Wielkanoc w Niemczech, Argentynie i na Mauritiusie? - Czyli święta w Centrali Lotów Sanitarnych

W Centrali Lotów Sanitarnych pracują członkowie wielu narodowości - łącznie mówimy w 15 różnych językach! Wszyscy mamy wspólny cel: staramy się pomagać pacjentom potrzebującym medycznego transportu lotniczego, bez względu na to skąd pochodzą. Jesteśmy firmą niemiecką, jednak nasz zespół składa się z członków pracujących również m.in. na Mauritiusie i w Argentynie. Z okazji Świąt Wielkanocnych pokażemy Wam jak obchodzą je nasi koledzy i koleżanki z innych stron świata. Miłej lektury! 

Poznaj tradycje wielkanocne w Niemczech, Argentynie i na Mauritiusie Święta Wielkanocne w Niemczech

W Niemczech świętowanie zaczyna się podobnie jak w Polsce od Wielkiego Czwartku. Tradycja nakazuje w ten dzień zjeść coś zielonego. To podobno przynosi zdrowie i szczęście. Wielki Piątek jest w Niemczech dniem wolnym od pracy, to tak zwane święto Męki Pańskiej. To dzień, w którym czas na refleksję i wyciszenie. Wielki Piątek nazywany jest przez Niemców Stiller Freitag, czyli Cichym Piątkiem. Podobnie jak w piątek, tak i w sobotę jest czas wyciszenia. W Stiller Samstag, czyli cichą sobotę nie święci się potraw tak jak ma to miejsce w Polsce. 

Ciekawostką jest, że wieczorami przy kościołach rozpala się ognisko i odprawia obrzęd ognia, który polega na odpaleniu od ognia świecy paschalnej, która przez kolejne dni towarzyszy świętowaniu w domu. Niedziela Wielkanocna jest najbardziej wyczekiwanym dniem przez dzieci. W tym dniu po spożyciu śniadania dzieci udają się na poszukiwania ukrytych słodyczy, które zostawił zajączek wielkanocny. W Poniedziałek Wielkanocny czas spędza się w gronie rodziny i znajomych. To czas odpoczynku i wspólnego świętowania.

Potrawy goszczące na Niemieckich stołach w czasie Świąt Wielkanocnych są podobne do tych podawanych w Polsce. Głównie są to jajka, wędliny, różne sałatki, a także ciasta. Popularną tradycją jest stukanie się jajkami podczas wielkanocnego śniadania, tak zwane Ostereiertitschen. To tradycja polegająca na tym, że każda osoba przy stole wybiera sobie pisankę po czym stuka się nią z wszystkim osobami zgromadzonymi przy stole. W Niemczech popularne są również wyjazdy rodzinne na czas Świąt Wielkanocnych.

Zobacz jak wyglądał transport medyczny dla chorego chłopca, który leciał na leczenie do Niemiec.

Święta Wielkanocne w Argentynie

Na Argentyńskich wsiach przed Wielkanocą gospodarz kropi swoją ziemię wodą święconą, a gospodyni robi porządki w domu. Argentyna podobnie jak Polska jest w większości katolickim krajem, dlatego też tradycje w obu tych miejscach są podobne. Znana jest tam tradycja święcenia potraw, po przyniesieniu święconki do domu odmawia się modlitwę, po czym dzieli potrawami i składa życzenia. Ciekawą tradycją, której nie praktykuje się w Polsce jest to, że przed podzieleniem się potrawami ze święconki, każda osoba musi zjeść jednego "bazia" (to ta puszysta część) z poświęconej palmy Wielkanocnej. W poniedziałek Wielkanocny jest symboliczny śmigus dyngus.

Potrawy jakie goszczą na Argentyńskich stołach podczas Świąt Wielkanocnych to głównie ryby oraz owoce morza. Najbardziej popularny jest dorsz i morszczuk. Na wielkanocnym stole nie może również zabraknąć empanadas de vigilia czyli nadziewanych pierogów z tuńczykiem. Jedną z tradycyjnych potraw, które gości na stołach Argentyńczyków jest również specjalnie wypiekany chleb, który przyozdabia się słodyczami i kawałkami kandyzowanych owoców oraz czekolady. 

Święta Wielkanocne na Mauritiusie

Mauritius to piękna wyspa, która kojarzy się z egzotycznymi klimatami. Na wyspie Wielkanoc obchodzona jest podobnie jak w Polsce wśród społeczności katolickiej. Do tego święta mieszkańcy przygotowują się przez 40 dni i jest to okres postu. W ostatnim tygodniu postu w kościołach odbywają się różne uroczystości, które trwają aż do Wielkiej Nocy. Wieczorem w Wielką Noc odbywa się wyjątkowa uroczystość, podczas której błogosławiony jest ogień i woda. Przy tej uroczystości odbywają się również chrzty. Cały tydzień Wielkanocny jest czasem rodzinnym i spędzonym wśród najbliższych

W sobotę Wielkanocną kościoły są otwarte od wczesnych godzin porannych, a świętowanie przenosi się również na plażę. Podobnie jak w tradycji niemieckiej dzieci dostają czekoladowe upominki w postaci jajeczek. W Wielką Sobotę przyrządza się różne świąteczne potrawy. Tradycyjną potrawą jest Lamb BBO oraz Salmi Candar czyli kaczka w ostrym sosie pomidorowym.

Hotele na Mauritiusie goszczące osoby z różnych zakątków świata świętują Wielkanoc na swój własny sposób. Zazwyczaj organizują różne atrakcje dla dzieci takie jak polowanie na jajka, a na kolację przygotowują specjalny tradycyjny bufet z potrawami goszczącymi na stołach rdzennych mieszkańców wyspy.

Serdeczne życzenia od całego zespołu Centrali Lotów Sanitarnych

Niezależnie od tradycji świątecznych, Wielkanoc to dla chrześcijan na całym świecie wyjątkowe święto, które powinno upłynąć w rodzinnej i radosnej atmosferze. 

Zdrowych, spokojnych i radosnych świąt wielkanocnych, z dala od trosk życia codziennego życzy Centrala Lotów Sanitarnych!

Wracam