Zawał serca za granicą? Szybki transport medyczny do Polski

Czas czytania: 3 minut

Na wakacjach lubimy zagwarantować sobie mnóstwo odpoczynku oraz nowe doświadczenia, atrakcje i wrażenia. Jednak w czasie wakacyjnych podróży nasze serca bardziej niż w codziennym życiu są narażone na sytuacje stresowe. Spotykamy się z ekscytacją połączoną z obawami przed podróżą samolotem, zakwaterowaniem czy też komunikacją w innym języku. To wszystko wpływa na pracę serca turysty. Kardiolodzy ostrzegają, że podczas urlopu istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca. W poniższym artykule podamy najczęstsze przyczyny ataków serca za granicą i wyjaśnimy, dlaczego w wyjątkowych sytuacjach wskazany jest szybki lot repatriacyjny do kraju.

Trzy istotne powody zwiększonego ryzyka zawału serca na wakacjach

W zależności od tego, jak zaplanujesz swój czas wolny, może być kilka przyczyn zwiększonego ryzyka zawału serca:

Różnice temperatur

Wielu wczasowiczów świadomie decyduje się na spędzenie wakacji w krajach egzotycznych, a więc cechujących się szczególnie wysoką temperaturą, charakterystyczną dla danego klimatu wilgotnością i pełnym słońcem. Majorka, Dominikana, czy też Katar kuszą turystów bezchmurnym niebem, wysokimi temperaturami, dużą ilością plaż i czystą, orzeźwiającą wodą w morzu. Niestety zbyt duże różnice temperatur w porównaniu z tymi w kraju ojczystym, kontrast pomiędzy temperaturą w szczytowych godzinach a klimatyzowanym pokojem hotelowym oraz nagłe ochładzanie organizmu podczas szybkiego zanurzania się w morzu lub hotelowym basenie stanowią poważne wyzwanie dla układu krążenia. W przypadku serca, które już może być słabe, to natężenie może okazać się po prostu zbyt duże.

Zajęcia rekreacyjne i atrakcje turystyczne

Niektórzy turyści dosłownie pogrążają się w ogromnej liczbie zajęć w czasie wyjazdu na wczasy. Intensywne, gorączkowe zwiedzanie w obawie przed pominięciem czegoś, co warto zobaczyć, wielokilometrowe piesze wędrówki, wycieczki wspinaczkowe lub bogaty program rozrywkowy. Fizyczny wysiłek jest zazwyczaj większy na wakacjach niż w życiu codziennym. Niestety większość ludzi zapomina o systematycznych przerwach, odpowiednim nawadnianiu się i odpoczynku. Wszystkie te dodatkowe obciążenia w połączeniu z wysokimi temperaturami mogą doprowadzić serce do granic jego możliwości – a często nawet wykroczyć daleko poza ten limit.

Choroba za granicą

Czujesz się źle z powodu nierobienia niczego? To dość powszechne zjawisko. Ludzie, którzy w życiu zawodowym nieustannie pracują na pełnych obrotach, stawiają swoim ciałom ekstremalne wymagania. Układ odpornościowy i układ krążenia również robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiegać chorobom w sytuacjach stresowych. Jednak, gdy tylko stres ustąpi, jesteśmy szczególnie wrażliwi i narażeni na spadek formy fizycznej. W związku z tym na początku relaksujących wakacji często łapiemy przeziębienie lub grypę, ale mogą również wystąpić poważniejsze choroby – nawet zawał serca.

Atak serca na wakacjach? Co najlepiej zrobić?

Zawał serca na wakacjach może dotyczyć nie tylko starszych wczasowiczów. Atak serca dotyka również osoby w młodszym wieku. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, co robić w nagłych wypadkach. Szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy ratują życie poszkodowanemu. Gdy turyści chorują za granicą, komunikacja z lokalną służbą medyczną jest często zaburzona i ograniczona przez występującą barierę językową. Jeśli wczasowicz ma zawał serca za granicą, nie jest łatwo podać rzetelne i szczegółowe informacje o historii przebytych przez niego chorób oraz liście leków, które regularnie zażywa. To sprawia, że otrzymanie opieki medycznej na właściwym poziomie jest bardzo trudne. Ponadto w wielu szpitalach zagranicznych, szczególnie jeśli mówimy o krajach znajdujących się poza UE, standard opieki medycznej nie jest tak wysoki, jak na przykład w Polsce, Niemczech czy Francji. Powyższe czynniki często decydują o tym, że po zawale serca na wakacjach dobre, specjalistyczne leczenie kardiologiczne jest możliwe tylko na terenie swojego kraju.

Lot repatriacyjny helikopterem ratunkowym po zawale serca

Zawał serca to stan zagrażający życiu pacjenta. Wymaga więc natychmiastowej pomocy lekarskiej. Z tego też powodu nierzadko w przypadku zawału serca za granicą używa się helikoptera pogotowia ratunkowego. Śmigłowiec jest zazwyczaj w stanie dokonać bezpiecznego lądowania w pobliżu szpitala lub bezpośrednio na dachu budynku szpitalnego. Możliwość ta eliminuje czasochłonne podróże z pacjentem drogą lądową na lotnisko. Warto zwrócić jednak uwagę, że zasięg lotu śmigłowców ratunkowych jest ograniczony i najczęściej używa się ich do podróży krótkodystansowych.

Medyczny transport samolotem sanitarnym po zawale serca

Na dłuższych dystansach najlepszym rozwiązaniem jest lot repatriacyjny samolotem karetką. Centrala Lotów Sanitarnych używa nowoczesnych odrzutowców medycznych do transportu medycznego lotniczego na całym świecie. Dzięki temu gwarantujemy, szybki transport pacjenta po zawale serca do specjalistycznej placówki na terenie jego kraju. Lotnicza karetka jest wyposażona w niezbędny profesjonalny sprzęt do transportu chorych po zawale serca. Podczas lotu poszkodowanemu towarzyszy wyspecjalizowany personel medyczny. Dzięki temu intensywna opieka w samolocie przebiega na najwyższym poziomie.

Czy moje ubezpieczenie pokryje koszty repatriacji medycznej?

Ponieważ zawał serca z medycznego punktu widzenia jest często klasyfikowany do koniecznej repatriacji, masz duże szanse na zwrot kosztów transportu samolotem w ramach międzynarodowego ubezpieczenia podróżnego (chociaż polisy ubezpieczeniowe są bardzo zróżnicowane). Jeśli jednak firma ubezpieczeniowa odrzuci Twoje roszczenie, możemy zakończyć rozpoczęty proces repatriacji medycznej, bez współpracy z ubezpieczycielem. Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie pisemną wycenę kosztów transportu medycznego z zagranicy i w razie potrzeby zorganizujemy lotniczy transport medyczny do Polski jeszcze tego samego dnia.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami