Prywatny transport medyczny samolotem - Cennik

Czas czytania: 3 minut

Jak wygląda prywatny transport medyczny pacjentów po wypadku, operacji bądź osób chorych? Jakie występują możliwe opcje do wyboru i które uważa się za najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia pacjenta? Przyjrzyjmy się bliżej tym trudnym zagadnieniom. Pierwszą pomoc po nieszczęśliwym wypadku pacjent uzyskuje w najbliższym szpitalu. Leczenie w miejscowej placówce medycznej opiera się na doprowadzeniu poszkodowanego do stanu, w którym możliwy będzie bezpieczny powrót do kraju. Gdy szok i pierwsze emocje opadną, bliscy poszkodowanego zadają sobie pytanie: Ile kosztuje transport medyczny z zagranicy po wypadku? Firmy zajmujące się transportem medycznym międzynarodowym, jak Centrala Lotów Sanitarnych każdego dnia odbierają mnóstwo telefonów i wiadomości tekstowych z pytaniami dotyczącymi kosztu transportu samolotem pacjenta z zagranicy.

Cennik za transport sanitarny jest bardzo zróżnicowany, a końcowe koszty repatriacji pacjentów są uzależnione od wielu czynników. Niestety wciąż wielu turystów podróżujących samodzielnie na terenie Unii Europejskiej sięga jedynie po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie decydują się na poszerzenie zakresu ubezpieczenia o prywatną polisę. Dodatkowo ubezpieczenie oferowane przez biura podróży do wycieczek ogranicza się zazwyczaj do minimalnej ochrony np. pokrycie opłat za leczenie szpitalne i transportu do kwoty 40 – 60 tys. zł.

Więcej o tym kiedy można liczyć na zwrot kosztów transportu medycznego samolotem od ubezpieczyciela znajdziesz tutaj.

Tymczasem koszty transportu samolotem mogą sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.      

Rodzaje prywatnych środków międzynarodowego transportu medycznego

Przewóz poszkodowanego z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala to zdecydowanie najistotniejszy element całego procesu ratunkowego. Obok pierwszej pomocy udzielanej pacjentowi i ustabilizowania jego parametrów życiowych, równie ważne jest doprowadzenie do kolejnego etapu leczenia lub rekonwalescencji. Międzynarodowy transport medyczny umożliwia szybki powrót pacjenta do ojczyzny i rodziny, a także transport pacjenta ze szpitala do innego szpitala. W zależności od stanu zdrowia poszkodowanego, rodzaju obrażeń lub choroby dostępne są następujące formy prywatnego transportu medycznego z zagranicy:

Transport pacjenta ze szpitala drogą lądową (transport naziemny): 

️ Karetka pogotowia – ambulans posiada właściwe wyposażenie medyczne oraz w zależności od potrzeb: ratownika medycznego, pielęgniarkę lub lekarza. Wyróżniamy dwa główne typy ambulansów (oznaczone symbolem ,,P’’ lub ,,S’’), od których w dużym stopniu uzależniona jest cena i zakres prywatnej usługi medycznej. Centrala Lotów Sanitarnych z karetki pogotowia bardzo często korzysta w przypadku lotów repatriacyjnych w ramach usługi ,,z łóżka do łóżka’’. Gwarantuje ona bezpieczny i szybki transport chorego ze szpitala na lotnisko, a następnie z lotniska do szpitala docelowego.     

Lotniczy transport medyczny:

️ Samolot karetka – prywatny odrzutowiec medyczny jest w pełni wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny (w tym reanimacyjny), który używany jest na oddziałach intensywnej terapii. Doświadczony lotniczy personel medyczny oraz możliwość regulowania ciśnienia w kabinie podczas lotu to zdecydowane atuty latającej karetki.  

️ Lot rejsowy – transport medyczny regularnymi liniami lotniczymi, jest dostępny dla pacjentów niewymagających intensywnej opieki medycznej i specjalistycznego sprzętu medycznego na pokładzie samolotu.  

️ Helikopter medyczny – najelpszy do lotów medycznych na krótkich dystansach. Lotniczy transport medyczny helikopterem gwarantuje nie tylko szybki transport pacjenta do szpitala, ale również bezpieczne lądowanie maszyny na lądowisku szpitalnym.    

Ile kosztuje transport medyczny? – czynniki warunkujące kwotę świadczonych usług 

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje transport medyczny z zagranicy po wypadku, wymaga indywidualnej analizy przypadku. Liczba niezbędnych działań, ilość personelu medycznego, rodzaj transportu medycznego z zagranicy oraz odległość od punktu startowego do punktu docelowego składają się na końcowe koszty transportu samolotem lub karetką pogotowia. Wśród innych równie istotnych czynników kształtujących kwotę usługi możemy wyróżnić:

  • termin realizacji zlecenia 
  • obecność osób towarzyszących na pokładzie   
  • stan zdrowia pacjenta określony na podstawie opinii lekarskiej i dokumentacji medycznej
  • warunki pogodowe podczas lotu medycznego
  • charakterystyka trasy lotu i zasady korzystania z przestrzeni powietrznej w obszarze danego kraju.  

Koszty repatriacji pacjentów nie są jednakowe i niezmienne. Cennik za transport sanitarny podaje się najczęściej w przedziałach. I tak na przykład koszty transportu samolotem do ojczyzny z państw członkowskich UE wynoszą od 30 do 100 tys. zł. Koszty repatriacji pacjentów z Kanady do kraju to kwota ok. 200 tys. zł, a ze Stanów Zjednoczonych lub Azji 250 – 300 tys. zł. Każdy międzynarodowy transport medyczny jest inny. Nie ma dwóch takich samych zleceń i przypadków przebiegu choroby. Profesjonalny cennik za transport sanitarny ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Kluczową sprawą jest uzyskanie fachowego doradztwa i bezpłatnej wyceny usługi transportu pacjenta ze szpitala do innego szpitala bądź do domu. Wbrew pozorom cennik za prywatny transport medyczny wcale nie musi być wygórowany. Centrala Lotów Sanitarnych dbając o dobro, bezpieczeństwo i szybki powrót pacjenta do kraju, tworzy indywidualną ofertę w konkurencyjnych cenach.      

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami