Zagraniczna turystyka medyczna – 5 najpopularniejszych kierunków

Czas czytania: 2 minut

Turystyka medyczna przeżywa rozkwit. Każdego roku miliony pasażerów wykorzystują międzynarodowy transport medyczny, żeby skorzystać z usług medycznych za granicą. Co najczęściej skłania pacjentów do wyjazdu poza granice kraju? Które kraje są najpopularniejszym kierunkiem w światowej turystyce medycznej? 

Z jakich powodów pacjenci wyjeżdżają poza granice kraju? 

Z reguły pacjenci podróżują za granicę, aby poddać się leczeniu, które nie jest możliwe w ojczyźnie. Równie często wyjazd wynika z tego, że w kraju docelowym opieka medyczna jest po prostu na wyższym poziomie.

Leczenie za granicą

W przypadku poważnych chorób wyjazd za granicę bywa jedynym sposobem na uratowanie zdrowia (w szczególności w przypadku skomplikowanych operacji). 

Poza tym, turystyka medyczna może mieć również charakter repatriacyjny. Po prostu, zdarza się, że turyści lecą za granicę w celach czysto turystycznych i tam odnotowują problemy zdrowotne, które potem zmuszają ich do powrotu do kraju. 

Które kierunki są najpopularniejsze w międzynarodowej turystyce medycznej? 

Według szacunków ponad 7 milinów pacjentów rocznie podróżuje poszukując zabiegów medycznych. Zainteresowanie leczeniem za granicą wzrasta i jest to rynek wart kilkadziesiąt miliardów dolarów. Korzysta na tym także międzynarodowy transport medyczny, który przewozi coraz większą liczbę pacjentów. 

Tajlandia

Wyjątkowo popularnym kierunkiem dotyczącym turystyki medycznej jest Tajlandia. Bangkok już od dobrych paru lat jest światowym centrum turystyki medycznej. Wcześniej stolica Tajlandii słynęła z zabiegów medycyny estetycznej. Obecnie coraz częściej turyści z Europy oraz Ameryki Północnej korzystają także z innych zabiegów oferowanych przez tamtejsze kliniki. Niemniej jednak wciąż to właśnie chirurgia plastyczna jest znakiem rozpoznawczym tajlandzkiej medycyny. 

Meksyk

Kolejny przykład kraju, który wyjątkowo często jest odwiedzany w celach medycznych jest Meksyk. Dla Europejczyków kierunek ten może się wydawać zaskakujący, gdyż w większości tę destynację wybierają turyści z Ameryki Północnej (w szczególności mieszkańcy zachodniego wybrzeża - Kalifornii, Arizony i Teksasu). Turyści stawiają na Meksyk ze względu na niższe ceny usług medycznych. Najczęściej są to usługi dotyczące stomatologii oraz nieinwazyjne zabiegi estetyczne (między innymi leczenie otyłości).  

Centrala Lotów Sanitarnych ma doświadczenie w organizowaniu transportu medycznego na trasie Meksyk – Polska. Tego typu lot medyczny odbył się, aby uratować chłopca, u którego zdiagnozowano guza mózgu. Lekarze w Polsce nie mogli wiele zrobić, aby pomóc chłopcu i uznali terapię za zakończoną. Rodzina postanowiła zaufać lekarzom w Meksyku i to właśnie tam kontynuowała leczenie. 

Więcej o locie medycznym chłopca do Meksyku możesz przeczytać tutaj. 

Stany Zjednoczone

Turyści z USA chętnie odwiedzają Meksyk, jednocześnie kliniki w Stanach Zjednoczonych przyjmują wielu pacjentów z zagranicy. Leczenie w USA nie należy do najtańszych, w związku z czym rzadko pacjenci wybierają ten kierunek ze względu ograniczony budżet. Mocna pozycja USA w turystyce medycznej wynika z faktu, że tamtejsza medycyna jest bardzo rozwinięta. Według szacunków to właśnie w USA pracuje największa liczba specjalistów z różnych dziedzin medycznych. Stąd też wyjazdy do USA kojarzą się przede wszystkim z skomplikowanymi operacjami, które nie są dostępne w wielu innych miejscach na świecie. 

Centrala Lotów Sanitarnych często organizuje loty na trasie USA – Polska. Stany Zjednoczone słyną z bardzo dobrej opieki medycznej. Jest tam wielu specjalistów pediatrycznych. Przykładem niedawno odbytego lotu jest transport medyczny organizowany dla 7-letniej Agatki, która poleciała do USA na leczenie guza mózgu. 

Singapur

Singapur, to kraj, który podobnie jak USA słynie z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury medycznej. Znajdują się tam kliniki, które specjalizują się zwłaszcza w leczeniu skomplikowanych schorzeń i nowotworów

Singapur Turystyka Medyczna

Szacuje się, że nawet ponad 0,5 miliona turystów odwiedziło Singapur ze względu na przystępne cenowo i zarazem wyjątkowo dobre pod względem jakości usługi medyczne. Jest to kraj, w którym turystyka zdrowotna rozwija się bardzo dynamicznie, czego potwierdzeniem są liczne medyczne biura podróży pośredniczące między pacjentami i dostawcami usług medycznych. 

Indie

Na liście popularnych kierunków wśród turystów medycznych mało kto spodziewa się Indii, które nie słyną z wyjątkowo dobrego systemu zdrowia. Mimo to do Indii przyjeżdża corocznie kilkaset tysięcy pacjentów ze względu na wyjątkowo niskie ceny. Szacuje się, że niektóre operacje są tam tańsze nawet o 90% w porównaniu do cen tych samych zabiegów w Stanach Zjednoczonych. 

Co ważne, władze Indii są świadome swojego potencjału w zakresie przyciągnięcia turystów medycznych w związku z czym oferują specjalną politykę wizową, która ułatwia podróżowanie turystom medycznym.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami