Wypadek narciarski za granicą? - Transport medyczny chorego

Czas czytania: 4 minut

Dla wielu turystów urlop narciarski to najbardziej ulubiony moment podczas zimy: jazda na nartach na ośnieżonych stokach, radość z piękna przyrody i przy tym wspaniały odpoczynek. Jednak wszyscy, którzy decydują się na odstawienie narciarstwa biegowego, a zamiast tego wybierają alpejskie narciarstwo zjazdowe lub snowboard, podejmują ryzyko, które jest wkalkulowane w ten sport. Bowiem z wielu powodów, wypadki na nartach są stosunkowo częste. Czynniki, które wpływają na zwiększenie ryzyka podczas jazdy narciarskiej to:

  • własny błąd popełniony podczas jazdy
  • narciarze przeceniający własne umiejętności narciarskie
  • nieprawidłowa ocena warunków na stoku
  • lekkomyślny styl jazdy innych narciarzy
  • niekontrolowany styl jazdy początkujących narciarzy
  • jazda na nartach pod wpływem alkoholu po après-ski

Duże prędkości w narciarstwie alpejskim prowadzą często do wypadków, a te kończą się złamaniem kości (np. złamaniem kostki, złamaniem szyjki kości udowej czy złamaniem żeber) lub prowadzą do urazów kolana, a także w szczególnie ciężkich przypadkach, do urazów wewnątrzczaszkowych. Operacja i związane z nią leczenie szpitalne są wówczas z reguły nieuniknione, a zimowy urlop, może niestety nagle się skończyć

Transport medyczny po wypadku na nartach

Oczywiście po każdym poważnym wypadku na nartach, pacjent jest najpierw zabierany do najbliższego szpitala, w pobliżu ośrodka narciarskiego. Jednak wielu pacjentów nie chce pozostać tam długo i woli kontynuować leczenie w swoim kraju. Niejednokrotnie, w kraju pochodzenia zaufanie do lekarzy jest często większe, komunikacja z personelem w języku ojczystym jest łatwiejsza, a pacjent jest otoczony przyjaciółmi i krewnymi, co również wpływa na jego samopoczucie i szybkość zdrowienia.

W zależności od kraju, w którym dana osoba jest hospitalizowana, opieka medyczna może być obiektywnie na niższym poziomie lub koszt usług medycznych może być zbyt wysoki. Jest to ważny powód, aby pacjent czym prędzej wrócił do domu. Ten rodzaj podróży określany jest często jako transport repatriacyjny z zagranicy.  

Jak przebiega transport sanitarny chorego z zagranicy?

Pacjent, który doznał poważnego urazu, nie jest w stanie samodzielnie podróżować do domu i potrzebuje specjalistycznego transportu medycznego. W zależności od odległości i rodzaju doznanego urazu, Centrala Lotów Sanitarnych zapewnia różne środki transportu:

Odrzutowiec medyczny

W sytuacji doznania szczególnie poważnych obrażeń na stoku narciarskim lub w wyjątkowo pilnych przypadkach chorób, to samolot medyczny jest najlepszym środkiem transportu. Większość pacjentów wymagających intensywnej terapii, może być przewieziona szybko i bezpiecznie prywatnym samolotem medycznym, ponieważ sprzęt na pokładzie odpowiada standardom nowoczesnego oddziału intensywnej terapii. Poza tym zespół medyczny na pokładzie, prowadzony przez lekarza medycyny lotniczej, czuwa nad stanem zdrowia pacjenta i odpowiada za jego dobre samopoczucie przez cały lot.

Ponieważ nie wszystkie ośrodki narciarskie znajdują się w pobliżu głównych międzynarodowych lotnisk, kolejnym ważnym atutem samolotu ratunkowego jest fakt, iż odrzutowiec medyczny może wylądować również na krótkich pasach startowych wielu regionalnych portów lotniczych, które często znajdują się znacznie bliżej miejsca pobytu pacjentów. Pozwala to zaoszczędzić czas i ogranicza transport karetką pogotowia do minimum. W większości regionów świata, odrzutowiec sanitarny, może zostać przez nas podstawiony jeszcze tego samego lub następnego dnia. A zatem po wypadku na nartach jest to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na powrót do domu.

Liniowy samolot pasażerski

Tańszym rozwiązaniem niż skorzystanie z samolotu medycznego jest transport medyczny na pokładzie samolotu pasażerskiego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pacjent nie wymaga intensywnej terapii oraz, gdy pacjent może sobie pozwolić na dłuższy czas oczekiwania, zwykle potrzebna jednego lub dwóch dni na zorganizowanie i przygotowanie takiego lotu sanitarnego.

W tym czasie linia lotnicza przygotowuje pokład samolotu na przyjęcie chorego i reguluje wszystkie formalności z medycznego punktu widzenia. Podczas całego lotu, pacjent pozostaje pod opieką medycznej asysty lotniczej – lekarz lub ratownik medyczny towarzyszą pacjentowi przez cały lot medyczny i są odpowiedzialni za jego stan zdrowia i dobre samopoczucie podczas transportu medycznego.

Jeżeli pacjent musi być przetransportowany w pozycji leżącej, zostają zainstalowane dla pacjenta specjalne nosze w samolocie, co umożliwia mu bezpieczny lot. Zaś przed ciekawskimi spojrzeniami innych pasażerów oddziela pacjenta specjalna zasłona chroniąca prywatność. Jeżeli pacjent czuje się wystarczająco dobrze i jest w stanie siedzieć, wówczas zostanie mu przydzielone miejsce w klasie biznes. Pacjent może tam wygodnie siedzieć podczas startu i lądowania, a w trakcie trwania lotu może ustawić fotel w wygodnej pozycji leżącej.

Transport pacjentów w samolotach pasażerskich linii lotniczych jest stosowany powszechnie przede wszystkim na trasach o dalekim zasięgu. Natomiast w przypadku lotów na krótkich dystansach, zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Loty na krótkich dystansach odbywają się dużą częstotliwością - nawet kilka razy dziennie -  zaraz po wylądowaniu, rozpoczynają się przygotowania do kolejnego lotu powrotnego. Zazwyczaj nie wystarcza czasu na instalację noszy dla pacjenta.

Ponadto klasa biznesowa na trasach krótkodystansowych oferuje jedynie ograniczoną wartość dodaną w porównaniu do klasy ekonomicznej: często są to zwykłe miejsca, obok których znajduje się po prostu wolne dodatkowe miejsce. Dlatego każdy przypadek wymaga indywidualnych konsultacji z Centralą Lotów Sanitarnych, czy ta forma transportu sanitarnego zapewni pacjentowi odpowiedni komfort oraz, czy personel medyczny będzie miał wystarczająco dużo potrzebnej przestrzeni do opieki nad pacjentem. Służymy pomocą i chętnie omówimy z Tobą dostępne możliwości.

Helikopter sanitarny

Helikopter medyczny jest często używany do natychmiastowej akcji ratowniczej po wypadku na nartach w celu przewiezienia pacjenta do kliniki, jednak ten środek transportu rzadko jest wykorzystywany do transportu pacjenta na dłuższych trasach. Jego zasięg jest zbyt ograniczony, aby szybko i ekonomicznie pokonywać średnie lub duże odległości. Z tego względu, helikopter ratunkowy jest brany pod uwagę tylko w przypadku transportu na krótkich dystansach. Wówczas gwarantuje on szybki transfer, ponieważ zazwyczaj możliwe jest lądowanie bezpośrednio przy szpitalu.

Dzięki temu eliminujemy czasochłonny i często uciążliwy dla pacjenta transport karetką pogotowia. O bezpieczeństwo medyczne na pokładzie śmigłowca medycznego dba towarzyszący lekarz, a wyposażenie techniczne jest porównywalne z warunkami, jakie zapewnione są na nowoczesnym oddziale intensywnej terapii. Przez cały czas dbamy o zdrowie pacjenta i zapewniamy mu optymalne warunki.

Prywatny transport medyczny w ramach usługi „z łóżka do łóżka”

Jeżeli przydarzył Ci się wypadek na nartach i planujesz podjęcie dalszego leczenia w Polsce lub innym kraju za granicą, jesteśmy rzetelnym partnerem w zakresie bezpiecznego i kompetentnego międzynarodowego transportu medycznego. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez 24 godziny na dobę i to po naszej stronie jest organizacja lotu medycznego. W razie potrzeby nasz wielojęzyczny zespół może skontaktować się bezpośrednio z zagraniczną kliniką w celu omówienia kwestii organizacyjnych lub umożliwienie konsultacji między lekarzami, aby otrzymać zlecenie na lotniczy transport medyczny.

Lot repatriacyjny pacjenta na pokładzie samolotu medycznego lub samolotu pasażerskiego organizujemy zapewniając transport medyczny w ramach usługi „z łóżka do łóżka”: odbieramy pacjenta z miejsca jego pobytu i przewozimy go karetką pogotowia pod opieką asysty medycznej na lotnisko. Stamtąd transportujemy pacjenta do jego rodzinnego kraju, gdzie na lotnisku czeka już kolejna karetka. Powierzenie nam organizacji prywatnego transportu medycznego, pozwala łatwo koordynować cały proces, wraz z dokładnymi godzinami odbioru pacjenta czy zmiany środka transportu. Dzięki temu pacjent jest przewożony w sposób szybki i co ważniejsze, medycznie bezpieczny.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami