Leczenie raka wątroby w Niemczech

Czas czytania: 2 minut

Nowotwory wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych stanowią około 7% zachorowań na całym świecie. Każdego roku lekarze diagnozują około 750 tysięcy nowych przypadków raka wątroby, w tym około 3 tysięcy nowych zachorowań w Polsce. Szacuje się, że nowotwór ten występuje 3 razy częściej u mężczyzn (1,2%) niż u kobiet (0,8%). Zdecydowana większość zachorowań występuje u pacjentów po 55 roku życia. 

Jak wygląda leczenie raka wątroby w Niemczech?

  • Terapia raka wątroby skupia się na leczeniu chirurgicznym lub przeszczepie narządu.
  • Niepokojące statystyki oraz niska skuteczność chemioterapii przeprowadzanej na terenie Polski zmuszają pacjentów do szukania pomocy medycznej w innych krajach z lepiej rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej.
  • W ostatnich latach liczne grono pacjentów z nowotworem wątroby podjęło decyzję o rozpoczęciu leczenia w jednej z prestiżowych klinik onkologicznych w Niemczech.

Rak wątroby – Terapia i podstawowe metody leczenia  

Rak wątrobowokomórkowy, hepatocellular carcinoma, HCC to podstępny wróg, który początkowo nie daje żadnych objawów. Jest to nowotwór o wysokim stopniu złośliwości. Lekarze przyznają, że leczenie nowotworu złośliwego wątroby to ogromne wyzwanie dla medycyny, ponieważ lokalizacja guza nie sprzyja terapii i zabiegom operacyjnym.

Jednak, gdy jego wykrycie następuje we wczesnym stadium, rokowania są korzystne dla pacjenta. Szybkie podjęcie leczenia operacyjnego może wówczas doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. Operacja lub przeszczepienie wątroby to podstawowe metody terapii nowotworu wątroby, które zwiększają szanse na przeżycie 5 lat aż do 70-80% (w przypadku całkowitego przeszczepu) i 25% (w przypadku usunięcia części wątroby).  

Niestety w wielu przypadkach w wyniku późnej diagnozy guz nie może być zakwalifikowany do operacji. Wówczas na złośliwe zmiany stosuje się inne systemowe zabiegi (między innymi chemioterapeutyki) i nieinwazyjne metody leczenia (radioembolizacja, krioterapia, termoablacja, embolizacja, radioembolizacja). 

Leczenie nowotworu wątroby w Polsce czy w Niemczech

Przedstawione we wstępie statystyki mają duży wpływ na stan psychiczny pacjenta i jego bliskich. Wysoki odsetek zgonów, tym samym niski wskaźnik przeżyć (23-25% pacjentów) i złe rokowania to wstrząsające informacje dla chorych na nowotwór złośliwy. Mimo to warto zwrócić uwagę, że dane te są uwarunkowane wieloma czynnikami i nie są jednakowe dla każdego regionu i kraju.

Doskonałym przykładem jest rozwinięty system opieki zdrowotnej Niemiec oraz wysoka jakość świadczonych usług medycznych, które przekładają się na widocznie wyższy wskaźnik przeżyć pacjentów w porównaniu z krajami mniej rozwiniętymi gospodarczo. Opieka zdrowotna w Niemczech jest dostępna dla społeczeństwa oraz otwarta dla pacjentów z innych krajów dzięki bardzo dobrze rozbudowanej bazie szpitalnej, oraz okazałej ilości podmiotów medycznych.

Co istotne, państwo nakłada obowiązkowe prowadzenie rejestrów onkologicznych przez każdy szpital znajdujący się na terenie Niemiec. Publikowanie na oficjalnej stronie internetowej corocznych wskaźników dotyczących opieki onkologicznej daje jasny obraz działania jednostki i możliwość porównania świadczonych usług z innymi placówkami medycznymi. Publiczny portal z poziomem usług w poszczególnych podmiotach medycznych dostępny dla każdego zainteresowanego, to niezawodne źródło wiedzy dla każdego chorego stojącego przed wyborem szpitala.

I choć na przestrzeni kilku dekad w Polsce umieralność z powodu nowotworów wątroby charakteryzowała się spadkiem lub stabilizacją, to coraz częściej pacjenci z Polski w różnym stadium choroby decydują się na lotniczy transport medyczny i podjęcie leczenia w sąsiednim państwie. Jednym z głównych powodów są chociażby statystyki ujawniające niską skuteczność chemioterapii przeprowadzanej na terenie kraju w porównaniu do innych państw Europy (Polska – 30%, Europa – 60%). Polska klasyfikuje się na niechlubnym trzecim miejscu z 28 krajów europejskich, pod względem ryzyka śmierci, którą mogą wywołać choroby nowotworowe. 

Lotniczy transport medyczny z Polski do Niemiec – Szybki i bezpieczny sposób transportu pacjenta

Międzynarodowy transport medyczny dostępny dla każdego pacjenta to kolejny powód skłaniający chorych do poszukiwań innych (lepszych) instytucji medycznych specjalizujących się w leczeniu nowotworu wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych. Gdy stan pacjenta lub stopień przerzutów dyskwalifikuje chorego do przebycia wielogodzinnej podróży drogą lądową, wówczas lot medyczny jest najlepszym, a często i jedynym rozwiązaniem.

Odrzutowiec medyczny lub helikopter sanitarny oferowane przez Centralę Lotów Sanitarnych z wyspecjalizowanym personelem na pokładzie i profesjonalnym sprzętem medycznym jest w stanie przetransportować chorego nawet w ciężkim stanie, wymagającym pilnej operacji, zabiegu lub terapii. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h przez 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować specjalistyczny transport medyczny samolotem dla dziecka na całym świecie.

Skontaktuj się z nami