Ubezpieczenie za granicę a COVID-19

Czas czytania: 6 minut

Pandemia COVID-19 wciąż nie ustępuje. W wielu krajach wprowadzane są liczne obostrzenia, jednak mimo to wciąż istnieje możliwość podróżowania. Obostrzenia między poszczególnymi krajami potrafią znacznie się różnić. Niektóre wymagają negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub certyfikatu szczepienia, w przypadku innych nie ma nawet potrzeby wykonywania testu. Bez względu na wprowadzone ograniczenia, w każdym miejscu na świecie istnieje realne ryzyko zachorowania na COVID-19. Warto zorientować się czy wykupiona polisa zdrowotna pokrywa koszty leczenia za granicą. 

W tym artykule znajdziesz:

  1. Aktualna sytuacja pandemiczna – Omikron w natarciu
  2. Ubezpieczenie za granicą – w przypadku podróży po Europie warto skorzystać z EKUZ
  3. Ubezpieczenie za granicę a COVID-19
  4. Co robić, gdy okaże się, że zachorowaliśmy na COVID-19 za granicą?
  5. Czy transport medyczny do Polski dla osób z COVID-19 jest możliwy? 
  6. Czy jest możliwy transport pacjenta z COVID-19 w celu leczenia za granicą? 

Aktualna sytuacja pandemiczna – Omikron w natarciu

Ubezpieczenie za granicą a COVID-19

Media stale obiegają informacje o nowych wariantach koronawirusa. Omikron to kolejny bardzo zakaźny wariant, który charakteryzuje się łagodniejszymi objawami w porównaniu do swoich poprzedników, mimo to nie należy go lekceważyć. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że sytuacja jest „więcej niż tragiczna”. Od momentu wykrycia tego wariantu w listopadzie 2021 zaraziło się ponad 130 milionów osób (a zmarło ponad 500 000). Ilość zakażeń jest na tyle duża, że poprzednie fale wydają się prawie płaskie. Sytuacja wydaje się tym bardziej niepokojąca, że mówimy tutaj o zakażeniach, które miały miejsce w dobie szczepionek.

Od samego początku pandemii koronawirus okazał się śmiertelny dla prawie 5,75 miliona ludzi. 

Ubezpieczenie za granicą – w przypadku podróży po Europie warto skorzystać z EKUZ

Za granicą masz prawo do pomocy medycznej na NFZ. W zależności od celu wyjazdu oraz okoliczności prawo do leczenia należy potwierdzić odpowiednim dokumentem np. EKUZ, S1 lub DA1. 

Wyjeżdżając do krajów znajdujących się w Unii Europejskiej lub na terenie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) przydatna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej można otrzymać podstawowe świadczenia zdrowotne w publicznych placówkach. 

Żeby wyrobić taką kartę wystarczy skontaktować się z oddziałem NFZ, w którym jesteś ubezpieczony i wypełnić wniosek o otrzymanie karty. Co bardzo istotne, EKUZ obejmuje także niezbędne świadczenia zdrowotne w przypadku zakażenia koronawirusem. 

Ubezpieczenie za granicę a COVID-19

Jeśli jednak podróżujesz poza teren UE i EFTA lub podczas planowania swojej podróży chcesz podejść z większą ostrożnością rekomendowane jest zaopatrzenie się w prywatną polisę. Przy zakupie prywatnego ubezpieczenia medycznego konieczna jest precyzyjna analiza warunków umowy z ubezpieczycielem, gdyż niektóre oferty obejmują leczenie poza granicami kraju związane z zachorowaniem na COVID-19 a inne mogą zawierać wyłączenie odpowiedzialności na czas epidemii, pandemii lub stanu epidemii.

Pomimo tego, że EKUZ zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej, w obecnych czasach rozsądne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty związane z leczeniem COVID-19 również podczas wyjazdu w ramach Unii Europejskiej. Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi temu naprzeciw i oferuje możliwość rozszerzenia standardowej ochrony o zdarzenia losowe związane z koronawirusem. Takie ubezpieczenie za granicę może obejmować przyczyny losowe związane z COVID-19 np. 

  • Pokrycie kosztów leczenia.
  • Świadczenie na wypadek kwarantanny, gdy ubezpieczony jest zmuszony przedłużyć pobyt za granicą. Środki mogą pokryć dodatkowe koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i transportem. 
  • W przypadku przerwania podróży polisa może pokryć wcześniejszy powrót do kraju, który jest konieczny z uwagi na zachorowanie na COVD-19 - tak zwaną repatriację medyczną. 

Oczywiście powyższe warunki to tylko przykład tego co mogą zawierać niektóre polisy. W każdym przypadku przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeanalizować warunki ubezpieczenia. 

Podsumowując, podczas zawierania polisy należy doprecyzować jakie usługi są objęte ubezpieczeniem oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby można było skorzystać z polisy. W zależności od umowy oraz ubezpieczyciela istnieją istotne różnice. Często to co jest napisane małym drukiem może mieć niebagatelne znaczenie. 

Ważne jest przeanalizowanie w jakich sytuacjach i na jakich warunkach transport prywatnym samolotem jest „uzasadniony” lub „konieczny”. Czasami może być tak, że w przypadku transportu „uzasadnionego” a nie „koniecznego” nie jest możliwe uzyskanie środków z polisy. Najlepiej umowę przeanalizować wspólnie z ubezpieczycielem i dopytać się o znaczenie poszczególnych zapisów, które mogą budzić wątpliwości lub po prostu są niezrozumiałe. 

Czasami jakość świadczonych usług medycznych jest wystarczająca, aby kontynuować leczenie w miejscowym szpitalu. W takich przypadkach transport do Polski może nie być uzasadniony. Nie da się jednak ukryć, że wielu pacjentów nawet pomimo opieki medycznej stojącej na wysokim poziomie chce wrócić do kraju, ze względu na bariery komunikacyjne. 

Więcej o tym jak rozpoznać czy polisa zwróci nam koszty transportu medycznego czytaj tutaj.

Co robić, gdy okaże się, że zachorowaliśmy na COVID-19 za granicą?

Gdy odnotujesz gorączkę, kaszel oraz inne typowe objawy COVID-19 lub otrzymałeś pozytywny wynik testu powinieneś skontaktować się z regionalną infolinią, która poinstruuje jak w takiej sytuacji postępować. W każdym kraju mogą występować inne procedury i wytyczne. 

Jednocześnie warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – należy pozostać w pokoju hotelowym i czekać na telefoniczne instrukcje z infolinii. W przypadku gdy samopoczucie zaczyna się pogarszać (między innymi cierpisz na trudności z oddychaniem, masz wysoką gorączkę lub doświadczasz innych poważnych objawów) niezwłocznie wezwij lokalną pomoc medyczną. 

Czy transport medyczny do Polski dla osób z COVID-19 jest możliwy? 

Tak. Osoby, które mają pozytywny wynik testu na COVID-19 za granicą nadal mają szansę na powrót do kraju. Organizacja lotu repatriacyjnego jest możliwa do zorganizowania w specjalistycznym samolocie medycznym.

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje lotniczy transport medyczny, który odbywa się w towarzystwie wyspecjalizowanego personelu medycznego z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów w zakresie zachowania reżimu sanitarnego. 

Powszechne jest przekonanie, że w razie otrzymania pozytywnego wyniku na koronawirusa nie możesz opuścić kraju, w którym przebywasz. Prawdą jest, że nie można z pozytywnym wynikiem testu podróżować regularnymi liniami lotniczymi. Jednak jak najbardziej możliwy jest lot repatriacyjny na pokładzie specjalnie przystosowanego samolotu medycznego

Jak wygląda podróż samolotem medycznym z pacjentem chorym na COVID-19? 

W przypadku podróży prywatnym odrzutowcem medycznym, ważne jest, żeby podczas transportu na lotnisko pacjent nie miał bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. W większości przypadków podczas podróży pacjent jest jedyną osobą przebywającą na pokładzie. Jednocześnie możliwe jest, żeby podróżować w towarzystwie lekarza. W przypadku delikatnych objawów, lekarz nosi odzież ochronną, aby zredukować ryzyko zakażenia. Z kolei, gdy chory ciężej przechodzi chorobę możliwe jest skorzystanie ze specjalnej tuby izolacyjnej, we wnętrzu której pacjent może wygodnie i komfortowo leżeć. 

Obecność lekarza bywa konieczna, gdy stan pacjenta nie jest zbyt zadowalający i jest potrzebne skorzystanie ze sprzętu do intensywnej terapii. W przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19 niektórzy pacjenci zostają zaintubowani i odbywają podróż pod respiratorem. 

Lot samolotem medycznym z chorym, który wymaga intubacji

Gdy infekcja COVID-19 przebiega w sposób powodujący trudności przy oddychaniu może dojść do sytuacji, w której samodzielne oddychanie nie dostarcza pacjentowi wymaganej ilości tlenu. W takich przypadkach na początku stosuje się nieinwazyjne metody takie jak dostarczanie tlenu przez dodatkową maskę. Gdy jednak te metody nie wystarczają powszechną praktyką w leczeniu COVID-19 jest zaintubowanie pacjenta.

Intubacja polega na wprowadzeniu pustej rurki chirurgicznej (która jest nazywana tubusem). Jeden z końców tubusa jest podłączony do respiratora, za pomocą którego wtłaczany jest tlen. W czasie zabiegu intubacji pacjent jest w stanie sztucznej śpiączki.  

Dzięki intubacji do płuc wpompowywany jest tlen. Z jednej strony intubacja jest bardzo dobrym sposobem na utrzymanie pacjenta przy życiu, z drugiej strony trzeba odnotować, że jest to zabieg inwazyjny, który jest sporym obciążeniem dla organizmu.  

Intubacja jest na tyle złożoną procedurą, że jeśli to możliwe to nie powinna być wykonywana podczas lotu samolotem. Jednak w razie potrzeby możliwe jest zaintubowanie pacjenta na pokładzie samolotu medycznego.

Więcej na temat transportu pacjenta, który jest podłączony do respiratora czytaj tutaj

pacjent coronavirusowe

Czy helikopter jest alternatywą dla lotu odrzutowcem sanitarnym? 

Helikopter leci niżej niż odrzutowiec dzięki czemu na pokładzie samolotu jest więcej tlenu. W przypadku niektórych pacjentów, którzy ciężko znoszą przebieg infekcji COVID-19 lot helikopterem medycznym może być bardziej komfortowy. Jednak z drugiej strony helikopter ma znacznie mniejszy zasięg lotu przez co w przypadku dłuższych tras konieczne jest międzylądowanie na tankowanie.

Poza tym, śmigłowiec medyczny ma zdecydowanie mniej miejsca na dodatkowe butle z tlenem. W efekcie helikopter na trasach o większym zasięgu jest prawie zawsze jest odradzany. Tym bardziej gdy alternatywą jest odrzutowiec medyczny, który może wykonać tak zwany lot na poziomie morza, dzięki któremu pacjent przebywający w kabinie jedynie w minimalnym stopniu jest narażony na obniżone ciśnienie i mniejszą ilość tlenu podczas lotu.

Rola karetki pogotowia w organizacji podróży repatriacyjnej

Z reguły do transportu chorego z płyty lotniska do miejsca docelowego (oraz na płytę lotniska) konieczne jest skorzystanie z karetki pogotowia. Dojazd do lotniska prywatnym samochodem mogłaby być naruszeniem zasad dotyczących izolacji. 

W wielu przypadkach połączenie samolotu z karetką pogotowia jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Niektórzy pacjenci chorujący na COVID-19 rozważają podróż po Europie karetką pogotowia (np. z Hiszpani, Holandii czy Francji do Polski) ale z reguły nie jest to najlepsze wyjście. Po pierwsze wynajęcie karetki pogotowia na tak długa trasę jest kosztownym przedsięwzięciem. Po drugie, wielogodzinna podróż transportem drogowym jest znacznie bardziej męcząca od zastosowania samolotu i może być niebezpieczna dla pacjenta. 

Więcej na temat lotu samolotem w dobie pandemii koronawirusa można przeczytać tutaj

Czy jest możliwy transport pacjenta z COVID-19 w celu leczenia za granicą? 

Transport medyczny samolotem za granicę w celu leczenia COVID-19 jest możliwy. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie koronawirusa w zagranicznych placówkach medycznych. Często rodziny pacjentów decydują się na ulokowanie chorego w niemieckich placówkach medycznych.

Głównie wynika to z troski o to czy polska służba zdrowia da radę zająć się pacjentem tak samo dobrze jak konkurencyjne placówki za granicą. Nie jest tajemnicą, że polski system opieki zdrowotnej jest przeciążony. Czas oczekiwania na karetkę pogotowia jest długi a to dopiero początek w porównaniu do tego co czeka na pacjenta później, gdy już dotrze do przeciążonego szpitala.

Alternatywą dla pobytu w polskim szpitalu jest odbycie leczenia w zagranicznej placówce. Często słyszy się o kontynuowaniu leczenia w klinikach w Europie Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych. Przez polskie rodziny szczególnie często wybierane są niemieckie szpitale. Za naszą zachodnią granicą nie brakuje łóżek covidowych, personelu medycznego oraz respiratorów. 

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem na leczenie COVID-19 za granicą to niezwłocznie skontaktuj się z Centralą Lotów Sanitarnych, która specjalizuje się w lotniczym transporcie medycznym. Jednocześnie Centrala Lotów Sanitarnych jest w stanie doradzić, która placówka medyczna za granicą będzie odpowiednia do leczenia COVID-19. Dodatkowo pacjenci i ich bliscy mogą liczyć na pomoc w załatwieniu różnorodnych formalności (np. zorganizowanie tłumacza, który pomoże przełamać bariery komunikacyjne podczas rozmowy z lekarzem).

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami