Operacja serca w Niemczech - czy warto?

Czas czytania: 4 minut

Operacje serca w Niemczech to temat, który wywołuje nieustanne dyskusje szczególnie w kręgach medycznych. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie u naszego zachodniego sąsiada. Dlaczego, skoro w Polsce jest przynajmniej kilka doskonałych ośrodków kardiochirurgii, a leczenie jest refundowane przez NFZ? Jakimi czynnikami kierują się rodzice chorych dzieci oraz dorośli pacjenci podczas wyboru zagranicznego szpitala?

Diagnostyka przedoperacyjna w kardiochirurgii – Dlaczego jest tak istotna w procesie leczenia?

Wczesna diagnoza choroby serca jest oczywiście równie traumatycznym przeżyciem, jak informacja o chorobie w późniejszym jej stadium. Jednak, jak w przypadku każdej postępującej wady wrodzonej czy też skomplikowanego schorzenia, czas jest na wagę złota. Wczesna diagnoza daje możliwość pogłębienia wiedzy na temat choroby i szukania możliwych sposobów terapii. To również czas na wybór miejsca leczenia, które może przynieść najlepsze efekty terapii.

Niestety nie w każdym przypadku możliwe jest podjęcie leczenia poza granicami RP. Takie czynniki, jak krytyczny stan pacjenta, brak możliwości transportu medycznego samolotem czy też brak środków finansowych uniemożliwiają podjęcie najlepszego leczenia. Pacjenci muszą szukać innych rozwiązań. Zdarza się również, że dorośli pacjenci lub rodzice dziecka chcą zmienić dotychczasowy szpital na rzecz jednej z placówek w Niemczech. Decyzję taką podejmują najczęściej po operacji lub zabiegu, w którego czasie doszło do nieoczekiwanych komplikacji. Lekarze prowadzący pacjenta nie są w stanie zrobić już nic więcej. Ich decyzje stoją w miejscu lub przeciągają się w nieskończoność, a stan chorego się pogarsza. Wówczas pacjenci dążą do uzyskania kwalifikacji z kliniki w Niemczech, która umożliwi im lotniczy transport medyczny i podjęcie leczenia.

W takiej sytuacji należy mieć na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta. Każdy transport medyczny, który jest międzynarodowy w przypadku chorego podłączonego do respiratora oraz korzystającego z wlewów dożylnych wspomagających pracę serca niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań. Dlatego w przypadku operacji chorego serca kluczowe jest uzyskanie możliwie jak najszybciej diagnozy przedoperacyjnej w kardiochirurgii oraz w pełni świadome podjęcie decyzji o miejscu leczenia. Takie odpowiedzialne działania pozwolą uniknąć chaosu i przykrych sytuacji dla pacjenta i jego bliskich.

Jakie są najczęściej operowane choroby serca w Polsce i za granią?

Choroby układu sercowo-naczyniowego (CVD) potocznie noszą miano ,,zabójcy’’ wśród chorób w Polsce i na świecie. Do operacji najczęściej dochodzi w przypadku: wrodzonej wady serca, wady zastawkowej, tętniaka lub rozwarstwienia aorty piersiowej i choroby niedokrwiennej serca, która to według statystyk jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

Pandemia nie ominęła również ośrodków kardiochirurgii. Podobnie jak w każdej innej dziedzinie medycyny pacjenci odczuwają znacznie ograniczony dostęp do świadczeń kardiologicznych. Oczekiwanie na pełną diagnozę zajmuje sporo czasu, a tym samym decyzja o konieczności operacji serca jest odroczona. Niestety nie każdy ma ten czas…

Jakie możliwości daje leczenie wady serca w Niemczech?

Wszystkie z wymienionych wyżej chorób mogą doprowadzić pacjenta do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń serca. Ostra niewydolność serca jest podstawowym wskazaniem do transplantacji serca. Niestety w przypadku najmłodszych pacjentów, poniżej pierwszego roku życia, przeszczepy serca są wykonywane niezwykle rzadko (brak dawców!) i tylko w jednym akademickim szpitalu referencyjnym na terenie naszego kraju.

Wielu rodziców czekających na ratunek swoich dzieci mówi wprost: ,,Polska transplantologia dziecięca, w której dawcą organów mogą być tylko dzieci, praktycznie nie istnieje’’. Dodatkowo według procedur medycznych pacjent jest wciągnięty na listę oczekujących na przeszczep, nie w momencie diagnozy, a dopiero, gdy jego stan ulegnie gwałtownemu pogorszeniu. To jak oczekiwanie na atak wroga. Tykająca bomba, której nikt zawczasu nie podejmuje się rozbroić, aby uniknąć nieszczęścia. Co w takiej sytuacji robią rodzice?

Dorośli pacjenci lub rodzice małych dzieci z chorobami serca szukają rozwiązań, które dają chociażby cień szansy na lepszą jakość życia. Bardzo często rodziny postanawiają przeprowadzić się za granicę, do jednego z krajów, który jest członkiem związku Eurotransplantu.

Niemcy – Państwo członkowskie Eurotransplantu

Eurotransplant (Eurotransplant International Foundation) – związek państw dzielących wspólną listę transplantacji narządów i poszukiwania narządów do transplantacji na terenie państw członkowskich Eurotransplantu. Do Eurotransplantu należą: Niemcy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Węgry i Kraje Beneluksu.

Niestety Polska nie uczestniczy w międzynarodowym projekcie Eurotransplantu. Środowisko polskich transplantologów nie jest przychylne owej idei opartej na przekazywaniu organów sąsiedniemu państwu. Postawę taką argumentują wysokimi kosztami, które związane są z koniecznością dostosowania procedur, laboratoriów i międzynarodowego transportu medycznego do standardów Eurotransplantu. Jest to niezrozumiała decyzja dla chorych i ich rodzin. Z opinią taką nie mogą także pogodzić się osoby, które straciły członka rodziny z powodu braku odpowiedniego dawcy. 

Niepokojący jest również fakt, że z roku na rok rośnie liczba młodych pacjentów, którzy są już po przebytych różnego rodzaju operacjach i zabiegach serca. To dodatkowy czynnik, który skłania pacjentów do wyboru innego ośrodka leczenia poza granicami Polski, najczęściej w Niemczech. Decyzja taka bez wątpienia wiąże się z nadzieją na operację, po której ryzyko ponownych powikłań będzie zmniejszone do minimum.

Decyzja o leczeniu za granicą i co dalej?

Pamiętajmy, że operacja serca to najważniejszy, ale nie jedyny element całego procesu leczenia. Sukces terapii zależy również od bezpiecznego lotniczego transportu medycznego, właściwego przygotowania pacjenta do operacji, ustabilizowania jego parametrów życiowych oraz wdrożenia specjalistycznych procedur pooperacyjnych, które mają ochronić pacjenta przed wystąpieniem powikłań.

Proces leczenia kardiochirurgicznego powinien przebiegać na jak najwyższym poziomie. Działania popularnych ośrodków na terenie Niemiec (np. Kliniki Uniwersyteckiej w Münster) to najlepszy przykład nowoczesnej kliniki, która dzięki wysokiej jakości usług, dostępowi do najnowszego sprzętu oraz posiadaniu wykwalifikowanego personelu medycznego przekonuje do siebie pacjentów z całej Europy, a nawet z USA. Ich doświadczeni lekarze (również wybitni kardiochirurdzy polskiego pochodzenia) nierzadko stosują małoinwazyjne procedury kardiochirurgiczne, dzięki którym pacjent szybciej wraca do siebie.

Centrala Lotów Sanitarnych całym sercem wspiera wszystkich pacjentów kardiologicznych. Doskonale rozumiemy istotę i powagę sytuacji, w jakiej znajdują się chorzy. Od lat odbywamy bezpieczne loty medyczne do Niemiec. Z naszych usług skorzystało wielu pacjentów z chorym sercem. Samolot sanitarny z profesjonalnym sprzętem medycznym i wykwalifikowanym personelem to duże wsparcie dla chorego, który potrzebuje czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dla pacjentów z chorobami serca najlepszą opcją dotarcia do kliniki w Niemczech jest odrzutowiec sanitarny lub równie skuteczny helikopter sanitarny

Jaka jest cana za operację serca?

Koszty operacji i zabiegów serca za granicą nie są pokrywane przez NFZ. Pacjenci lub ich rodziny zmuszeni są więc sfinansować z prywatnych środków lub funduszy uzyskanych ze zbiórek charytatywnych (w tym 1% z podatku) zarówno transport medyczny za granicę, jak i koszty operacji. Do otrzymanej kwoty należy doliczyć koszty pobytu rodziców lub opiekunów pacjenta w szpitalu. W zależności od rodzaju i stopnia skomplikowania operacji lub zabiegu kosztorysy znacznie różnią się od siebie. Jedna operacja serca to koszt od 4,5 do nawet 50 tys. euro plus wspomniane wyżej dodatkowe koszy związane z wynajmem medycznego samolotu (od 6 do 25 tys. euro) i pobytem bliskich (od około 50 euro za każdy dzień).

W przypadku transplantacji koszty samej operacji są znacznie wyższe niż w przypadku innych operacji serca. Według kosztorysów niemieckich kas chorych transplantacja serca kosztuje od 50 do 125 tys. euro. Do tej kwoty należy również dodać koszty związane z opieką szpitalną i rehabilitacją w pierwszych 30 dniach po przeszczepie serca (od 350 € za dzień).

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami