Przeciwwskazania do lotu: Czy można latać w przypadku anemii?

Transport lotniczy jest drugim najbezpieczniejszym środkiem transportu na świecie, biorąc pod uwagę ilość pasażerów podróżujących każdego dnia. Na pierwszym miejscu są... windy, jednak one mają bardzo ograniczony zakres ruchu. Natomiast samolot daje niewyobrażalne możliwości, jak chociażby okrążenie całej kuli ziemskiej już w około 60 godzin. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że współczesne samoloty pasażerskie poruszają się na wysokości ok. 10 000 m nad poziomem morza. Ze względu na rozrzedzone powietrze, opór powietrza na tej wysokości jest tak niewielki, że silniki odrzutowe mogą osiągać prędkość około 1000 km/h. Rozrzedzona atmosfera na tak dużej wysokości oznacza również, że w powietrzu jest znacznie mniej tlenu niż bliżej ziemi.

Oczywiście na pokładzie samolotu szerokokadłubowego pasażerowie nie są narażeni na surowe warunki panujące w atmosferze 10 km nad ziemią. Każdy samolot pasażerski, który może wznieść się na taką wysokość, posiada system zwiększający ciśnienie w kabinie, wytwarzając powietrze o większej zawartości tlenu. Niemniej jednak projektanci samolotów muszą godzić się na pewne kompromisy. Zbudowanie kabiny ciśnieniowej, która wytworzy ciśnienie odpowiadające temu na wysokości 200 m n.p.m przy realnej wysokości przelotowej 10 000 m, sprawiłoby, że samolot byłby zbyt ciężki.

Kiedy samolot mknie powyżej chmur, ciśnienie na pokładzie samolotu odpowiada temu, które jest na wysokości ok. 2500 do 3000 m n.p.m. Nie stanowi to żadnego problemu dla osób zdrowych. Do wysokości ok. 4000 m n.p.m. organizm może rekompensować niższą zawartość tlenu w powietrzu przyspieszając bicie serca. Osoby zdrowe i uprawiające sport, dostosują się do rozrzedzonego powietrza nawet na znacznie większych wysokościach, jednak organizm pasażera chorującego na anemię, będzie miał trudności, aby dostosować się do niższego ciśnienia powietrza. W Centrum Lotów Sanitarnych organizujemy specjalistyczny medyczny transport lotniczy dla osób z anemią.

Czym jest anemia?

W przeszłości, anemia była znana pod nazwą blednica, ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę są bardzo blade. W przypadku anemii mamy do czynienia ze zmniejszeniem ilości hemoglobiny we krwi. Hemoglobina to białko znajdujące się w krwinkach czerwonych, które jest odpowiedzialne za wiązanie cząsteczek tlenu wchłanianych podczas oddychania, aby mogły one następnie dotrzeć do odpowiednich narządów przez krwioobieg. Jeżeli we krwi jest zbyt mało białek hemoglobiny, wówczas w konsekwencji powstają niedobory tlenu w organizmie. Przyczyną niedoboru hemoglobiny mogą być różnorodne stany chorobowe. Anemia zatem nigdy nie jest chorobą samodzielną, lecz raczej konsekwencją wynikającą z jakiejś innej choroby.

Przeciwwskazania do lotu z anemią

Jak opisaliśmy powyżej, w normalnych samolotach pasażerskich panuje ciśnienie atmosferyczne, które odpowiada ciśnieniu temu na wynosi ok. 2500 m n.p.m. Zawartość tlenu w powietrzu wynosi ok. 21%, czyli dokładnie tyle, ile w pobliżu Ziemi, jednak ze względu na niższe ciśnienie powietrza, organizm nie może wchłaniać tyle tlenu, ile wchłania zazwyczaj. Wówczas nasycenie tlenu we krwi spada z ok. 98% do ok. 92%.

Osoby chorujące na anemię mają niższe nasycenie krwi tlenem ze względu na swoją dolegliwość, co prowadzi do tego, że podczas lotu samolotem powstaje u nich krytyczny niedobór tlenu w organizmie. Sprzyja temu również bardzo suche powietrze w samolocie. Niższa wilgotność powietrza powoduje rozszerzanie naczyń, co z kolei prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Serce osoby chorej na anemię próbuje wówczas rekompensować niedobór tlenu poprzez szybsze uderzenia oraz zwiększenie częstotliwości oddechów. Taka sytuacja może niestety doprowadzić do zapaści układu oddechowego, zapaści układu krążenia, a nawet do zatrzymania akcji serca.

Zachorowanie na anemię za granicą. Czy można lecieć samolotem z anemią?

Jeżeli podczas podróży służbowej lub w trakcie urlopu osoba nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi, w pewnych okolicznościach może również pojawić się anemia. Dzieje się tak w przypadku dużej utraty krwi, na skutek krwawienia wewnętrznego lub zewnętrznego, ale także z powodu infekcji. W rezultacie, zaplanowana podróż do kraju na pokładzie samolotu pasażerskiego nie powinna się odbyć, w przeciwnym razie chory naraża własne zdrowie na bardzo wysokie ryzyko.

Podczas krótkich dystansów, transport medyczny może odbyć się karetką pogotowia, jednak przy trasach o średnim zasięgu, a zwłaszcza podczas dalekich podróży, nie ma alternatywy dla podróży samolotem. Latanie z anemią jest możliwe, jeśli samolot ma specjalistyczną aparaturę i może obrać inny kurs, odbywa się wtedy tzw. lot na poziomie morza.

Czym jest lot na poziomie morza?

Pacjentom chorującym na anemię zapewniamy odrzutowiec sanitarny ze specjalną kabiną ciśnieniową. Umożliwia to transport medyczny dla osób z poważnymi chorobami czy urazami, jak również z anemią nawet podczas dalekich tras. Dzięki kabinie ciśnieniowej, ciśnienie w kabinie może być utrzymywane na poziomie ciśnienia przy gruncie. Nawet, jeżeli samolot wzniesie się na wysokość przelotową ok. 9000 m, ciśnienie w kabinie utrzymuje się na poziomie od 600 m do 900 m n.p.m.

Czy ubezpieczenie pokryje koszty lotu medycznego w przypadku anemii?

Z reguły anemia, jeżeli pojawiła się nagle, została spowodowana przez wypadek lub chorobę. Jeżeli lekarze prowadzący ustalili, że pacjent cierpi na nią, nie wolno mu latać. Jeżeli przed rozpoczęciem podróży, chory wykupił ubezpieczenie podróżne z opcją transportu medycznego do kraju, wówczas firma ubezpieczeniowa może pokryć koszt lotu na poziomie morza na pokładzie odrzutowca sanitarnego. Jednak nie musi się na to zgodzić, jeżeli w miejscu pobytu pacjenta jest możliwe podjęcie leczenia, aż do czasu wyleczenia anemii i możliwości lotu powrotnego do rodzimego kraju na pokładzie samolotu pasażerskiego.

Mimo to istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty transportu, jeżeli mamy do czynienia z anemią, której wyleczenie zajmie dużo czasu. Ze względu na to, że podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywa koszty leczenia za granicą, firma ubezpieczeniowa będzie oczywiście zainteresowane skróceniem tego czasu i przetransportowaniem pacjenta z powrotem do kraju w którym za leczenie zostanie obciążony inny podmiot np. kasa chorych. Ubezpieczyciel rozważy i porówna koszty transportu oraz czas trwania leczenia, jednak podjęcie tej decyzji może zająć dużo czasu.

W Centrali Lotów Sanitarnych działamy bardzo szybko, starannie i sprawnie organizujemy loty dla pacjentów z anemią.

Ile kosztuje lot medyczny dla osoby chorej na anemię?

Nie ma szybkiej odpowiedzi na to pytanie. Aby wycenić koszty transportu medycznego, należy najpierw znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Jaka to postać anemii i jaka inna choroba jest jej przyczyną?
  • Czy możliwe są różne trasy lotów?
  • Jak długo trwa lot w zależności od wybranej trasy?
  • Czy międzylądowania są możliwe, czy nie?

Na podstawie tych czterech pytań można postawić dalsze pytania, na przykład jaki typ samolotu powinien zostać wybrany i jaki powinien być skład personelu medycznego na pokładzie, aby zagwarantować najlepszą opiekę nad pacjentem. Zapraszamy do niezwłocznego kontaktu telefonicznego, abyśmy w oparciu o powyższe informacje mogli przedstawić bezpłatną i niezobowiązującą ofertę.

Lot z anemią zorganizowany przez Centralę Lotów Sanitarnych

Pomożemy Ci zorganizować bezpieczny lot odrzutowcem medycznym na poziomie morza. W ramach usługi “z łóżka do łóżka” zajmujemy się naszymi pacjentami od momentu odbioru z zagranicy, aż do przyjazdu pod wskazany adres w Polsce. Organizujemy specjalistyczny transport karetką pogotowia na pokład samolotu, a także odbiór w Polsce ambulansem z lotniska do szpitala. Mówimy we wszystkich językach i odnajdujemy się w wielu krajach, czując się jak u siebie. Dzięki naszym kontaktom i sieci partnerów dbamy o to, aby mimo choroby, ta najbliższa i ukochana osoba wróciła do domu cała i zdrowa.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami