Transport medyczny USA: Wszystko co musisz wiedzieć!

Nowy Jork, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles, historyczna Mother Road (Route 66), Wielki Kanion, Wodospad Niagara i wiele innych parków narodowych, Super Bowl oraz Nagrody Akademii Filmowej (Oscary): prawdopodobnie żaden inny kraj na świecie nie oferuje tak wielu okazji na wakacyjny wyjazd jak Stany Zjednoczone Ameryki. Ponadto ze względu na gospodarcze znaczenie kraju, gdyż tam mają swój początek liczne globalne koncerny, w kierunku USA co roku lata w interesach wielu podróżujących gości z zagranicy.

Jednak na równi ze znajomością wielu amerykańskich atrakcji turystycznych znajdują się problemy amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Jeżeli, np. z powodu wypadku lub nagłej poważnej choroby, podróżni z zagranicy przebywający w Stanach Zjednoczonych potrzebują wszechstronnej opieki medycznej, wielu pacjentów wyraża chęć szybkiego transportu powrotnego z USA do kraju ojczystego.

Krankentransport aus den USA

System opieki zdrowotnej w USA

Ta kwestie nie pozostawia cienia wątpliwości: wszędzie w USA możliwe jest skorzystanie z leczenia na wysokim poziomie, które spełnia również międzynarodowe standardy. Jednak ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, a takie posiada większość międzynarodowych podróżnych, nie obejmuje leczenia na terenie USA. Ze względu na wysoki koszt wielu usług medycznych w USA, należy również zapłacić wysoką cenę, aby wykupić zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne na podróż do USA.

Z tego powodu wielu zagranicznych podróżnych nie wykupuje ubezpieczenia zdrowotnego na pobyt zagranicą. W innych przypadkach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów z powodu wcześniejszej choroby lub doznanego urazu spowodowanego wykonywaniem ryzykownych czynności, t.j. jazda na nartach, wspinaczka lub rafting. Jeżeli w zaistniałej sytuacji leczenie będzie odbywać się w USA, może to szybko doprowadzić do konieczności poniesienia horrendalnych kosztów. Wobec tego przewiezienie pacjenta z USA do kraju ojczystego oraz umieszczenie go na leczenie w lokalnej klinice może okazać się w tym momencie bardziej ekonomiczne.

Za transferem powrotnym do kraju przemawiają jeszcze inne czynniki: np. bariera językowa w szpitalu może prowadzić do tego, że pacjent nie będzie czuł się dobrze. Również znaczna odległość do przyjaciół i krewnych, którzy są w kraju, może stanowić obciążenie i utrudniać powrót do zdrowia.

Transport chorych do domu

Ze względu na wielkość kraju jakim są USA, zazwyczaj bierzemy pod uwagę transport pacjenta na pokładzie samolotu. Jednak w zależności od stanu zdrowia pacjenta dostępnych jest kilka opcji.

Odrzutowiec medyczny

Jeżeli zasadniczo stan pacjenta pozwala przewozić go drogą lotniczą, wówczas możliwy jest transport pacjenta na pokładzie odrzutowca medycznego. Mowa tutaj o najszybszym i najbezpieczniejszym sposobie na transfer powrotny z zagranicy. Podróż jest szybka, ponieważ odrzutowce medyczne są dostępne na całym świecie i w wielu przypadkach mogą być udostępnione do transportu pacjenta jeszcze tego samego lub następnego dnia. Ponieważ pacjent i jego bliscy są zazwyczaj jedynymi pasażerami, godzina odlotu może być dostosowana idealnie do potrzeb pacjenta, co z reguły oznacza, że może to nastąpić bardzo szybko.

Odrzutowce medyczne są bezpiecznym środkiem transportu dzięki połączeniu nowoczesnego sprzętu i doświadczonego personelu medycznego. Poziom sprzętu medycznego na pokładzie jest porównywalny z wyposażeniem nowoczesnego oddziału intensywnej terapii, co pozwala na udzielenie kompleksowej opieki nawet pacjentom w bardzo ciężkim stanie. Oprócz standardowego wyposażenia, przed każdym lotem sprzęt jest aktualizowany i uzupełniany, w zależności od obrazu klinicznego choroby pasażera. Doświadczony lekarz medycyny lotniczej wraz z zespołem opiekują się pacjentem podczas całego lotu, a zatem interwencja jest możliwa w każdym momencie, o ile zajdzie taka konieczność.

Transport chorego w pozycji leżącej na pokładzie samolotu regularnych linii lotniczych

O ile stan zdrowia pacjenta na to pozwala i możliwy jest czas oczekiwania na przelot od jednego do dwóch dni, jedną z opcji jest transport pacjenta ze Stanów Zjednoczonych na pokładzie samolotu liniowego. W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie siedzieć podczas lotu, transport może się odbyć na leżąco, na specjalnych noszach (tzw. stretcher). Te specjalne przenośne nosze w celu ochrony prywatności pacjenta są oddzielone od kabiny pasażerskiej przez zasłonę/ekran. Lekarz lub ratownik medyczny są przez cały lot przy pacjencie. Interwencja medyczna jest zatem możliwa w każdej chwili, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Wbudowanie specjalnej noszy dla pacjenta jest z reguły praktykowane tylko na trasach średnich i długich. W związku z tym istnieje możliwość transportu w pozycji leżącej na pokładzie liniowych samolotów pasażerskich, zwłaszcza w przypadku lotów między dużymi lotniskami. Jeżeli lotnisko startowe znajdowałoby się w bardziej odległych rejonach USA, wówczas dostępność tej opcji transportu jest sprawdzana indywidualnie.

Transport chorego w pozycji siedzącej na pokładzie samolotu regularnych linii lotniczych

Jeżeli pacjent może być przewożony także w pozycji siedzącej, jedną z dostępnych opcji transportu jest lot powrotny na pokładzie liniowego samolotu pasażerskiego, pod fachową medyczną opieką. Wówczas lekarz lub ratownik medyczny podróżują przy pacjencie i przez cały czas lotu monitorują jego stan zdrowia. Aby podczas długiego lotu obciążenie pacjenta było jak najmniejsze, a jednocześnie, aby pracownik załogi medycznej mógł swobodnie działać w razie potrzeby, transport tego rodzaju odbywa się zazwyczaj w klasie biznesowej. Podobnie jak w przypadku transportu pacjentów w pozycji leżącej, czas przygotowania do realizacji tej opcji transportowej wynosi od jednego do dwóch dni.

Jaki jest koszt transportu chorego z USA?

Dokładny koszt transportu pacjenta z USA zależy od wielu czynników i w każdym przypadku jest przez nas kalkulowany indywidualnie. Zasadniczo oczywiście transfer powrotny z zagranicy na pokładzie samolotu rejsowego jest tańszy niż na pokładzie odrzutowca medycznego. Ponadto mając na uwadze wielkość kraju jakim są USA, również dokładnie określone miejsce przebywania pacjenta odgrywa rolę przy wyliczeniu kosztów.

Dodatkowe aspekty, które mają wpływ na finalny koszt, to termin realizacji zapytania (pilne/niepilne), liczba osób towarzyszących i dokładnie opisany stan zdrowia pacjenta.

Chętnie przygotujemy indywidualną ofertę uwzględniającą Państwa sytuację.

Transport chorych „z łóżka do łóżka“

Organizujemy transport pacjentów „z łóżka do łóżka”: karetka pogotowia ratunkowego odbiera pacjenta z miejsca pobytu i bezpiecznie przewozi go na lotnisko. W tym momencie rozpoczyna się lot do domu w towarzystwie asysty medycznej. Na lotnisku docelowym czeka następna karetka pogotowia, która przewiezie pacjenta do kliniki docelowej lub do domu. Ponieważ oferujemy wszystkie usługi z jednej ręki, możemy efektywnie ustalać czas odbioru i odlotu. Dzięki temu eliminujemy zbędny czas oczekiwania, dopasowujemy działania do potrzeb pacjenta i gwarantujemy sprawny przebieg transportu.

Czy mają Państwo jeszcze pytania?

Więcej informacji dotyczących organizacji oraz realizacji transportu powrotnego z zagranicy umieściliśmy w rubryce z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) 

Zapraszamy do kontaktu 

Jesteśmy niezawodnym i doświadczonym partnerem, zorganizujemy transport chorego dla Państwa z USA do domu. Nasz zespołu obsługi klienta służy Państwu radą i pomocą przez 24 godziny na dobę. Na życzenie sporządzimy niewiążącą ofertę. Zapraszamy do kontaktu:

Wracam