Przeciwwskazania do lotu samolotem

Czas czytania: 4 minut

Wiele popularnych chorób i przypadłości sprawia, że lot zwykłym samolotem pasażerskim jest niemożliwy. W takich przypadkach należy skorzystać z możliwości jakie daje lotniczy transport medyczny. W tym artykule przedstawiamy listę 5 popularnych problemów zdrowotnych, z którymi lot samolotem rejsowym może być niebezpieczny.

Dlaczego w niektórych przypadkach konieczny jest wynajem samolotu medycznego? 

  • Stawiając na prywatny transport medyczny nie zarażamy innych pasażerów. W czasach COVID-19 wejście na pokład chociażby z podwyższoną temperaturą ciała jest bardzo utrudnione lub po prostu niemożliwe. Personel samolotu widząc osobę chorą może odmówić wejścia na pokład. 
  • Samoloty sanitarne są wyposażone w zaawansowaną aparaturę medyczną. Poza tym, kluczowe znacznie ma fakt, że podczas lotu opiekę nad chorym sprawuje doświadczony personel medyczny. 
  • W przypadku transportu medycznego samolotem istnieje możliwość hermetyzacji kabiny (lot na poziomie morza), co w przypadku wielu schorzeń jest jedynym sposobem na bezpieczny powrót samolotem do kraju. 

Z jakimi chorobami nie można latać samolotem? 

1. Lot po udarze mózgu

Udar mózgu jest spowodowany niewystarczającym dopływem krwi. Jest to poważna sytuacja, która może nawet grozić nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych obszarów mózgu. Objawy pojawienia się udaru mózgu mają rozległy charakter. Najczęściej jest to paraliż jednej strony ciała, osłabienie rąk i nóg, trudności w mówieniu, zawroty głowy, uczucie drętwienia, zaburzenia mówienia, problemy z równowagą i silne bóle głowy. W niektórych przypadkach do tego może dojść utrata przytomności. 

Kiedy nie wolno latać samolotem?

Zauważenie powyższych objawów oznacza konieczność wezwania pogotowia ratunkowego. Pacjent po udarze jest zabrany do szpitala i tam powinien rozpocząć rehabilitacje. Szybkie podjęcie rehabilitacji zwiększa szanse na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie po udarze. Jeśli udar zdarzy się poza granicami kraju, zalecana jest szybka repatriacja medyczna (powrót do ojczystego kraju) tak aby leczenie mogło być kontynuowane w zaufanej placówce medycznej. 

Również po pomyślnym powrocie do zdrowia latanie samolotem po udarze nie zawsze jest możliwe. Podczas lotu samolotem, ciśnienie powietrza w kabinie pasażerskiej znacznie spada. Zazwyczaj w kabinie samolotu pasażerskiego panuje ciśnienie odpowiadające wysokości 2500 – 3000 m n.p.m, co nie stanowi problemu dla zdrowego człowieka, natomiast dla osób, które mają obrzęk mózgu takie ciśnienie może być niebezpieczne, w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu. 

2. Podwyższona temperatura ciała w samolocie

Czy można latać samolotem z gorączką? Co robić kiedy mamy gorączkę na lotnisku? To pytanie jest zadawane stosunkowo często. Gorączka podczas pobytu za granicą nie jest rzadkością. Z reguły wiąże się z osłabionym układem odpornościowym. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się podwyższonej temperatury ciała jest niegroźna infekcja lub grypa. Czasami jednak za gorączkę odpowiadają znacznie bardziej niebezpieczne choroby chociażby takie jak panujący na świecie koronawirus. 

W przypadku chorób zakaźnych istnieje duże ryzyko, że zostaną zarażani pozostali pasażerowie lotu. Tym samym obsługa samolotu w trosce o bezpieczeństwo pozostałych pasażerów może nie wpuścić chorego na pokład. W szczególności taka sytuacja nie powinna dziwić w czasach pandemii COVID-19, gdy rutynowe kontrole temperatury są bardzo częste, a gorączka na lotnisku może oznaczać zakażenie koronawirusem. 

Co istotne, podczas lotu z podwyższoną temperaturą ciała zwiększa się ryzyko zakrzepicy. W samolocie pasażerowie z gorączką zazwyczaj siedzą nieruchomo, powietrze w kabinie jest suche. Na dodatek często pasażerowie piją za mało płynów, co może wpłynąć na pogorszenie stanu osób z gorączką. W efekcie krew jest gęstsza co sprzyja powstawaniu zakrzepów krwi. 

Poza ryzykiem zakrzepicy oraz ryzykiem zarażenia pozostałych pasażerów trzeba zauważyć, że lot samolotem jest po prostu męczący dla chorej osoby. 

Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się prywatny samolot medyczny (tzw. latająca karetka), podczas takiego lotu pacjent jest pod opieką doświadczonego lotniczego personelu medycznego. Poza tym, tego typu transport medyczny przypomina przewóz chorego karetką, gdyż na pokładzie do dyspozycji jest nowoczesny sprzęt medyczny, co pozwala na transport osób, które są w ciężkim stanie i wymagają intensywnej opieki. 

3. Lot po zawale serca

Zawał serca, czyli zawał mięśnia sercowego jest spowodowany niedokrwieniem powstałym przez zamknięcie tętnicy wieńcowej, która ma za zadanie doprowadzenie krwi do serca. Problemy z układem krążenia (w szczególności dolegliwości dotyczące serca, tętnic i żył) w Europie są najczęstszą przyczyną zgonów. Szacuje się, że ilość zgonów z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych jest nawet dwukrotnie więcej niż z powodu chorób nowotworowych. 

Objawy zawału serca pojawia się w postaci silnego bólu w klatce piersiowej. Ból ten promieniuje do szyi, żuchwy oraz lewej kończyny górnej. Zwłaszcza u osób starszych dochodzi do tego duszność. Poza tym może pojawić się bladość, lepki pot, spadek ciśnienia tętniczego, mdłości, zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała

Lotniczy transport medyczy

W przypadku zawału, niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Dlatego w razie potrzeby wykorzystywane są nowoczesne odrzutowce medyczne

4. Anemia a lot samolotem

Anemia polega na zmniejszeniu hemoglobiny we krwi. Z kolei hemoglobina jest odpowiedzialna za wiązania cząsteczek tlenu wchłanianych podczas oddychania, w związku z czym anemia powoduje niedobory tlenu w organizmie

Podczas lotu samolotem, ze względu na niższe ciśnienie powietrza organizm nie wchłania tyle tlenu, ile zazwyczaj. Wówczas nasycenie tlenu we krwi spada z około 97-99% do około 92%. Dla zdrowej osoby nie stanowi to zagrożenia z kolei dla osób, które zmagają się z anemią podczas lotu samolotem może nastąpić krytyczny niedobór tlenu w organizmie.

Pomimo to, latanie samolotem jest możliwe, pod warunkiem, że samolot jest wyposażony w specjalistyczną aparaturę. Poza tym, rekomendowane jest, aby samolot odbył tak zwany lot na poziomie morza. Tego typu lot jest możliwy w odrzutowcach medycznych, które dysponują specjalną kabiną ciśnieniową. W efekcie w kabinie jest utrzymywane ciśnienie podobne do tego jakie jest przy gruncie, co pozwala uniknąć sytuacji, w której organizm ma problem z poborem wystarczającej ilości tlenu.  

5. Zapalenie płuc a lot samolotem

Zapalenie płuc jest uważane za drugą najpopularniejsza chorobę zakaźną na świecie zaraz po biegunce. Na czym polega zapalenie płuc? Tlen trafia do płuc przez tchawicę, w ten sam sposób do płuc mogą dostać się bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną zapalenia płuc. Niemal połowa problemów z zapaleniem płuc jest spowodowana przez pneumokoki. Poza tym, obecnie wyjątkowo groźnym i szybko rozprzestrzeniającym się wirusem atakującym układ oddechowy jest koronawirus. 

Zapalenie płuc jest jedną z tych chorób, które sprawiają, że lot zwykłym samolotem pasażerskim jest bardzo trudny do zrealizowania. Ciśnienie w kabinie może być zbyt niskie dla osoby mającej problemy z płucami. Dlatego rekomendowane jest zastosowanie tak zwanego lotu na poziomie morza, który jest możliwy dzięki zastosowaniu lotu medycznego

Czym jest lot na poziomie morza? 

Przy opisanych powyżej schorzeniach (zapalenie płuc, obrzęk mózgu, anemia oraz wielu innych, jak np. lot po operacji brzucha) lot komercyjnym samolotem jest odradzany, gdyż na pokładzie samolotu panuje obniżone ciśnienie. Pod wpływem niskiego ciśnienia dochodzi do zmniejszonej absorpcji tlenu. Z tego powodu niektórzy pacjenci nie mogą być transportowani samolotem pasażerskim

Alternatywą dla rejsowego lotu samolotem jest lot specjalistycznym samolotem medycznym. Tego rodzaju loty zazwyczaj umożliwiają tzw. sea level flight, czyli lot na poziomie morza. Jest to nic innego jak zastosowanie nowoczesnej technologii, która umożliwia utrzymanie komfortowego ciśnienia we wnętrzu kabiny. Warto podkreślić, że dodatkowo podczas każdego lotu medycznego nad bezpieczeństwem pasażera czuwa doświadczony lekarz medycyny lotniczej oraz nowoczesna aparatura medyczna.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami