Polacy a wypadki za granicą. Jak wrócić lotniczym transportem medycznym?

Czas czytania: 3 minut

Wypadki na świecie zdarzają się coraz częściej. Wyjazd za granicę w celach wypoczynkowych nie zawsze wychodzi zgodnie z naszym planem. Podczas urlopu Polacy są narażeni na wystąpienie choroby wysokościowej (podczas górskich wycieczek), urazy narciarskie, urazy nogi po jeździe skuterem wodnym, czy udary mózgu związane z upałami. Inne wypadki za granicą, które zdarzają się Polakom niekoniecznie związane są z urlopowymi wyjazdami, ale również z pracą. Są to np. wypadki przy pracy na wysokościach. Niezależnie do tego, czy planujesz urlop czy pracę za granicą, warto być przygotowanym na ewentualne komplikacje. Jak często zdarzają się Polakom wypadki za granicą, co wtedy robić oraz jak zamówić lotniczy transport medyczny do kraju?

Wypadki za granicą - polskie statystyki 

Do najczęstszych wypadków za granicą można zaliczyć kolizje drogowe. Według danych Komisji Europejskiej na drogach ginie dziennie około 70 osób. To bardzo niepokojące i wysokie statystyki. 

Według sondażu Post Office Travel Insurance oszacowano, że 4,4 miliona osób doznało obrażeń podczas wakacji za granicą w przeciągu ostatnich trzech lat! Od 2013 roku liczba zgłoszonych biurom podróży wypadków i chorób na wakacjach wzrosła aż o 500%. Tutaj jedynie warto wspomnieć, że dane mogą nie być do końca wiarygodne, ponieważ zweryfikowano znaczną liczbę fałszywych roszczeń, których celem zapewne miało być wyłudzenie odszkodowania.

Każdy kraj prowadzi swoje osobne zestawienia związane z wypadkami, dlatego trudno jest na dokładne oszacowanie ich liczby. Wypadki za granicą zdarzają się jednak coraz częściej, między innymi ze względu na wybór wycieczek związanych ze sportami takimi jak narty. Najwięcej wypadków narciarskich według Rankomatu zdarza się w Szwajcarii (2,8 na 1000 dni jazdy narciarskiej). Z drugiej strony jadąc do ciepłych krajów ludzie najczęściej są narażeni na udar mózgu. 

Ze względu na coraz szersze możliwości podejmowania zatrudnienia za granicą, również w pracy Polacy są narażeni na urazy i wypadki. W dużej części przyczyna leży po stronie samego pracownika, który pracuje ponad swoje siły. Zdarza się jednak, że zawinił pracodawca, co daje Tobie możliwość uzyskania odszkodowania - o ile pracujesz na umowie. 

Wypadki za granicą, a koszty nieplanowanego leczenia 

Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej podczas pobytu w innym europejskim kraju, czasem wystarczy ukazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak jeśli nie masz tej karty ani innego ubezpieczenia (lub jesteś poza Europą), najpewniej zostaniesz poproszony o zapłatę za leczenie. Dzieje się tak również w przypadku, gdy usługa medyczna danego kraju nie pokrywa kosztów z ubezpieczenia również dla swoich rodaków (czy płacisz za to, za co również płacą obywatele danego państwa). Koszty leczenia za granicą bywają bardzo wysokie. Dla przykładu w Austrii polski turysta zapłaci za każdy dzień pobytu w szpitalu - około 15 EUR. W Belgii pacjent musi najpierw pokryć koszty udzielonych świadczeń, a dopiero później ubiegać się o ich zwrot. W Litwie w przypadku potrzebnej nagłej pomocy pacjent w szpitalu zostanie obciążony pełnymi kosztami leczenia. 

Czy ubezepieczyciel pokryje koszty lotu medycznego?

Wypadki za granicą, a usługi lotniczego transportu medycznego 

Bez względu na to, czy wypadek za granicą miał miejsce na urlopie, czy w pracy warto wiedzieć co robić w takiej sytuacji. Nie każdy jest objęty ubezpieczeniem, które pozwalałoby na leczenie za granicą - a bez ubezpieczenia są to ogromne koszty. Jeśli miałeś wypadek za granicą, doznałeś jakiegoś urazu lub ukazały się duże problemy zdrowotne - najlepszym rozwiązaniem jest transport samolotem medycznym z powrotem do kraju.

Centrala Lotów Sanitarnych pomaga na całym świecie. Samolot karetka przewiezie Cię bezpiecznie do domu lub rodzinnego szpitala, a podczas całego transportu będzie asystował Tobie wykwalifikowany personel medycyny lotniczej korzystający z najnowocześniejszego sprzętu do intensywnej terapii. Lotniczy transport medyczny zapewnia Tobą szybką interwencję w każdej sytuacji. Nie musisz obawiać się o potrzebę hospitalizacji za granicą i stres z tym związany. 

Transport medyczny z zagranicy - Samoloty medyczny oraz karetka pogotowia

Aktualny stan pacjenta, planowana trasa lotu oraz pilość realizacji zlecenia decydują o tym, który środek transportu jest najlepszy przy realizacji transportu medycznego z zagranicy. Organizowany przez nas transport medyczny zarówno lotniczy, jak i naziemy zawsze odbywa się pod opieką wyspecjalizowanych lekarzy, a dobry stan zdrowia pacjenta jest zapewniany przez nowoczesny sprzęt medyczny.

Odrzutowiec medyczny

Lot odrzutowcem medycznym odbywa się bardzo szybko, a transport jest bezpieczny nawet dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami. Na pokładzie naszych samolotów medycznych znajduje się specjalistyczny sprzęt medczny. Międzynarodowy transport medyczny może odbyć się już nawet następnego dnia, zawsze w asyscie medycznej.

Jest to najlepsza opcja dla pacjentów wymagających intensywnej terapii, ponieważ nowoczesna technologia w naszych odrzutowcach medycznych gwarantuje transport medyczny na najwyższym poziomie, bez powikłań dla pacjenta.

Samolot pasażerski

Podczas lotów długodystansowych możemy zaproponować naszym pacjentom lotniczy transport medyczny na pokładzie samolotu pasażerskiego.  Jeżeli tylko stan zdrowia pacjenta na to pozwala, niektórzy pacjenci decydują się na taką opcję lotu medycznego ze względu na przystępniejaszą cenę.

Taki lot sanitarny na pokładzie samolotu liniowego jest możliwy kiedy stan zdrowia pacjenta nie wymagających pilnej interwencji lekarskiej. Dla pacjentów w ciężkim stanie jest możliwy w pozycji leżącej - lot na noszach lub w pozycji siedzącej w klasie biznesowej/

Śmigłowiec sanitarny

Helikopter medyczny ma możliwość transportu medycznego bezpośrednio ze szpitala do szpitala, co pozwala znacznie skrócić czas transportu medycznego. Transport helikopterem sanitarnym ze względu na oganiczony zasięg lotu helikoptera jest organiczony, dlatego taki lot medyczny jest możliwy jedynie w niektórych wypadkach.

Karetka pogotowia

Transport medyczny karetką pogotowia w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla stanu zdrowia pacjenta. Transport karetką na długich dystanach jest zwykle męcząca dla pacjentów i bardziej niespokojna niż lot medyczny. W trakcie transportu sanitarnego karetką mogą wystąpić korki czy objazdy, które narażają stan zdrowia pacjenta. Więcej o transporcie medycznym karetką pogotowia pisaliśmy tutaj.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami