.

› Czy to szpital decyduje o transporcie pacjenta drogą lotniczą?

Nie. Większość lekarzy w szpitalach nie wie, jakie możliwości w zakresie opieki nad pacjentem wymagającym intensywnej terapii mamy do dyspozycji na pokładzie samolotu medycznego, dlatego często obawiają się wziąć odpowiedzialność i klasyfikują pacjentów jako niezdolnych do lotu.

To nasz personel medyczny, wykwalifikowany w medycznych lotach, zawsze podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą stanu pacjenta i tego, czy jest on zdolny do lotu. Jeżeli lekarz prowadzący ze szpitala, że pacjent nie nadaje się do transportu medycznego samolotem, nie musisz traktować tej decyzji jako ostatecznej. Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

› Lekarze w szpitalu zmuszają nas do złożenia oświadczenia zwalniającego ich z jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej. Jak należy postąpić w tej sytuacji?

Jeśli nasz personel medyczny przed lotem wydał decyzję, że pacjent jest zdolny do lotu, możesz zaufać fachowej wiedzy naszych specjalistów, podpisać oświadczenie i opuścić szpital. Nasi lekarze pokładowi posiadają wieloletnie doświadczenie i rozległą wiedzę na temat lotów medycznych i są w stanie najlepiej ocenić, czy pacjent jest zdolny do podróży sanitarnej. Nasze samoloty medyczne są wyposażone w aparaturę do intensywnej terapii, dzięki temu bezpiecznie przewozimy pacjentów również w ciężkim stanie w każdym miejscu na całym świecie. Możemy również wyposażyć nasze samoloty w specjalistyczny sprzęt, niezbędny by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

› Szpital odmawia wypisania pacjenta. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

W większości krajów pacjenci nie mogą zostać zatrzymani w szpitalu wbrew ich woli. Może się jednak zdarzyć, że personel szpitala nie chce współpracować, a bariera językowa, brak zainteresowania lub zrozumienia ze strony personelu szpitala wydają się uniemożliwiać zrealizowanie transportu pacjenta samolotem. Zawsze możesz jednak nalegać na wypisanie pacjenta ze szpitala - jeśli to konieczne, wielokrotnie powtarzając, że robisz to z własnej woli. Jeśli szpital nadal odmawia, skontaktuj się z nami. Nawet w skomplikowanych okolicznościach działamy szybko i szukamy rozwiązania oraz takiego rodzaju transportu, który będzie indywidualnie dopasowany do stanu zdrowia pacjenta.

› Pomimo próśb szpital nie chce wystawić raportu na temat stanu zdrowia pacjenta. Czy jest to zgodne z prawem?

Nie. W większości krajów powszechną praktyką jest niezwłoczne przekazywanie pacjentowi lub rodzinie not medycznych dotyczących aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli szpital odmawia wydania dokumentacji medycznej lub wypisu pacjenta, pomocne jest stanowcze odwołanie się do praw pacjenta w celu otrzymania takiej dokumentacji.

Jeśli to nie zadziała, skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wielokrotnie lekarze szpitalni są zbyt obciążeni pracą i nie mają wystarczająco dużo czasu na wypełnienie dokumentów. W takich przypadkach bardzo pomocna jest konsultacja lekarza prowadzącego z naszym personelem medycznym, z reguły to wystarcza aby wyjaśnić sytuację.

› Szpital, w którym przebywa pacjent, odmawia współpracy. Jak zareagować w takiej sytuacji?

Zdarza się, że szpitale odmawiają wydania dokumentacji medycznej lub wypisania pacjenta ponieważ twierdzą, że jest on zbyt chory, aby go transportować. Przyczyny takich decyzji są różne: poza względami finansowymi, lekarz prowadzący czasami nie chce zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli cokolwiek przytrafi się pacjentowi podczas transportu.

Jednak jest to strach nieuzasadniony: członkowie naszego lotniczego personelu lekarskiego przejmują pełną odpowiedzialność za transport chorego i to oni podejmują decyzję, czy chory może być transportowany drogą lotniczą. Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie oraz rozległą wiedzę na temat lotów medycznych, dlatego najlepiej potrafią ocenić, czy stan pacjenta pozwala na jego transport czy nie.

› Kto pomaga w komunikacji między klinikami a lekarzami?

Nasz zespół tworzą członkowie dziewięciu narodowości, dzięki czemu biegle posługujemy się niemieckim, angielskim, rosyjskim i francuskim oraz hiszpańskim, włoskim, polskim i czterema arabskimi dialektami, co pozwala nam bezpośrednio komunikować się naszymi pacjentami oraz szpitalami na całym świecie. Nasz personel jest do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby pomóc Ci w komunikacji ze szpitalami i zagranicznym personelem medycznym. W razie potrzeby możemy wysłać również tłumacza lub lekarzy mówiących w kilku językach, aby wesprzeć Cię w dowolnym miejscu na świecie.

W zależności od lokalizacji pacjenta staramy się, żeby na pokładzie naszej latającej karetki znajdował się członek personelu medycznego mówiący w jego ojczystym języku, tak aby komunikacja była jak najbardziej efektywna.

› Jakie dokumenty są potrzebne, aby odbył się lot medyczny?

Naszym priorytetem jest zapewnienie naszemu pacjentowi zdrowia i bezpieczeństwa. Czasami szybki powrót do kraju jest kluczowy, aby pacjent mógł otrzymać leczenie jakiego potrzebuje. Dlatego rozpoczynamy organizację lotu sanitarnego, nawet jeśli nie otrzymaliśmy kompletu dokumentacji medycznej. Niektóre dokumenty mogą zostać dostarczone później, jednak brak pełnej dokumentacji nie wyklucza repatriacji pacjenta drogą lotniczą, pod warunkiem, że ich brak nie jest zagrożeniem dla zdrowia chorego.

Zasadniczo, ale nie zawsze, będziemy potrzebować dokumentacji medycznej pacjenta z kliniki lub szpitala, w którym się on leczył, wraz z dokumentami podróży, takimi jak paszporty i wizy. Przed repatriacją medyczną samolotem, nasi lekarze analizują dokumenty pacjenta, które w razie potrzeby mogą zostać również przetłumaczone. Możemy pomóc pacjentowi i jego bliskim w ubieganiu się o wizę.

Zapraszamy także do lektury artykułu, z którego dowiesz się więcej na temat dokumentów potrzebnych do organizacji lotu medycznego.

› Czy członek rodziny może towarzyszyć pacjentowi podczas lotu medycznego?

Podczas lotu na pokładzie prywatnego odrzutowca medycznego, w większości przypadków jedna osoba towarzysząca może lecieć bezpłatnie wraz z pacjentem. Istnieje oczywiście możliwość wspólnej podróży na pokładzie odrzutowca sanitarnego dla kilku bliskich osób chorego wraz z bagażami, wówczas jest niezbędny większy samolot.

To jednak model samolotu ratunkowego, który będzie realizował dany lot, jak również stan zdrowia pacjenta określają czy na pokładzie może przebywać więcej osób towarzyszących. Skontaktuj się z nami, a dostosujemy warunki transportu medycznego do Twoich indywidualnych potrzeb.

Więcej o tym, kto może towarzyszyć pacjentowi na pokładzie samolotu medycznego dowiesz się z artykułu na naszym blogu.

› Czy pacjent może przewozić ze sobą bagaż podczas lotu medycznego?

Bagaż podręczny można przewozić podczas transportu medycznego samolotem do Polski i podczas innych lotów międzynarodowych oraz krajowych. To, czy pacjent może zabrać więcej bagażu, zależy od wielkości samolotu: w większości odrzutowców medycznych, które mają na swoim wyposażeniu rozbudowany i obszerny sprzęt medyczny, może być przewożona tylko jedna sztuka bagażu podręcznego. Jeśli pacjent jest przewożony większym odrzutowcem sanitarnym, mamy do dyspozycji znacznie więcej miejsca na bagaż.

Jeśli zależy Ci, aby podczas lotu medycznego zabrać ze sobą dużą ilość bagażu, możesz wybrać większy samolot. Z przyjemnością odpowiemy na inne pytania dotyczące transportu bagażu.

› Czy na pokład samolotu może być zabrany wózek inwalidzki?

Zależy to od wielkości samolotu medycznego na danej trasie oraz oczywiście od wielkości wózka inwalidzkiego. Małe, składane wózki inwalidzkie zwykle nie stanowią żadnego problemu, należy jedynie zgłosić przed lotem, że będą zabrane na pokład. Większe elektryczne modele lub wózki inwalidzkie posiadające akumulator, ze względu na ich gabaryty oraz znaczny ciężar mogą zazwyczaj być transportowane tylko na pokładzie dużego samolotu ratunkowego.

› Dzieli nas bariera językowa – nie znam języka i nie rozumiem, co mówi personel szpitala.

W sytuacji wystąpienia bariery językowej, która utrudnia otrzymanie i zapoznanie się z informacjami na temat stanu zdrowia pacjenta, Centrala Lotów Sanitarnych udziela wsparcia językowego. Wówczas organizujemy konsultacje telefoniczne między naszym lekarzem, a lekarzem z lokalnego szpitala w danym kraju, aby zebrać wszystkie medyczne informacje o zdrowiu pacjenta.

Z reguły to wystarcza aby przygotować pacjenta do transportu prywatnym samolotem medycznym do Polski. Ponadto możemy zapewnić pomoc tłumacza lub wysłać do naszego pacjenta lekarza, który zna dany język obcy. Lekarz pokładowy przeprowadzi na miejscu rozmowy z lekarzami prowadzącymi i osobiście sprawdzi stan zdrowia pacjenta. Prosimy również o jak najszybsze poinformowanie nas, jeśli potrzebny jest personel medyczny mówiący w ojczystym języku pacjenta. Oprócz wszystkich języków europejskich, nasz personel posługuje się także rosyjskim i kilkoma dialektami arabskimi.

› W jakim języku mówi personel medyczny na pokładzie samolotu?

Aby umożliwić pacjentowi bezpośrednią komunikację z pokładowym personelem medycznym podczas lotu sanitarnego, zawsze staramy się, aby obecna tam załoga medyczna, mówiła w jego języku ojczystym. Jest to bardzo ważny element, który uspokaja pacjenta podczas lotu i dodaje mu pewności siebie.

› Czy mój lekarz rodzinny może towarzyszyć podczas lotu medycznego?

Tak, zawsze istnieje możliwość, aby Twój lekarz rodzinny dołączył podczas transportu odrzutowcem medycznym jako osoba towarzysząca (jeżeli pozwala na to ilość miejsca na pokładzie samolotu). Lekarz rodzinny nie może jednak zastąpić wykwalifikowanego zespołu medycznego, specjalizującego się w lotach medycznych, który znajduje się na pokładzie samolotu sanitarnego.

› Chcę skorzystać z leczenia za granicą. Czy możecie pomóc mi w zorganizowaniu takiego leczenia i transportu do kliniki?

Oczywiście. Chętnie pomożemy zaplanować cały pobyt, od pierwszego kontaktu z wybraną kliniką, poprzez organizację transportu sanitarnego samolotami medycznymi oraz transportu naziemnego, w postaci karetek pogotowia odbierających pacjenta z lotniska. Oferujemy również wsparcie podczas pobytu w klinice. W razie potrzeby udzielimy również wsparcia przy poszukiwaniach odpowiedniego szpitala czy kliniki, pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności wyjazdowych, jak wizy i zadbamy o Twoich towarzyszy podróży. Zapewniamy wyspecjalizowany, wielojęzyczny personel medyczny, aby Twoje leczenie za granicą było tak wygodne i bezstresowe, jak to tylko możliwe.

Dowiedz się więcej o transporcie medycznym za granicę

› Kto ma zawieźć pacjenta na lotnisko?

Korzystając z usług transport medycznego, w przypadku krótkich tras pacjenci są transportowani za pomocą śmigłowca sanitarnego. Wówczas transport naziemny na lotnisko i z lotniska nie jest potrzebny, ponieważ helikopter medyczny może wylądować w bliskim sąsiedztwie lub bezpośrednio na terenie szpitala.

Jeżeli natomiast chory musi pokonać dłuższe dystanse, wówczas w większości przypadków korzystamy z odrzutowca medycznego. Wszystkim naszym pacjentom oferujemy usługę „z łóżka do łóżka”, w ramach której organizujemy transport pacjenta karetką pogotowia, która przywiezie pacjenta ze szpitala na samolot, a następnie z lotniska do wybranego szpitala. Możesz również samodzielnie zorganizować transport naziemny - chętnie pomożemy.

› Kto zadba o transport dla osób towarzyszących?

W większości przypadków osoby, które towarzyszą pacjentowi na pokładzie samolotu medycznego, mogą również przebywać z pacjentem podczas prywatnego transportu karetkami pogotowia. Jeżeli jednak nie byłoby to możliwe, zadbamy o dodatkowy transport dla osób towarzyszących (na lotnisko lub z lotniska).

› Które samoloty wykorzystujemy do lotów medycznych?

Samolot dobieramy pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta i zapewnienia mu jak najlepszej opieki. Przy wyborze samolotu uwzględniamy takie czynniki jak trasa lotu, odległość, koszt oraz ilość osób podróżujących z pacjentem.

Do lotów medycznych używamy różnego typu samolotów, o odpowiednim zasięgu i prędkości, do lotów przystosowanych na krótkie, średnie i dalekie dystanse. Często korzystamy z następujących modeli:

  • Learjet 31, Learjet 35, Learjet 35A, Learjet 36, Learjet 45, Learjet 55 i Learjet 60
  • Bombardier Challenger
  • Cessna Citation CJ2, CJ3, CJ4, Citation Bravo, Citation Sovereign, Citation Mustang, Challenger, Hawker
  • Embraer Phenom
  • Gulfstream 100

Natomiast do przelotów z dużą ilością osób towarzyszących korzystamy z samolotów marki Dornier, zaś do transportów lotniczych w standardzie VIP używamy odrzutowców sanitarnych typu Boeing (BBJ) oraz innych znanych modeli renomowanych producentów.

Medyczne helikoptery turbośmigłowe są ekonomicznie korzystniejszą alternatywą na krótkich trasach. Samoloty te są w stanie startować z krótszych pasów startowych, które mogą znajdować się bliżej miejsca docelowego pacjenta, więc czas transportu pacjenta jest skrócony do minimum. Jeśli wolisz skorzystać z helikoptera sanitarnego, korzystamy m.in. z:

  • Beechcraft King Air 90 i 200
  • Piper Cheyenne III A

Chętnie doradzimy, który typ samolotu będzie najlepszy, biorąc pod uwagę stan pacjenta, trasę lotu, ilość posiadanego bagażu, liczbę pasażerów i indywidualne preferencje.

› Czy mogę samodzielnie wybrać typ samolotu, którym odbędzie się lot medyczny?

Tak. Możesz zdecydować, który typ samolotu zostanie wykorzystany do repatriacji sanitarnej, wybierając spośród dużej floty prywatnych odrzutowców i helikopterów ratunkowych. Postaramy się spełnić Twoje potrzeby i udzielić porady, biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak trasa lotu, stan zdrowia pacjenta, ilość bagażu oraz ilość pasażerów itd.

Poznaj wszystkie opcje oferowanego przez nas transportu!

› Jaki personel towarzyszy podczas lotu medycznego?

Każdy samolot jest obsługiwany przez dwóch pilotów i wysoko wyspecjalizowany personel medyczny. Większość samolotów sanitarnych jest wyposażona w sprzęt do intensywnej terapii i może być doposażona w dodatkowy, specjalistyczny sprzęt medyczny, w zależności od stanu zdrowia i wymagań pacjenta.

Istnieje również możliwość, aby Twój lekarz rodzinny dołączył podczas transportu odrzutowcem medycznym jako osoba towarzysząca (jeżeli pozwala na to ilość miejsca na pokładzie samolotu). Lekarz rodzinny nie może jednak zastąpić wykwalifikowanego zespołu medycznego specjalizującego się w lotach medycznych, który znajduje się na pokładzie samolotu sanitarnego.

Więcej na temat personelu medycznego podczas lotu dowiesz się z artykułu na naszym blogu.

› Jaki rodzaj medycznego sprzętu jest do dyspozycji na pokładzie samolotu ratunkowego?

Nasze samoloty medyczne wyposażone są w sprzęt do intensywnej terapii, który w zależności od typu samolotu można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu możemy zaoferować wysokiej jakości intensywną opiekę medyczną podczas lotu.

Standardowe wyposażenie medyczne naszych latających karetek obejmuje:

  • Lifeport Intensive Care Unit, wraz z materacem próżniowym i systemem załadunku pacjenta,
  • Główny zbiornik tlenu (6000 litrów) oraz obligatoryjny zbiornik dodatkowy,
  • Wielofunkcyjny przenośny kardiomonitor do pomiaru EKG, temperatury ciała, ciśnienia tętniczego i saturacji,
  • Kompaktowy defibrylator/ kardiomonitor,
  • Przenośny respirator do intensywnej terapii oddechowej,
  • Przenośny analizator do gazometrii, elektrolitów i metabolitów,
  • Telefon satelitarny do komunikacji na całym świecie.

Ta lista przedstawia jedynie przykładowy rodzaju sprzętu, który można przewozić na pokładzie naszych samolotów. Przed każdym lotem sanitarnym, nasi doktorzy z personelu pokładowego mogą podjąć decyzję o zabraniu dodatkowej aparatury medycznej, która może być potrzebna konkretnemu pacjentowi.

› Czy moje ubezpieczenie pokrywa koszty transportu chorego?

To pytanie pojawia się bardzo często, lecz nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ decyzje ubezpieczycieli są uzależnione od indywidualnego przypadku. Zdarzają się sytuacje, że firma ubezpieczeniowa pokrywa cały koszt transportu chorego samolotem medycznym w innych pokrywa tylko część kosztów. Zapraszamy do osobistego kontaktu, a wówczas będziemy mogli omówić Twoją polisę ubezpieczeniową oraz jakie są szanse pokrycia kosztów lotu sanitarnego przez Twojego ubezpieczyciela.

Nasza firma posiada kod identyfikacji instytucjonalnej (IK) do rozliczeń z firmami ubezpieczeniowymi i kasami chorych.

› Czy muszę wykupić członkostwo?

Nie, nie oferujemy programu członkowskiego. Latamy niezależnie od prawa kontraktowego i realizujemy nasze loty medyczne na całym świecie, również gdy:

  • Pacjent nie posiada ubezpieczenia
  • Ubezpieczenie pacjenta nie pokrywa kosztów transportu sanitarnego samolotem
  • Zdolność pacjenta do lotu jest potwierdzona przez nasz zespół medyczny
  • Pacjent na własne życzenie chce wypisać się ze szpitala i zamówić transport lotniczy

› Specjalne warunki podczas długoterminowej współpracy

Jeśli interesuje Cię długoterminowa współpraca w zakresie lotów medycznych na całym świecie, z przyjemnością omówimy z Tobą dostępne opcje. Współpracujemy z prestiżowymi lekarzami oraz wieloma światowej sławy klinikami i szpitalami. Zapraszamy do kontaktu z nami, a wówczas na pewno znajdziemy idealne rozwiązanie.

› Czy możesz powiedzieć coś więcej o Centrali Lotów Sanitarnych?

Z Centralą Lotów Sanitarnych zawsze jesteś w dobrych rękach. Każdego roku organizujemy setki repatriacji sanitarnych samolotem lub helikopterem, zajmując się pacjentami i ich rodzinami w przypadku nieoczekiwanych wypadków, urazów czy zachorowań. Centrala Lotów Sanitarnych jest globalną firmą z wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu lotów medycznych. W sposób profesjonalny i empatyczny dla pacjentów oraz ich rodzin, zapewniamy kompleksowy prywatny transport medyczny na którym można polegać.

Od wielu lat realizujemy loty repatriacyjne dla pacjentów, którzy chcą wrócić do Polski. Korzystamy z naszej eksperckiej wiedzy, kierując się uczciwością i transparentnością. Nasze usługi medyczne są godne zaufania. Bez względu na to, czy jest to transport chorego do Polski, lot medyczny na operację za granicą: nasze usługi są profesjonalne. Twoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są dla nas najważniejsze, dlatego oferujemy wyłącznie najwyższy standard opieki medycznej.

Szybka pomoc w międzynarodowym transporcie medycznym

Niespodziewane urazy lub nagłe zachorowania mogą zdarzyć się w dowolnym miejscu i czasie - nawet na wakacjach. Chociaż nikt nie lubi o tym myśleć, wypadek lub choroba podczas wakacji za granicą mogą przerodzić się w coś poważnego, dlatego czas reakcji odgrywa tutaj istotną rolę. Aby zminimalizować stres spowodowany takimi sytuacjami, możesz się do nas zgłosić, a my zajmiemy się wszystkim w sposób kompleksowy. Zabierzemy Cię z powrotem do kraju, dbając o zapewnienie Ci jak najlepszej pomocy medycznej na każdym etapie transportu ratunkowego.

Dlaczego powinieneś wybrać Centralę Lotów Sanitarnych?

  • Wieloletnie doświadczenie: od ponad 40 lat działamy na całym świecie i wspieramy pacjentów oraz ich rodziny, a medyczny transport powrotny z zagranicy jest jednym z elementów tego procesu. Nasz międzynarodowy zespół ma duże doświadczenie i posiada specjalistyczną wiedzę, dzięki czemu każdy lot medyczny spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa w zakresie ochrony pacjentów oraz członków ich rodzin.
  • Nowoczesna technologia i sprzęt medyczny: Centrala Lotów Sanitarnych wykorzystuje w swoich działaniach nowoczesne samoloty medyczne wyposażone w najnowocześniejszą technologię. Dzięki temu gwarantujemy znakomitą opiekę medyczną i maksymalny komfort podczas transportu.
  • Usługa "z łóżka do łóżka": obejmuje nie tylko transport lotniczy dla pacjenta, ale również pełną obsługę naziemną, taką jak koordynacja wszystkich przejazdów karetką, które przywożą pacjenta ze szpitala na lotnisko, a po wylądowaniu samolotu już czekają na chorego, aby przewieźć go do miejsca docelowego.
  • Transparentna oferta: jesteśmy przewoźnikiem umownym, nie polegamy na pośrednikach - w ten sposób zapewniamy przejrzystość i niezawodność naszych usług. Dlatego nasza oferta jest transparentna i uczciwa.
  • Indywidualni konsultanci: jesteśmy do Twojej dyspozycji 24/7. Zawsze rozmawiasz bezpośrednio z naszym konsultantem, a nie z anonimowym personelem z call center. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych usług, a także sprawnie i bez zbędnej biurokracji przygotujemy dla Ciebie lot medyczny. Co ważne: kontakt z nami możliwy jest nie tylko przez telefon, ale także na czacie (live-chat) oraz przez formularz kontaktowy.
  • Pokonywanie barier językowych: pomoc medyczna często zawodzi z powodu bariery językowej. Aby wyeliminować to ryzyko, nasz wielojęzyczny zespół jest do Twojej dyspozycji przez 24 godziny na dobę. Na życzenie możemy zapewnić tłumacza, który pomoże Ci na miejscu.
  • Dostępność 24h/7: w nagłych wypadkach czasami różnica kilku godzin może być decydująca o życiu i śmierci. Centrala Lotów Sanitarnych jest dostępna przez całą dobę i możemy w krótkim czasie zorganizować krajowy i międzynarodowy prywatny transport medyczny.

Repatriacja medyczna: Oferowane usługi

Jesteśmy doświadczonym operatorem medycznych lotów repatriacyjnych. Jeśli chcesz wrócić do Polski lub lecieć za granicę, możesz wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję:

Jeśli nie jest potrzebny pilny transport lotniczy, a stan pacjenta jest stabilny, oferujemy transport medyczny w samolotach pasażerskich. Transport chorego podczas lotu linią komercyjną jest możliwy zarówno gdy pacjent może siedzieć, jak również gdy musi leżeć i jest niezbędny lot na noszach. Chorzy z intensywnej terapii są umieszczani w specjalnych przedziałach dla pacjentów zamontowanych przed lotem (tzw. PTCs). Krewni pacjenta zajmują miejsce w jego pobliżu, aby udzielić mu wsparcia i otuchy.

Jeśli jednak konieczne jest przeprowadzenie pilnego lotu medycznego i szybkiego transportu pacjenta, możemy zorganizować odrzutowiec medyczny, w pełni wyposażony w odpowiedni sprzęt. Na krótkich trasach, używamy również śmigłowców sanitarnych, ze względu na ich prędkość i możliwość lądowania na terenie szpitala.

Niezależnie od wybranej opcji, nasz personel medyczny będzie Ci towarzyszył przez całą podróż. Chętnie zajmiemy się również wszelkimi formalnościami, które mogą się pojawić.