Nie mam szczepienia. Czy mogę lecieć transportem medycznym za granicę?

Czas czytania: 2 minut

W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, czy można lecieć transportem medycznym za granicę bez szczepienia na COVID-19. Ponadto wyjaśniamy czy możliwy jest transport chorego z koronawirusem oraz przedstawiamy najważniejsze informacje jakie warto wiedzieć na temat paszportu covidowego.

Najważniejsze informacje zawarte w tym artykule: 

  • Możliwy jest lot transportem medycznym bez posiadanego szczepienia na COVID-19. 
  • Centrala Lotów Sanitarnych pomaga w załatwieniu wszelkich formalności. 
  • Zazwyczaj podczas przekroczenia granicy potrzebny jest Unijny Certyfikat COVID lub test PCR. Podczas pandemii regulacje dotyczące przekraczania granic wyglądają różnie dla poszczególnych państw, dlatego przed rozpoczęciem podróży komercyjnymi liniami lotniczymi należy zapoznać się z aktualnymi informacjami. Jednak należy pamiętać, że lot medyczny jest wyjątkową sytuacją.

Czy podczas transportu samolotem sanitarnym wymagane jest szczepienie?

Do lotu medycznego odrzutowcem sanitarnym nie jest wymagane wykonanie szczepienia. Wystarczy zrobiony na 72 h wcześniej test PCR. Centrala Lotów Sanitarnych przejmuje na siebie wszelkie formalności w tym zakresie. Przede wszystkim sprawdzamy jakie ograniczenia dotyczą kraju, do którego udaje się pacjent. Następnie zlecamy pacjentowi oraz jego bliskim, którzy mają lecieć transportem lotniczym, aby wykonali test PCR (o ile zaistnieje taka konieczność).

Poza kwestiami związanymi z obecną sytuacją pandemiczną, pomagamy we wszelkich formalnościach (między innymi formalności wizowe, pozwolenie na lot do danego kraju, zorganizowanie niezbędnej opieki medycznej podczas podróży itd. 

Pacjent korzystający z lotniczego transportu medycznego, w większości przypadków nie musi być zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Szacuje się, że nawet 7 milionów turystów każdego roku wyjeżdża za granicę w celu wykonania zabiegu medycznego. Najpopularniejsze kierunki to między innymi Stany Zjednoczone, Turcja lub Niemcy. Większość państw wymaga by osoba przekraczająca granicę była zaszczepiona. Jednak większość tych krajów umożliwia wjazd na teraz państwa osobie, która ma ważny powód, dla którego planuje przekroczyć granicę oraz dysponuje aktualnym testem PCR. W związku z czym na tej podstawie możliwa jest podróż prywatnym transportem chorych lub na pokładzie pasażerskiego samolotu.

Transport chorego z koronawirusem

Czy pacjent z koronawirusem może lecieć samolotem? Pacjenci z koronawirusem nie mogą podróżować samolotem rejsowym. Natomiast transport osoby zakażonej koronawirusem prywatnym samolotem medycznym jest jak najbardziej możliwy. Pacjent podróżujący w ten sposób otrzymuje pełną opiekę medyczną, dorównującą standardowi na oddziale intensywnej terapii. Na pokładzie odrzutowca medycznego do dyspozycji jest najnowocześniejszy sprzęt medyczny oraz stała opieka lekarska. Bardzo ważny jest również fakt, że zachowane są najwyższe standardy sanitarne zapobiegające ewentualnemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Samolot jest wyposażony w nowoczesny i całkowicie bezpieczny system izolacji. 

Paszport Covidowy – Unijny Certyfikat COVID (UCC)

Paszport covidowy to ogólne określenie, które dotyczy unijnego certyfikatu Covid (UCC). Jest to rozwiązanie, które zostało wprowadzone na terenie Unii Europejskiej. Certyfikat jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE oraz na terenie Islandii, Norwegii oraz w Lichtensteinie. 

Trzeba jednak odnotować, że regulacje dotyczące przekraczania granic różnią się w poszczególnych państwach (i dodatkowo regularnie się zmieniają!) W związku z czym przed podjęciem podróży niezbędne jest zapoznanie się z regulacjami krajów, po których zamierzamy podróżować, nawet jeśli nasza podróż odbywa się wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. 

W Polsce Unijny Certyfikat można uzyskać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl. Ponadto, certyfikat powinien być także dostępny w aplikacji mobilnej moje IKP oraz aplikacji mObywatel. Świeże informacje na temat sposobu uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID najlepiej pozyskiwać ze strony rządowej poświęconej temu zagadnieniu: https://www.gov.pl/web/certyfikat 

W niektórych krajach wymagany jest test antygenowy lub test PCR

Alternatywą dla paszportu covidowego jest negatywny wynik testu na obecność COVID-19 (z reguły maksymalnie 48 godzin przed przybyciem do danego kraju) lub wykonanie testu PCR (z reguły maksymalnie 72 godziny przed przybyciem). W wielu krajach z obowiązku wykonywania tych testów zwolnione są małe dzieci

Regulacje dotyczące przekraczania granic zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego trzeba na bieżąco monitorować sytuację przed planowanym lotem medycznym. Poniżej prezentujemy zbiór źródeł, z których można czerpać tego typu informacje.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami