Transport Medyczny Europa

Czas czytania: 2 minut

Transport medyczny na trasach transgranicznych to często jedyna możliwość dająca nadzieję na uratowanie życia lub zdrowia. Podróżowanie po Europie w przypadku większości schorzeń nie jest możliwe za pomocą standardowego transportu pasażerskiego, dlatego stosowane są loty medyczne, które od wielu lat w Polsce organizuje Centrala Lotów Sanitarnych. Przekonaj się jak wygląda międzynarodowy transport medyczny na terenie Europy. Zapoznaj się z naszymi misjami, które zakończyły się pełnym sukcesem. 

Lotniczy transport medyczny po sąsiedzku

Transport medyczny samolotem, jest stosowany, gdy niezbędne jest podjęcie leczenia lub wykonanie operacji za granicą. Poza tym, loty sanitarne są stosowane, gdy ktoś zachorował podczas pobytu za granicą i jego stan zdrowia uniemożliwia powrót do ojczyzny za pomocą standardowego lotu pasażerskiego. 

W praktyce transport chorego samolotem to często jedyny sposób na przedostanie się w określone miejsce w komfortowych i co najważniejsze, bezpiecznych dla pacjenta warunkach. Realizując zlecenie drogą powietrzną Centrala Lotów Sanitarnych zapewnia nie tylko przelot, ale także transport na lotnisko i transport karetką do miejsca docelowego. Na pokładzie samolotu znajduje się sprzęt do intensywnej terapii najwyższej jakości.  

Centrala Lotów Sanitarnych ma szeroką ofertę w zakresie lotów medycznych. Możliwy jest transport odrzutowcami medycznymi, transport medyczny na pokładzie lotów pasażerskich oraz na krótszych trasach możliwe jest wykorzystanie helikopterów sanitarnych

Transport transgraniczny na terenie Europy

Na jakim terenie odbywają się loty medyczne organizowane przez Centralę Lotów Sanitarnych? 

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje loty medyczne praktycznie na całym świecie. Oczywiście o ile kwestie prawne na to zezwalają. W szczególności skupiamy się na lotach na terenie Europy oraz na trasie łączącej Europę ze Stanami Zjednoczonymi. Między innymi realizujemy zlecenia obejmujące Austrię, Niemcy, kraje Beneluksu, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Francję, Włochy, Skandynawię, Bałkany oraz wiele innych. Innymi słowy błyskawicznie organizujemy transport medyczny lotniczy docierając do każdego zakątka Europy.  

Koszt transportu sanitarnego oraz możliwość refundacji ze środków NFZ

Przepisy unijne nie przewidują transportu pacjenta z innego państwa UE/EFTA do Polski. Jest to równoznaczne z tym, że koszty repatriacji medycznej, pacjent jest zmuszony pokryć samodzielnie

Warto jednak wiedzieć, że na podstawie polskich przepisów NFZ może pokryć koszty w ramach tzw. transportu ekonomicznego. Warunkiem do skorzystania z takiej możliwości jest złożenie wniosku w sytuacji, gdy koszt leczenia za granicą będzie wyższy niż łączny koszt przewidywanego leczenia w Polsce

NFZ finansuje wyłącznie jednostkowe ściśle uzasadnione przypadki. Leczenie na koszt państwa jest objęte radykalną urzędową procedurą. Na pierwszy rzut oka procedura składania wniosku może się wydawać skomplikowana i czasochłonna natomiast skrupulatność jest bardzo wskazana, gdyż w ten sposób można skrócić czas oczekiwania na decyzje oraz zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. 

Z budżetu państwa z reguły są finansowane skomplikowane zabiegi i operacje z zakresu ortopedii, radioterapii onkologicznej, chirurgii transplantacyjnej i urazowej oraz kardiochirurgu i transplantologii, ginekologii i położnictwa. Trzeba mieć na uwadze, że za granicą nie ma możliwości refundacji leczenia w ramach badań klinicznych, leczenia eksperymentalnego oraz leczenia nieuwzględnionego w grupie świadczeń gwarantowanych w RP. 

Zgoda na międzynarodowy transport medyczny jest wydana w formie decyzji administracyjnej jeszcze przed rozpoczęciem procesu leczenia. Natomiast w terminie 6 miesięcy od momentu wystawienia rachunku przez prywatny transport sanitarny pacjenci mogą ubiegać się o zwrot kosztów. Więcej na temat procedury składania wniosku można przeczytać tutaj na stronie NZF

Misje zakończone sukcesem - Europejskie loty medyczne z Centralą Lotów Sanitarnych

Lot „na poziomie morza” z dzieckiem na operację serca do Włoch

Małe dziecko z wadą serca zostało przetransportowane do Włoch, aby poddać się operacji ratującej życie. Do lotu został wykorzystany odrzutowiec medyczny Bombarier Learjet 60. Lot był szczególny, gdyż z schorzeniem serca zmiana ciśnienia charakterystyczna dla lotu samolotem mogłaby zagrozić pacjentowi. Dlatego zdecydowano się na lot na poziomie morza (tzw. sea level flight), czyli lot sanitarny z dostosowanym ciśnieniem w kabinie. Podczas całego lotu sanitarnego chłopiec był podłączony do tlenu. Poza organizacją lotu został zapewniony kompleksowy transport na lotnisko oraz podróż pomiędzy lotniskiem w Rzymie a kliniką. 

Ekspresowy wynajem samolotu medycznego do Austrii

W ciągu kilku godzin od przyjęcia zlecenia na lotnisku w Krakowie został przygotowany odrzutowiec medyczny z odpowiednim wyposażeniem sanitarnym. Latająca karetka odbyła lot na trasie pomiędzy lotniskiem Jana Pawła II a lotniskiem w Insburcku. 

Transport pacjenta podłączonego do respiratora do Niemiec

Pacjent zarażony koronawirusem w szpitalu w Łodzi został podłączony do respiratora. Rodzina pacjenta chciała kontynuować leczenie w Dreźnie. Lot odbył się na pokładzie odrzutowca sanitarnego Bombardier Learjet 35. Ponadto, przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych został zorganizowany transport pomiędzy szpitalem w Łodzi, a lotniskiem oraz po przylocie pomiędzy lotniskiem a szpitalem w Dreźnie.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami