Wypadek na nartach za granicą? Powrót samolotem medycznym do kraju

Czas czytania: 4 minut

Dla wielu turystów najważniejszą atrakcją zimy jest wyjazd na narty. Spędzenie całych dni na zaśnieżonych stokach, cieszenie się przyrodą i zasłużonym relaksem. Jeśli jednak postanawiasz porzucić narciarstwo biegowe na rzecz narciarstwa alpejskiego lub snowboardu podejmujesz skalkulowane ryzyko. Niestety faktem jest, że wypadki na nartach zdarzają się stosunkowo często. Do największych czynników ryzyka występowania nieszczęśliwych wydarzeń zaliczamy:

  • błąd jazdy na nartach ze strony narciarza, 
  • brak doświadczenia sportowca i przecenianie własnych umiejętności narciarskich,
  • nieprawidłowa ocena aktualnego stanu stoku,
  • bezmyślny styl jazdy na nartach innych narciarzy i stwarzanie zagrożenia na stoku,
  • niekontrolowany, spontaniczny styl jazdy początkujących narciarzy,
  • jazda na nartach pod wpływem alkoholu (szczególnie po uczestnictwie w après-ski),
  • korzystanie z nieodpowiedniego sprzętu i niewłaściwe zabezpieczenie miejsc na ciele podatnych na urazy.

Ze względu na duże prędkości osiągane w narciarstwie alpejskim mogą wystąpić wypadki ze złamaniami kości np. złamania kostki, złamania uda, otwarte złamania ręki. W szczególnie ciężkich przypadkach dochodzi do urazów czaszki lub mózgu. Często konieczna jest operacja i leczenie szpitalne. Niestety nieszczęśliwy wypadek jest jednoczesnym zakończeniem wymarzonych wakacji na nartach. 

Repatriacja medyczna po wypadku na nartach 

Po poważnym wypadku na nartach pacjent początkowo trafia do szpitala ulokowanego najbliżej ośrodka narciarskiego. Jednak wielu pacjentów nie wyraża chęci pozostania w lokalnym ośrodku zdrowia przez cały proces leczenia i rekonwalescencji. Wolą kontynuować leczenie w swoim kraju. Zaufanie do lekarzy jest większe w kraju ojczystym, a komunikacja w rodzimym języku poszkodowanego dużo łatwiejsza. Do tego dochodzi wsparcie moralne ze strony rodziny i przyjaciół znajdujących się w kraju. Jakość opieki medycznej jest uzależniona od państwa, w którym przebywa pacjent. Brak dostatecznej opieki lekarskiej jest istotnym powodem lotów repatriacyjnych rannych pacjentów. Mówimy wówczas o repatriacji medycznej. 

Co dzieje się podczas repatriacji medycznej? 

Ponieważ ciężko ranny lub unieruchomiony pacjent nie może samodzielnie podróżować do domu, potrzebuje specjalistycznego transportu medycznego międzynarodowego. W zależności od trasy i dokładnego charakteru obrażeń możliwy jest wybór różnych środków transportu. 

Odrzutowiec medyczny

Po szczególnie poważnych obrażeniach lub w bardzo pilnych przypadkach samolot karetka jest najwłaściwszym wyborem. Większość pacjentów intensywnej terapii można szybko i bezpiecznie przewieźć latającą karetką, w tym przypadku odrzutowcem sanitarnym. Wyposażenie na pokładzie karetki lotniczej jest takie samo, jak na wielu nowoczesnych oddziałach intensywnej terapii. Intensywna opieka w samolocie zachowana jest na najwyższym poziomie. Na czele załogi medycznej stoi doświadczony lekarz. Odpowiada on za utrzymanie właściwych parametrów życiowych i dobre samopoczucie pacjenta podczas trwania całego lotu.   

Nie wszystkie ośrodki narciarskie znajdują się w pobliżu dużych, międzynarodowych lotnisk. Wówczas na pierwszy plan wysuwa się kolejna zaleta odrzutowca sanitarnego. Odrzutowy samolot medyczny może lądować na krótkich pasach startowych lotnisk regionalnych. Zazwyczaj są one znacznie bliżej szpitala, w którym przebywa poszkodowany. Oszczędza to czas i zmniejsza stresujący transport naziemny do minimum. W większości regionów świata latająca karetka może być uruchomiona tego samego dnia lub następnego. Tak więc po wypadku na nartach jest to najszybszy i zdecydowanie najbezpieczniejszy transport powrotny do domu.  

Transport medyczny regularnymi liniami lotniczymi

Transport medyczny samolotem pasażerskim jest bardziej opłacalny niż transport medyczny prywatnym odrzutowcem. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pacjent nie wymaga intensywnej opieki medycznej, a lot medyczny planuje się minimum dzień lub dwa do przodu. Linia lotnicza potrzebuje bowiem tego czasu na przeprowadzenie wymaganych badań lekarskich. Podczas lotów repatriacyjnych na pokładzie samolotu pasażerskiego, steward medyczny, lekarz lub ratownik medyczny czuwa u boku pacjenta przez cały lotniczy transport medyczny.   

W przypadku konieczności przewożenia pacjenta w pozycji leżącej, na pokładzie samolotu można zamontować nosze dla pacjenta. Umożliwią one wygodny transport medyczny do Polski. Dodatkowa zasłona chroni pacjenta przed krępującym spojrzeniem pozostałych ciekawskich pasażerów na pokładzie. Jeśli poszkodowany czuje się wystarczająco dobrze, aby odbyć transport medyczny samolotem w pozycji siedzącej, wówczas dostaje normalne miejsce w Klasie Biznes. W tym przypadku pasażer musi siedzieć prosto przy starcie i lądowaniu, a następnie może odchylić maksymalnie siedzenie do końca lotu, co zapewnia mu dodatkowy komfort podróży. 

Transport medyczny regularną linią lotniczą jest szczególnie popularny na trasach długodystansowych. Z drugiej zaś strony jest on niezwykle rzadki na trasach krótkodystansowych. W przypadku lotów na krótkich trasach, komercyjne linie lotnicze przykładają dużą wagę do lotu powrotnego, który rozpoczyna się w niedługim czasie po wylądowaniu. Dlatego czas spędzony na ziemi zazwyczaj nie wystarczy na zainstalowanie łóżka dla pacjenta leżącego. Na trasach krótkodystansowych Klasa Biznes oferuje jedynie ograniczoną wartość dodatkową w porównaniu z Klasą Ekonomiczną. Często przydzielane jest zwykłe miejsce, przy czym miejsce obok pasażera pozostaje wolne. To, czy powyższe warunki zapewniają pacjentowi wystarczający komfort i czy stewardessa ma odpowiednio dużo miejsca na sprawowanie opieki nad pacjentem, uzależnione jest od indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjenta. Chętnie omówimy z Tobą koszty transportu samolotem i możliwe opcje.       

Helikopter medyczny

Chociaż helikoptery są używane do lotniczego transportu medycznego do szpitala w sytuacji natychmiastowej rekonwalescencji lub ratunku po wypadku na nartach, rzadko wykorzystywane są jako lotniczy transport sanitarny na dłuższych trasach. Ograniczony zasięg helikoptera uniemożliwia szybkie i ekonomiczne pokonanie średnich lub dużych odległości. Z tych powodów śmigłowce nadają się tylko do lotów repatriacyjnych na krótkich dystansach. W takich przypadkach gwarantują szybki transfer pacjenta, lądując bezpośrednio na lądowisku przyszpitalnym. Eliminuje to czasochłonny i stresujący transport naziemny

Intensywna opieka w samolocie i doświadczony lekarz zapewniają bezpieczeństwo medyczne pacjenta na pokładzie, a wyposażenie techniczne stwarza warunki zbliżone do tych panujących na nowoczesnych oddziałach intensywnej terapii. Zapewnia to dobre samopoczucie pacjenta oraz opiekę medyczną na najwyższym poziomie przez cały lot sanitarny.      

Repatriacja medyczna z naszą usługą ,,z łóżka do łóżka”

Jeśli miałeś nieszczęśliwy wypadek na nartach i chciałbyś kontynuować leczenie na terenie swojego kraju, jesteśmy Twoim niezawodnym partnerem w bezpiecznym i prostym międzynarodowym transporcie medycznym. Jesteśmy do dyspozycji przez całą dobę, każdego dnia w roku. Zespół naszych specjalistów odciąży cię w kwestiach organizacyjnych. Na życzenie nasi wielojęzyczni pracownicy mogą bezpośrednio skontaktować się ze szpitalem zagranicznym, w który przebywa pacjent, w celu omówienia kwestii organizacyjnych lub umówienia się na konsultację lekarską dotyczącą ustalenia zdolności poszkodowanego do podróżowania i możliwości transportu pacjenta ze szpitala do innego szpitala.     

Organizujemy loty repatriacyjne pacjentów karetką lotniczą lub rejsowym samolotem pasażerskim. Działamy zgodnie z naszą sprawdzoną zasadą ,,z łóżka do łóżka”. Odbieramy pacjenta karetką naziemną lub pojazdem ratunkowym i zabieramy go na lotnisko wylotu w asyście personelu medycznego. Stamtąd rozpoczynamy transport pacjenta do innego szpitala lub domu poszkodowanego. Po przylocie na lotnisku docelowym na pacjenta czeka kolejna karetka lub pojazd ratunkowy. Profesjonalna organizacja repatriacji medycznej umożliwia właściwą koordynację wszystkich wymienionych wyżej czynności (transport na lotnisko, lot medyczny, transport z lotniska). Dzięki temu cały transfer medyczny pacjenta przebiega szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami