Koszty transportu medycznego: ile kosztuje lotniczy transport pacjenta?

Czas czytania: 3 minut

Medyczny transport pacjenta jest niezbędny w takich przypadkach jak przewóz do innego szpitala, transport chorego do wybranej kliniki za granicą, czy powrót z zagranicy osoby z urazem do Polski - jest z reguły realizowany na pokładzie odrzutowca sanitarnego. W zależności od stanu pacjenta, jest on przewożony do miejsca docelowego w pozycji siedzącej lub leżącej, zawsze pod nadzorem personelu medycznego. Nasze samoloty medyczne są wykorzystywane na całym świecie i mogą być również używane do pilnych transportów chorych, zgłaszanych z niewielkim wyprzedzeniem czasowym, również na dalekie dystanse. 

W sytuacjach krytycznych na krótkich trasach, kiedy zdrowie pacjenta jest zagrożone, a szybki czas transportu do szpitala jest istotnym czynnikiem dla jego zdrowia, wykorzystujemy helikoptery sanitarne. Samoloty karetki mogą wylądować bezpośrednio na terenie kliniki i zabrać pacjenta, aby natychmiast polecieć do szpitala docelowego. Ile kosztuje transport z zagranicy samolotem medycznym i czy koszty może pokryć ubezpieczenie?

Prywatny transport medyczny cena

Ile kosztuje lotniczy transport medyczny? 

Na to pytanie, nie ma niestety jednej ogólnej odpowiedzi, ponieważ liczba koniecznych działań zależy od wielu czynników, które wpływają na całościowe koszty lotu medycznego. Dlatego w tym miejscu przedstawiamy krótkie zestawienie, jak kształtuje się cennik za transport sanitarny:

Trasa

Koszt transportu medycznego z zagranicy zależy w dużej mierze od odległości między punktem początkowym a miejscem docelowym. Jednak koszty nie powiększają się równolegle z przebytą trasą, lecz są kalkulowane indywidualnie.

Stan pacjenta

W zależności od stanu zdrowia pacjenta ustalany jest dobór niezbędnego sprzętu medycznego, jak również skład i specjalistyczne kwalifikacje personelu medycznego. Po postawionej diagnozie podejmowana jest decyzja, czy konieczny jest lot na poziomie morza (z ciśnieniem w kabinie, które odpowiada ciśnieniu powietrza na ziemi), co wydłuża czas lotu, a tym samym podnosi cenę transportu pacjenta samolotem.

Krótki termin realizacji zlecenia

Odrzutowce medyczne są zazwyczaj stale w ruchu, dlatego musimy wziąć pod uwagę ich dostępność w momencie przyjmowania zlecenia, mając na uwadze także różne odległości, z których muszą przylecieć aby odbyć kolejny lot medyczny. Jeżeli samolot znajduje się w bliskiej odległości, może mieć to pozytywny wpływ na cenę prywatnego transportu medycznego. Dlatego z logistycznego punktu widzenia łatwiej i taniej jest zaplanować lot medyczny z większym wyprzedzeniem. Niemniej jednak w dowolnym momencie możliwe są również zlecenia z krótkim terminem realizacji.

Osoby towarzyszące

Podczas lotu sanitarnego, mogę towarzyszyć pacjentowi jego bliscy i rodzina. Jednak cena całkowita zależy również od liczby osób towarzyszących na pokładzie i jest to związane z rozmiarami prywatnego samolotu medycznego. W większości przypadków jedna osoba towarzysząca może lecieć bezpłatnie wraz z pacjentem, istnieje oczywiście możliwość wspólnej podróży na pokładzie odrzutowca sanitarnego dla kilku bliskich osób chorego, wówczas będzie niezbędny większy samolot. Prosimy o przesłanie nam stosownej informacji, a wówczas przygotowując dla Ciebie kalkulację, uwzględnimy wynajem większego samolotu karetki.

Transport karetką pogotowia

W przypadku lotów samolotem sanitarnym, często istnieje konieczność zorganizowania odpowiedniego transportu medycznegokaretce pogotowia. W ramach usługi “z łóżka do łóżka” pacjent jest transportowany ze szpitala na lotnisko oraz z lotniska do szpitala. W przypadku lotu helikopterem nie ma takiej potrzeby. Prosimy pamiętać o tym, że koszty karetki za granicą często mogą być bardzo różne. Ponadto w zależności od miejsca pobytu, konieczne może być zorganizowanie długich przejazdów, co wpływa na całkowity koszt zlecenia.

Na podstawie powyższych parametrów nasz zespół przygotowuje dla Ciebie indywidualną wycenę. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą centralą dostępną 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Czy moje ubezpieczenie pokryje koszty transportu medycznego samolotem?

To pytanie jest zawsze omawiane z naszym pacjentem indywidualnie. Zdarza się, że koszt prywatnego transportu medycznego samolotem jest opłacany przez ubezpieczyciela, zaś czasami tylko jego część. Chętnie omówimy z Tobą telefonicznie, w jaki sposób należy złożyć wniosek do firmy ubezpieczeniowej i jakie są szanse na to, aby firma ubezpieczeniowa mogła pokryć koszty.

Jednak nawet w przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia kosztów: transportujemy naszych pacjentów, również bez posiadania jakiejkolwiek ochrony w postaci ubezpieczenia. Nie musisz przedstawiać żadnego umowy, ani być członkiem programu ubezpieczeniowego czy organizacji. Zrealizujemy lot sanitarny także wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa nie pokrywa kosztów lotu oraz wtedy, gdy zdolność pacjenta do podróżowania jest poddawana w wątpliwość lub wtedy, gdy pacjent chce zostać przetransportowany na własne życzenie. 

Gdzie mogę otrzymać ofertę dotyczącą kosztów transportu lotniczego?

Jeśli chcesz zamówić lot medyczny – niezależnie od tego, czy będzie to zlecenie z krótkim terminem realizacji z powodu nagłego wypadku za granicą, czy zlecenie zaplanowane z dużym wyprzedzeniem – prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny. Chętnie poświęcimy Tobie czas i przedstawimy możliwe rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, a w nagłych przypadkach niezwłocznie bezpłatnie przedstawimy naszą ofertę. Nasi eksperci medycznego transportu z zagranicy służą udzielą Ci bezpłatnych i niezobowiązujących porad.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami