Lotniczy Transport Medyczny: Cała Prawda

Czas czytania: 5 minut

Samolot medyczny lub helikopter sanitarny są to latające karetki, wyposażone w profesjonalny sprzęt medyczny, przeznaczone do transportu osób chorych lub rannych, a także do transportowania personelu medycznego z jednej placówki medycznej do drugiej (często zlokalizowanej w innym kraju).

Główne rodzaje karetek lotniczych

Helikopter medyczny

Nowoczesny śmigłowiec medyczny posiada wyposażenie odpowiadające sprzętom medycznym znajdującym się na najnowocześniejszych oddziałach intensywnej opieki medycznej. Na pokładzie śmigłowca sanitarnego oprócz załogi znajduje się również wykwalifikowany lekarz, dzięki czemu możliwy jest nawet krótkodystansowy lot repatriacyjny większości pacjentów z oddziałów intensywnej terapii. Podczas startu i lądowania śmigłowca medycznego nie potrzeba pasa startowego, ponieważ helikopter wzbija się w pionie w górę, gwarantując szybki i łatwy transport chorego na pokład, a także bezpośredni transfer pacjenta ze szpitala do szpitala.

Jednak mimo ogromu zalet, helikoptery medyczne mają dwie istotne wady. Po pierwsze, prywatny transport medyczny helikopterem jest zdecydowanie najdroższym lotem repatriacyjnym. Po drugie, jest ograniczony pod względem możliwej odległości do pokonania. Prywatny śmigłowiec ratunkowy najlepiej sprawdza się na krótkich dystansach, zapewniając szybki transport chorego do szpitala docelowego. Na dłuższe odległości zdecydowanie lepszą opcją jest transport medyczny prywatnym odrzutowcem.

Czytaj również: Poznaj 3 największe wady helikoptera medycznego


Odrzutowiec medyczny 

Odrzutowiec sanitarny to prywatny samolot, który podobnie, jak helikopter medyczny jest wyposażony w identyczny sprzęt medyczny, który posiadają oddziały intensywnej opieki w szpitalach. I w tym przypadku istnieje więc możliwość transportu pacjentów w ciężkim stanie, przebywających na oddziałach intensywnej terapii lub pacjentów zakażonych koronawirusem. Na pokładzie latającej karetki oprócz załogi znajduje się również doświadczony lekarz. Dodatkowo w samolocie istnieje możliwość dopasowania wyposażenia medycznego do potrzeb pacjenta.

Odrzutowce medyczne mogą być zorganizowane stosunkowo szybko - często wystarczy jeden dzień lub dwa, w zależności od lokalizacji. W nagłych sytuacjach istnieje możliwość zorganizowania pilnego lotu repatriacyjnego, bez względu na porę dnia i z bardzo krótkim wyprzedzeniem. Co więcej, większość samolotów medycznych może lądować na mniejszych lotniskach, co znacznie ułatwia dostęp do pacjentów. 

Warto również zaznaczyć, że istnieje możliwość regulacji ciśnienia w kabinie podczas lotu na poziomie morza (tzw. sea level flight). Jest to szczególnie istotne w przypadku niektórych chorób, w których przebiegu należy unikać jakichkolwiek zmian ciśnienia w powietrzu. 

Samolot pasażerski regularnych linii lotniczych 

Kolejną możliwością jest lotniczy transport medyczny w samolocie pasażerskim. Jest to najlepsza opcja dla pacjentów, którzy nie są w stanie krytycznym, a tym samym nie wymagają pilnego lotu repatriacyjnego z wykorzystaniem sprzętu medycznego na pokładzie samolotu. Należy jednak pamiętać, że aktualny stan zdrowia pacjenta nie może w żadnym wypadku stanowić zagrożenia dla pozostałych pasażerów lotu. W repatriacji za pośrednictwem regularnych linii lotniczych pacjentowi towarzyszy lekarz lub doświadczony personel sanitarny, wyposażony w medyczny sprzęt ratunkowy (najczęściej ratownik medyczny). Dodatkowo pacjent w przypadku zaleceń lekarza może być przewożony w klasie biznes w pozycji siedzącej lub leżącej na noszach (w zależności od stanu zdrowia).

W sytuacji, gdy nosze zostaną uznane za konieczne, zostaną one specjalnie zainstalowane w kabinie tylko na czas tego konkretnego lotu z pacjentem. Linia lotnicza ustala, czy możliwe jest przewiezienie pacjenta, co najczęściej zajmuje od 1 do 2 dni. Należy również zauważyć, że nosze mają zastosowanie wyłącznie przy bezpośrednich lotach pasażerskich na długich dystansach, a nie w przypadku lotów krótkodystansowych lub łączonych. Mimo to loty repatriacyjne z wykorzystaniem regularnych linii lotniczych wciąż są najtańszą z opcji międzynarodowego transportu medycznego.

Czy moje ubezpieczenie pokryje koszty lotu medycznego?

Polisy ubezpieczeniowe różnią się znacznie w zależności od indywidualnych założeń i krajów. Jest zatem prawdopodobne, że Twoja podstawowa polisa ubezpieczenia zdrowotnego może nie pokryć kosztów naszych usług za wynajem medycznego samolotu. Często możesz potrzebować dodatkowej polisy podróżnej, aby zapewnić sobie zwrot części lub całości kosztów za międzynarodowy transport medyczny.

Helikopter Medyczny - Transport Pacjenta do Karetki

Jednak wiele firm ubezpieczeniowych nie pokrywa wszystkich kosztów za transport na leczenie za granicę lub transport chorego z zagranicy. W pierwszej kolejności sprawdzają, czy stan zdrowia pacjenta i sytuacja w jego aktualnej lokalizacji uzasadniają repatriację. Ścisła kontrola ubezpieczyciela i weryfikacja sytuacji bardzo często powoduje utratę cennego czasu dla chorego, który i tak nie ma go zbyt wiele. 

Zobacz również: Kiedy NFZ refunduje transport medyczny za granicę?

W przypadku, gdy pacjent nie jest ubezpieczony lub ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów, Centrala Lotów Sanitarnych nadal może zorganizować specjalistyczny transport medyczny helikopterem, odrzutowcem sanitarnym lub transport medyczny samolotem pasażerskim.


Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję lotniczego transportu sanitarnego? 

Konieczność repatriacji medycznej różni się w zależności od pacjenta, ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy. W związku z tym potrzebna jest konsultacja z wykwalifikowanym medykiem, który oceni stan pacjenta i zaopiniuje, czy lot sanitarny jest konieczny, czy też nie. Dlatego ważne jest, aby poprosić o bezpłatną konsultację jednego z naszych ekspertów ds. lotów medycznych, aby upewnić się, że znasz najlepsze i najbardziej opłacalne opcje dostępne dla Ciebie i Twojej wyjątkowej sytuacji.


Jak obliczane są koszty wynajmu medycznego samolotu? 

Istnieje szereg kluczowych czynników, które są brane pod uwagę przy obliczaniu średniego kosztu za wynajem medycznego samolotu. W przypadku pacjentów bez ubezpieczenia bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że koszty latającej karetki nie są stałe, a poniższe czynniki są uzależnione od indywidualnego pacjenta i jego sytuacji. Zatem ostateczny koszt transportu medycznego może się różnić w zależności od przypadku.

Rodzaj samolotu medycznego

Jak wspomniano powyżej, regularne loty komercyjne są najtańszą opcją, podczas gdy transport medyczny helikopterem jest najkosztowniejszy.

Przebyty dystans

Odległość od miejsca odlotu do przylotu może mieć wpływ na koszt lotu repatriacyjnego, chociaż dłuższe odległości nie zawsze wiążą się z wyższymi kosztami. Całkowity koszt transportu chorego, jest zawsze obliczany indywidualnie przez nasz zespół.

Stan pacjenta

Pacjenci w stanie krytycznym wymagają większej ilości personelu medycznego i sprzętu towarzyszącego im podczas lotu, co podnosi koszty lotu sanitarnego. Ponadto chorzy w ciężkim stanie (w tym pacjenci oddziałów intensywnej terapii) mogą potrzebować lotów odrzutowcem medycznym na poziomie morza, gdzie ciśnienie w kabinie jest równe ciśnieniu powietrza. Sytuacja taka może wydłużyć czas lotu, a w konsekwencji i jego koszt.

Pilność zapytania o lotniczy transport sanitarny

Rezerwacja lotniczego transportu medycznego jest mniej kosztowna, jeśli odbywa się to z wyprzedzeniem, ponieważ latające karetki nierzadko są zajęte wykonywaniem innych zleceń. Jednak pilne przypadki medyczne są traktowane przez nas priorytetowo. Oczywiście to również może wpłynąć na zwiększenie kosztów repatriacji, chyba że w pobliżu miejsca odlotu jest dostępny samolot medyczny gotowy do lotniczego transportu sanitarnego

Liczba osób towarzyszących na pokładzie samolotu medycznego

Poza pilotami i załogą medyczną latające karetki mają miejsce dla wybranego przez pacjenta towarzysza podróży, który będzie obecny podczas lotu bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. Obecność na pokładzie więcej niż jednej osoby towarzyszącej może wymagać większego odrzutowca medycznego lub helikoptera sanitarnego, co może znacznie zwiększyć koszty. Nasi lekarze mają prawo odmówić przewozu osobom trzecim z powodów medycznych, o czym zwykle informuje się z wyprzedzeniem.

Inne czynniki

Istnieją dodatkowe czynniki, które różnią się w zależności od okoliczności i rodzaju lotu, takie jak koszty odprawy biletowej, opłaty za lądowanie na lotnisku oraz konieczność skorzystania z karetki naziemnej. Usługa “z łóżka do łóżka” jest wygodną opcją w przypadku odrzutowców medycznych i lotów regularnych (nie jest konieczna dla helikopterów ratunkowych).

Leć z Centralą Lotów Sanitarnych

Centrala Lotów Sanitarnych oferuje bezpłatną konsultację telefoniczną i mailową, podczas których po zapoznaniu się z istotnymi dla sprawy szczegółami, obliczamy cenę i przedstawiamy najbardziej opłacalne rozwiązania w Twojej sytuacji.

Dlaczego Centrala Lotów Sanitarnych to dobry wybór na międzynarodowy transport medyczny? 

  • Nasz zespół jest dostępny 24/7 za darmo, oferujemy niezobowiązujące konsultacje. Pomagamy Ci bezpośrednio.
  • Jesteśmy globalną firmą oferującą samoloty medyczne w dowolnym kraju na całym świecie, z bardzo krótkimi terminami realizacji. Możemy zorganizować Twój bezpieczny lot – czy to transfer pacjenta samolotem pasażerskim regularnych linii lotniczych, czy też transfer na oddział intensywnej opieki samolotem sanitarnym – w ciągu kilku godzin i z dowolnego miejsca na świecie.
  • W naszej działalności przestrzegamy standardów zarządzania jakością ISO: 9001.
  • Mamy wieloletnie doświadczenie w lotnictwie medycznym i znaczące doświadczenie w organizacji transportu ze szpitala do szpitala na całym świecie.
  • Nasze latające karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, wraz z personelem medycznym z wieloletnim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, aby zaspokoić szeroki zakres nagłych wypadków medycznych.
  • Nie tylko ułatwiamy przewóz pacjentów, ale także wspieramy ich w zakresie dokumentacji podróży. Dbamy o to, aby loty repatriacyjne organizowane były w możliwie najszybszy, bezpieczny i ekonomiczny sposób.
  • Nasz personel zapewnia bezpośrednią i zrozumiałą komunikację z pacjentami, krewnymi i personelem medycznym na całym świecie, niezależnie od bariery językowej.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami