Niedrożność jelit a lot samolotem

Czas czytania: 3 minut

Dla wielu osób lot samolotem kojarzy się z bólem głowy, niestrawnością czy innymi nieprzyjemnymi symptomami. Mimo że samolot jest uważany za jeden z bezpieczniejszych środków transportu, to ma również swoje wady. Wiążą się one między innymi ze zmianami, które zachodzą w ciele z powodu zmiany ciśnienia powietrza. Co więcej - w przypadku niektórych chorób powinno się bezwzględnie unikać takich zmian. Należą do nich takie choroby jak niedawno przebyty zawał, objawowa choroba niedokrwienia serca czy zapalenie płuc (o czym pisaliśmy w poprzednim artykule). Przeciwwskazania do lotu samolotem występują również przy różnych chorobach jelit, takich jak niedrożność jelit. Czym dokładnie objawia się ta choroba i w jakich okolicznościach lotniczy transport medyczny jest bezpieczny dla osób z niedrożnością jelit?

Niedrożność jelit - czym się objawia?

Niedrożność jelit objawia się wzdęciami, zaparciami, kolkami, gazami oraz bólami brzucha. Ta dolegliwość może mieć różne przyczyny i nigdy nie powinna być lekceważona. Osoba, którą dotknęła niedrożność jelit zaczyna odczuwać takie objawy jak nagle narastające bóle brzucha, do których dochodzą zaparcia, wymioty oraz zatrzymanie gazów.

Chorobę tę można podzielić na niedrożność jelita cienkiego oraz niedrożność jelita grubego. W pierwszym przypadku jest to tak zwana niedrożność wysoka. Osoba, którą to spotka odczuwa kolkę w środkowej części brzucha. W bardziej skrajnych sytuacjach chory wymiotuje, również żółcią. Drugi przypadek, czyli niedrożność jelita grubego jest tylko trochę lżejszy. Objawia się przede wszystkim złym samopoczuciem, wzdęciami, zatrzymaniem gazów i bólami brzucha.

Niedrożność jelit - przeciwwskazania do lotu samolotem

Niedrożność jelit to jedna z chorób, przy których powinno się unikać zmiany ciśnienia, co dzieje się między innymi w przypadku lotu samolotem. Podczas lotu nie jesteśmy w jednym miejscu oraz pozycji względem ziemi. Wiele osób w samolocie odczuwa nie tylko zawroty głowy czy “zatkane uszy”, ale również mdłości oraz obciążenia żołądka.

95% ludzkości żyje na wysokości od 0 do 800m n.p.m., co daje ciśnienie powietrza w wysokości między 1013 hPA, a 914 hPa. Ciśnienie w samolocie, który wznosi się coraz wyżej jest proporcjonalnie coraz niższe. Tak nienaturalna dla człowieka wysokość wiąże się z różnymi objawami, o których już pisaliśmy. Zdrowe osoby są w stanie sobie z nimi poradzić i przyzwyczaić swoje ciało, by lot samolotem nie był niekomfortowy. Ciało osoby chorej może nie poradzić sobie ze zbyt niskim ciśnieniem w kabinie samolotu, gdy już nawet poza samolotem boryka się z przykrymi dolegliwościami, tak jak niedrożność jelit. Jakie zatem jest rozwiązanie dla osób, które cierpią na choroby jelit, a potrzebują transportu samolotem?

Samolot medyczny - rozwiązanie dla osób z niedrożnością jelit

W niektórych przypadkach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest lot samolotem medycznym, który ma możliwość wykonania lotu na poziomie morza. Pilot odrzutowca medycznego dokonuje hermetyzacji kabiny, czyli dzięki obraniu specjalnego kursu utrzymuje ciśnienie w kabinie na poziomie gruntu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z niedrożnością jelit. Podczas podróży nie będą odczuwały dyskomfortu w jelitach bardziej niż na co dzień. A co więcej - podczas lotu odrzutowcem sanitarnym chorzy pacjenci są pod wykwalifikowaną opieką medyczną, co pozwala zmniejszyć dotychczasowe objawy niedrożności jelit.

Na pokładzie naszych samolotów medycznych znajduje się najnowocześniejszy sprzęt dla chorych, który odpowiada aparaturze medycznej z oddziału intensywnej terapii. Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacji lotów na poziomie morza, tzw. sea level flight. To, czy taki lot będzie niezbędny w konkretnym przypadku osoby z niedrożnością jelit jest wcześniej uzgadnione między naszym personelem medycznym, a lekarzami prowadzącymi osoby chorej. Chętnie zorganizujemy dla Ciebie taką konsultację, aby wybrać najlepszą opcję lotu samolotem medycznym.

Możliwość skorzystania z ubezpieczenia przy transporcie medycznym osoby z niedrożnością jelit

Cena lotu samolotem medycznym wiąże się z indywidualną kalkulacją zależną od konkretnego przypadku. Na taką cenę wpływa wiele czynników, jak między innymi długość lotu, to czy lot odbywa się na terenie kraju lub jest międzynarodowy oraz rodzaj samolotu potrzebnego do przewiezienia osoby chorej.

W cięższych przypadkach niedrożności jelit wymagana jest wyspecjalizowana opieka medyczna porównywalna do warunków na oddziale intensywnej terapii. Inaczej wygląda sytuacja transportu samolotem osoby z niedrożnością jelit z zagranicy do Polski. Jeżeli stan pacjenta jest poważny i faktycznie wpływa na to, że nie może odbyć zwykłej podróży samolotem lub innym środkiem transportu wówczas może liczyć na pokrycie kosztów transportu przez firmę ubezpieczeniową. Warto przy tym pamiętać, że taka firma dokładnie sprawdzi, czy lot sanitarny w przypadku takiej osoby z niedrożnością jelit jest konieczny. 

Zorganizowanie lotu samolotem medycznym

Gdzie należy szukać lotów medycznych? W Polsce Centrala Lotów Sanitarnych oferuje prywatne loty medyczne na terenie całego kraju, jak i poza nim. Działamy na całym świecie - więc niezależnie od tego, gdzie jesteś możesz liczyć na naszą pomoc i bezpieczny powrót do kraju. Bierzemy odpowiedzialność za każdego przewożonego pacjenta zachowując przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Podczas lotów naszymi odrzutowcami medycznymi oraz helikopterami sanitarnymi współpracujemy z wykwalifikowanym personelem medycznym. Na pokładzie naszych samolotów medycznych jest dostępny najnowocześniejszy sprzęt, który doskonale radzi sobie z najtrudniejszymi przypadkami chorób pacjentów. Niedrożność jelit, zapalenie płuc, choroby serca czy inne schorzenia utrudniające komfortowy przelot samolotem lub innym środkiem transportu staną się możliwe. Z Centralą Lotów Sanitarnych możesz liczyć na bezpieczeństwo, najlepszą opiekę medyczną jak i pomoc na każdym etapie takiej podróży. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi by odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami