Lot sanitarny dla osób wymagających asysty medycznej

Czas czytania: 4 minut

Loty sanitarne są realizowane zarówno dla osób ciężko chorych, jak i tych wymagających opieki, które po prostu nie mogą już podróżować samodzielnie. Istnieje wiele powodów dla których podróż samolotem może okazać się dla chorego korzystna.

Krewni często chcą sami podjąć się opieki nad bliską osobą, która tego potrzebuje lub decydują się na umieszczenie jej w domu opieki w pobliżu miejsca zamieszkania rodziny. Zdarza się także, że pacjent ma ochotę wrócić do swoich rodzinnych stron i odwiedzić ukochane miejsca. Ponadto ważne uroczystości rodzinne, jak śluby czy chrzciny, mogą być argumentem, aby ponownie udać się w podróż.

Bez względu na przyczynę, również osoba wymagająca jedynie asysty medycznej może podróżować samolotem medycznym. Poniżej wyjaśniamy, jakie możliwości istnieją w tym zakresie.

Odrzutowiec sanitarny lub samolot pasażerski w asyście medycznej?

W celu przetransportowania osoby wymagającej opieki medycznej mamy zazwyczaj dwie opcje do wyboru: transfer odrzutowcem sanitarnym lub podróż samolotem rejsowym wraz z asystą opiekuna medycznego.

Można również rozważyć transfer śmigłowcem medycznym, jednak lata on znacznie wolniej i nie ma tak dalekiego zasięgu lotu jak odrzutowiec medyczny. Największym atutem helikopterów jest możliwość transportu pacjenta ze szpitala do szpitala. Jednak w przypadku osoby, której stan zdrowia jest zadowalający nie ma to znaczenia. Pacjent rozpoczyna swoją podróż i kończy ją nie w szpitalu, a prywatnym mieszkaniu czy domu opieki czy hospicjum, które nie posiadają własnego lądowiska dla helikopterów.

Zatem czy lepszy będzie lot odrzutowcem sanitarnym czy regularnym samolotem pasażerskim - co wyróżnia te środki transportu?

Samolot sanitarny: elastyczność i bezpieczeństwo medyczne na najwyższym poziomie

Odrzutowiec sanitarny jest często nazywany „latającym oddziałem intensywnej terapii” i w rzeczy samej, sprzęt medyczny na pokładzie takiego samolotu nie różni się niczym od szpitalnego wyposażenia na oddziale intensywnej terapii. Pozwala to na bezpieczny transport wielu, nawet ciężko chorych pacjentów.

Na pokładzie samolotu sanitarnego wszystkie osoby wymagające opieki są w bardzo dobrych rękach. Przy asyście doświadczonego lekarza medycyny lotniczej pacjent może wygodnie i spokojnie odbyć podróż. Jeżeli zaistnieje potrzeba interwencji medycznej, lekarz podejmie natychmiast wszelkie niezbędne kroki.

Dodatkowo z pacjentem może lecieć osoba towarzysząca, z reguły jest to ktoś z rodziny, co daje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku większych odrzutowców sanitarnych istnieje możliwość, aby nawet kilka zaufanych osób towarzyszyło pacjentowi podczas lotu. Ponadto możliwy jest oczywiście wspólny transport pary małżeńskiej, która wymaga opieki.

Oprócz bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa medycznego, samoloty sanitarne gwarantują także najwyższy poziom elastyczności. A zatem godzina wylotu jest wyznaczana indywidualnie, co pozwala na łatwe ustalanie innych punktów w harmonogramie transportu medycznego. Dotyczy to oczywiście zarówno daty, jak i godziny wylotu.

Ponadto samolot sanitarny jest mniejszy niż samolot rejsowy, w związku z tym może dolecieć na małe lotniska, które nie są dostępne dla dużych samolotów pasażerskich. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży są całkowicie dostosowane do potrzeb pasażera, i co ważne, pasażer wymagający opieki ląduje w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca docelowego w swojej podróży.

Lot samolotem pasażerskim z asystą medyczną: wygodnie i ekonomicznie

Nie wszystkie osoby, które wymagają opieki, muszą być przewożone samolotem sanitarnym. Do wyboru jest także znacznie tańsza opcja transportu medycznego na pokładzie samolotu pasażerskiego wraz z asystą medyczną.

Po wcześniejszym poinformowaniu linii lotniczej, również w samolotach pasażerskich można wbudować specjalne nosze dla pacjenta, aby podróż mogła odbyć się w pozycji leżącej. Ponadto odpowiedni parawan ochronny zapewnia pacjentowi prywatność podczas lotu. Jeżeli z perspektywy pacjenta dopuszczalna jest podróż w pozycji siedzącej, warto po prostu zarezerwować bilety w klasie biznes. Wówczas siedzenia mogą zostać ustawione w pozycji leżącej, co zapewni pacjentowi bardziej komfortowe warunki podróży.

Lot samolotem liniowym w towarzystwie asysty medycznej oczywiście gwarantuje bezpieczeństwo: doświadczony ratownik medyczny lub lekarz towarzyszy pacjentowi przez cały czas, aby monitorować jego stan zdrowia. Jeżeli zdarzy się konieczność interwencji medycznej, jest to możliwe w każdej chwili, gdyż medyk ma do swojej dyspozycji ratunkowy zestaw medyczny.

W tym miejscu warto jednak zauważyć, że taki lot sanitarny z asystą medyczną nie zawsze może się odbyć. Zwłaszcza na krótkich trasach jest on realizowany niezwykle rzadko. Często nie ma czasu na wbudowanie noszy dla pacjenta, zaś klasa biznesowa jest urządzona według prostego schematu, co oznacza, że warunki podczas ​​lotu monie być wystarczająco komfortowe dla chorych lub osłabionych podróżnych.

Ponadto linie lotnicze sprawdzają przed lotem całą dokumentację medyczną, aby upewnić się, że podróż samolotem nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla pacjenta. Z reguły potrzeba na to przynajmniej kilku dni, co sprawia, że lot samolotem pasażerskim z asystą medyczną nie może zostać zorganizowany w krótkim czasie.

Oprócz tego lot z asystą medyczną na pokładzie samolotu komercyjnego odbywa się na normalnych warunkach linii lotniczej. A zatem docelowe lotnisko oraz termin lotu można wybrać tylko w ramach aktualnych rozkładów lotów. Bardziej złożone trasy będą również wymagały przesiadki, co znacznie zwiększa liczbę formalności, a dodatkowo może być stresująca dla osoby chorej. Związane jest to z koniecznością uzyskania pozwoleń na kilka lotów - być może nawet od różnych linii lotniczych.

Transport na lotnisko 

Lot sanitarny jest najważniejszym elementem każdego transportu pacjentów drogą lotniczą, lecz nie jest to jedyny elementem całego transportu. Należy zorganizować także dojazd na lotnisko oraz dalszy transfer po wylądowaniu. W tym celu wykorzystywane są z reguły nowoczesne karetki pogotowia, które posiadają znakomity sprzęt medyczny. Jeżeli podróż z asystą medyczną nie jest jednak konieczna, dojazd na lotnisko może odbyć się także taksówką lub limuzyną.

Czy ubezpieczenie pokrywa koszty? 

Na pokrycie kosztów krajowego lotu medycznego dla osób potrzebujących opieki przez państwowe ubezpieczenie zdrowotne oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne można liczyć tylko i wyłącznie w bardzo rzadkich sytuacjach. W przypadku międzynarodowego transportu medycznego, warto sprawdzić warunki zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego, jednak i tutaj są nikłe szanse na zwrot kosztów.

Dlaczego tak się dzieje? W obu przypadkach odpowiedź jest ta sama - firmy ubezpieczeniowe sprawdzają czy transport chorego samolotem jest uzasadniony z medycznego punktu widzenia. Transport osoby wymagającej opieki medycznej, nie jest zazwyczaj wywołany przez naglące okoliczności. A zatem z perspektywy ubezpieczyciela brakuje medycznych powodów, aby lecieć samolotem medycznym. Właśnie z tego powodu firma ubezpieczeniowa prawie we wszystkich przypadkach odmówi objęcia ubezpieczeniem transportu medycznego samolotem. Należy zatem liczyć się z tym, że samodzielnie musimy pokryć wszystkie koszty.

Ile kosztuje lot samolotem sanitarnym dla osób wymagających asysty medycznej? 

Pytanie o koszty lotu samolotem sanitarnym jest jak najbardziej zasadne. Jednak precyzyjne ustalenie kosztów nie jest możliwe bez dokładnej wiedzy na temat konkretnego przypadku. Dlatego prosimy uprzejmie o opisanie nam swojej sytuacji, a my przygotujemy dla Państwa pilną ofertę. Przy kalkulacji kosztów bierzemy pod uwagę następujące elementy:

  • Potrzebne środki transportu;
  • Planowana trasa lotu;
  • Stan zdrowia osoby wymagającej opieki;
  • Liczba osób towarzyszących;
  • Pilny tryb złożonego zapytania.

Centrala Lotów Sanitarnych to partner godny zaufania

Znajdziemy idealne rozwiązanie, aby nasi pacjenci potrzebujący opieki dotarli wygodnie i przy zachowaniu wszelkich zasad medycznego bezpieczeństwa, do wyznaczonego miejsca. Nasze wieloletnie doświadczenie sprawia, że potrafimy precyzyjnie dostosować transport do Twoich potrzeb. Ponadto wielojęzyczny zespół naszej firmy przejmie w Twoim imieniu wszelkie prace organizacyjne związane z formalnościami przy międzynarodowych lotach medycznych i zadba, aby Państwa lotniczy transport medyczny odbył się sprawnie i bezpiecznie.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na.

Skontaktuj się z nami