Najlepsza klinika onkologiczna w Niemczech?

Czas czytania: 3 minut

Nowotwory złośliwe to temat, który spędza sen z powiek wielu Polakom. Statystyki nie napawają optymizmem, bo od wielu lat rak złośliwy króluje w rankingach zgonów wśród społeczeństwa (26,5% wszystkich zgonów w 2020 roku). Pacjenci onkologiczni i ich rodziny to prawdziwi wojownicy. Każdego dnia dzielnie stają w walce z podstępną chorobą, szukając różnych, lepszych metod terapii. Chęć podjęcia leczenia onkologicznego w Niemczech wynika z różnych, uzasadnionych pobudek pacjenta. Nierzadko jest to możliwość skorzystania z alternatywnych metod terapii, do których pacjenci nie mają dostępu w swoim rodzimym kraju.

Leczenie onkologiczne w Niemczech – Dlaczego wzbudza takie zainteresowanie pacjentów?

Rok 2020 pod wieloma względami był nieprzyjemny, zaskakujący i bardzo niekorzystny dla mieszkańców Europy. To dotyczy również kwestii zachorowań na nowotwory złośliwe. W całej Unii Europejskiej zdiagnozowano bowiem około 2,7 miliona nowych zachorowań na nowotwory różnego rodzaju i stopnia. Rak piersi wśród kobiet i rak prostaty oraz płuc u mężczyzn, to choroby, które dosłownie zdominowały społeczeństwo. Czy to twierdzenie nie jest zbyt przesadne? Wystarczy spojrzeć, chociażby na rok 1980, gdzie zachorowalność na raka w Polsce ogółem wyniosła 64.820 osób. Rok 2020 przyniósł potężne żniwa – ponad 196.000 nowych pacjentów onkologicznych. Różnica jest kolosalna, a to zaledwie 40 lat.

Leczenie pacjenta za granicą

Umieralność na nowotwory w Polsce jest względnie duża w porównaniu do innych krajów UE, zwłaszcza Niemiec. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że leczenie raka jest jednym z głównych obszarów działań turystyki medycznej

"Turystyka medyczna – międzynarodowy transport medyczny połączony z leczeniem pacjenta. To świadomie podejmowana przez chorego decyzja o skorzystaniu z opieki zdrowotnej na terenie innego kraju. Działanie takie ma na celu uzyskanie lepszych rezultatów leczenia i powrót do zdrowia." - Źródło: Wikipedia

Wysoka jakość diagnostyki, widoczny wzrost osiągnięć w dziedzinie leczenia nowotworów, doświadczenie i praktyki lekarzy prowadzących pacjentów onkologicznych, a także wysoki poziom zaplecza rehabilitacyjnego i uzdrowisk. Wszystkie te czynniki stanowią na korzyść zagranicznych klinik onkologicznych. Dodatkowo rozwinięte państwa takie jak Niemcy mają możliwość wdrożenia w terapię leków lub zabiegów, które są niedostępne na terenie Polski.

Jednym z najważniejszych etapów walki z chorobą jest znalezienie, jak najlepszej (dla swojego przypadku) kliniki onkologicznej. I to właśnie Niemcy są jednym z najczęstszych kierunków leczenia dla pacjentów onkologicznych z Polski. W sąsiadującym z Polską kraju terapia prowadzona jest przy zachowaniu najwyższych, międzynarodowych standardów.

Jakie są korzyści leczenia raka złośliwego w Niemczech?

 • Funkcjonalnie oszczędzające i narządowe leczenie nowotworów złośliwych
 • Łączenie chirurgicznego usunięcia guza z rehabilitacją np. operacja oszczędzająca pierś (resekcja guza pierwotnego z odpowiednim marginesem) – rekonstrukcja piersi – rehabilitacja.
 • Wyznaczanie rozwiniętych celów terapeutycznych, które swoim zasięgiem obejmują maksymalną do osiągnięcia poprawę jakości życia pacjenta, zminimalizowanie bólu i objawów choroby oraz przedłużenie życia. 
 • Wykorzystywanie najnowszych osiągnięć naukowych i innowacyjnych metod terapeutycznych w leczeniu chorób onkologicznych.
 • Krótki czas oczekiwania na operację i rehabilitację
 • Wysokie kwalifikacje i doświadczenie personelu medycznego.
 • Wysoka jakość usług w zakresie: diagnostyki, leczenia (terapii), rekonwalescencji (w tym wsparcie psychologiczne) i rehabilitacji.
 • Zaawansowane metody przeprowadzania operacji i zabiegów chirurgicznych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów high-tech.
 • Dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego, który jest na bieżąco aktualizowany.
 • Możliwość wdrożenia w leczenie naturalnych terapii (np. homeopatii) i niekonwencjonalnych metod leczenia akceptowanych przez rząd niemiecki. 

Działania każdej kliniki onkologicznej w Niemczech opierają się na chirurgii małoinwazyjnej, nowoczesnych metodach radioterapii i terapii lekami (np. chemioterapii, terapii hormonalnej, terapii przeciwciałami). Bardzo często te trzy metody są ze sobą łączone. Do głównych sposobów leczenia nierzadko również dochodzą nowe metody terapeutyczne, będące w fazie eksperymentalnej.

Jaka jest najlepsza klinika onkologiczna w Niemczech? – Przykłady i koszty leczenia

Oto lista najlepszych klinik onkologicznych w Niemczech:

 1. Helios Hospital Berlin-Buch
 2. Heidelberg University Hospital
 3. Vivantes Hospital Group
 4. University Hospital LMU Munich
 5. University Hospital Frankfurt am Main, Frankfurt
 6. Universitätsklinikum Carl Gustav Carus Dresden (wg czasopisma Focus). 
 7. Hospital Charité – Universitätsmedizin Berlin (jw.)
 8. University Medical Center Schleswig-Holstein (jw.)
 9. Universitätsklinikum Düsseldorf (UKD) (jw.) 
 10. KLINIKUM LIPPE (jw.).

Koszty operacji usunięcia guza, chemioterapii i radioterapii ustalane są zawsze indywidualnie. Dla przykładu koszt pojedynczej indukcji przy chemioterapii indukcyjnej wynosi od 3 tys. zł do 10 tys. zł. Natomiast operacja chirurgiczna usunięcia guza to sumy w granicach 120 tys. zł do 150 tys. zł. Do kwoty tej najczęściej pacjent musi doliczyć koszty związane z transportem medycznym samolotem sanitarnym lub innym medycznym środkiem transportu. Należy bowiem pamiętać, że NFZ refunduje transport chorego samolotem za granicę tylko w pojedynczych przypadkach. 

Helikopter Medyczny

Międzynarodowy transport medyczny sposobem na bezpieczne dotarcie do kliniki w Niemczech

Lotniczy transport medyczny dostępny dla pacjentów onkologicznych to duże wsparcie dla chorych, którzy poszukują skuteczniejszych metod leczenia i bardziej innowacyjnych klinik poza granicami kraju. Centrala Lotów Sanitarnych kieruje swoje usługi do wszystkich pacjentów. W przypadku, gdy stan chorego uniemożliwia odbycie podróży z pomocą medyczną w samolocie pasażerskim, wówczas pacjentom proponujemy helikopter medyczny lub odrzutowiec sanitarny. Nasza latająca karetka z doświadczonym lotniczym personelem medycznym i profesjonalnym sprzętem lekarskim jest gotowa na transport chorego samolotem w każdym stadium choroby. 

Jak wygląda transport medyczny samolotem?

 1. Wybierasz najlepszą dla siebie klinikę onkologiczną w Niemczech
 2. Dzwonić do Centrali Lotów Sanitarnych i przedstawiasz swoją sytuację
 3. Szybko przygotowujemy dla Ciebie niezobowiązującą ofertę dostosowany do Twoich potrzeb
 4. Po akceptacji zajmujemy się wszelkimi formalnościami, lotem medycznym jak również dowozem na / z lotniska
 5. Lecisz do Niemczech, profesjonalnym lotniczym transportem sanitarnym, gdzie rozpoczynasz leczenie onkologiczne

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami