Latanie z niestabilnością odcinka szyjnego kręgosłupa

Czas czytania: 4 minut

Niewiele zdrowych osób zdaje sobie sprawę z poważnych ograniczeń wynikających z niestabilności odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli połączenie między głową a kręgosłupem jest wyjątkowo niestabilne (np. z powodu powikłań po wypadku komunikacyjnym lub zespołu  Ehlersa-Danlosa – choroby dziedzicznej, która atakuje tkankę łączną organizmu) wówczas może  dochodzić do ucisku rdzenia kręgowego, nerwów oraz naczyń krwionośnych lub ucisku na pień mózgu.

Konsekwencją niestabilości odcinka szyjnego kręgosłupa jest silny ból głowy i szyi, zawroty głowy, zaburzenia mowy lub wzroku oraz problemy z koncentracją i pamięcią. Ból ten często dotyka młode, dorosłe osoby w wyniku czego jakość ich życia i codzienne funkcjonowanie są znacznie obniżone. Niestety diagnoza niestabilności dolnego odcinka szyjnego kręgosłupa nie należy do łatwych. Nic więc dziwnego, że pacjenci czują się bezradni i sfrustrowani, gdy ich lekarz błądzi i nie jest w stanie  postawić trafnej diagnozy.  

Chorzy z niestabilnością odcinka szyjnego kręgosłupa są również narażeni na ryzyko zdrowotne w czasie lotu. Nawet w stosunkowo łagodnych przypadkach schorzenia naciski działające na kręgosłup szyjny podczas startu i lądowania mogą prowadzić do powstania nowych objawów lub znacznie pogłębić występujące już symptomy. Z tego też powodu wiele osób zmagających się z tą bolesną chorobą nosi kołnierz ortopedyczny podczas podróży lotniczej, aby podeprzeć głowę i szyję, zabezpieczając je przed dodatkowym urazem.

Istnieje wiele innych obaw i zagrożeń związanych z lotem. Długi czas spędzony w kolejce na lotnisku w oczekiwaniu na odprawę, długie godziny na pokładzie samolotu w pozycji siedzącej, a nawet przenoszenie ciężkiego bagażu mogą sprawić, że podróż samolotem będzie wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem z dużym prawdopodobieństwem negatywnych konsekwencji. Specjalna asysta na lotnisku w pewnym stopniu może wesprzeć pasażera (np. przewieźć go na  wózku inwalidzkim do miejsca, gdzie znajduje się bramka lotniska (gate).  

Kiedy lot komercyjnymi liniami lotniczymi jest niemożliwy  

W ciężkich przypadkach niestabilności kręgosłupa szyjnego lot na pokładzie samolotu pasażerskiego może być całkowicie wykluczony przez lekarza prowadzącego. Dzieje się tak w przypadku, gdy nacisk na pień mózgu może spowodować, że nawet najdrobniejsze bodźce zewnętrzne (np. hałas, jasne światło) staną się dla pasażera nie do zniesienia. Zawroty głowy i  przenikliwy ból mogą okazać się tak silne, że uczestnictwo w locie komercyjnymi liniami  lotniczymi jest po prostu niemożliwe.

W takiej sytuacji należy odwołać wszystkie podróże powietrzne, które nie są konieczne czy pilne. Jednak próba podjęcia leczenia schorzenia (np. poprzez  chirurgiczną stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa) bardzo często wiąże się z koniecznością  dotarcia do doświadczonych specjalistów, którzy przyjmują chorych w różnych placówkach medycznych na całym świecie. W takim przypadku lotniczy transport medyczny pacjenta wydaje się być najszybszą i najbezpieczniejszą opcją dotarcia do szpitala.

Wielu europejskich pacjentów wybiera międzynarodowy transport medyczny i leczenie chirurgiczne w Barcelonie. Właśnie tam możliwe jest wykonanie operacji zespolenia pierwszego  i drugiego kręgu szyjnego. W konsekwencji odcinek szyjny kręgosłupa jest mniej mobilny, a u pacjenta widoczne jest znaczne zminimalizowanie objawów choroby.  

Prywatny transport medyczny odrzutowcem  

W omawianym zagadnieniu doskonałym rozwiązaniem może być transport chorych prywatnym odrzutowcem medycznym. Latająca karetka gwarantuje międzynarodowy transport medyczny na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i profesjonalizmu. 

Na pokładzie specjalistycznego statku powietrznego wszystko przygotowane jest tak, aby chronić głowę i kręgosłup pacjenta oraz zagwarantować mu bezpieczny lotniczy transport sanitarny do punktu docelowego. Doświadczony lekarz na pokładzie przejmuje odpowiedzialność za chorego dbając o samopoczucie i dobro pasażera. Prywatny transport chorych może również odbywać się z udziałem jednego z członków rodziny, opiekuna lub krewnego (na specjalne  życzenie pacjenta). Samolot medyczny transportuje tylko jednego chorego, co oznacza, że pacjent nie jest niepotrzebnie obciążony przez niedogodności wywołane podróżą w często przepełnionych regularnych liniach lotniczych.  

Prywatny transport chorych to również 100% profesjonalizm z medycznego punktu widzenia.  Specjalistyczny sprzęt znajdujący się na pokładzie zapewnia warunki zbliżone do tych  panujących na nowoczesnych oddziałach intensywnej terapii. Dodatkowo przed lotem każdy element wyposażenia medycznego jest skrupulatnie sprawdzany i przystosowany do przewozu chorego pasażera. Personel medyczny przez cały lotniczy transport medyczny opiekuje się tylko jednym pacjentem, co gwarantuje natychmiastową reakcję i specjalistyczną pomoc, jeśli zajdzie konieczność interwencji podczas podróży.  

Ogromna elastyczność to kolejna istotna zaleta, która wpływa na  przewagę odrzutowca medycznego nad samolotem liniowym. Prywatny lot medyczny można zaplanować dokładnie we wskazanym przez pacjenta  czasie – nawet z bardzo krótkim wyprzedzeniem, jeśli sytuacja tego wymaga. 

Ponadto odrzutowce sanitarne nie są połączone z głównymi lotniskami międzynarodowymi, dzięki czemu mogą również startować i lądować na mniejszych lotniskach, znajdujących się bliżej placówki medycznej. Samolot karetka transportujący pacjenta blisko miejsca docelowego to minimalizowanie stresu i potencjalnego dyskomfortu związanego z transportem naziemnym. 

Ile kosztuje międzynarodowy transport  medyczny? 

Niestety tylko kilka firm ubezpieczeniowych pokrywa całkowite koszty transportu samolotem karetką za granicę. Niemniej jednak zawsze warto skontaktować się z własnym towarzystwem  ubezpieczeń zdrowotnych i omówić możliwości pokrycia pełnych kosztów lub przynajmniej ich części. 

Jeśli wynajem samolotu medycznego ma być opłacony przez pacjenta, wówczas on i jego bliscy chcą poznać dokładny kosztorys usługi. Ponieważ jednak koszty te są ustalane indywidualnie, na tym etapie możemy jedynie wymienić czynniki warunkujące wysokość kwot w kosztorysie. 

  • Odległość do przebycia wpływa na koszty paliwa i personelu, ale także (w niektórych  przypadkach) na koszty związane z zezwoleniem na lądowanie i przelot. To  zdecydowanie jeden z najistotniejszych czynników, mających wpływ na cenę końcową.  
  • Dokładny stan zdrowia pacjenta ma wpływ na to, jakie należy wdrożyć środki medyczne  podczas lotu samolotem karetką.  
  • Jeśli na pokładzie medycznego odrzutowca musi znajdować się więcej niż jedna osoba  towarzysząca, zwykle konieczne jest skorzystanie z większego (droższego) samolotu  medycznego.  
  • Dostępność odpowiedniego samolotu sanitarnego w wybranym dniu również wpływa  na cenę. Im dłuższy czas na planowanie i realizację, tym lot jest bardziej ekonomiczny. 

Jeśli chcesz uzyskać cenę dla transportu medycznego samolotem, koniecznie  skontaktuj się z naszym wyspecjalizowanym personelem Centrali Lotów Sanitarnych. Bardzo chętnie omówimy Twoją indywidualną sytuację i bez żadnych zobowiązań finansowych  stworzymy dla Ciebie kosztorys prywatnego transportu medycznego odrzutowcem.  

Dlaczego warto lecieć z Centralą Lotów Sanitarnych?

Możesz polegać na naszym wieloletnim doświadczeniu. Bezpiecznie przetransportowaliśmy wielu pacjentów z niestabilnością  odcinka szyjnego kręgosłupa, umożliwiając im  podjęcie leczenia u najlepszych specjalistów na świecie. Dzięki naszej rozbudowanej siatce  lotów sanitarnych oferujemy pacjentom międzynarodowy transport medyczny w dowolne miejsce na świecie. Dodatkowo nasz wielojęzyczny zespół wesprze Cię w płynnej komunikacji i wymianie informacji  z personelem medycznym za granicą.  

Nasza usługa ,,z łóżka do łóżka’’ ma na celu ograniczenie stresu podróżnych do minimum.  Odbierzemy pacjenta z miejsca, w którym przebywa, a następnie za pomocą specjalistycznego transportu karetką zawieziemy go na lotnisko do oczekującego samolotu sanitarnego.  Karetka pogotowia będzie stała w gotowości również w miejscu przylotu oczekując na pacjenta,  którego przetransportuje do szpitala przyjmującego. Bezwzględnie zawsze koordynujemy  harmonogram odbioru i przekazania pacjenta, dzięki czemu unikamy  niepotrzebnych opóźnień i niedogodności. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 h przez 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować specjalistyczny transport medyczny samolotem dla dziecka na całym świecie.

Skontaktuj się z nami