Leczenie w USA: Jaką klinikę wybrać?

Czas czytania: 5 minut

USA uważa się za kraj (prawie) nieograniczonych możliwości, również w dziedzinie medycyny. Różne amerykańskie szpitale zaliczane są do czołówki najlepszych na świecie, co oczywiście przyciąga pacjentów z całego świata. Turystyka medyczna do USA wiąże się jednak z wysokimi kosztami leczenia i podróży, a ich finansowanie musi być pokryte z własnych, prywatnych środków. W zamian za to pacjent znajduje się w rękach najlepszych specjalistów na świecie. To właśnie oni potrafią rozwiązywać problemy, z którymi nie poradzili sobie inni lekarze. Ponadto w Stanach Zjednoczonych stosuje się często najnowocześniejsze metody leczenia, które w innych krajach nie są jeszcze zatwierdzone lub nie ma do nich powszechnego dostępu.

W tym artykule znajdziesz:

  • USA to potęga turystyki zdrowotnej. Osiągnięcia i prestiż klinik takich, jak Massachusetts General Hospital w Bostonie, Mayo Clinic w Minnesocie czy też Cleveland Clinic w Ohio przyciągają do siebie miliony pacjentów z całego świata.
  • Jeden dzień hospitalizacji to koszt prawie 8000 złotych, do którego należy dodać transport medyczny, koszty hotelowe i obciążenia finansowe związane z dodatkowymi usługami medycznymi.

Leczenie w USA - Jak się przygotować?

Podczas przygotowań do hospitalizacji w USA należy uregulować szereg formalności. Ponieważ wiele renomowanych szpitali w USA cieszy się dużą popularnością na całym świecie, zalecamy, aby w pierwszej kolejności sprawdzić dostępność miejsca. Na tym wczesnym etapie należy również zorganizować zakwaterowanie osób towarzyszących w pobliskich hotelach.

W zależności od kraju pochodzenia pacjenta i jego bliskich, konieczne może okazać się uzyskanie wizy do USA, również w celu leczenia. O złożenie wniosku o wizę należy zadbać odpowiednio wcześnie, aby na lotnisku nie pojawiły się żadne trudności, co w najgorszym przypadku może prowadzić do odmowy wjazdu. Centrala Lotów Sanitarnych pomaga w otrzymaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń do podjęcia leczenia za granicą.

Transport medyczny do USA

Warto zadbać, aby transport chorego do USA był bezpieczny i wygodny, dlatego najlepszym środkiem transportu jest samolot. Jeżeli pacjent nie jest w stanie odbyć podróży bez lotniczej asysty medycznej, konieczne są specjalne ustalenia i przygotowania. Najszybszą i najbezpieczniejszą opcją podróży jest lot sanitarny na pokładzie prywatnego odrzutowca medycznego. Centrala Lotów Sanitarnych organizuje loty medyczne od ponad 40 lat, zapewniamy bezpieczny transport medyczny do Stanów Zjednoczonych nawet dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. Sprzęt medyczny znajdujący się na pokładzie samolotu sanitarnego spełnia warunki panujące na nowoczesnym oddziale intensywnej terapii, a lekarza medycyny lotniczej towarzyszy pacjentowi podczas całej podróży. Ponadto, zasadniczo w każdym odrzutowcu sanitarnym znajduje się miejsce dla osoby towarzyszącej. Większe modele samolotów ratunkowych mogą pomieścić na pokładzie nawet kilka osób towarzyszących. Oprócz tego, ważną i możliwą kwestią w przypadku podróży prywatnym samolotem medycznym jest indywidualne zaplanowanie lotu, a zatem wybór odpowiedniego lotniska i dogodnej godziny odlotu.

Jeżeli pacjent nie wymaga intensywnej terapii, lotniczy transport medyczny może odbyć się również na pokładzie liniowego samolotu pasażerskiego w towarzystwie lotniczego personelu medycznego. Ten sposób transportu wymaga dłuższego okresu przygotowań – zwykle są to jeden lub dwa dni – czas ten również jest ściśle związany z rozkładami lotów regularnych linii lotniczych. Podczas całego lotu medycznego, pacjentowi  na pokładzie samolotu towarzyszy prywatna pomoc lekarska. W zależności od stanu zdrowia, pacjent podróżuje w pozycji siedzącej w klasie biznes lub odbywa się lot na noszach, ułożonych na siedzeniach pasażerskich. Aby uniknąć komplikacji związanych z przesiadkami podczas transportu sanitarnego oraz, aby nie obciążać pacjenta przedłużającymi się transferami, podróż pacjenta na pokładzie samolotu pasażerskiego jest rekomendowana głównie podczas lotów bezpośrednich.

Najpopularniejsze kierunki turystyki medycznej w USA

Turystyka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych kwitnie, nie dziwi więc fakt, że najlepsze szpitale w USA przyciągają wielu turystów medycznych z całego świata. Poniżej prezentujemy niektóre z najbardziej prestiżowych klinik w Stanach Zjednoczonych.

Massachusetts General Hospital (Boston, Massachusetts)

Massachusetts General Hospital w Bostonie jest największym szpitalem akademickim w Harvard Medical School, i na swoim koncie ma już trzynastu laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Ta klinika zaliczana jest do najlepszych w USA, zwłaszcza w dziedzinie psychiatrii, diabetologii i endokrynologii, laryngologii oraz rehabilitacji. Nawet sekretarz stanu USA Henry Kissinger, aktor John Wayne lub piosenkarka Adele byli leczeni w tej wybitnej klinice w Bostonie.

Dojazd do szpitala w Massachusetts (w skrócie: Mass General, prowadzi zazwyczaj przez międzynarodowe lotnisko Boston Logan. Na tym lotnisku lądują również samoloty z połączeń międzynarodowych i transkontynentalnych, które transportują pacjentów z całego świata do Bostonu.

Mayo Clinic (Rochester, Minnesota)

Mayo Clinic

W przeciwieństwie do większości szpitali o światowej sławie, Mayo Clinic nie znajduje się w jednym z głównych amerykańskich obszarów metropolitalnych. Jednak szpital, który zlokalizowano w 100-tysięcznym mieście Rochester, jest jednym z najlepszych miejsc na medycznej mapie świata. Klinika oferuje leczenie w ramach specjalizacji: onkologia, diabetologia, endokrynologia, gastroenterologia, nefrologia oraz urologia. Natomiast najsłynniejsi pacjenci tego szpitala to m.in. Dalajlama, Husajn – król Jordanii, legenda boksu Muhammad Ali, a także wielu byłych prezydentów USA.

Transport sanitarny do Rochester odbywa się głównie za pośrednictwem pobliskiego międzynarodowego lotniska w Rochester. Na terminalu lotniska znajduje się nawet punkt informacyjny Mayo Clinic, w którym przyjeżdżający zagraniczni pacjenci mogą już uzyskać pierwsze informacje o swoim pobycie. Najbliższe duże lotnisko to międzynarodowe lotnisko Minneapolis-Saint Paul, które jest położone w odległości ok. 90 minut od szpitala.

Cleveland Clinic (Cleveland, Ohio)

Słynna klinika w Cleveland miała swoje początki specjalizując się w prywatnej praktyce lekarskiej. Obecnie szpital w stanie Ohio jest jednym z najbardziej znanych szpitali w Stanach Zjednoczonych. Klinika Cleveland jest w absolutnej światowej czołówce zwłaszcza w dziedzinie kardiologii, reumatologii i ginekologii, a także cieszy się doskonałą renomą w obszarze urologii, nefrologii i gastroenterologii. Z leczenia w klinice w Cleveland korzystali już następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol, były premier Włoch Silvio Berlusconi oraz supergwiazda koszykówki LeBron James.

W przypadku podróży prywatnym odrzutowcem sanitarnym, można skorzystać z lotniska Burke Lakefront, które jest położone bardzo blisko centrum miasta. Natomiast samoloty pasażerskie regularnych linii lotniczych lądują na międzynarodowym lotnisku Cleveland Hopkin, które jest położone nieco dalej.

Medical Center Cedars-Sinai (Los Angeles, Kalifornia)

Ponad 2000 lekarzy i ponad 10 000 pracowników troszczy się o sprawy pacjentów w Centrum Medycznym Cedars-Sinai. Ten szpital w Los Angeles zaliczany jest do światowej czołówki, zwłaszcza w dziedzinie kardiologii, gastroenterologii, ortopedii i pulmonologii. Lokalizacja szpitala w ekskluzywnej dzielnicy Beverly Hills przyczyniła się do tego, że wśród pacjentów Cedars-Sinai Medical Center znajdują się liczni celebryci, w tym Frank Sinatra, Elizabeth Taylor, Madonna i Victoria Beckham.

Międzynarodowe lotnisko w Los Angeles jest dużym lotniskiem pasażerskim, dlatego stanowi bardzo dobry przystanek podczas międzynarodowego transportu sanitarnego do centrum medycznego Cedars-Sinai. Dodatkowo lotnisko Bob Hope w pobliskim mieście Burbank może służyć jako lotnisko do transportów medycznych.

Johns Hopkins Hospital (Baltimore, Maryland)

Johns Hopkins Hospital

Bankier i kupiec Johns Hopkins zmarł w 1873 roku, zaś wcześniej zapisał w swoim testamencie decyzję, że z jego spadku mają być ufundowane i założone szpital oraz uniwersytet w Baltimore. Około 150 lat później Johns Hopkins Hospital stało się jedną z najlepszych klinik na świecie. Przez 21 lat z rzędu, w okresie 1991-2011, ta placówka znajdowała się na szczycie rankingów liczących się szpitali w USA. Również w kolejnych latach szpital znajdował się zawsze w czołówce - szczególnie w dziedzinie gastroenterologii, geriatrii, nefrologii, neurologii, psychologii, reumatologii, urologii i okulistyki. Także klinika dziecięca, która została włączona do szpitala, należy do międzynarodowej czołówki (w ramach naszych usług zapewniamy również transport medyczny dla dzieci).

Pacjenci z całego świata przebywający w szpitalu Johns Hopkins Hospital podróżują zazwyczaj przez międzynarodowe lotnisko Thurgood Marshall w Baltimore/Washington, które znajduje się na południe od Baltimore. To tutaj lądują przede wszystkim prywatne samoloty oraz loty krajowe. Natomiast pacjenci, transportowani międzynarodowej, przylatują z reguły na międzynarodowe lotnisko Dulles w Waszyngtonie.

University of Texas MD Anderson Cancer Center (Houston, Teksas)

To dzięki darowiźnie ze spadku magnata bawełny, MD Andersona, w roku 1941 powstał University of Texas MD Anderson Cancer Center. Placówka ta jest uważana za najlepsze centrum leczenia onkologicznego w Stanach Zjednoczonych Ameryki i odgrywa przewodnią rolę w badaniach nad rakiem oraz w testowaniu nowych metod leczenia.

Podróż do Houston można odbyć się za pośrednictwem dwóch portów lotniczych: międzykontynentalnego lotniska im. George'a Busha oraz lotniska im. Williama P. Hobby'ego. Oba lotniska położone są na obrzeżach Houston, dzięki czemu znajdują się w niewielkiej odległości od University of Texas MD Anderson Cancer Center.

Memorial Sloan Kettering Cancer Center (Nowy Jork, Nowy Jork)

Memorial Sloan Kettering Cancer Center specjalizuje się wyłącznie w leczeniu onkologicznym i jest jedną z najlepiej wyspecjalizowanych klinik w tej dziedzinie w Stanach Zjednoczonych. Placówka znajduje się w nowojorskiej dzielnicy Manhattan i jest największą oraz najstarszą prywatną kliniką onkologiczną na świecie. Pacjenci są pod opieką ponad 1000 lekarzy i prawie 4000-tysięcznego personelu medycznego.

Osoby podróżujące samolotem medycznym do Nowego Jorku zwykle przylatują na międzynarodowe lotnisko im. Johna F. Kennedy'ego lub na międzynarodowe lotnisko Newark. W przypadku odrzutowców sanitarnych polecane jest przede wszystkim lotnisko Teterboro. Jest ono położone wprawdzie w New Jersey, jednak dzieli je jedynie 19 km od centrum Manhattanu, co umożliwia łatwy i sprawny transport pacjentów do Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Transport sanitarny na leczenie w USA z Centralą Lotów Sanitarnych

Jeżeli jesteś zainteresowany leczeniem w specjalistycznym ośrodku medycznym w USA, już od samego początku tego procesu chętnie Ci pomożemy. Udzielimy wsparcia w kontakcie z zagranicznym szpitalem, zadbamy o zakwaterowanie dla osób towarzyszących, a także w razie potrzeby, pomożemy w formalnościach niezbędnych do otrzymania odpowiednich pozwoleń oraz wiz.

Przede wszystkim zajmujemy się organizowaniem lotniczego transportu medycznego. Jeżeli zdecydujesz się na lot sanitarny liniowym samolotem pasażerskim, dopilnujemy wszystkich ustaleń z linią lotniczą, a także zapewniamy na czas podróży medyczną asystę na pokładzie samolotu. W przypadku transportu medycznego pacjenta na pokładzie odrzutowca sanitarnego, w ustalonym terminie zapewniamy odpowiedni samolot z wyspecjalizowaną załogą medyczną.

Niezależnie od wybranej opcji podróży, czy będzie to lot samolotem pasażerskim, czy odrzutowcem sanitarnym, w każdym przypadku nasi pacjenci mogą skorzystać z usługi „z łóżka do łóżka”. Na życzenie odbieramy pacjenta z domu i przywozimy karetką na lotnisko lub bezpośrednio ze szpitala na lotnisko. Również na lotnisku docelowym w USA będzie czekała na pacjenta karetka pogotowia, która przewiezie go bezpośrednio do szpitala przyjmującego.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami