Transport medyczny z zagranicy: Jak zapewnić choremu bezpieczny lot?

Czas czytania: 4 minut

Dotknęła Cię poważna choroba podczas urlopu lub miałeś wypadek w trakcie podróży służbowej? Zarówno choroba, jak i wypadek za granicą, mogą zdarzyć się niespodziewanie. Wówczas człowiek staje się zależny od pomocy medycznej za granicą, a niestety często poziom opieki medycznej we własnym kraju jest znacznie lepszy. W takiej sytuacji pacjent i jego bliscy starają się jak najszybciej zorganizować transport medyczny z zagranicy do swojego kraju. Jednak warunki sanitarne to nie jedyne okoliczności, które mogą przemawiać za transportem chorego do Polski: znane i bezpieczne środowisko może być ważnym czynnikiem psychologicznym w procesie powrotu do zdrowia, a komunikacja z personelem szpitala jest znacznie łatwiejsza w języku ojczystym.

Jednocześnie transport medyczny z zagranicy jest dla wielu pacjentów zupełnie nowym zagadnieniem. Wiedzę w tym zakresie muszą zdobyć w krótkim czasie i do tego w stresujących warunkach, kiedy nagły wypadek lub choroba wywracają wszystkie plany do góry nogami. Dlatego w tym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje.

Czy ubezpieczenie pokrywa koszty transportu medycznego z zagranicy?  

Tylko te osoby, które posiadają ważne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, mogą mieć nadzieję na pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela. Jeżeli tak jest, wówczas firma ubezpieczeniowa dokładnie sprawdza konkretną sytuację, a następnie, biorąc pod uwagę szczegółowe warunki ubezpieczenia, podejmuje decyzję. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne, pokrywa koszty transportu pacjenta z zagranicy tylko w przypadkach uzasadnionych medycznie. Zdarza się to gdy pacjent nie może otrzymać odpowiedniej pomocy medycznej w kraju pobytu.

W dzisiejszych czasach ta sytuacja ma miejsce stosunkowo rzadko, ponieważ w większości krajów, można leczyć prawie wszystkie choroby – z tą różnicą, że standard opieki medycznej różni między poszczególnymi krajami. W przypadku gdy leczenie w Polsce  mogłoby przynieść lepsze rezultaty, firmy ubezpieczeniowe mogą uznać transport chorego z zagranicy jako medycznie uzasadniony. Niestety niewiele polis ubezpieczeniowych zawiera tego rodzaju transport medyczny dla pacjenta.

W sytuacji gdy pacjent nie posiada międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego lub jeżeli warunki ubezpieczenia nie mają zastosowania w konkretnej sytuacji, istnieje jeszcze inna możliwość: zorganizowanie sanitarnego transportu pacjenta z zagranicy przez prywatną firmę oferującą tego rodzaju usługi.

Ile kosztuje transport medyczny z zagranicy?

Jeżeli ubezpieczenie nie pokryje kosztów międzynarodowego transportu medycznego, wówczas są one opłacane z prywatnego źródła. Ponieważ w Centrali Lotów Sanitarnych każdy transport sanitarny jest planowany indywidualnie dla każdego pacjenta, nie mamy żadnych zryczałtowanych stawek. Natomiast na życzenie naszych pacjentów, przesyłamy cenę za prywatny transportu medyczny, która jest wyliczana z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i warunków. Podczas przygotowywania cennika za prywatny transport medyczny, bierzemy pod uwagę następujące elementy:

  • Wybrany rodzaj transportu
  • Planowana długość trasy lotu i czas trwania
  • Stan zdrowia pacjenta
  • Czas realizacji zapytania
  • Liczba osób towarzyszących

Jaki środek transportu w przypadku międzynarodowego transportu medycznego?

Stan zdrowia pacjenta, planowana długość trasy lotu oraz czas realizacji zlecenia określają, który środek transportu jest odpowiedni do transportu sanitarnego z zagranicy. Każda forma przewozu medycznego pacjenta odbywa się w asyście specjalistycznej pomocy medycznej, która cały czas czuwa nad jego stanem zdrowia i dobrym samopoczuciem.

Odrzutowiec medyczny

Na pokładzie samolotu medycznego można przetransportować szybko, bezpiecznie i sprawnie nawet ciężko chorych pacjentów: specjalistyczny sprzęt na pokładzie pozwala na stworzenie warunków porównywalnych do nowoczesnego oddziału intensywnej terapii. Podczas całego lotu medycznego nad pacjentem czuwa lotnicza załoga medyczna kierowana przez doświadczonego lekarza medycyny lotniczej. Dzięki temu lotniczy transport sanitarny pacjenta wymagającego intensywnej terapii może odbyć się bez żadnych powikłań.

Bombardier Learjet 35

Ponadto, w sytuacjach wymagających pilnej interwencji, odrzutowiec sanitarny jest najlepszym wyborem, ponieważ transport lotniczy, może odbyć się z dowolnego miejsca na świecie z bardzo krótkim wyprzedzeniem. Dodatkowo prywatny odrzutowiec może lądować zarówno na dużych międzynarodowych lotniskach, jak również na tych mniejszych, bardziej regionalnych.

Z tego względu samolot ratunkowy jest do dyspozycji pacjenta w krótkim czasie, a w większości przypadków może również wylądować w niewielkiej odległości od szpitala docelowego do którego ma trafić pacjent. Wówczas można ograniczyć do minimum czasochłonny i męczący dla pacjenta przewóz karetką pogotowia. W wielu przypadkach, odrzutowiec medyczny jest gotowy do transportu sanitarnego z zagranicy nawet tego samego lub następnego dnia. Ponadto transport chorego może przeprowadzić zarówno na krótkich dystansach, jak również na długich, międzynarodowych trasach, gdyż nasze odrzutowce medyczne z dużą prędkością pokonują również długie dystanse.

Samolot pasażerski

Na długich trasach oferujemy również medyczny transport na pokładzie rejsowego samolotu pasażerskiego. Cena takiego lotu medycznego jest przystępniejsza dla naszych pacjentów, dlatego kiedy stan zdrowia pacjenta na to pozwala warto rozważyć taką opcję. Lot medyczny na pokładzie samolotu pasażerskiego jest możliwy w przypadkach nie wymagających pilnej interwencji lekarskiej.

Dla ciężko chorych pacjentów, możemy zorganizować lot na noszach, w pozycji leżącej lub w pozycji siedzącej w klasie biznesowej - w obu przypadkach towarzyszy mu lekarz lub ratownik medyczny. O ile zajdzie konieczność, członek zespołu medycznego udziela natychmiastowej pomocy.

Każdy transport pacjenta na pokładzie samolotu pasażerskiego wymaga otrzymania zezwolenia na lotniczy transport medyczny, wydanego przez linię lotniczą obsługującą dany lot. Z tego względu dokumentacja medyczna pacjenta jest dokładnie sprawdzana, co zazwyczaj trwa od jednego do dwóch dni. Jeżeli stan pacjenta jest ciężki a transport ma zostać zrealizowany jak najszybciej, rekomendowany jest inny środek transportu t.j. lot odrzutowcem medycznym lub helikopterem ratunkowym. 

Oprócz tego warto również pamiętać, że transport pacjenta z zagranicy nie będzie możliwy na każdej trasie lotu samolotu pasażerskiego. Transport pacjenta wiąże się z koniecznością koordynacji przesiadek, co niesie za sobą ryzyko wielu potencjalnych komplikacji. Z tego powodu pacjenci są transportowani w większości przypadków jedynie podczas lotów bezpośrednich. 

Loty sanitarne w samolotach pasażerskich są możliwe przede wszystkim na długich dystansach. Podczas krótkich tras często nie ma wystarczająco dużo czasu, aby wbudować specjalne nosze na pokładzie, ponieważ samolot musi latać zgodnie z harmonogramem, który jest często dość napięty i krótko po wylądowaniu, odbywa się lot powrotny. Dodatkowo klasa biznes w przypadku mniejszych samolotów latających na krótszych trasach, nie zapewnia odpowiedniego komfortu, a co za tym idzie bezpieczeństwa dla pacjenta, w porównaniu do lotów na długich dystansach – np. siedzenie nie może być ustawione w pozycji leżącej.

Te warunki powodują potencjalnie większe obciążenie dla pacjenta, dlatego Centrala Lotów Sanitarnych sprawdza każdy indywidualny przypadek, aby upewnić się czy w danych okolicznościach możliwy jest transport pacjenta w pozycji siedzącej na pokładzie samolotu pasażerskiego.

Śmigłowiec sanitarny

W większości przypadków helikopter medyczny może transportować pacjentów bezpośrednio ze szpitala do szpitala, eliminując wizyty na lotnisku, co pozwala znacznie skrócić czas transportu medycznego. Specjalistyczny transport medyczny helikopterem, gwarantuje podobny standard usług medycznych, jak w przypadku prywatnych samolotów medycznych – na pokładzie pacjentowi towarzyszy doświadczony lekarza medycyny lotniczej. Dlatego nawet pacjenci wymagający intensywnej terapii mogą być w ten sposób bezpiecznie przewożeni.

Jednak helikopter sanitarny, tylko w nielicznych sytuacjach jest rekomendowanym środkiem transportu pacjentów z zagranicy. Zasięg lotu helikoptera jest mocno ograniczony, z tego powodu stanowi on opcję podróży jedynie na krótkich dystansach – np. w przypadku transportu medycznego z sąsiedniego kraju.

Karetka pogotowia

Długa podróż karetką, może być dla większości pacjentów bardzo męcząca, a w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Podróż bywa z reguły o wiele bardziej niespokojna niż lot i może niespodziewane się wydłużyć ze względu na korki i objazdy. Dlatego międzynarodowy transport karetka pogotowia, zwłaszcza w przypadku dłuższych tras, z medycznego punktu widzenia może stanowić zagrożenie dla chorego. Jednak na krótkich trasach, kiedy pacjent i jego bliscy mają ograniczony budżet, transport ambulansem jest opcją, z której warto skorzystać.

Transport medyczny z zagranicy z Centralą Lotów Sanitarnych

Centrala Lotów Sanitarnych jest partnerem, na którym możesz zawsze polegać. Nasz międzynarodowy zespół działa z największą starannością, realizując bezpieczny i szybki transport chorych z zagranicy. W przypadku lotniczego transportu medycznego, oferujemy usługę „z łóżka do łóżka” , w ramach której zapewniamy transport karetką na lotnisko oraz z lotniska do szpitala. Kompleksowa usługa transportu medycznego, pozwala nam skoordynować wszystkie godziny odbioru i przesiadek pacjentów,a tym samym skrócić do minimum czas trwania podróży pacjenta.

Indywidualny konsultant chętnie odpowie na wszystkie pytania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez całą dobę. W razie potrzeby pomożemy również w komunikacji z personelem szpitala za granicą. Zapraszamy do rozmowy w ramach bezpłatnej konsultacji, z przyjemnością przedstawimy wszystkie możliwe opcje, a przede wszystkim korzyści płynące z współpracy z nami.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami