Transport chorych z koronawirusem: na pokładzie odrzutowca medycznego do kraju rodzinnego

Czas czytania: 3 minut

Rozprzestrzenianie się koronawirusa nie jest ograniczone wyłącznie do Chin i miasta Wuhan. Polska oraz wiele innych krajów na całym świecie zgłaszają już pierwsze przypadki zachorowań. Ponieważ wirus może być przenoszony między ludźmi drogą infekcji kropelkowej, ryzyko zarażenia się jest stosunkowo wysokie.

Krankentransport mit Coronavirus: Frau mit Mundschutz

Międzynarodowa sieć powiązań oznacza, że również wielu zachodnich turystów oraz biznesmenów przebywa w regionach dotkniętych wirusem. W przypadku zakażenia koronawirusem pojawia się natychmiast pytanie, czy przetransportować pacjenta do domu. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa, lokalne kliniki są już na granicy swoich możliwości i opanowania tej sytuacji, a zaufanie do systemu opieki zdrowotnej we własnym kraju jest jednak znacznie wyższe u większości pacjentów. Problemy z porozumiewaniem się oraz chęć i potrzeba, aby otrzymywać wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny mogą również potęgować życzenie przetransportowania chorego z powrotem do domu.

Czy pacjent z koronawirusem może lecieć samolotem?

Ze względu na wysokie ryzyko zarażenia, pacjent podejrzany o koronawirusa lub z potwierdzoną chorobą, nie może podróżować samolotem rejsowym. Do transportu powrotnego chorych można użyć wyłącznie odrzutowca medycznego. W tych warunkach pacjent otrzymuje opiekę jak na nowoczesnym oddziale intensywnej terapii. Nasz personel medyczny najpierw sprawdza stan zdrowia pacjenta, a następnie na podstawie tego badania, podejmowana jest decyzja, czy transport na pokładzie samolotu medycznego jest dozwolony. Tak szybko, jak tylko nasi lekarze lotniczy zgodzą się na transfer, rozpoczyna się transport pacjenta. Proces ten ma następujący przebieg: na pokładzie, za bezpieczeństwo medyczne odpowiada doświadczony lekarz lotniczy, który ma do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Pacjenci z koronawirusem mogą wymagać pewnych środków ostrożności, np.: zainstalowania urządzenia EpiShuttle PMIU. Za pomocą tej aparatury zarażony pacjent jest chroniony najlepiej jak tylko się da, a zatem ​​nic nie stoi na przeszkodzie, aby bezpiecznie przetransportować pacjenta. Ponieważ pacjent z koronawirusem może być przetransportowany wyłącznie po rozpatrzeniu każdorazowo danej indywidualnej sytuacji pacjenta, zalecamy skontaktowanie się z nami, aby bezpłatnie i bezpośrednio skonsultować dany przypadek.

Na całym świecie samoloty medyczne z naszej firmy są podstawiane sprawnie i szybko. Ponadto nasze maszyny mogą lądować nie tylko na międzynarodowych lotniskach, ale także na mniejszych regionalnych lotniskach. Dzięki temu pacjenci są transportowani w bardzo niewielkiej odległości do szpitala przyjmującego, a wtedy konieczny jest jedynie krótki transport naziemny. Zasadniczo, już nawet tego samego lub następnego dnia samoloty medyczne mogę ruszyć do akcji.

Oczywiście, w celu przetransportowania pacjenta na pokładzie odrzutowca medycznego, należy również potwierdzić, że stan pacjenta pozwalana na transport lotniczy. W tym celu lekarz lotniczy sprawdza dokumentację medyczną, a następnie podejmuje stosowną decyzję. 

Korona wirus: ile kosztuje transport chorego do kraju rodzinnego?

W pewnych okolicznościach, międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty transportu pacjenta do kraju ojczystego. Wiele firm ubezpieczeniowych przejmuje te koszty, jeżeli w kraju pobytu nie jest możliwe odpowiednie leczenie. Tylko nieliczne zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne przejmują koszty, również, jeżeli w kraju rodzinnym możemy spodziewać się „wyłącznie” lepszych wyników leczenia, chociaż leczenie można zasadniczo przeprowadzić także w kraju pobytu.

Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia pokrycia kosztów lub ochrona z tytułu ubezpieczenia jest niewystarczająca, wówczas koszty transportu pacjenta można również ponieść prywatnie. W takim przypadku mogą Państwo skonstatować się z prywatnymi usługodawcami, jak Centrala Lotów Medycznych i poprosić o przedstawienie niewiążącej, indywidualnej oferty. Niestety nie ma ogólnego, zryczałtowanego cennika na loty medyczne.

Kalkulacja kosztów jest obliczana z uwzględnieniem dokładnej trasy lotu i wymaganego rodzaju samolotu. Ponadto ważną rolę odgrywa także liczba osób towarzyszących, a także tryb pilności zgłoszonego zapytania.

Jak można odizolować pacjenta w samolocie medycznym?

Aby uniknąć zakażenia, pacjenci z koronaawirusem muszą być transportowani całkowicie izolowani.
W tym celu stosujemy samolot medyczny, który  jest wyposażony w nowoczesny system izolacji. Pacjent leży wygodnie i bezpiecznie wewnątrz systemu. Istnieje tam podciśnienie, które zapobiega wydostawaniu się wirusów na zewnątrz.
System wentylacyjny z odpowiednymi filtrami zapewnia dostarczenie pacjentowi tlenu, nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się wirusów wraz ze zużytym powietrzem.
Poprzez różne porty systemu izolacyjnego, lekarz medycyny lotniczej może wykonać wszystkie zabiegi medyczne, których potrzebuje pacjent. Zapewnia to optymalną opiekę nad pacjentem, jak również bezpieczeństwo dla wszystkich uczestniczących osób.

Transport chorych z Centralą Lotów Medycznych

W bardzo krótkim czasie zorganizujemy Państwa transport. Również dla pacjentów z koronawirusem bardzo szybko zapewniamy samolot medyczny i dbamy o medycznie bezpieczny lot powrotny do domu. Przy tym odciążamy Państwa z całego wysiłku logistycznego, w ramach naszej usługi „z łóżka do łóżka organizujemy niezbędny transport naziemny na pokładzie karetki pogotowia oraz możemy optymalnie skoordynować wszystkie godziny odbioru i przesiadek pacjentów, jak również dalszego transferu. Nasze wieloletnie doświadczenie i międzynarodowa sieć kontaktów są gwarantem, na którym nasi Klienci mogą oprzeć się w każdej chwili. 

Zapraszamy do kontaktu

Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji przez 24 godziny na dobę – również w weekendy i dni świąteczne. Służymy Państwu bezpłatną radą i pomocą, a na życzenie sporządzimy niewiążącą ofertę.

Skontaktuj się z nami