Transport chorego odrzutowcem medycznym czy samolotem pasażerskim?

Transport medyczny samolotem linii pasażerskich, to finansowo najkorzystniejszy sposób transportu lotniczego dla osób rannych lub chorych. Jednak ta forma transportu sanitarnego jest możliwa tylko w przypadku mniej groźnych chorób, gdy pacjenci nie muszą być podłączeni do respiratora lub innych urządzeń intensywnej terapii podczas lotu medycznego. Aby chory mógł być transportowany samolotem linii pasażerskich musi otrzymać od lekarza zlecenie na lotniczy transport medyczny, tzn. zgodę, że jego stan jest wystarczająco dobry, aby odbyć taką podróż. 

Samoloty pasażerskie, nie posiadają miejsca do transportu osób chorych, dlatego, aby odpowiednio przygotować pokład na przyjęcie pacjenta, linia lotnicza przekształca kilka rzędów siedzeń tak, aby lot na noszach stał się możliwy. Przygotowanie do lotu medycznego zajmuje linii lotniczej średnio około 1-2 dni. Co ważne: transport sanitarny na pokładzie regularnych linii zwykle jest możliwy tylko w przypadku lotów bezpośrednich.

Transport złożony z kilku łączonych lotów również jest możliwy, jednak w takim wypadku nie można wykluczyć, że wystąpią opóźnienia poszczególnych lotów, które mogą spowodować spóźnienie pacjenta na kolejny lot lub nawet całkowite odwołanie lotu.

Możliwy jest również transport pacjentów w stanie ciężkim lotem pasażerskim z wykorzystaniem tzw. PTC (Patient Transport Compartment). Jest to kompaktowa mini kabina wyposażona w podstawowy sprzęt do intensywnej terapii. W kabinie oprócz regulowanych noszy do transportu pacjenta może zmieścić się również zespół ratowników medycznych i lekarzy. Ponadto dzięki ścianom działowym możliwe jest zachowanie prywatności wszystkich osób zaangażowanych w transport. Jednak przygotowanie takiego transportu zajmuje jeszcze więcej czasu, którego pacjenci w większości przypadków nie mają ze względu na pilną potrzebę leczenia.

Transport chorego prywatnym odrzutowcem medycznym

W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy dotyczy to transportu pacjentów intensywnej terapii, do lotu sanitarnego zaangażowany jest prywatny samolot medyczny. W przypadku prywatnego odrzutowca sanitarnego możliwe jest zorganizowanie lotu medycznego w bardzo krótkim czasie (w zależności od trasy lotu – nawet już w godzinę od pierwszego kontaktu z Centralą Lotów Sanitarnych).

Samolot medyczny czy lot rejsowy – które rozwiązanie jest rozsądne?

Pacjent jest pod troskliwą opieką medyczną na najwyższym poziomie, podczas trwania całego transportu chorego. W odrzutowcach medycznych czy śmigłowcach sanitarnych pacjent może cieszyć się większą prywatnością i komfortem, nie musi zwracać uwagi na innych współpasażerów lub obawiać się ewentualnego naruszenie jego prywatności. Ponadto zespół medyczny oraz osoby towarzyszące mają wystarczającą przestrzeń na nogi, ich komfort również wpływa na zdrowie pacjenta, bo kiedy mogą w pełni skupić się na pacjencie, wpływa to na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Również, w przypadku prywatnego lotu medycznego, odprawa na lotnisku przebiega znacznie krócej, podczas gdy czas oczekiwania w przypadku lotu rejsowego może się znacznie wydłużyć ze względu na przyjmowanie na pokład pacjenta.

Jak widać, każdy rodzaj repatriacji drogą lotniczą ma swoje wyraźne zalety. Chętnie doradzimy w kwestii najlepszej możliwości transportu w Twojej sytuacji, za darmo i bez zobowiązań. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami