Transport medyczny USA: Wszystko co musisz wiedzieć!

Czas czytania: 3 minut

Nowy Jork, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles, historyczna Mother Road (Route 66), Wielki Kanion, Wodospad Niagara i wiele innych parków narodowych, Super Bowl oraz Nagrody Akademii Filmowej (Oscary): prawdopodobnie żaden inny kraj na świecie nie oferuje tak wielu okazji na wakacyjny wyjazd jak Stany Zjednoczone Ameryki. Ponadto ze względu na gospodarcze znaczenie kraju, gdzie swój początek mają liczne globalne koncerny, co roku w podróż służbową do USA lata wielu gości z zagranicy.

Jednak na równi ze znajomością wielu amerykańskich atrakcji turystycznych znajdują się problemy amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej i możliwości udzielania świadczeń. Jeżeli, np. z powodu wypadku lub nagłej poważnej choroby, podróżni z zagranicy przebywający w Stanach Zjednoczonych potrzebują wszechstronnej opieki zdrowotnej wielu pacjentów wyraża chęć szybkiego transportu sanitarnego z USA do kraju ojczystego.

Transport Medyczny USA

System opieki zdrowotnej w USA

Ta kwestie nie pozostawia cienia wątpliwości: wszędzie w USA możliwe jest skorzystanie z leczenia na wysokim poziomie, które spełnia również międzynarodowe standardy. Jednak ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, a takie posiada większość międzynarodowych podróżnych, nie obejmuje leczenia na terenie USA. Ze względu na wysoki koszt wielu świadczeń zdrowotnych w USA, należy również zapłacić wysoką cenę, aby wykupić zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne na podróż do USA.

Z tego powodu wielu zagranicznych podróżnych nie wykupuje ubezpieczenia zdrowotnego na pobyt zagranicą lub zakres tego polisy zdrowotnej jest ograniczony. W innych przypadkach firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów z powodu wcześniejszej choroby lub doznanego urazu spowodowanego wykonywaniem ryzykownych czynności, t.j. jazda na nartach, wspinaczka lub rafting. Jeżeli w zaistniałej sytuacji leczenie szpitalne będzie odbywać się w USA, może to szybko doprowadzić do konieczności poniesienia horrendalnych kosztów. Wobec tego przewiezienie pacjenta z USA do kraju ojczystego oraz umieszczenie go na leczenie w lokalnej klinice może okazać się w tym momencie bardziej ekonomiczne.

Za przewozem repatriacyjnym do kraju przemawiają jeszcze inne czynniki: np. bariera językowa w szpitalu może prowadzić do tego, że pacjent nie będzie czuł się dobrze. Również znaczna odległość do przyjaciół i krewnych, którzy są w kraju, może stanowić obciążenie i utrudniać powrót do zdrowia.

Transport chorych z zagranicy

Ze względu na wielkość kraju jakim są USA, zazwyczaj bierzemy pod uwagę transport pacjenta na pokładzie samolotu. Przed każdym lotem upewniamy się, że pacjent otrzyma zlecenie na transport sanitarny w samolocie (pozwolenie na lotniczy transport medyczny do lekarza). A w zależności od stanu zdrowia pacjenta dostępnych jest kilka środków transportu. 

Odrzutowiec sanitarny

Jeżeli zasadniczo stan pacjenta pozwala przewozić go drogą lotniczą, wówczas możliwy jest transport pacjenta na pokładzie odrzutowca medycznego. Mowa tutaj o najszybszym i najbezpieczniejszym sposobie na transfer powrotny z zagranicy. Podróż jest szybka, ponieważ odrzutowce medyczne są dostępne na całym świecie i w wielu przypadkach mogą być udostępnione do transportu pacjenta jeszcze tego samego lub następnego dnia. Ponieważ pacjent i jego bliscy są zazwyczaj jedynymi pasażerami, godzina odlotu może być dostosowana idealnie do potrzeb pacjenta, co z reguły oznacza, że może to nastąpić bardzo szybko.

Odrzutowce sanitarne są bezpiecznym środkiem transportu dzięki połączeniu nowoczesnego sprzętu i doświadczonego personelu medycznego. Poziom sprzętu opieki zdrowotnej na pokładzie jest porównywalny z wyposażeniem nowoczesnego oddziału intensywnej terapii, co pozwala na udzielenie kompleksowej opieki nawet pacjentom w bardzo ciężkim stanie. Oprócz standardowego wyposażenia, przed każdym lotem sprzęt jest aktualizowany i uzupełniany, w zależności od obrazu klinicznego choroby pasażera. Doświadczony lekarz medycyny lotniczej wraz z zespołem opiekują się pacjentem podczas całego lotu, a zatem interwencja jest możliwa w każdym momencie, o ile zajdzie taka konieczność.

Transport chorego w pozycji leżącej na pokładzie samolotu regularnych linii lotniczych

O ile stan zdrowia pacjenta na to pozwala i możliwe jest oczekiwanie na lot od jednego do dwóch dni, jedną z opcji jest transport pacjenta ze Stanów Zjednoczonych na pokładzie samolotu liniowego. W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie siedzieć podczas lotu, transport może się odbyć na leżąco, na specjalnych noszach (tzw. stretcher). Te specjalne przenośne nosze sanitarne w celu ochrony prywatności pacjenta są oddzielone od kabiny pasażerskiej przez zasłonę/ekran. Lekarz lub ratownik opieki zdrowotnej są przez cały lot przy pacjencie. Interwencja medyczna jest zatem możliwa w każdej chwili, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Wbudowanie specjalnej noszy dla pacjenta jest z reguły praktykowane tylko na trasach średnich i długich. W związku z tym istnieje możliwość transportu w pozycji leżącej na pokładzie liniowych samolotów pasażerskich, zwłaszcza w przypadku lotów między dużymi lotniskami. Jeżeli lotnisko startowe znajdowałoby się w bardziej odległych rejonach USA, wówczas dostępność tej opcji transportu jest sprawdzana indywidualnie.

Transport chorego w pozycji siedzącej na pokładzie samolotu regularnych linii lotniczych

Jeżeli stan zdrowia pacjenta jest dobry np. ma pozwolenie na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i może być przewożony także w pozycji siedzącej. Jedną z dostępnych opcji transportu jest lot repatriacyjny na pokładzie liniowego samolotu pasażerskiego pod fachową medyczną opieką.

Wówczas lekarz lub ratownik medyczny podróżują przy pacjencie i przez cały czas lotu monitorują jego stan zdrowia. Aby podczas długiego lotu obciążenie pacjenta było jak najmniejsze, a jednocześnie, aby pracownik załogi medycznej mógł swobodnie działać w razie potrzeby, transport tego rodzaju odbywa się zazwyczaj w klasie biznesowej. Podobnie jak w przypadku transportu pacjentów w pozycji leżącej, czas przygotowania do realizacji tej opcji transportowej wynosi od jednego do dwóch dni.

Ile kosztuje transport medyczny z USA?

Dokładny koszt transportu pacjenta z USA zależy od wielu czynników i w każdym przypadku jest przez nas kalkulowany indywidualnie. Zasadniczo oczywiście transfer powrotny z zagranicy na pokładzie samolotu rejsowego jest tańszy niż na pokładzie odrzutowca medycznego. Ponadto mając na uwadze wielkość kraju jakim są USA, również dokładnie określone miejsce przebywania pacjenta odgrywa rolę przy wyliczeniu kosztów. Zakres kosztów transportu sanitarnego może się znacznie różnić kiedy w grę wchodzą dodatkowe czynniki. 

Dodatkowe aspekty, które mają wpływ na finalny koszt to:

  • termin realizacji zapytania (pilne/niepilne),
  • liczba osób towarzyszących
  • stan zdrowia pacjenta
  • miejsce zamieszkania - czyli gdzie ma odbyć się lot.

Chętnie przygotujemy indywidualną ofertę uwzględniającą Państwa sytuację, więcej cenie za transport medyczny.

Transport chorych osób „z łóżka do łóżka“

Organizujemy transport sanitarny „z łóżka do łóżka”: karetka pogotowia ratunkowego odbiera pacjenta z miejsca pobytu i bezpiecznie przewozi go na lotnisko. W tym momencie rozpoczyna się lot do domu w towarzystwie asysty medycznej. Na lotnisku docelowym czeka następna karetka pogotowia, która przewiezie pacjenta do kliniki docelowej lub do domu. Ponieważ oferujemy wszystkie usługi z jednej ręki, możemy efektywnie ustalać czas odbioru i odlotu. Dzięki temu eliminujemy zbędny czas oczekiwania, dopasowujemy działania do potrzeb pacjenta i gwarantujemy sprawny przebieg transportu.

Czy mają Państwo jeszcze pytania?

Więcej informacji dotyczących organizacji oraz realizacji transportu powrotnego z zagranicy umieściliśmy w rubryce z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) 

Zapraszamy do kontaktu 

Jesteśmy niezawodnym i doświadczonym partnerem, zorganizujemy transport chorego dla Państwa z USA do domu. Nasz zespołu obsługi klienta służy Państwu radą i pomocą przez 24 godziny na dobę. Na życzenie sporządzimy niewiążącą ofertę.

Skontaktuj się z nami