Transport sanitarny z Chorwacji: Samolot ratunkowy czy karetka?

Czas czytania: 3 minut

Wybrzeże morza Adriatyckiego w Chorwacji przyciąga co roku tłumy turystów. Podróżnych zachwycają przepiękne plaże i malownicze miasta portowe. W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ludzie młodzi, rodziny, jak i seniorzy. Jednak nagła choroba lub wypadek mogą pokrzyżować wakacyjne plany każdego. Chorwacki system opieki zdrowotnej, nie cieszy się dużym zaufaniem wśród turystów, dlatego w nagłej sytuacji chcą jak najszybciej wrócić z zagranicy do kraju.

Dubrovnik

Dlaczego warto zdecydować się na transport chorych z Chorwacji

Zasadniczo Europejska Karta Zdrowia (EKUZ) obowiązuje również w Chorwacji, co umożliwia turystom z UE dostęp do niezbędnych usług medycznych. Koszty pokrywane są wówczas przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.

Jednak Chorwacja boryka się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w sektorze opieki zdrowotnej: po przystąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej wielu dobrze wykształconych Chorwatów postanowiło poszukać lepszej przyszłości w krajach o wyższych zarobkach – dlatego wyemigrowała duża grupa lekarzy i pielęgniarek. Chorwackie szpitale borykają się z niedoborem personelu, a liczba szpitali przypadająca na 100 000 mieszkańców jest stosunkowo niska. Chorwacki system opieki zdrowotnej ma opinię bardzo mocno przeciążonego.

Z perspektywy zagranicznych pacjentów, komunikacja z miejscowym personelem szpitala jest często utrudniona. Chociaż większość Chorwatów uczyła się angielskiego w szkole, to jednak umiejętności językowe często nie wystarczają, aby wyjaśnić złożone zagadnienia medyczne.

Wreszcie, pobyt w szpitalu za granicą jest często psychicznym obciążeniem dla pacjenta. Na miejscu brakuje rodziny i przyjaciół, którzy nie mogą dać pacjentowi potrzebnego wsparcia. Obecność bliskich i towarzyszenie choremu jest niezwykle ważne w procesie powrotu do zdrowia, zwłaszcza kiedy pobyt pacjenta w zagranicznym szpitalu może się wydłużyć.

Międzynarodowy transport sanitarny: powrót chorego z Chorwacji

Wybór odpowiedniego środka transportu do przewiezienia chorego z Chorwacji zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta oraz od planowanej trasy powrotnej. Centrala Lotów Sanitarnych oferuje trzy opcje medycznego transportu z zagranicy:

Samolot ratunkowy z Chorwacji

Prywatny odrzutowiec medyczny jest najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem transportu pacjentów z Chorwacji. Na pokładzie samolotu sanitarnego mogą być transportowani również pacjenci w bardzo ciężkim stanie, ponieważ wszystkie nasze odrzutowce medyczne są wyposażone w sprzęt do intensywnej terapii. Podczas lotu repatriacyjnego, doświadczona załoga medyczna, pod kierownictwem lekarza medycyny lotniczej, zapewnia pacjentowi stałą opiekę, dbając o dobro pacjenta od samego początku do samego końca podróży.

Centrala Lotów Sanitarnych oferuje prywatny transport medyczny na całym świecie, dlatego w wielu przypadkach już tego samego lub następnego dnia, możemy zaoferować samolot medyczny. W przeciwieństwie do samolotów pasażerskich (zobacz niżej), obsługujemy nie tylko duże lotniska, lecz również mniejsze lotniska regionalne. Działa to na zdecydowaną korzyść pacjentów, gdyż odrzutowiec ratunkowy, może wylądować bliżej miejsca docelowego tj. domu lub szpitala. W ten sposób redukujemy czas, w porównaniu do dłużącego się i często uciążliwego dla pacjenta transportu karetką pogotowia.

Transport pacjenta na pokładzie samolotu pasażerskiego

Zdarzają się sytuacje, kiedy można przetransportować pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej na pokładzie samolotu pasażerskiego. Transport sanitarny z Chorwacji do Polski odbywa się wówczas w towarzystwie prywatnej pomocy lekarskiej w samolocie. Ekonomicznie jest to korzystniejszy wariant w porównaniu do prywatnego odrzutowca sanitarnego.

Podczas lotu medycznego, pomoc medyczna dba o stan zdrowia i dobre samopoczucie pacjenta. Zależnie od indywidualnej sytuacji i potrzeb chorego, jest to wykwalifikowany lekarz lub ratownik medyczny. Ponieważ każdy transport medyczny na pokładzie samolotu pasażerskiego musi być skoordynowany z daną linią lotniczą, konieczny czas realizacji zlecenia wynosi od jednego do dwóch dni. Z tego względu samolot pasażerski nie jest rekomendowany jako środek transportu w pilnych i nagłych sytuacjach.

Jeżeli pacjent może siedzieć, otrzymuje zazwyczaj miejsce w klasie biznesowej. Wówczas opiekun medyczny ma możliwość zainterweniować w nagłej sytuacji. Pacjent ma do dyspozycji więcej przestrzeni, dzięki czemu lot medyczny przebiega łagodniej i bardziej komfortowo. Niestety wiele samolotów latających regularnie na trasie między Chorwacją a innymi krajami europejskimi, nie posiada oddzielnej klasy biznesowej. W takiej sytuacji pasażer otrzymuje dla siebie dwa miejsca siedzące w normalnym rzędzie siedzeń.

Chętnie sprawdzimy, czy w Twojej sytuacji możliwy będzie transport medyczny, w pozycji siedzącej, na pokładzie samolotu pasażerskiego. Kilknij tutaj.

Lot na noszach - jest to transport sanitarny w pozycji leżącej na pokładzie samolotu pasażerskiego i może być zrealizowany tylko w rzadkich przypadkach. Wymaga to bowiem zamontowania specjalnych noszy dla pacjenta na pokładzie samolotu. Niestety, większość samolotów pokonuje odległość między Chorwacją a innymi krajami europejskimi kilka razy dziennie. Czas między lotami może być niewystarczający, aby zainstalować nosze w samolocie. 

Chętnie jednak sprawdzimy, czy w Twoim przypadku można będzie zrealizować transport dla pacjenta w pozycji leżącej na pokładzie samolotu pasażerskiego. Kliknij tutaj.

Międzynarodowy transport karetką pogotowia

Inną opcją transport chorego z Chorwacji jest przejazd karetką pogotowia. Jednak ten rodzaj transportu medycznego, ze względu na długi czas podróży i konieczność pokonania tysięcy kilometrów jest zawsze obciążeniem dla pacjenta. Warunki na drodze są nieprzewidywalne, a karetkę mogą zatrzymać korki, które zmuszą ambulans do przejazdu innymi drogami i wydłużenia transportu pacjenta z Chorwacji, jeszcze bardziej.

Ponieważ jest to planowany transport sanitarny, karetka nie może jechać na sygnale i podlega takim samym przepisom ruchu drogowego, jak każdy inny pojazd. Aby zatem nie stworzyć zagrożenia zdrowia dla pacjenta, należy dokładnie sprawdzić, czy medyczny transport powrotny z zagranicy w karetce pogotowia w ogóle wchodzi w grę. Dodatkowo o wyborze ambulansu jako opcji transportu medycznego, decydują również miejsce pobytu pacjenta oraz cel, do którego ma zostać przewieziony.

Jaki jest koszt transportu chorego z Chorwacji?

Koszt transportu chorego z Chorwacji zależy od różnych czynników. Decydujące są oczywiście m.in. planowana długość trasy oraz rodzaj środka transportu. Ponadto na koszt wpływa również fakt, czy transport musi odbyć się w trybie pilnym, stan zdrowia pacjenta i liczba osób towarzyszących.

W każdym przypadku konieczna jest indywidualna konsultacja i wycena, którą chętnie sporządzimy. Nasza oferta jest przygotowywana bezpłatnie i jest niewiążąca. Kliknij tutaj.

Kompleksowa usługa medyczna „z łóżka do łóżka”

Organizujemy kompleksowy lotniczy transport medyczny dla naszych pacjentów. W przypadku transportu sanitarnego na pokładzie odrzutowca medycznego lub samolotu pasażerskiego, odbieramy pacjenta ze szpitala lub innego miejsca pobytu, prywatną karetką pogotowia, a następnie przewozimy go bezpiecznie bezpośrednio na lotnisko.

Po wylądowaniu w kraju, na pacjenta czeka kolejna karetka pogotowia, który w towarzystwie medycznej asysty zostaje przewieziony do szpitala docelowego lub do domu. Oczywiście to my koordynujemy godziny odbioru pacjenta karetką pogotowia i dopasowujemy do godzin odlotu samolotu, ponieważ zależy nam, aby pacjent unikną niepotrzebnego oczekiwania.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami