Rak jelita grubego – dlaczego warto rozważyć leczenie za granicą?

Czas czytania: 5 minut

Rak jelita grubego ma niechlubne drugie miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów w Europie. Co roku jest diagnozowany u ponad 500 000 Europejczyków. W Polsce odnotowywanych jest ponad 13 000 przypadków rocznie, przy czym śmiertelnie kończy się ponad 8800 przypadków. Najczęściej dotyka osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia. Jak leczyć raka jelita grubego? Gdzie za granicą znajdują się najlepsze placówki do leczenia nowotworu jelita?

W tym artykule znajdziesz:

Opisujemy podstawowe informacje na temat raka jelita grubego oraz wyjaśniamy jakie są najpopularniejsze metody leczenia np.: kolonoskopia, laparoskopia, chirurgia czy chemioterapia . Przedstawiamy, jakie są możliwości w zakresie leczenia nowotworu jelita grubego za granicą np. w USA czy Finlandii. 

Rak jelita grubego objawy

Czym jest rak jelita grubego? 

Rak jelita grubego - jest to rak, który znajduje się w okrężnicy lub w odbytnicy, czyli w końcowej części jelita grubego. Nowotwory zazwyczaj rozwijają się w formie niewielkiego guza na ścianie jelita. Taki guz jest zwany polipem lub gruczolakiem jelita grubego. Zazwyczaj takie twory są niegroźne, ale niektóre z nich wraz z czasem przekształcają się w guzy nowotworowe. 

Diagnoza i objawy nowotworu jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest uleczalny, jeśli zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie. Szacuje, się, że w przypadkach, gdy diagnoza nastąpiła w pierwszej fazie choroby 90 na 100 osób żyje dłużej niż 5 lat od postawienia diagnozy. Niestety w przypadku późnej diagnozy dane statystyczne są mniej optymistyczne - szacuje się, że tylko 10 na 100 osób przeżywa 5 lat.

Objawy raka jelita grubego nie pojawiają się od razu. Gdy wystąpią mogą obejmować zmianę rytmu wypróżnień. Stolce mogą być węższe niż zwykle. Poza tym mogą występować następujące objawy: krew w stolcu, oddawanie gazów, skurcze brzucha, utrata wagi oraz osłabienie i zmęczenie. Oczywiście powyższe objawy bywają charakterystyczne także dla innych problemów związanych z układem pokarmowym. Nie należy jednak ich bagatelizować, dlatego w przypadku odnotowania powyższych objawów rekomendujemy wizytę i lekarza. 

Jak wygląda profilaktyka? Jakie są czynniki ryzyka? 

Ryzyko związane z występowaniem raka jelita grubego jest powiązane ze stylem życia. Mówiąc o profilaktyce warto mieć na uwadze następujące praktyki: 

 • utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała (unikanie otyłości), 
 • ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów 
 • ograniczenie spożywania czerwonego lub mocno przetworzonego mięsa, 
 • unikanie spożywania rafinowanych ziaren (np. biały ryż lub biała mąka),
 • ograniczenie spożywania wysokokalorycznych słodzonych napojów. 

Duży czynnik ryzyka stanowi palenie tytoniu. Szacuje się, że palacze są o około 18% bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego. Podobnie sprawa wygląda z osobami, które piją alkohol. Szacuje się, że umiarkowane lub duże spożycie alkoholu jest związane z 1,2-1,5 krotnie zwiększonym ryzykiem. Poza palaczami oraz osobami spożywającymi alkohol szczególnie narażone są osoby, u których wcześniej zdiagnozowano polipy jelita grubego oraz kobiety które miały raka jajnika, macicy lub piersi. Co więcej szacuje się, że u około 5-10% pacjentów rak jelita grubego może wynikać z odziedziczonych zmian w genach

Z powyższych informacji wynika, że zdrowy tryb życia jest wysoce rekomendowany, gdyż redukuje ryzyko pojawienia się choroby. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet bardzo zdrowy tryb życia nie gwarantuje pełnej ochrony przed rozwojem nowotworu. 

Kluczowym elementem profilaktyki są badania przesiewowe. Regularnie wykonywanie badań przesiewowych uchodzi za najlepsze działanie profilaktyczne przeciwko nowotworowi raka jelita grubego. 

Nowotwór jelita grubego - metody leczenia

Najpopularniejsze metody leczenia raka jelita grubego

Rak jelita grubego może być wyleczony. Co prawda czym wcześniej zostanie zdiagnozowany tym zwiększają się szansę na pomyślne leczenie. Jednak nawet w przypadku późnego rozpoznania wciąż można zastosować różne metody leczenia. Leczenie może odbywać się za pomocą jednej metody lub za pomocą kilku. Wśród dostępnych metod wyróżnia się: chirurgię, radioterapię, chemioterapię, terapię celowaną, immunoterapię oraz badania kliniczne. To jaka metoda zostanie wybrana zależy od stadium choroby oraz strategii ustalonej przez lekarza

Podsumowując, zazwyczaj leczenie obejmuje niektóre z tych opcji: 

 • Kolonoskopia i polipektomia – chirurgiczne usunięcie polipa.
 • Laparoskopia – usunięcie części jelita i węzłów chłonnych, które są dotknięte rakiem. Metoda polega na zastosowaniu cienkiej rurki wprowadzanej przez szczeliny wykonywane w brzuchu. 
 • Chirurgia otwarta – nacięcie w brzuchu w celu usunięcia guza, węzłów chłonnych oraz dotkniętych fragmentów jelita. 
 • Promieniowanie – zastosowanie wysokoenergetycznych promieni ukierunkowanych na guz. Jest to metoda rzadko wykorzystywana w leczeniu guza jelita grubego. 
 • Terapia biologiczna – zastosowań przeciwciał, które wiążą się z komórkami nowotworowymi. 
 • Chemioterapia – zastosowanie leków, które mają na celu usunięcie komórek nowotworowych. 
 • Immunoterapia – metoda polegająca na wykorzystaniu naturalnych zdolności organizmu lub materiałów wyprodukowanych w laboratorium w celu wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych. 

Na wstępnym etapie choroby, który jest określany jako stadium 0 wystarczy kolonoskopia oraz wycięcie miejscowe lub polipektomia (usunięcie polipa). 

W przypadku stadium I oraz II zazwyczaj wykonywana operacja usunięcia fragmentu okrężnicy, przezodbytnicza resekcja, przezodbytnicza endoskopia lub mikrochirurgia (usunięcie guza przez odbyt bez otwierania jamy brzusznej). Z reguły nie jest jeszcze konieczna chemioterapia.

W przypadku gdy choroba jest w dalszym stadium (II lub III) poza usunięciem fragmentu okrężnicy stosowana jest chemioterapia adjuwantowa lub radioterapia.

W przypadku stadium IV operacja może być niemożliwa do wykonania, ponieważ występuje rozprzestrzenienie się raka na inne narządy (na przykład na wątrobę lub płuca). W tym przypadku stosowana jest chemioterapia biologiczna, chemioterapia celowana oraz uczestnictwo w badaniach klinicznych. 

Czy leczenie za granicą ma sens?

W różnych krajach występują różnice w stosowanych metodach leczenia raka. Wynika to z różnych czynników (na czele z polityką badań przesiewowych). Niebagatelny wpływ ma oczywiście poziom wykwalifikowania lekarzy oraz dostęp do infrastruktury medycznej. 

Jakie kraje są wybierane w przypadku leczenia raka jelita grubego? 

Leczenie raka jelita grubego w USA

W Stanach Zjednoczonych jest wiele cenionych ośrodków leczenia raka, w tym między innymi Abramson Cancer Center w Filadelfii, Roswell Park Cancer Institute w Nowym Jorku oraz Johns Hopkins Hospital Sidney Kimmel Comperensive Cancer Center w Maryland. Stany Zjednoczone mogą pochwalić się wysokim wskaźnikiem przeżycia w przypadku raka jelita grubego. 

Leczenie raka jelita grubego w Finlandii

Bliższym dla Polaków kierunkiem jest Finlandia, jest to wiodący kraj w opiece onkologicznej. W ostatnim czasie coraz więcej pacjentów wyjeżdża do Finlandii w poszukiwaniu skutecznej terapii. Co ciekawe trend ten zauważa Unia Europejska, która za pomocą odpowiedniej dyrektywy umożliwiła wyjazdy pacjentów do fińskich klinik. 

Pozostałe państwa, które dobrze sobie radzą z leczeniem onkologicznym to między innymi Australia (ma najniższy wskaźnik śmiertelności z powodu raka na świecie), Kanada oraz Holandia. 

Leczenie w Mayo Clinic (Stany Zjednoczone)

Często wybieraną kliniką zagraniczną w celu leczenia raka jelita grubego jest Mayo Clinic. Jest to placówka, która od dziesięcioleci jest światowym liderem w zapewnieniu kompleksowej i nowoczesnej opieki nad osobami zmagającymi się nowotworami jelita grubego i odbytu

Zakres terapii w Mayo Clinic obejmuje chemioterapię, immunoterapię, radioterapię oraz różnorodne operacje w tym małoinwazyjną chirurgię oraz tak zwaną chirurgię robotyczną. Dopełnieniem oferty jest opieka paliatywna oraz pomoc w radzeniu sobie z fizycznymi i emocjonalnymi zmianami, które czasami mogą się pojawić podczas leczenia raka. 

Wśród nowoczesnych metod leczenia stosowanych w Mayo Clinic należy wyróżnić: 

 • Chirurgia małoinwazyjna - wykonywanych jest kilka małych nacięć w jamie brzusznej. Następnie wprowadzana jest kamera oraz specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają chirurgowi usunięcie raka. 
 • Chirurgia robotyczna – podczas operacji wykorzystywane są zaawansowane technologicznie narzędzia chirurgiczne. Chirurg steruje narzędziami z poziomi konsoli. Metoda ta jest ceniona za precyzję i ułatwienie pracy na małych przestrzeniach. 
 • Terapia wiązka protonową – zaawansowana forma radioterapii, która umożliwia niszczenie raka przy jednoczesnym stosunkowo wysokim oszczędzeniu zdrowej tkanki. 
 • Starannie zaprojektowane leczenie adiuwantowe w postaci chemioterapii. Polegając na doświadczeniu naukowców z Mayo Clinic możliwe jest optymalizowanie terapii tak aby zredukować skutki uboczne. 

Transport medyczny na leczenie za granicą

Pacjent zmagający się z chorobą nowotworową nie zawsze jest w stanie dotrzeć do zagranicznej kliniki podróżując standardowym lotem rejsowym czy samochodem. Dlatego wielu pacjentów rozważa specjalistyczny lotniczy transport medyczny. Wybierając samolot medyczny, zwany także latającą karetką, pacjent może liczyć na kompleksową pomoc personelu medycznego oraz dostęp do niezbędnej aparatury medycznej. Transport tego typu zazwyczaj odbywa się zgodnie z usługą „z łóżka do łóżka”, dzięki czemu pacjenci są objęci specjalistyczną prywatną opieką medyczną podczas całej podróży.

Warto wiedzieć, że ciśnienie w kabinie podczas standardowego lotu rejsowego w komercyjnej linii lotniczej jest niższe niż na lądzie przez co niektórzy pasażerowie (w szczególności Ci, którzy zmagają się z chorobami) mogą czuć się źle lub niekomfortowo, a w niektórych przypadkach może wystąpić zagrożenie życia. Odpowiedzią na ten problem jest lot na poziomie morza (sea level flight). Jest to lot ze zwiększoną hermetyzacją kabiny, dzięki czemu poziom ciśnienia w kabinie jest taki sam jak na poziomie morza. 

Każdy kto rozważa leczenie raka jelita grubego za granicą może zgłosić się do Centrali Lotów Sanitarnych z pytaniem o możliwość zorganizowania lotu oraz przygotowania planu leczenia. Centrala Lotów sanitarnych ma wieloletnie doświadczenie w międzynarodowym transporcie medycznym. 

Pomagamy nie tylko w zorganizowaniu transportu medycznym samolotem, ale także udzielamy wsparcia w tematach związanych z formalnościami związanymi z zorganizowaniem leczenia w zagranicznej placówce medycznej.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami