Przeszczep płuc za granicą czy w Polsce?

Czas czytania: 2 minut

Przeszczep płuc to bardzo poważny zabieg. Czasem jest to jedyna możliwość dla chorego na poprawne funkcjonowanie tego narządu. Transplantacja płuca jest wykonywana tylko w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego jego uszkodzenia. Może to być spowodowane takimi chorobami jak m.in. rozedma, mukowiscydoza, włóknienie płuc. Dla chorego jest to szansa na uniknięcie postępowania choroby, a często daje również nadzieję na dalsze normalne życie. Dla przykładu -  chorzy na mukowiscydozę w Polsce żyją średnio 23 lata.

W Polsce tylko w pięciu miastach można dokonać przeszczepu płuc, co może oznaczać długie oczekiwanie na operację. Dodatkowym problemem jest niewystarczająca liczba dawców. W takiej sytuacji jedyną alternatywą jest przeszczep płuc za granicą. Czy w Polsce jest trudno o taką operację i o czym należy pamiętać w przypadku przeszczepu w innym kraju?

W tym artykule znajdziesz: 

Kiedy czas oczekiwania na operację w Polsce wydłuża się, a ilość dawców jest ograniczona, pacjenci szukają innych rozwiązań. Austria, Belgia, Hiszpania i Irlandia od lat notują najwyższe wskaźniki wykonywanych przeszczepów płuc. NFZ nie finansuje takich zabiegów. Pacjent musi liczyć się z wysokimi kosztami przeszczepu płuc za granicą, które w zależności od miejsca operacji wynoszą około 135 000 dolarów.

Przeszczep płuc w Polsce

W Polsce płuco można przeszczepić w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Zabrzu. Na całą Polskę to tylko 5 miast, które to umożliwiają! Aby zakwalifikować się do przeszczepu, pacjent powinien spełnić kilka kryteriów, takich jak: 

  • przewidywany okres przeżycia 12-24 miesiące, 
  • brak efektu po leczeniu zachowawczym, 
  • wiek do 55 lat w przypadku przeszczepu obu płuc i 60 lat w przypadku jednego płuca (choć zdarzyły się już przypadki wykonania dla starszych osób). 

Dodatkowo taki proces zakwalifikowania się obejmuje ocenę choroby płuc, wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu i określenie najlepszego czasu na jego wykonanie. Przeciwwskazaniem są: choroby nowotworowe płuc, zakażenie HIV, choroby psychiczne oraz nałogi (szczególnie palenie papierosów). Na decyzję o przeszczepie płuc w Polsce czeka się około 14 miesięcy. Jednak należy również wziąć pod uwagę czy znajdzie się dawca płuca dla potrzebującego. Rocznie przeszczep płuc w Polsce w każdej z tych klinik jest wykonywany około 10 razy. To bardzo mała liczba w porównaniu do zapotrzebowania na ten zabieg. Dlatego w ciężkich przypadkach chorzy i ich bliscy nie powinni się wahać nad przeszczepem płuc za granicą.

Przeszczep płuc za granicą

Poważne uszkodzenie wątroby i szybko postępująca choroba nie pozwalają czekać “w kolejce” na przeszczep płuc w Polsce. Według polskich transplantologów najtrudniej jest o przeszczep właśnie tego narządu (statystycznie jest on najrzadziej wykonywanym zabiegiem w porównaniu do przeszczepów innych narządów). To powoduje, że wzrost popularności turystyki zdrowotnej - pacjenci w celu przeszczepu płuc udają się do innych krajów.

Kraje w Europie, które mają najwyższy wskaźnik wykonanych przeszczepów płuc to Austria, Belgia, Hiszpania i Irlandia. W Austrii w 2019 roku na milion mieszkańców było wykonane 11 przeszczepów. To ogromna różnica w porównaniu do polskich statystyk. Jednak udając się na przeszczep płuc za granicą trzeba liczyć się z wysokimi kosztami takiego zabiegu. O ile w Polsce jest możliwe wykonanie przeszczepu korzystając z NFZ, o tyle za granicą kosztuje to - w zależności od kraju - ok. 135 tys. dolarów. Ta cena oznacza nie tylko gwarancję wykonania zabiegu, ale również szansę na życie. Dlatego tak często można spotkać się z różnego rodzaju zbiórkami, w których rodzina chorego prosi o pieniądze na przeszczep płuc za granicą. W końcu jeśliby się zastanowić - ile jest warte życie?

Lotniczy transport medyczny w celu przeszczepu płuc

Lot medyczny to najszybsza i najbezpieczniejsza forma transportu dla pacjenta potrzebującego przeszczepu płuc. W przypadku ciężkiej sytuacji zdrowotnej chorego i ograniczonego najlepiej wziąć pod uwagę właśnie tę formę transportu. Spośród innych możliwości, na pokładzie samolotu medycznego chory jest otoczony kompleksową opieką medyczną, a sam lot medyczny umożliwia jak najszybsze dotarcie do szpitala.

Centrala Lotów Sanitarnych umożliwia międzynarodowy transport medyczny do niemal każdego miejsca na świecie. Nieważne jaką klinikę do przeszczepu płuc za granicą wybierze chory,  zawsze trafi on tam szybko, bezpiecznie i w najlepszych medycznych warunkach. W trakcie prywatnego transportu odrzutowcem medycznym pacjent znajduje się pod opieką najlepszych specjalistów medycyny lotniczej.

Pacjenci korzystający z lotów medycznych nie muszą się również martwić o brak znajomości języka w kraju, do którego się udają. Centrala Lotów Sanitarnych oferuje skorzystanie z pomocy tłumaczy. Brak bliskich przy operacji także nie będzie zmartwieniem. Samolot medyczny można dostosować do potrzeb klienta i wybrać taki model, który pozwoli na zabranie rodziny ze sobą. W końcu w takich chwilach ich wsparcie może okazać się nieocenione. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami