Przeszczep wątroby za granicą czy w Polsce?

Czas czytania: 2 minut

Powszechnie wiadomo, że bez serca, wątroby i płuca człowiek nie może żyć. Każda choroba powodująca zupełną niewydolność któregoś z tych organów prowadzi do zgonu. Przeszczep, inaczej zwany transplantacją wątroby, jest jedyną metodą umożliwiającą właściwe funkcjonowanie tego narządu, jeśli jest niewydolna. Historia klinicznych przeszczepów ma swój początek w roku 1963 za sprawą zespołu profesora Thomasa E.Starzla. z Denver. W samej Europie funkcjonuje ponad 100 ośrodków zajmującymi się przeszczepami wątroby. W Polsce problemem jest zbyt mała ilość ośrodków i zespołów transplantacyjnych oraz środki finansowe przyznawane (lub nie) przez resort zdrowia. To sprawia, że popularnym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby za granicą. Jak często przeprowadza się taką operację w Polsce, gdzie najczęściej chorzy wyjeżdżają w tym celu za granicę i jak zorganizować transport medyczny?

W tym artykule:

W Polsce przeszczep wątroby jest możliwy w zaledwie kilku ośrodkach, a lista oczekujących jest długa. Dlatego pacjenci często decydują się na przeszczep wątroby za granicą. Francja, Niemcy, Anglia, Hiszpania i USA od lat są w czołówce państw z najwyższym rocznym wskaźnikiem przeszczepów wątroby. Koszty takiego zabiegu wahają się od 600 tys. do nawet 120 tys. dolarów.  

Przeszczep wątroby w Polsce

W Polsce są cztery główne ośrodki w których można dokonać przeszczepu wątroby - dwa w Warszawie i dwa w Szczecinie. W tych dwóch miastach, głównych miejscach do transplantacji w Polsce, według szczecińskiego doktora Roman Kostyrki przeszczepionych pacjentów może być 80-90 rocznie. To bardzo niska liczba, biorąc pod uwagę to, że potrzebujących przeszczepu jest o wiele więcej. Jeden chirurg transplantolog nie jest w stanie operować kilka razy w miesiącu. Problem nie tkwi w braku środków i dawców, ale właśnie w zbyt małej liczbie zespołów transplantacyjnych w Polsce. Bezpośrednio po zabiegu chirurg często przebywa przy swoim pacjencie aż do momentu, gdy nie będzie już ryzyka odrzutów lub potencjalnych nieprawidłowości. Kolejną ważną kwestią jest czas oczekiwania na przeszczep wątroby. Na transplantację wątroby czeka się średnio 4-6 miesięcy, co może być zbyt długim oczekiwaniem w niektórych przypadkach. Wówczas warto rozważyć możliwość przeszczepu wątroby za granicą. 

Przeszczep wątroby za granicą

Kraje, które stoją na czele przeszczepów wątroby to Francja, Niemcy, Anglia i Hiszpania. Tam też potencjalni pacjenci udają się najczęściej, ponieważ klinik specjalizujących się w transplantacji jest o wiele więcej. A nawet w sytuacji przeszczepu w Polsce zdarza się, że za granicę należy udać się śmigłowcem medycznym po narząd, jeśli w Polsce żaden nie przyjąłby się u pacjenta. Gdy przeszczep wątroby za granicą wydaje się jedyną opcją, ponieważ  “goni nas czas”, zdecydowanie nie powinno być żadnego zawahania. Nie zawsze przeszczep wątroby może czekać. W sytuacjach, gdy jest wymagany dla ciężko rannych osób (np. po wypadkach), a dokonanie go jest niemożliwe w danym momencie w Polsce od razu powinno się udać do jednej z zagranicznych klinik. Umożliwia to międzynarodowy transport medyczny, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu. 

Ile kosztuje przeszczep wątroby?

Bardzo ważną rzeczą jest koszt przeprowadzonej operacji przeszczepu wątroby. Prawdą jest, że uratowane życie jest bezcenne (z dobrą wątrobą biorca przeżyje dłużej nawet 20 lat), jednak szykując się do transplantacji wątroby warto mieć na uwadze finanse. W Polsce przeszczepy wątroby są co prawda finansowane przez NFZ, jednak wiąże się to z o wiele dłuższym czasem oczekiwania.

A ile kosztuje przeszczep wątroby za granicą? W USA cena to aż 120 tys. dolarów. W Niemczech jest to średnio 577,100 (również w przeliczeniu na dolary), w Anglii 70 tys. funtów. Koszty przeszczepu wątroby zarówno za granicą jak i w Polsce są rozłożone na zabiegi poprzedzające przeszczep. Należą do nich pobranie narządu, przyjęcie do szpitala, dobranie transplantologa, operacja przeszczepu oraz 180 dni opieki już po samym przeszczepie i opłaty za leki immunosupresyjne. Są to średnie ceny i dla każdego pacjenta mogą ulegać zmianie i być inne.

Dlaczego warto skorzystać z transportu medycznego i jak go zorganizować?

Transport medyczny za granicę w celu przeszczepu wątroby jest najlepszą możliwą opcją, by dokonać szybko potrzebnej operacji. Dotyczy to przede wszystkim osób po ciężkich wypadkach, które pilnie potrzebują zdrowej wątroby, ale również takich, które nie uległy wypadkowi a mimo to stan wątroby jest bardzo zły. Centrala Lotów Sanitarnych organizuje lotniczy transport medyczny do niemal każdego miejsca na świecie.

Pacjent nie musi martwić się o sprawy związane z dokumentacją podróży, czy niezbędnymi formalnościami w zagranicznych szpitalach. Nasz zespół i długoletnie doświadczenie w branży lotniczego transportu medycznego pozwala również bezpośrednio komunikować się z pacjentami w każdej chwili, ich bliskimi oraz zagranicznym personelem medycznym. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami