Złamanie szyjki kości udowej podczas urlopu

Czas czytania: 4 minut

Pojedynczy niefortunny upadek: zwłaszcza u osób starszych może szybko doprowadzić do złamania szyjki kości udowej. Często zdarza się, że kości w starszym wieku nie są już tak stabilne, co powoduje większe ryzyko złamania. U osób młodych złamanie szyjki kości udowej występuje wprawdzie rzadziej, ale może się to również zdarzyć, szczególnie na skutek wypadków drogowych lub po poważnych upadkach.

Oczywiście złamanie szyjki kości udowej może mieć miejsce również podczas wakacji, a różne czynniki ryzyka wpływają na zwiększenie tego prawdopodobieństwa.

  • W przeciwieństwie do pobytu we własnym domu, kiedy jesteśmy w hotelu na wakacjach, przebywamy w nieznanym otoczeniu. Tutaj o wiele łatwiej jest zaczepić się o dywan lub potknąć się o stopień na schodach.
  • Wielu turystów wykorzystuje czas wakacji na wypróbowanie różnych ryzykownych aktywności: wspinaczka, skoki z klifów do morza, kitesurfing lub wycieczki quadem. Z tego względu wypadki zdarzają się częściej, a to może prowadzić do złamania szyjki kości udowej.
  • Bezpieczeństwo na drogach podczas sezonu urlopowego nie będzie spełniało tych samych wysokich standardów w każdym kraju, do którego podróżujemy. Turyści łatwo ulegają wypadkom drogowym, ponieważ nie znają lokalnych przepisów ruchu drogowego lub są zaskoczeni ryzykownym stylem jazdy niektórych mieszkańców.

Leczenie złamania szyjki kości udowej

W przypadku złamania szyjki kości udowej operacja jest z reguły nie do uniknięcia – tylko w rzadkich przypadkach takie złamanie można leczyć zachowawczo. Zarówno operacja, jak również następująca bezpośrednio po niej mobilizacja i rehabilitacja pacjenta powinny mieć miejsce jak najszybciej po wypadku. Na skutek niekorzystnego przebiegu działań mobilizujących pacjenta, jego zdolności ruchowe mogą zostać trwale ograniczone, w takiej sytuacji nie można również wykluczyć przewlekłego bólu, jeżeli pacjent zostanie potraktowany w niefachowy i nieodpowiedni sposób.

Dlatego w większości przypadków operacja odbywa się w kraju, w którym przebywamy na urlopie. Jednak, już na kolejnym etapie powrotu do zdrowia, wielu pacjentów chce szybko wrócić z zagranicy do domu. Okazuje się bowiem, że jednak komunikacja z personelem medycznym jest łatwiejsza w kraju ojczystym, a przyjaciele i rodzina mogą zapewnić pacjentowi wsparcie moralne. Należy dodać, że zwłaszcza osoby starsze są często w złym stanie ogólnym po operacji złamania szyjki kości udowej i dlatego bardzo potrzebują najlepszej opieki medycznej. W kraju, w którym przebywamy na urlopie, często nie jest to możliwe.

Zdarzają się sytuacje, iż pacjenci wolą również poddać się operacji w swoim kraju ojczystym. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy brakuje zaufania do lekarzy w ośrodku naszego urlopowego pobytu. Niestety standardy medyczne w wielu krajach i miejscowościach wypoczynkowych, nie są na najwyższym poziomie, a zatem szybki powrót z zagranicy jeszcze przed zabiegiem może być rozsądnym posunięciem. Należy to jednak zrobić niezwykle szybko, ponieważ tylko szybkie działania lecznicze zapewnią optymalne szanse na powrót do zdrowia

Czy ubezpieczenie pokrywa koszty lotu medycznego z zagranicy?

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje zasadniczo żadnego transferu powrotnego z zagranicy. Jedynie w przypadku wykupienia zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego, można liczyć na zwrot kosztów. Wiele polis obejmuje tylko i wyłącznie transfer powrotny, który jest niezbędny z medycznego punktu widzenia. A zatem powrót zagraniczny będzie możliwy tylko wtedy, jeżeli niemożliwe okaże się odpowiednie leczenie w kraju naszego pobytu wakacyjnego. Jednak opieka lekarska i leczenie w przypadku złamania szyjki kości udowej jest w zasadzie możliwe w większości krajów na świecie.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe są skłonne pokryć koszty, w sytuacji, kiedy dotyczy to „tylko” zasadnego transferu powrotnego z medycznego punktu widzenia. W takich przypadkach leczenie w kraju naszego wypoczynku jest wprawdzie możliwe, jednak w kraju ojczystym możemy spodziewać się lepszych efektów. Jeżeli nastąpi złamanie szyjki kości udowej, wiele przypadków natychmiastowej reakcji ma rzeczywiste medyczne uzasadnienie: im lepsze i szybsze będzie leczenie pacjenta, tym bardziej prawdopodobne jest, że pacjent odzyska pełną sprawność ruchową.

Kolejnym problemem związanym z pokryciem kosztów przez firmę ubezpieczeniową może być czas reakcji. Biurokratyczne procedury mogą spowodować, że czas oczekiwania na decyzję o zwrocie kosztów wydłuży się do kilku dni. W tym okresie pacjent nie otrzymuje optymalnego leczenia i traci cenny czas przeznaczony na mobilizację i rehabilitację po zabiegu.

Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia zwrotu kosztów lub proces decyzyjny trwa zbyt długo, wielu pacjentów decyduje się na prywatną organizację transferu powrotnego z zagranicy

Który środek transportu jest odpowiedni?

Wybór możliwości powrotu z zagranicy po złamaniu szyjki kości udowej zależy od stanu zdrowia pacjenta. Warto rozważyć następujące środki transportu:

Samolot medyczny

Jeżeli operacja nie została jeszcze przeprowadzona lub pacjent jest w złym stanie ogólnym po operacji, wówczas tylko samolot medyczny nadaje się do transportu pacjenta. Często, już nawet tego samego dnia, może być gotowy do lotu. Jego atutem jest bardzo szybka gotowość do lotu oraz dostępność na całym świecie. Dzięki temu, konieczna operacja w kraju ojczystym może odbyć się tak szybko, jak to możliwe. Ponadto wykwalifikowany personel medyczny obecny podczas lotu oraz nowoczesny sprzęt na pokładzie samolotu medycznego, pozwalają na bezpieczny transport pacjentów, którzy znajdują się w złym stanie ogólnym.

Liniowy samolot pasażerski

Jeżeli pacjent jest w stabilnym stanie po operacji złamania szyjki kości udowej, można również zaplanować jego transfer powrotny z zagranicy na pokładzie liniowego samolotu pasażerskiego. W takiej sytuacji konieczny jest jednak czas przygotowania tego zlecenia, który wynosi od jednego do dwóch dni. Pasażer będzie przebywał podczas lotu na specjalnej noszy dla pacjenta, która jest wmontowana do samolotu specjalnie w celu transportu. O dobre samopoczucie pacjenta podczas podróży zadba dedykowana opieka medyczna – ratownik medyczny lub lekarz. Ze względu na czas przygotowania, który jest potrzebny do przeprowadzenia medycznych procedur objaśniających z daną linią lotniczą, transport pacjenta na pokładzie liniowego samolotu pasażerskiego możliwy jest dopiero po pomyślnym zakończeniu operacji. W przeciwnym razie, konieczna operacja mogłaby się za bardzo opóźnić ze względu na czas oczekiwania.

Zalety współpracy z Centralą Lotów Sanitarnych

W przypadku złamaniu szyjki kości udowej mamy często bardzo ograniczony czas, aby osiągnąć optymalne wyniki leczenia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – również w weekendy i święta. Dzięki temu nasi Klienci nie tracą czasu, a my możemy przygotować lot medyczny tak szybko, jak to tylko możliwe.

Nasz kompetentny, międzynarodowy zespół pracuje dla Państwa na całym świecie, i niemal wszędzie jest w stanie porozumiewać się z personelem medycznym na miejscu w lokalnym języku. Pozwala to nam przezwyciężyć bariery językowe i przejąć w Państwa imieniu wszystkie kwestie organizacyjne, które stanowią niemały wysiłek w indywidualnym wymiarze. Nasza flota samolotów medycznych rozmieszczona jest w strategicznych punktach na całym świecie, dzięki czemu możemy dostarczyć odpowiedni samolot w bardzo krótkim czasie i w każdej sytuacji. Zatem mogą być Państwo pewni, że zorganizujemy szybki i bezpieczny transport pacjenta.

Oczywiście dbamy nie tylko o podstawienie samolotu medycznego, lecz również organizujemy kompleksowy transport pacjenta z łóżka do łóżka. Przyjeżdżamy zatem po pacjenta karetką pogotowia i bezpiecznie przewozimy go na lotnisko. Także po odbytym locie na pokładzie samolotu medycznego, na lotnisku docelowym czeka na pacjenta karetka pogotowia i zabiera go do szpitala przyjmującego. Koordynujemy wszystkie godziny odlotów i odbioru, dzięki czemu możemy uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami