Lot po udarze: Czy można latać z obrzękiem mózgu?

Czas czytania: 4 minut

Istnieją choroby, które ujawniają się tylko, jako konsekwencja innej choroby. Zdarza się, że te współistniejące choroby mogą być nawet bardziej niebezpieczne niż choroba, która je wywołała. Właśnie takim schorzeniem jest obrzęk mózgu.

Czym jest obrzęk mózgu?

Kwalifikuje się trzy rodzaje obrzęku mózgu, jednak w wielu przypadkach obrzęk mózgu jest wynikiem przejścia udaru, pojawienia się guza mózgu, stłuczenia lub krwawienia. W zależności od rodzaju obrzęku wyróżnia się różne przyczyny jego powstania. Obrzęk mózgu może być np. spowodowany urazem okołoporodowym lub może to być urazowy obrzęk mózgu, przy czym obie przyczyny zazwyczaj wywołują bezpośrednio obrzęk mózgu i są rozpoznawane na podstawie okoliczności i połączenia faktów. Inaczej wygląda sytuacja z obrzękiem mózgu, który rozwija się z powodu komplikacji procesów patologicznych, a ich przyczyn może być bardzo wiele, np.:

  • guzy
  • zatrucia
  • zapalenia
  • urazy
  • operacje
  • konsekwencje zatrzymania krążenia
  • skutek choroby wysokościowej

Obrzęk mózgu to opuchnięcie mózgu, w wyniku którego uszkodzona zostaje bariera między krwią a mózgiem lub krwią a płynem mózgowo-rdzeniowym, w wyniku czego płyn zostaje nadmiernie nagromadzony w tkankach mózgowia lub wewnątrz komórek. W wyniku tego, układ krążenia oraz centralny układ nerwowy są od siebie oddzielone. Wymienione wyżej przyczyny mogą prowadzić do uszkodzeń tych barier.

Płyn gromadzi się w mózgu i naciska na różne jego obszary. Ponadto płyn ten może wpływać zarówno na dopływ krwi, jak i na dopływ tlenu do mózgu. Na skutek zaistniałej sytuacji możliwe jest upośledzenia świadomości lub zaburzenie funkcji życiowych, a także zaburzenie zdolności motorycznych. Zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe powoduje zazwyczaj silne bóle głowy.

Jeżeli lekarz zdiagnozuje u pacjenta obrzęk mózgu to, w zależności od wielkości obrzęku i jego umiejscowienia w mózgu, istnieje kilka możliwości leczenia. W przypadku niektórych leków osmotycznych, czasami wystarczy unieść górną część ciała. W innych sytuacjach konieczne będzie wykonanie drenażu lub nawet trepanacji, czyli otwarcia czaszki.

Przeciwwskazania do lotu samolotem: Lot z obrzękiem mózgu.

Nie będziemy mieć raczej do czynienia z sytuacją, kiedy osoba u której zdiagnozowano obrzęk mózgu, wejdzie samodzielnie na pokład samolotu. Z reguły po rozpoznaniu tego schorzenia następuje leczenie szpitalne. Nawet, jeżeli obrzęk jest niewielki i wystarczy podjąć leczenie farmakologiczne, lekarz powinien zdecydowanie odradzić podróże samolotem.

Podczas lotu samolotem ciśnienie powietrza w kabinie pasażerskiej znacznie spada, a dla osób z obrzękiem mózgu może to stanowić duże zagrożenie. Dlatego w samolotach są specjalne kabiny ciśnieniowe, które do pewnego poziomu podwyższają ciśnienie w samolocie. Bez kabiny ciśnieniowej wszyscy pasażerowie musieliby nosić maski tlenowe oraz kombinezon ciśnieniowy. Sztucznie wytworzone ciśnienie powietrza odpowiadające wysokości między 2500 a 3000 m n.p.m. nie stanowi żadnego problemu dla zdrowego człowieka

W przypadku osoby z obrzękiem mózgu, nawet niewielki spadek ciśnienia może być katastrofalny w skutkach. Przykładowo, jeżeli pasażer z obrzękiem mózgu wsiada do samolotu we Frankfurcie nad Menem, ciśnienie powietrza wynosi wówczas ok. 1000 hPa lub 98,7% ciśnienia powietrza. W startującym samolocie ciśnienie powietrza wynosi już zaledwie między 735 a 692 hPa, czyli ok. 70%. A zatem ciśnienie powietrza spada o prawie 19%. W związku z tym obrzęk mózgu powiększy się, chociaż oczywiście nie w takim samym stopniu, gdyż ciało ludzkie samo w sobie stanowi rodzaj kombinezonu ciśnieniowego. Niemniej jednak wystarczy, że nacisk na mózg zwiększy się o kilka milimetrów, a może to już zagrażać życiu.

W jaki sposób można przetransportować pacjenta z obrzękiem mózgu z innego kraju?

Jeżeli zdarzy się, że podczas wakacji lub podróży służbowej za granicą w wyniku wypadku lub choroby wystąpi obrzęk mózgu, a lekarze prowadzący zalecają powrót z zagranicy do kraju, transport lotniczy może odbyć się tylko i wyłącznie jako lot na poziomie morza.

Termin „lot na poziomie morza” oznacza podróż na pokładzie specjalistycznego medycznego odrzutowca, który posiada wzmocnioną kabinę pasażerską, dzięki czemu w swoim wnętrzu może wytworzyć wyższe ciśnienie powietrza. W porównaniu do zwykłego samolotu pasażerskiego, gdzie panuje ciśnienie powietrza odpowiadające ciśnieniu na wysokości ok. 2500 do 3000 m n.p.m., w odrzutowcu ze wzmocnioną kabiną ciśnieniową panuje ciśnienie powietrza, które odpowiada wysokości na poziomie między 800 a 900 m n.p.m. Dzięki temu transportowany pacjent z obrzękiem mózgu jest bezpieczny przed szkodliwym wpływem niskiego ciśnienia, które spowodowałoby powiększenie obrzęku.

Oprócz tego odrzutowiec sanitarny leci poniżej zwykłej wysokości przelotowej, która zależy od trasy lotu. Samoloty medyczne, które na swoim wyposażeniu mają odpowiednią kabinę ciśnieniową, mogą również latać na trasach o dalekim zasięgu. Umożliwia to z kolei repatriację pacjentów do Polski nawet z odległych krajów. Oczywiście samoloty te dysponują odpowiednim sprzętem medycznym, a na ich pokładzie przebywa personel medyczny czuwający nad pacjentem podczas lotu.

Czy ubezpieczenie medyczne pokryje koszty lotu na pokładzie odrzutowca sanitarnego?

Zalecane jest wykupienie podróżnego ubezpieczenia medycznego przed wyjazdem za granicę, nawet, jeżeli podróż odbywa się tylko do sąsiednich krajów w UE. Warto również wykupić ubezpieczenie pokrywające transport medyczny, zwłaszcza w przypadku dalekich wyjazdów. Krajowe ubezpieczenie medyczne, prywatne bądź państwowe, do pakietu standardowych usług nie włącza transportu medycznego z zagranicy. Wykupienie podróżnego ubezpieczenie medycznego to z reguły koszt obiadu w restauracji, a taka inwestycja może się zwrócić bardzo szybko jeżeli zdarzy się nagły wypadek. 

Na co zwrócić uwagę zamawiając medyczne ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli zdecydujesz się zakupić podróżne ubezpieczenie zdrowotne z polisą obejmującą transport powrotny z zagranicy, warto zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia w zakresie takiego transportu. 

Przede wszystkim, sprawdź czy firma ubezpieczeniowa uważa sanitarny transport z zagranicy jako medycznie konieczny czy medycznie uzasadniony. W przypadku repatriacji medycznej, która jest konieczna z medycznego punktu widzenia, może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia kosztów takiego przelotu, ponieważ standard medyczny w danym kraju za granicą jest porównywalny ze standardem medycznym w Polsce. Jeżeli jednak warunki polisy przewidują, że transport powrotny chorego z zagranicy jest uzasadniony z medycznego punktu widzenia, wówczas właściwie nie można odmówić pokrycia kosztów, gdyż leczenie w kraju rodzinnym, nawet przy tym samym standardzie usług medycznych, będzie zawsze lepszym wyborem dla dobra pacjenta.

Ile kosztuje lot medyczny na pokładzie odrzutowca?

Koszt prywatnego transportu medycznego z zagranicy na pokładzie odrzutowca sanitarnego, który jest wyposażony we wzmocnioną kabinę ciśnieniową, to kwestia indywidualna. Organizacja takiego lotu wiąże się z uwzględnieniem przeróżnych aspektów.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na wiele pytań i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla pacjenta. Ważne jest uzyskanie informacji o aktualnym stanie zdrowia pacjenta oraz znalezienie przyczyny obrzęku mózgu. Centrala Lotów Sanitarnych koordynuje kompleksowy proces lotniczego transportu medycznego, jednak musimy omówić najważniejsze kwestie jak np. trasę lotu, sytuację medyczną, wymagania dotyczące samolotu, czas realizacji oraz liczbę osób towarzyszących. Kompleksowy transport to taki w którym, chory pacjent zostaje bezpiecznie przewieziony ze szpitalnego łóżka za granicą, do łóżka w szpitalu w swoim kraju rodzinnym. Po indywidualnej konsultacji możliwe jest przygotowanie cennika transportu sanitarnego. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować lot sanitarny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami