Leczenie raka piersi za granicą

Czas czytania: 3 minut

Żadna kobieta nie jest przygotowana na diagnozę nowotworu piersi. Niestety fakty są takie, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Statystyki są przygnębiające. Każdego roku na świecie diagnozuje się ponad milion nowych przypadków zachorowań. Dla pacjentek liczy się czas od pierwszej wizyty do diagnozy, metoda terapii i dostępne techniki chirurgiczne. Wszystko to może mieć wpływ na podjęcie decyzji o wyborze miejsca leczenia raka piersi. 

RAK PIERSI – INFORMACJE OGÓLNE I PRZEBIEG LECZENIA

Według prowadzonych statystyk nowotwór piersi najczęściej rozwija się i jest diagnozowany między 50 a 70 rokiem życia. Ta grupa kobiet znajduje się w najwyższym ryzyku zachorowania, a profilaktyka raka piersi stanowi wówczas ważny element kontroli stanu zdrowia.

Leczenie raka piersi

Nowotwory złośliwe leczone są chirurgicznie, a uzupełnieniem terapii jest: chemioterapia, radioterapia i/lub hormonoterapia. W zależności od decyzji konsylium lekarskiego operacja chirurgiczna raka piersi może obejmować: całościowe wycięcie gruczołu piersiowego z węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi lub usunięcie samego guza z jednoczesnym oszczędzeniem piersi (zabieg oszczędzający). Radykalna (doszczętna) operacja usunięcia piersi zwana mastektomią - jest dużym obciążeniem psychicznym dla pacjentki

Utrata piersi bez jej rekonstrukcji może wpłynąć na jakość życia chorej i jej samoocenę. Dlatego wiele zagranicznych klinik (np. w Niemczech) sięga po nowe techniki chirurgiczne, które znacznie zwiększają liczbę operacji zachowujących pierś.

DLACZEGO PACJENTKI REZYGNUJĄ Z LECZENIA RAKA PIERSI W POLSCE?

W Polsce nowotwory złośliwe piersi diagnozuje się u około 14 500 kobiet rocznie. Wśród tych pacjentek zawsze są kobiety, które chcą rozpocząć lub kontynuować leczenia poza granicami kraju. Skąd taka decyzja? Przesłanek może być co najmniej kilka. 

Nierzadko jest to skutek długiego oczekiwania na zwołanie konsylium lekarskiego i podjęcie wiążących decyzji o leczeniu. Przeciągające się w nieskończoność wizyty lekarskie. Nadmiernie rozłożone w czasie badania diagnostyczne. Problemy w postawieniu właściwej diagnozy. To czynniki, które mogą skłonić pacjentkę do poszukiwania lepszej alternatywy. Oczywiście chorzy początkowo szukają rozwiązań w Polsce. Bardzo często decydują się na korzystanie z kosztownych wizyt w prywatnych gabinetach, które mają przyspieszyć cały proces leczenia. Jednak szybko okazuje się, że pomimo kompleksowych badań zrobionych prywatnie i z własnej kieszeni data operacji dalej stanowi wielką niewiadomą. Czas mija. Komórki nowotworowe mnożą się w zawrotnym tempie. Pacjentkę ogarnia lęk, bezradność i frustracja w obliczu nieubłaganej biurokracji i z góry narzuconych procedur. 

Są też pacjentki, które otrzymały jasną informację od lekarza o złych rokowaniach i wyczerpaniu wszystkich dostępnych w Polsce możliwych terapiach. Wówczas kobiety szukają innych sposobów leczenia, w bardziej rozwiniętych systemach opieki zdrowotnej poza granicami kraju. Pacjentki i ich najbliżsi zgłębiają temat, szukają cennych informacji na forach tematycznych i w grupach społecznościowych. Dowiadują się, że niektóre terapie i najnowszej generacji leki, wdrażane są w Polsce z dużym opóźnieniem lub, co gorsza, nie są w ogóle dostępne dla chorych. W takim przypadku perspektywa leczenia za granicą raka sutka lub innego rodzaju nowotworu piersi wydaje się być rozsądną decyzją. 

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO LECZYĆ RAKA PIERSI ZA GRANICĄ

Czy trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona? Z pewnością nie, ale w przypadku leczenia nowotworów trudno nie zgodzić się z faktem, że zagraniczne kliniki onkologiczne mają polskim pacjentkom o wiele więcej do zaoferowania. Które kraje mają największą skuteczność w leczeniu raka piersi i dlaczego warto leczyć nowotwór piersi za granicą? Oto pięć istotnych dla pacjentek onkologicznych powodów: 

MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA SZYBSZEJ I BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWEJ DIAGNOSTYKI

To również możliwość zweryfikowania wcześniejszej opinii wystawionej przez lekarzy na terenie ojczystego kraju.

SZYBKA DECYZJA O ROZPOCZĘCIU LECZENIA I OPERACJI CHIRURGICZNEJ

Niestety, niezmiennie od lat polscy pacjenci onkologiczni, pomimo zdiagnozowanego guza złośliwego i konieczności operacji, muszą czekać nawet kilka miesięcy na przyjęcie na oddział onkologii. Chemioterapia lub radioterapia również nie są wykonywane ,,od ręki’’. Cały proces leczenia raka piersi w polskich placówkach medycznych jest jednym z najdłuższych w porównaniu do innych krajów UE (np. Niemiec, Holandii, Belgii, Szwajcarii).

WYKONYWANIE ONKOPLASTYKI PIERSI I WDRAŻANIE NOWYCH TECHNIK CHIRURGICZNYCH

Niemcy mogą z dumą poszczycić się wykonywaniem onkoplastyki nawet w przypadku pacjentek w znacznym stopniu zaawansowania nowotworu. U naszych zachodnich sąsiadów aż 73% wszystkich operacji chirurgicznych polega na usunięciu zmian nowotworowych z jednoczesnym zachowaniem piersi. Według tamtejszych lekarzy rozmiar guza oraz wiek pacjentki nie stanowią przesłanek do przeprowadzenia mastektomii. Guz zmniejsza się za pomocą chemioterapii. Jeśli biologia guza odpowiada na działanie leków cytostatycznych, wówczas nie ma wskazań do radykalnego (całościowego) usunięcia piersi

SZANSA NA DOSTANIE SIĘ DO JEDNEJ Z PLACÓWEK PROWADZĄCYCH NAJNOWSZE BADANIA KLINICZNE

Taka możliwość stanowi ogromną szansę dla pacjentek, u których lekarze w Polsce wyczerpali wszystkie dostępne terapie i metody leczenia hamujące namnażanie się komórek nowotworowych. Warto zapytać lekarza, czy może polecić sprawdzone placówki medyczne za granicą, w których aktualnie stosowane są inne metody leczenia. Pacjentka może również sama znaleźć wszystkie informacje o badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie. 

Wpisując nazwę choroby w wyszukiwarce Clinical Trials pojawią się miejsca, w których prowadzone są badania kliniczne z udziałem pacjentów. 

DOSTĘP DO LEKÓW NAJNOWSZEJ GENERACJI

Wiele leków oferowanych dla kobiet z zaawansowaną postacią raka piersi wprowadza się na rynek polski z dużym opóźnieniem albo ich dostępność jest bardzo ograniczona (np. nowy lek Ewerolimus powszechnie stosowany w USA w leczeniu rozsianego raka piersi).

POWRÓT PO OPERACJI RAKA PIERSI ZA GRANICĄ – JAKI TRANSPORT SANITARNY WYBRAĆ?

Leczenie nowotworu złośliwego piersi za granicą to dla wielu pacjentek szansa na zmianę rokowań i polepszenie standardów leczenia. Zawsze warto zapoznać się z pracą i osiągnięciami innych polecanych oddziałów onkologicznych na terenie UE i nie tylko. Prywatne leczenie w zagranicznej placówce może okazać się najlepszą decyzją i jedynym słusznym rozwiązaniem. 

Centrala Lotów Sanitarnych od wielu lat wspiera pacjentów onkologicznych – tych najmłodszych i tych, którzy walczą z chorobą w dorosłym życiu. Organizujemy i skutecznie przeprowadzamy lotniczy transport medyczny na terenie całej Europy. Doskonale wiemy, jak ważny jest bezpieczny powrót pacjenta do kraju po niedawno przebytej operacji chirurgicznej. Działamy z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie wszystkich podróżnych, dlatego lot repatriacyjny przeprowadzamy wyłącznie po wydaniu pozytywnej opinii lekarskiej o możliwości transportu pacjenta odrzutowcem medycznym lub śmigłowcem medycznym.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami