Popularność WOŚP i zbiórek dla chorych dzieci – dlaczego ludzie lubią pomagać?

Czas czytania: 3 minut

Chyba nie ma w naszym kraju osoby, która by nie słyszała o Jurku Owsiaku. Jego słowa ,,Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej’’ rozbrzmiewają w sercach Polaków. Wiele osób zastanawia się, w czym tak naprawdę tkwi fenomen zbiórek na WOŚP? Przecież jest tyle organizacji, stowarzyszeń i ludzi, którzy organizują zrzutki na szczegółowe cele charytatywne. Dlaczego to właśnie fundacja Owsiaka podbiła serca Polaków? Jak zaangażować społeczność, media i prywatnych przedsiębiorców do udziału w corocznej akcji? Czy istnieje w tym przypadku recepta na sukces? Z pewnością wiele czynników ma wpływ na to, jak wygląda i przebiega zbiórka na WOŚP, ale jedno jest pewne. Za każdym krokiem, decyzją i działaniem ludzi z Fundacji stoi miłość – miłość do ludzi.

Pierwszy finał WOŚP - Zaczęło się całkiem niepozornie

Nawet sami założyciele Fundacji, a więc Jerzy Owsiak i jego żona Lidia, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke nie spodziewali się, że ich działania przyniosą taki efekt. Czy od początku marzyli o organizowaniu globalnych wręcz zbiórek? Nie do końca.

WOŚP - zbiórki na chore dzieci

Ich założeniem było wsparcie działań istniejącej już Fundacji zbierającej fundusze na potrzeby kardiochirurgii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jak sami przyznają, to miał być fun i jednorazowa akcja zakończona happeningiem, ale… szerzenie dobra wciąga człowieka bez reszty. Nikt nie spodziewał się takiego społecznego zaangażowania. Pierwszy finał WOŚP odniósł niewiarygodny sukces. Zebrane środki pokryły potrzeby nie tylko jednego szpitala, a wszystkich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce!

Tego nie da się zapomnieć. Tak naprawdę, co mieli do dyspozycji i zaoferowania założyciele, rejestrując Fundację WOŚP 2 marca 1993 roku? Wiarę w ludzi, empatię, miłość i motywację do zmieniania często okrutnej rzeczywistości. Od zawsze kierowała nimi filozofia dobra, przyjaźni, otwartości na cierpienie innych, zrozumienia i szacunku dla inności. Tylko tyle i aż tyle. 

Historia Fundacji Owsiaka pokazuje, że najlepszą reklamą działalności człowieka, jest sam jej założyciel – jego idee, postawa życiowa i system wartości. Czasami jest tak, że wystarczy chwilę posłuchać drugiego człowieka, aby powiedzieć w myślach – jemu warto zaufać! Nie zawsze konieczne jest szukanie chwytliwych marketingowych sloganów, które mają przyciągnąć odbiorców i zachęcić do udziału w akcji. Jerzy Owsiak od zawsze mówił prosto do ludzi: Jest cel i są pacjenci, którym musimy pomóc. Zrobimy, to choćby ziemia zadrżała! I wtedy odpowiedź pełnych empatii Polaków jest oczywista: Wpłacam! WOŚP jestem z Wami do końca świata i jeden dzień dłużej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 30 finał w 2022 roku dedykowany oddziałom okulistyki dziecięcej

Sprzęty z czerwonym sercem ratują życie milionom pacjentów w Polsce. W tym roku całe społeczeństwo skupiło się na wzroku u dzieci. 30 stycznia 2022 roku wszyscy walczyliśmy o zapewnienie najwyższych światowych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u najmłodszych pacjentów. Oddziały okulistyki dziecięcej, wydzielone sale dziecięce na oddziałach okulistyki dla dorosłych, poradnie okulistyczne dziecięce – wszystkie te placówki ,,wołają’’ o wsparcie i wyposażenie sal w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Działo się! Skarbonka po raz 30 pęka w szwach. Jak co roku było wspaniale, a dobroć serca Polaków znowu wygrała z cierpieniem małych pacjentów.

Fundacja Owsiaka – Poznaj kilka istotnych faktów

Tam, gdzie w grę wchodzą duże kwoty, tam zawsze są podejrzenia i mnóstwo zarzutów do organizatorów. To powszechne działania i choć zazwyczaj bardzo przykre i bolesne dla osób, które poświęcają się dla Fundacji, to jednak przyjmowane z pokorą. Od lat założyciele WOŚP godnie odpierają wszelkie ataki. Udowadniają wszystkim, że zbiórka na WOŚP to jawne działania, bez tajemnic, oszustw i niedopowiedzeń.

Siepomaga WOŚP i ogólnopolska coroczna akcja organizowana na początku każdego roku od zawsze były i będą na ,,świeczniku’’. Finanse – o tym się mówi. Każdy, kto wpłaca nawet symboliczną kwotę na dany cel ma prawo wiedzieć, czy kwota ta na 100% będzie właściwie spożytkowana. Ludzie zadają sobie pytania: Kim właściwie jest Jurek Owsiak i ile zarabia w Fundacji? Jaka kwota z całości zebranych pieniędzy faktycznie idzie na dany cel? Poznaj kilka istotnych faktów:

  1. Jurek Owsiak, jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od samego początku istnienia Fundacji nie pobrał żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. W Fundacji jest wolontariuszem, pełniącym funkcję Prezesa Zarządu. Na jego prywatne konto nie wpłynęła żadna złotówka z darowizn. Dodatkowo nigdy nie otrzymał również żadnych premii, ekstra honorariów, podziękowań pieniężnych czy świadczeń. Co roku Fundacja Owsiaka przedstawia właściwym Urzędom Skarbowym oświadczenia finansowe, które są dowodem na brak przychodów z Fundacji dla Jerzego Owsiaka.
  2. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 92% przeznacza zebrane pieniądze na pomoc charytatywną (prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego). Tym samym koszty administracyjne stanowią jedynie 8% z uzbieranej całości. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej statystyki te świadczą o wyjątkowo dużej skuteczności działania Fundacji na tle pozostałych Stowarzyszeń i Fundacji zarejestrowanych na terenie RP. 
  3. Fundacja Owsiaka to nie tylko coroczny, jednorazowy Finał Wielkiej Orkiestry. To codzienna praca, całoroczna działalność medyczna i starania o pozyskanie nowych sponsorów, współpracy, darowizn od osób indywidualnych oraz środków w ramach 1%. 
  4. Wszystkie sprawozdania finansowe z działania Fundacji są dokumentami jawnymi. Do tej pory żadna z państwowych instytucji, kontrolujących pracę Fundacji nie zakwestionowała przedstawianych rozliczeń, nie wykryła w nich błędów rachunkowych oraz nie zanegowała sposobów gospodarowania zebranymi środkami finansowymi. 

Centrala Lotów Sanitarnych całym sercem za Owsiakiem

WOŚP 2022 - 30 finał

Jesteśmy z WOŚP i nie może być inaczej. W końcu przyświeca nam ta sama misja – pomagać w walce o życie pacjentów, szczególnie tych najmłodszych. Nigdy nie pozostajemy obojętni na krzywdę innych. Aktywnie przekazujemy darowizny na siepomaga.pl i oferujemy wsparcie małym pacjentom, dla których jedyną szansą na wyzdrowienie i poprawienie jakości życia jest lotniczy transport medyczny oraz rozpoczęcie leczenia za granicą. 

Z dumą i łezką w oku śledzimy losy i walkę naszych małych pacjentów – podróżników, jak Waleczna Agatka, której historia sprawiła, że nasze serca zabiły mocniej. Walczymy, wspieramy, służymy dobrą radą, ciepłym słowem i działamy do końca świata i jeden dzień dłużej. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami