Transport zwłok z innego kontynentu

Czas czytania: 2 minut

Gdy umiera bliska osoba, zawsze jest to bardzo przykre przeżycie. Jeśli dodatkowo dochodzą formalności, bo nie byliśmy przygotowani na śmierć (która np. była przedwczesna) sprawy dodatkowo się komplikują. Śmierć bliskiego i spowodowane tym cierpienie nie sprzyja myśleniu o sprawach związanych z organizacją pogrzebu. A gdy bliska osoba umiera za granicą, na dodatek na innym kontynencie i trzeba sprowadzić ciało z zagranicy - jest to ogromny ciężar dla rodziny. Często jest to również sytuacja, w której bliscy zmarłego znajdują się po raz pierwszy. Warto wcześniej być przygotowanym na różne sytuacje, również takie o których nie myślimy na co dzień. Dowiedz się, co warto wiedzieć o transporcie zwłok z innego kontynentu.

Śmierć Polaków za granicą

Co roku zwiększa się liczba zgonów Polaków poza granicami kraju. Dzieje się tak między innymi za sprawą zwiększenia częstotliwości wyjazdów w celach zarobkowych lub coraz częstszego opuszczania kraju na stałe. Powody śmierci są różne. Przeważnie jest to zgon naturalny, jednak pojawiają się też choroby (w tym zakaźne) lub poważne wypadki podczas pracy. Od ubiegłego roku śmierć związana jest również z COVID-19. Bezpośrednio dotyczy przebytej choroby, pośrednio ma związek m.in. z trudniejszym dostępem do lekarzy. Dominujące państwa w których przebywają Polacy to Niemcy i Wielka Brytania. Rodaków można spotkać jednak też na innych kontynentach, szczególnie w USA. Niezależnie od tego, co było przyczyną śmierci, rodzina nieżyjącego ma prawo ubiegać się o zgodę ze strony organów państwowych za granicą oraz w Polsce o legalne sprowadzenie ciała z zagranicy. Dotyczy to również transportu zwłok z innego kontynentu, a nie tylko krajów UE.

Jak sprowadzić ciało z innego kontynentu?

Naturalnym życzeniem najbliższej rodziny zmarłego jest to, aby sprowadzić jego ciało do ojczystego kraju i zapewnić mu godny pochówek. W przypadku śmierci w krajach UE sprawa jest ułatwiona - transport zwłok można zorganizować zarówno w samolocie jak i w specjalnym samochodzie do transportu trumien. Jeśli jednak śmierć nastąpiła na innym kontynencie, nie ma innej możliwości jak zorganizowanie transportu ciała drogą lotniczą. Do tego dochodzą różnego rodzaju formalności, takie jak: uzyskanie aktu zgonu, zgody administracyjne w kraju na transport, zaświadczenia sanitarne, odprawy graniczne oraz tłumaczenia dokumentów. Transport zwłok z innego kontynentu może więc być bardzo trudny w organizacji. W takim przypadku warto skorzystać z porady fachowców. Jest wiele firm, które pomagają w organizacji transportu zwłok z innego kontynentu. Centrala Lotów Sanitarnych zapewnia nie tylko medyczny transport lotniczy, ale dodatkowo niezbędne formalności oraz wsparcie dla bliskich zmarłego.

Jak wygląda transport zwłok z innego kontynentu prywatnym samolotem?

Centrala Lotów Sanitarnych zorganizuje transport prywatnymi samolotami. Największą zaletą takiej formy transportu jest o wiele szybszy czas przelotu zmarłego niż w przypadku lotu samolotem komercyjnym. Dbamy, aby zdobyć wszystkie wymagane zezwolenia przed, jak i podczas transportu zwłok z innego kontynentu. To oznacza, że cały proces jest zgodny z wszelkimi wymaganiami celnymi i lokalnymi przepisami transportowymi. Takie odciążenie w sprawach związanych z biurokracją jest dla rodziny ogromnym wsparciem. Bliscy mogą w tym czasie zająć się już samą organizacją pochówku i nie muszą martwić się, czy ciało zmarłego członka rodziny bezpiecznie i o czasie wróci do kraju. Koszt takiego transportu ciała prywatnym samolotem jest zależny od wielu czynników, m.in. jak duże dystans ma do pokonania samolot. Zapewniamy również samoloty, które bezpiecznie transportują ciało zmarłych na koronawirusa.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy Centrali Lotów Sanitarnych?

Stres, żal i ból po stracie bliskiej osoby uniemożliwiają bardzo często spokojne myślenie niezbędne do organizacji transportu zwłok z innego kontynentu. Formalności, które nie zostaną dokonane w należyty sposób mogą spowodować utrudnienie w sprowadzeniu ciała z innego kontynentu. To wiąże się z jeszcze dodatkowymi kosztami, opóźnionym czasem transportu i dodatkowym stresem. Dlatego zamiast organizować wszystko samemu, warto skorzystać z Centrali Lotów Sanitarnych będących wsparciem nie tylko podczas samego przelotu samolotem, ale również przy formalnościach. Cały proces zostanie przeprowadzony szybko, od początku do końca, a zmarły będzie mógł jak najszybciej znaleźć się w ojczystym kraju i zostać pochowany przez bliskich.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami