Leczenie w Turcji? Turystyka medyczna tam rozkwita!

Czas czytania: 3 minut

Turcja kojarzy nam się z piękną pogodą, piaszczystą plażą, dobrym jedzeniem i odmienną, jakże fascynującą kulturą. To przyciągające turystów państwo położone w Azji Zachodniej coraz częściej widnieje w zestawieniach najpopularniejszych miejsc turystyki medycznej na świecie. Kto decyduje się na leczenie w Turcji i co skłania polskich pacjentów do wynajmu medycznego samolotu i podjęcia leczenia w placówce medycznej na terenie państwa tureckiego?

Co to jest turystyka medyczna? – Historia turystyki zdrowotnej w Turcji

Turystyka medyczna to termin, który początkowo może wzbudzać mieszane uczucia i problem z właściwym zdefiniowaniem. Nic dziwnego. Turystyka od zawsze kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem i przyjemnością. Medycyna rozumiana jest natomiast jako działanie (niekoniecznie przyjemne) mające na celu poprawę stanu zdrowia. Turystyka medyczna, jako jedna z form turystyki zdrowotnej to nic innego jak połączenie obu tych doświadczeń w jedno.

Operacja w Turcji? Turystyka medyczna

Celem turystyki medycznej jest skorzystanie z profesjonalnej opieki zdrowotnej połączonej z wypoczynkiem, a także możliwością korzystania z atrakcji danego kraju. Jest to w pełni świadome i zaplanowane działanie człowieka (turysty medycznego). Głównym założeniem turystyki medycznej jest leczenie i poprawa stanu zdrowia pacjenta lub działania dążące do utrzymanie aktualnego stanu zdrowia

Historia turystyki zdrowotnej w Turcji

Nie ma wątpliwości co do tego, że turystyka zdrowotna jest zjawiskiem niszowym, a więc jest dedykowana wąskiej grupie odbiorców. Turecka turystyka medyczna od kilkunastu lat przeżywa intensywny progres. Wszystko zaczęło się od całkowitej reformy służby zdrowia oraz rozbudowania systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Rząd pokłada duże nadzieje w niecodziennej formie turystyki. Od 2005 roku wspiera i promuje ten sektor oraz działania Tureckiej Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej. Obecnie Turcja posiada ponad 500 prywatnych placówek szpitalnych o wysokich standardach i dużym zakresie usług medycznych.

Miliony zagranicznych pacjentów to znaczący dochód w budżecie państwa oraz idealna metoda popularyzacji kraju i jego dziedzictwa kulturowego. Pamiętajmy bowiem, że turysta medyczny to pacjent, dla którego oprócz profesjonalnych usług medycznych ważnym aspektem jest również lokalizacja kliniki i dostępne atrakcje turystyczne. 

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na leczenie w Turcji?

Turcja to bogaty w kulturę i historię kraj. Przepiękne krajobrazy i błękitne wody. Istny raj dla zmęczonych, przepracowanych i żądnych wypoczynku turystów. To zdecydowanie jeden z najczęstszych wyborów w światowej turystyce. Co zatem oprócz położenia państwa wpływa na popularność Turcji w turystyce medycznej?

 • Łatwe procedury wyjazdu i możliwy wynajem medycznego samolotu – turyści medyczni zobowiązani są jedynie do posiadania paszportu ważnego przez kolejnych 6 miesięcy. Rząd Turcji zwalnia turystów z Polski z obowiązku wizowego. Lotniczy transport medyczny z Polski do Turcji może odbyć się lotem bezpośrednim. Jego średni czas wynosi jedynie od 3 do 4 godzin.
 • Przystępne (konkurencyjne) koszty leczenia, operacji lub zabiegów – szacuje się, że koszt chirurgii plastycznej w Turcji jest dwa razy niższy niż w innych krajach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria czy USA.

Dla przykładu prestiżowe tureckie kliniki specjalizujące się w transplantacji włosów oferują ceny w granicach 2 tys. euro za kompleksowy zabieg. W USA czy UK ceny te mogą sięgać nawet do 15 tys. dolarów. Wymiana zastawki serca w tureckiej klinice to koszt około 17 tys. dolarów. Ta sama operacja zastawki serca w USA to koszt około 50 tys. dolarów. Jak podaje Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za wizytę lekarską, profesjonalną konsultację i ustalenie dalszego planu działań pacjent zapłaci około 100 dolarów, a dzień pobytu w szpitalu to koszty od 500 dolarów za dobę.

 • Wykwalifikowany personel medyczny – posiadanie wybitnych lekarzy specjalizujących się w konkretnej dziedzinie (np. chirurgii włosów).
 • Otwartość na pacjentów z innych krajów i wielojęzyczne usługi – obecnie większość tureckich szpitali jest dostępna dla obcokrajowców. Wśród liderów możemy wymienić takie miasta, jak Ankara, Stambuł czy też Izmir. Na każdym z tych obszarów jest wiele szpitali międzynarodowych. Pacjenci nie muszą więc martwić się o barierę językową, która zakłóca prawidłowy przepływ informacji między personelem medycznym a pacjentem. Dodatkowo w stolicy Turcji (Ankarze) znajduje się ambasada Polski, której przedstawiciele gotowi są udzielić konsultacji w problemowych sytuacjach lub nieporozumieniach.
 • Renomowane, światowej klasy placówki medyczne – nowoczesne ,,miasta medyczne’’ w Turcji, wiele międzynarodowych szpitali i wysokiej jakości usługi medyczne sprawiają, że kraj wyróżnia się w skali globalnej. Te rozbudowane kompleksy medyczne gwarantują światowej klasy opiekę medyczną we wszystkich dziedzinach medycyny zarówno dla pacjentów pediatrii, jak i osób dorosłych. W wielu miastach można znaleźć również prestiżowe kliniki akredytowane przez Joint International Commission. Jest to aktualne oświadczenie, o kompetencji, bezpieczeństwie i jakości opieki zdrowotnej.
 • Wdrażanie nowoczesnych technik leczenia i niewielkie prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych i po zabiegach – posiadanie nowoczesnego, funkcjonalnego sprzętu medycznego znacznie skraca czas zarówno zabiegów, jak i procesu rehabilitacji. 

Kto leczy się w placówkach medycznych w Turcji? – Zakres działania turystyki medycznej.

Turystyka zdrowotna obejmuje takie dziedziny, jak: turystyka chirurgiczna, stomatologiczna, rozrodcza i farmaceutyczna. Wśród najczęściej przeprowadzanych operacji i zabiegów medycznych na Terenie Turcji możemy wymienić operacje:

 • oka,
 • dentystyczne,
 • chirurgiczne (w tym transplantacje narządów),
 • neurochirurgiczne,
 • estetyczne,
 • onkologiczne,
 • ortopedyczne,
 • kardiologiczne.

Turcja jako lider turystyki medycznej gotowa jest na przyjęcie pacjentów w różnym wieku. Od kilku lat rodzice chorych dzieci z uwagą przyglądają się i analizują działania popularnych tureckich placówek medycznych. Skuteczny program leczenia rozszczepów wargi i podniebienia, skomplikowane operacje mózgu oraz coraz większe osiągnięcia w dziedzinie onkologii i kardiologii to mocne argumenty w podjęciu decyzji o transporcie medycznym samolotem i leczeniu dziecka w jednym z tureckich szpitali.

Lotniczy transport medyczny i operacja w Turcji – Czy to bezpieczne?

Rząd Turcji w ramach integracji z Unią Europejską podporządkował się ważnym dyrektywom mówiącym o jakości wyrobów i sprzętów medycznych. Wykorzystywany w placówkach sprzęt (w tym narzędzia chirurgiczne i zabiegowe) spełnia wymogi jakości zgodne z normami unijnymi. Jest to gwarancja zachowania międzynarodowych standardów jakości i dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zabiegów, operacji i rehabilitacji pacjentów.

Centrala Lotów Sanitarnych zapewnia bezpośredni międzynarodowy transport medyczny zarówno do Turcji, jak i powrotny transport medyczny z zagranicy. Dostępne różne formy transportu (odrzutowiec sanitarny, helikopter medyczny, asysta medyczna na pokładzie samolotu pasażerskiego regularnych linii lotniczych) to duży wachlarz możliwości organizacyjnych. Dodatkowo większość prestiżowych ośrodków medycznych na terenie Turcji jest wyposażona w lądowiska przyszpitalne. Dzięki temu możliwy jest bezpośredni lot medyczny z jednego szpitala do drugiego.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami