Leczenie glejaka w Polsce czy za granicą?

Czas czytania: 3 minut

Glejak jest jednym z najczęściej występujących guzów mózgu u osób dorosłych. Współczesna medycyna stale poszukuje rozwiązania, które miałoby być pomocne w nierównej walce z tym nowotworem, jednak wciąż możliwości są bardzo ograniczone. Najczęściej leczenie polega na chemioterapii lub wycięciu guza. Ponadto, jednym z często rozważanych rozwiązań jest leczenie za granicą. 

Najczęściej wykorzystywane metody leczenia

Glejaki są bardzo szeroką grupą nowotworów. Klasyfikacja rozróżnia wieloraki charakter wzrostu guza, różną lokalizację, różną charakterystykę molekularną oraz wiele innych indywidualnych cech charakterystycznych poszczególnych guzów. Rodzaj oraz charakterystyka glejaka, ma kluczowy wpływ na dobór odpowiedniego leczenia. W większości przypadków największą szansę na wyleczenie daje pacjentowi radykalny zabieg operacyjny. Operacja w postaci wycięcia guza jest uważana za stosunkowo skuteczną metodę. Jednak pomimo dużej skuteczności w wielu przypadkach leczenie operacyjne jest niemożliwe (między innymi ze względu na skomplikowane położenie guza oraz wynikające z tego faktu ewentualne komplikacje). 

Poza zabiegiem operacyjnym stosowanych jest co najmniej kilka różnych metod leczenia, które wspomagają pacjenta w procesie leczenia. Dostępne metody to radioterapia, chemioterapia oraz immunoterapia. Poza tym, wspomagająco można stosować starannie dobraną suplementację. 

Operacja lub biopsja

Zarówno w przypadku glejaków złośliwych jak i przy glejakach łagodnych operacja jest pierwszym rozwiązaniem na liście. Nie zawsze jednak operacja jest możliwa. Decyzja o chirurgicznym usunięciu guza mózgu jest zależna w dużej mierze od możliwości i doświadczenia lekarzy, którzy mają przeprowadzić proces leczenia. Zabieg jest dosyć skomplikowany, między innymi dlatego, gdyż guz czasami rozlewa się na obszary, które początkowo nie są widoczne w badaniach obrazowych. Poza tym, w grę wchodzą ewentualne powikłania po zabiegu. 

Radioterapia

Jest stosowana jako leczenie uzupełniające po operacji. Z reguły jest wskazana u pacjentów z glejakiem złośliwym. Poza tym, czasami jest także stosowana jako pierwszy rodzaj działania leczniczego w przypadku guzów nieoperacyjnych. 

Chemioterapia 

Podawana w różnej formie (między innymi, doustnej, dożylnej oraz dotętniczej). Przed zastosowaniem chemioterapii ważne jest rozważenie z lekarzem bilansu „kosztów i strat”. Ważne jest, żeby lekarz dążył do jak najbardziej spersonalizowanego postępowania, które jest dostosowane do charakterystyki określonego guza (mutacja, ekspresja MGMT itd.)

I

mmunoterapia

Jest to innowacyjna metoda leczenia nowotworów opierająca się na aktywacji układu immunologicznego, który ma naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Metoda opiera się na szczepionkach, które mogą być spersonalizowane dzięki wykorzystaniu materiału biologicznego pobranego od pacjenta. Poza tym, stosowane są nieco mniej spersonalizowane szczepionki oparte na antygenach związanych z guzem. Dobór metody jest zależny od uzyskanych wyników badań guza, gdyż duży wpływ na efektywność terapii mają indywidualne cechy guza. 

Suplementacja 

Warto sprawdzać różne środki i metody, dlatego starannie dobrana suplementacja może wspomagać proces leczenia. Stosuje się między innymi melatoninę, kurkuminę, sylibininę oraz EGCG. Czasami stosowane są także kanabinoidy. 

Leczenia glejaka za granicą

Metod leczenia glejaka jest co najmniej kilka. Niektóre z nich są dostępne w Polsce inne natomiast wymagają wyjazdu na leczenie za granicę. Uzyskanie refundacji od NFZ na niektóre niestandardowe metody leczenia bywa kłopotliwe, natomiast warto wiedzieć, że nawet w przypadku leczenia za granicą można wysłać wniosek z prośbą o zwrot kosztów leczenia. Oczywiście niekoniecznie musi to się wiązać z pozytywną akceptacją. 

Kilka przykładów dostępnych metod leczenia za granicą przedstawiamy poniżej. 

Leczenie polem magnetycznym (urządzenie Optune) w USA

Metoda polega na zastosowaniu pola magnetycznego, które zakłóca podział komórek rakowych. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 1300 ośrodków leczenia tą metodą, natomiast w Polsce jest to metoda, którą zajmuje się dosłownie kilku lekarzy. Koszt leczenia wynosi około 22 tysiące euro miesięcznie. Długość stosowania jest zależna od lekarza. Co ciekawe, leczenie tą metodą przeszło ponad 18 000 osób. 

Terapia NanoTherm w Niemczech

NanoTherm to metoda, która polega na wstrzyknięciu do wnętrza guza magnetycznych nanocząsteczek, które są aktywowane co sprawia, że generowane jest ciepło. Leczenie polega na sześciu jedno godzinnych sesjach. Sesje z reguły są zaplanowane dwa razy w tygodniu w okresie trzech tygodni. Jest to metoda, która zwiększa skuteczność radioterapii oraz chemioterapii i jest szczególnie popularna w Niemczech. Co ciekawe, leczenie jest także możliwe w Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Standardowo leczenie tą metodą kosztuje kilkadziesiąt tysięcy euro. 

Hipertermia w Szwajcarii, Austrii, Niemczech

Hipertermia jest metodą leczenia, które opiera się na wystawianiu wybranego obszaru ciała na działanie podwyższonej temperatury w celu uzyskania efektu leczniczego. Jest to metoda leczenia, któremu można się poddać w Polsce lub za granicą. Natomiast warto odnotować, że hipertermia jest szczególnie rozpowszechniona w krajach niemieckojęzycznych. Koszt jednego zabiegu wynosi około kilkaset złotych. 

Leczenie protonami (Protonoterapia) w Niemczech i w USA

Tradycyjna radioterapia polega na naświetlaniu guza wiązką fotonów. Takie działanie niestety sieje spustoszenie w ciele, ponieważ jest ukierunkowane nie tylko bezpośrednio na guza ale także na jego okolic. Radioterapia często może skutkować niepożądanymi powikłaniami. 

Przewaga metody protonowej polega na tym, że znacznie bardziej oszczędza tkanki sąsiadujące ze zmianą nowotworową i tym samym zdecydowanie ogranicza ilość możliwych powikłań. Jest to metoda, która jest także dostępna w Polsce, jednak podejmuje się jej niewielu lekarzy. Powszechnie wiadomo, że dostępność tej metody leczenia w Polsce jest znacznie ograniczona. Dlatego wielu pacjentów poszukuje nadziei za granicą. Zgodnie z informacjami jakie można wyczytać w Internecie o przypadkach leczenia np. w Monachium leczenie wiąże się z kosztem około 30 tysięcy euro.  

Leczenie jest również dostępne w USA. Na początku grudnia Centrala Lotów Sanitarnych wykonała lot medyczny dla 6-letniej dziewczynki, która wraz z Mamą poleciała do San Diego w USA, aby rozpocząć leczenie glejaka metodą protonoterapii.  Więcej o transporcie Agatki medycznym samolotem czytaj tutaj.

Transport medyczny za granicę jest możliwy dzięki zastosowaniu samolotu sanitarnego

W przypadku osób zmagających się z glejakiem istotne jest to, aby podróż do placówki medycznej nie była dla pacjenta zbyt uciążliwa. Należy unikać gwałtownej zmiany ciśnienia powietrza. 

Dlatego należy rozważyć lot prywatnym odrzutowcem medycznym. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykonania tzw. lotu na poziomie morza. Podczas takiego lotu dokonywana jest hermetyzacja kabiny co oznacza, że ciśnienie w kabinie jest utrzymywane „na poziomie gruntu”. Efekt ten jest możliwy do uzyskania dzięki temu, że samolot sanitarny leci trochę niżej niż ma to miejsce w przypadku typowych lotów rejsowych oraz dodatkowo ciśnienie jest regulowane dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym, które są dostępne wyłącznie na pokładzie specjalistycznego samolotu medycznego. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami