Operacja dziecka za granicą? Choroby dziecięce nieuleczalne w Polsce

Czas czytania: 3 minut

Liczba zakładanych zbiórek charytatywnych na leczenie dziecka za granicą wzrasta w niewyobrażalnym tempie. Przyczyn takiego stanu jest co najmniej kilka. Bez wątpienia jednym z zauważalnych czynników mających wpływ na lotniczy transport pediatryczny i podejmowanie leczenia w zagranicznej placówce, jest brak wielospecjalistycznej opieki medycznej na terenie kraju. Mali pacjenci i ich rodziny wciąż borykają się z utrudnionym dostępem do leczenia szpitalnego, rehabilitacji, terapii i leków. Ciągnąca się w nieskończoność historia diagnostyczna niestety bardzo często kończy się jednoznaczną opinią lekarską: brak widocznych efektów terapii oraz brak dalszych środków i metod leczenia.

Co dalej? Czekać z nadzieją na cud, czy też szukać ratunku u innych specjalistów? Rodzice nie mają wątpliwości. Przystępują do walki, zakładając zbiórki i zbierając armię stojącą murem za dzieckiem w potrzebie. W takich sytuacjach lot z dzieckiem na operację za granicę i podjęcie kompleksowego leczenia to priorytety. Znalezienie odpowiedniej placówki medycznej to jedno, a lotniczy transport medyczny chorych dzieci to kolejna, istotna kwestia w procesie terapii. Centrala Lotów Sanitarnych staje na wysokości zadania, organizując transport medyczny dla dzieci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.     

Leczenie dziecka za granicą - Czynniki wpływające na konieczność przeprowadzenia lotniczego transportu medycznego 

System opieki zdrowotnej i poziom usług znacząco różnią się w poszczególnych krajach UE i na pozostałych kontynentach. Niestety Polska wciąż nie może poszczycić się szeroko rozwiniętą terapią i leczeniem dzieci cierpiących na choroby rzadkie. Metody eksperymentalne i innowacyjne terapie dla dzieci to dla wielu pacjentów jedyna szansa na zdrowie i życie. Rząd jasno określa swoje stanowisko w tej sprawie. NFZ nie ma możliwości finansowania leczenia w ramach przeprowadzania badań klinicznych, terapii eksperymentalnej oraz szeroko pojętego leczenia, które nie należy do świadczeń gwarantowanych w Polsce. To właśnie brak refundacji skutkuje ogromną ilością zakładanych zbiórek publicznych na internetowych portalach. Więcej na temat finansowania transportu medycznego i leczenia z darowizn przeczytasz tutaj.  

Pamiętaj również, że leczenie poza granicami RP nie zawsze wiąże się z koniecznością finansowania go z prywatnego budżetu rodziny i zbiórek. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 04 listopada 2014 roku świadczenie opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie lotniczego transportu medycznego chorych dzieci jest możliwe w dwóch przypadkach:

  1. Zbyt długi czas oczekiwania na leczenie w Polsce i odległy termin planowanej operacji.
  2. Brak możliwości leczenia lub kontynuowania terapii na terenie RP.   

Hospitalizacja dziecka za granicą – Konkretne przykłady 

  • Nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym (in situ) lub ciężka dysplazja nowotworowa – to zdecydowanie największa grupa małych pacjentów. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 12000 nowych przypadków zachorowań na nowotwory dziecięce (białaczka, nowotwory OUN, chłoniaki). Gdy zastosowane metody leczenia (chemioterapia) na terenie kraju nie przynoszą rezultatów bądź skutki uboczne terapii zagrażają życiu dziecka, wówczas rodzice szukają innych rozwiązań. Możliwe leczenie dziecka w Niemczech to jedna z pierwszych informacji, jaka dociera do bliskich małego pacjenta. Terapia limfocytami CAR-T, terapia genowa, terapia komórkami somatycznymi to niektóre przykłady procesu hospitalizacji. Sam lot z chorym dzieckiem do Berlina, Monachium lub innej specjalistycznej placówki w Niemczech nie należy do długich. Asysta medyczna dla dziecka i pobyt rodzica na pokładzie samolotu zwiększają bezpieczeństwo lotu medycznego i wpływają na samopoczucie pacjenta.      
  • Guz mózgu (glejak), guz rdzenia kręgowego, naczyniak – gdy w Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, gdyż opinia lekarska określa go, jako zbyt ryzykowny bądź nie ma odpowiednio wyspecjalizowanej placówki do wykonania rozległej operacji neurochirurgicznej, wówczas leczenie dziecka w Niemczech bądź innych krajach jak Włochy, Wielka Brytania, Norwegia czy też Austria wydaje się być ostatnią deską ratunku. Inny przykład stanowią pacjenci, u których guz został usunięty jedynie częściowo, a następnie w wyniku nieskutecznej chemioterapii guz się powiększa.  

Diagnoza rzadkich guzów u dzieci (np. guz szyszynki, rozległe naczyniaki, guz Wilmsa, guz śródpiersia, guzy kości, guz trzustki, rak jelita grubego) wiąże się często z koniecznością przeprowadzania operacji przez wybitnych neurochirurgów z najlepszych światowych klinik. Leczenie w USA dziecka, Sztokholmie, Berlinie, Magdeburgu, Londynie czy Wiedniu to nadzieja na pokonanie choroby i zwiększone rokowania na przeżycie.

  • Choroby genetyczne i choroby rzadkie – dotykają głównie noworodków i dzieci w pierwszych latach życia (np. zespół Barreta, zespół DiGeorge’a). W przypadku chorób genetycznych rodzice często decydują się na terapię genową oraz leczenie eksperymentalne dziecka. Leczenie w USA gwarantuje małym pacjentom wielospecjalistyczną opiekę i wdrożenie innowacyjnych terapii przeciwko rzadkim chorobom. Funkcjonowanie z rzadką chorobą to kosztowne, długotrwałe leczenie, gorsza jakość życia i śmierć w przypadku braku terapii. Choroba w szybkim tempie sieje spustoszenie w całym organizmie, dlatego lotniczy transport pediatryczny i rozpoczęcie długofalowego procesu leczenia stanowią tutaj priorytety.    
  • Choroby serca (wady serca) – wiążą się najczęściej z koniecznością przeprowadzania operacji kardiochirurgicznych. Wrodzone wady serca (np. tetralogia Fallota) dotykają szczególnie wcześniaków. Centrala Lotów Sanitarnych oferuje bezpieczny przewóz inkubatora z dzieckiem na teren Niemiec. To właśnie tam możliwa jest operacja noworodków ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kg. Nowoczesne inkubatory transportowe cechuje niezawodność i bezpieczeństwo podczas lotniczego transportu medycznego chorych dzieci. Przenoszenie urządzenia nie zmienia pozycji noworodka, co gwarantuje bezpieczny lot repatriacyjny w ramach usługi ,,z łóżka do łóżka’’.      
  • Niewydolność narządów, szpiku kostnego – przeszczep organów lub przeszczep komórek szpiku kostnego (lub komórek macierzystych z krwi obwodowej). 

Każdy z wymienionych wyżej przypadków jest wyjątkowy i wymaga opieki specjalistycznej na najwyższym poziomie. W wysoko rozwiniętych krajach widoczny jest znacznie wyższy standard opieki medycznej i zaawansowania terapii, w tym zastosowania innowacyjnych technik leczenia. Lotniczy transport chorych dzieci, szczególnie wcześniaków i niemowląt wymaga dogłębnej wiedzy pediatrycznej oraz wykorzystania nowoczesnych odrzutowców medycznych. To jedyny skuteczny sposób na bezpieczny lotniczy transport pacjenta do szpitala i szybkie rozpoczęcie planowanej terapii. 

Lotniczy Transport Medyczny dla Twojego dziecka

Zapewniamy specjalistyczne samoloty medyczne na całym świecie. Działamy w tej brażny od ponad 12 lat, a w tym czasie wiele rodzin z chorymi dziećmi zaufało nam i skorzystało z naszych usług. Wiemy jak ważne są profesjonalne warunki podczas całego transportu, zarówno na pokładzie odrzutowca medycznego, jak również w drodze ze szpitala na lotnisko i z lotniska do docelowej placówki medycznej. Rodzice zrobią wszystko by uratować swoje ukochane dziecko, natomiast my zadbamy o bezpieczeństwo i jak najlepsze warunki, aby jak najbardziej ułatwić im to zadanie.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami