Padaczka a lot samolotem – czy można lecieć z padaczką?

Czas czytania: 2 minut

Osoby chorujące na padaczkę powinny dokładnie przemyśleć w jaki sposób mogą podróżować. Częste pytanie dotyczy tego czy osoby zmagające się z padaczką (epilepsją) mogą odbyć lot samolotem. Sprawdźmy zatem kiedy lot samolotem jest możliwy. 

Na czym polega padaczka? 

Padaczka a lot samolotem

Padaczka zwana także epilepsją jest rodzajem zaburzeń neurologicznych, które są wynikiem chwilowej niesprawności mózgu (wyładowania wewnątrz komórek nerwowych). Objawem epilepsji są napady padaczkowe, które mają różne objawy. Do charakterystycznych objawów zaliczamy napady drgawkowe oraz zaburzenie świadomości. 

Prawdopodobnie około 1% społeczeństwa na całym świecie może chorować na padaczkę. Jest to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Co ciekawe u wielu pacjentów przyczyna padaczki nie jest rozpoznawana, niemniej jednak wiadomo, że do pojawienia się padaczki mogą się przyczynić urazy głowy. Poza tym, padaczka może występować w wyniku udaru, nowotworu, uszkodzenia tkanki mózgowej oraz w wyniku uwarunkowań genetycznych (to właśnie genetyka jest najczęstszą przyczyną epilepsji u dzieci). 

O czym warto pamiętać planując podróż, gdy choruje się na epilepsję? 

Wyjeżdżając za granicę na pewno trzeba oszacować ryzyko pojawienia się ataku. Innymi słowy trzeba wziąć pod uwagę intensywność i częstotliwość pojawiania się ataków. Trzeba także wziąć pod uwagę dostęp do pomocy medycznej poza granicami kraju, kwestie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego oraz możliwości w zakresie zorganizowania pilnej repatriacji medycznej. 

Czy lot samolotem w przypadku chorowania na padaczkę jest możliwy? 

Jeśli chory jest pod regularną opieką lekarza i nie ma częstych napadów to nie ma przeciwwskazań do tego, aby odbyć lot samolotem. Trzeba jednak odnotować, że według zaleceń Towarzystwa Medycznego Lotnictwa osoby z niekontrolowanymi atakami nie  powinny podróżować regularnymi liniami lotniczymi. Z kolei Aerospace Medical Association rekomenduje, żeby osoby, które miewają ataki podróżowały samolotem z osobą towarzyszącą. 

Rozważając podróż samolotem niewątpliwie warto najpierw porozmawiać z lekarzem. Trzeba pamiętać o tym, że osoby cierpiące na epilepsję nie powinny być narażone na zmianę stref czasowych oraz na brak regularnego snu. Poza tym, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że linia lotnicza może poprosić o dokument od lekarza potwierdzający, że pacjent może latać. W związku z czym warto posiadać dokumentację medyczną wraz z planem reakcji na wypadek, gdyby doszło do ataku epilepsji. 

Dla bezpieczeństwa podczas lotu z padaczką należy posiadać leki. Pomimo zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa przed planowaną podróżą warto skonsultować z lekarzem czy lot samolotem jest możliwy. 

Warto pamiętać o tym, że można porozmawiać z linią lotniczą z wyprzedzeniem. Przede wszystkim osoba chora na epilepsje powinna pomyśleć o wyborze miejsca z przodu samolotu (dzięki temu w razie potrzeby szybciej zostanie udzielona pomoc od obsługi samolotu). Poza tym, można zadbać o to, aby miejsce obok pozostało puste, w efekcie gdyby wystąpił atak możliwe będzie położenie się na pustym miejscu.  

Transport samolotem medycznym z padaczką

Zgodnie z rekomendacjami w razie, gdy występuje podwyższone ryzyko wystąpienia napadu padaczki warto rozważyć zorganizowanie prywatnego transportu medycznego. Podczas takiego lotu pacjent jest objęty specjalistyczną opieką od samego początku do końca podróży. Zazwyczaj tego typu lot odbywa się za pomocą odrzutowca sanitarnego, który z uwagi na aparaturę medyczną, która znajduje się na pokładzie jest nazywany latającą karetką

Czasami lot tego typu jest organizowany po prostu w tym celu, żeby bezpiecznie przedostać się z jednego kraju do drugiego. Natomiast zdarza się, że prywatny odrzutowiec medyczny jest wzywany, gdyż atak padaczki zdarzył się za granicą i jest potrzebny bezpieczny powrót do kraju a lot regularnymi liniami niesie za sobą za duże ryzyko. 

Odrzutowiec medyczny

Organizacja lotu medycznego nie kończy się na samym locie samolotem. W razie potrzeby doświadczony zespół medyczny transportuje pacjenta ze szpitala i przewozi go ambulansem na lotnisko wprost pod odrzutowiec medyczny. Potem po pomyślnej podróży pacjent zostaje przewieziony prywatną karetką do kliniki docelowej, gdzie jest oddany w ręce zespołu medycznego i może kontynuować leczenie. 

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z Centralą Lotów Sanitarnych? Mamy ponad 12 lat doświadczenia w branży lotniczego transportu medycznego. Dla naszych klientów organizujemy loty medyczne, wykorzystując do tego celu specjalistyczne odrzutowce medyczne. Realizujemy szybkie loty na krótkich trasach oraz dłuższe międzynarodowe połączenia.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami