Poznaj 3 największe wady helikoptera medycznego

Czas czytania: 2 minut

Myśląc o transporcie medycznym z reguły zastanawiamy się pomiędzy helikopterem a odrzutowcem medycznym. W tym artykule przekonujemy, że w większości przypadków znacznie lepiej postawić na odrzutowiec o czym wbrew pozorom wie niewielu pacjentów. Mimo to intuicyjnie pacjentom wydaje się, że akcja ratunkowa powinna być przeprowadzona przez śmigłowiec medyczny, gdyż tak zazwyczaj wygląda to… w filmach. W praktyce bardzo dobrze sprawdzają się małe odrzutowce a nawet większe jednostki lotnicze przypominające mniejsze samoloty pasażerskie.

Bardzo duże koszty

Lot helikopterem medycznym wiąże się z wyższymi kosztami w stosunku do lotu odrzutowcem medycznym. Nie da się ukryć, że koszt lotu ma bardzo duże znaczenie dla pacjenta. Nawet jeśli koszty są pokrywane z polisy lub ubezpieczenia NFZ to wciąż wysokość wydatków musi być racjonalna, aby otrzymać pełen zwrot poniesionych kosztów. Dlatego warto odnotować, że na dłuższych dystansach znacznie niższe koszty generuje lot odrzutowcem medycznym

Rynkowe ceny za zorganizowanie prywatnego lotniczego transportu sanitarnego z pełnym wyposażeniem medycznym to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Koszt podróży na terenie Europy (obszar UE) wynosi od około 30 000zł do 100 000zł. Trasy transatlantyckie to znacznie większy wydatek, dla przykładu lot pomiędzy Polską a USA lub Kanadą to koszt rzędu 200 000zł – 300 000zł.

Mimo, że koszt transportu prywatnym odrzutowcem medycznym jest wysoki to wciąż w większości przypadków jest to tańsza opcja w porównaniu do transportu śmigłowcem. Zasięg lotu śmigłowca sanitarnego na jednym tankowaniu wynosi około 4 godziny, przy czym jedna godzina lotu jest wyceniana na około 10 000zł. Dla przykładu lot z Warszawy do Barcelony wymagałby aż około 12 godzin lotu (zakładając prędkość 254km/h, która jest prędkością przelotową śmigłowców Eurocopter EC135 wykorzystywanych w polskim lotnictwie medycznym). Dodatkowo ten model helikoptera wymagałby około 3 przystanków na tankowanie na danej trasie.

Helikopter Medyczny

Ograniczony zasięg lotu

Helikopter sanitarny ma znacznie mniejszy zasięg lotu w porównaniu do odrzutowca sanitarnego co czasami może stanowić poważne ograniczenie. Innymi słowy transport medyczny helikopterem bardzo dobrze sprawdza się podczas transportu pacjentów na krótszych odcinkach, np. przy transportowaniu pacjenta z jednego szpitala do drugiego. 

Większość szpitali posiada własne lądowisko dla helikopterów, dzięki czemu maszyna może startować i lądować bezpośrednio na terenie placówki medycznej. Jednak, gdy organizowany jest transport na trasie kilkuset kilometrów lub więcej to zdecydowanie bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem jest wynajem medycznego samolotu np. w postaci niewielkiego odrzutowca.

Ograniczona przestrzeń w kokpicie, która wymusza kompromisy

Śmigłowce medyczne mają dużo mniej przestrzeni na aparaturę medyczną oraz zdecydowanie mniej miejsca dla pasażerów oraz praktycznie brak miejsca na ewentualny większy bagaż. Poza tym, transport pacjentów z koronawirusem w helikopterze jest prawie niemożliwy lub znacznie bardziej utrudniony.

Duże ograniczenie miejsca w śmigłowcu nie wynika wyłącznie z niewielkich gabarytów maszyny, ale także z faktu, że standardowe helikoptery medyczne są przystosowane do akcji ratunkowych. Ich wyposażenie jest nastawione na działania ratunkowe na krótkich trasach i w większości przypadków pod względem aparatury medycznej nie dorównują samolotom medycznym. 

Na wyposażeniu helikoptera sanitarnego znajdują się następujące elementy:

  • nosze podbierakowe wraz z materacem próżniowym, 
  • plecak ratunkowy ze sprzętem specjalistycznym do pielęgnacji dzieci i niemowląt, 
  • przenośny respirator, stacjonarny pojemnik tlenu, 
  • środki chroniące przed zakażeniem, 
  • worek samorozpreżalny, 
  • przenośne urządzenie odsysające, 
  • kardiomonitor do pomiaru EKG, 
  • urządzenia do mierzenia ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrii, kapnometrii i temperatury,
  • szereg niezbędnych lekarstw.

Mówiąc, krótko przestrzeń w kokpicie jest bardzo ograniczona co sprawia, że czasami trzeba iść na kompromisy. Podróż samolotem odrzutowym jest nie tylko tańsza, ale przy wykorzystaniu większych modeli do transportu, znacznie bardziej wygodna i komfortowa. 

Zamów Lot Medyczny z Centralą Lotów Sanitarnych

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje niezawodne loty medyczne od ponad 12 lat. W naszej flocie służą specjalistyczne samoloty oraz helikoptery medyczne. W efekcie jesteśmy w stanie zorganizować bezpieczny i stosunkowo ekonomiczny transport zarówno na krótkich jak i na długich trasach transgranicznych. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami