Latanie samolotem w ciąży. O czym należy pamiętać?

Czas czytania: 3 minut

Przyszli rodzice bardzo często martwią się czy latanie samolotem w czasie ciąży jest bezpieczne. Mamy dobrą wiadomość - w trakcie prawidłowo przebiegającej ciąży jest to jak najbardziej możliwe i bezpieczne! Najlepszy czas na lot dla wielu ciężarnych kobiet to drugi trymestr ciąży. Do tego momentu zdażą ustąpić poranne mdłości. Zauważalny jest też wzrost energii, której często brakuje na początku ciąży. Jednak do 36 tygodnia ciąży najbezpieczniej jest latać tylko na krótkich dystansach. Niewiele się zmienia, jeśli lecisz na dłuższych trasach albo oczekujesz więcej niż jednego dziecka. Najbezpieczniejszy lot dla ciężarnej kobiety powinien odbyć się między 28, a 32 tygodniem ciąży. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas lotu w ciąży. 

O czym należy pamiętać przygotowując się do lotu w ciąży?

Mimo że latanie w ciąży jest bezpieczne, pamiętaj o następujących kwestiach:

Często chodź i rozciągaj się w celu poprawy krążenia

Największym problemem dla kobiet w ciąży podróżujących samolotami jest zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Jest to szczególnie ryzykowne dla kobiet w ciąży podczas lotów na duże odległości. Zakrzepica żył głębokich jest stanem, w którym na nogach (lub innych częściach ciała) tworzy się skrzep krwi. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zakrzepicy, powinnaś regularnie poprawiać krążenie. Pomoże w tym częste wstawanie, chodzenie po kabinie samolotu, a nawet prostowanie nóg (jeśli nie masz innej możliwości ruchu). Pomocne dla poprawy krążenia jest również dbanie o nawodnienie, noszenie luźnych ubrań. Jeśli zależy Ci na zachowaniu szczególnej ostrożności, możesz również spróbować pończoch uciskowych.

W samolotach komercyjnych linii lotniczych często brakuje miejsca, aby rozprostować nogi, czy przejść się po kabinie, dlatego warto rozważyć lot prywatnym odrzutowcem medycznym, w którym jest wystarczająco miejsca oraz dostęp do sprzetu medycznego, dzięki czemu lot dla kobiety w ciąży odbywa się w bezpiecznych i komfortowych dla niej warunkach.

Noś luźną i wygodną odzież

Oprócz poprawy krążenia, luźna odzież zapewnia wygodę podczas lotu. Jest to szczególnie ważne, jeśli lecisz samolotem w ciąży.

Pij dużo płynów

Kabiny lotnicze mają niską wilgotność powietrza, co może prowadzić do odwodnienia. Pamiętaj, aby pić dużo wody i dbać o swoje nawodnienie.

Unikaj gazowanych napojów

Dbając o płyny w trakcie lotu pamiętaj jednak, by unikać gazowanych napojów. Gazy znacznie rozszerzają się na dużych wysokościach. Dodatkowo picie gazowanych napojów może powodować dyskomfort, szczególnie u kobiet w ciąży.

Zapinaj pasy

Mimo ciąży powinnaś nadal zapinać pas bezpieczeństwa. Możesz nie być w stanie zapiąć go w ten sam sposób, co kiedyś. Dużo się jednak nie zmienia - po prostu zapnij pas pod brzuchem, aby zapewnić sobie i dziecku bezpieczny lot.

Lot samolotem a zagrożona ciąża

Zagrożona ciąża nie musi być powodem, by rezygnować z lotu. Wystarczy, że skorzystasz ze specjalistycznego odrzutowca medycznego. Każdy nasz pacjent, a w tym przypadku kobieta w ciąży ma zapewnioną opiekę medyczną oraz niezbędny sprzęt sanitarny. Możesz mieć pewność, że będzie to bezpieczny lot medyczny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Centrala Lotów Sanitarnych ma duże doświadczenie w lotniczym transporcie medycznym, również w transporcie samolotem kobiet w ciąży.

Niedawno nasza klientka - kobieta w ciąży przebywająca we Włoszech zamówiła lot medyczny do rodzinnego kraju. Ciężarnej kobiecie groził przedwczesny poród podczas wakacyjnego pobytu, jednak dzięki pilnemu transportowi sanitarnemu udało się przewieźć ją do ojczystego szpitala w Heidelbergu w Niemczech. Więcej o tym przypadku i o tym, dlaczego warto korzystać z lotów medycznych i odrzutowca sanitarnego w ciąży przeczytasz tutaj.

Lotnicza karetka pogotowia dla kobiet w ciąży

Niestety nawet podczas podróży w trakcie prawidłowo przebiegającej ciąży i zgodnie z zaleceniami lekarza, nadal mogą wystąpić komplikacje. Jeśli przeżyjesz nagły wypadek przebywając za granicą, prawdopodobnie będziesz chciała pojechać do rodzinnego szpitala. Możliwe, że czujesz się tam pewniej - ze względu na bliskość rodziny i komunikację w ojczystym języku, bez barier językowych.

W takim przypadku najlepszą opcją będzie podróż samolotem medycznym. Latająca karetka często ma postać zarezerwowanego specjalnego miejsca na pokładzie komercyjnego samolotu (jest to możliwe gdy pozwala na to stan zdrowia pacjenta). Jednak gdy masz do czynienia z powikłaniami w ciąży, zależy Ci na jak najszybszym i bezproblemowym transporcie oraz możliwie najlepszej opiece medycznej, wybierz prywatny odrzutowiec sanitarny.

Oferowane przez nas loty odrzutowcami medycznymi są bezpieczne i odbywają się w bardzo krótkim czasie od zgłoszenia. Lot medyczny jest możliwy już następego dnia, a lot helikopterem sanitarnym już w ciągu 60 minut od pierwszego kontaktu - nasze loty nie muszą się odbywać zgodnie z rozkładem zwykłych lotów. Dodatkowo każdy nasz odrzutowiec medyczny wyposażony jest w najnowszy sprzęt medyczny a podczas lotu pacjentowi towarzyszy specjalistyczny zespół medyczny.

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje loty medyczne niezależnie od zakresu ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne często obejmuje usługi prywatnego lotu medycznego (stawki zależne są od firmy, planu ubezpieczeniowego i kraju zamieszkania). Niektóre plany ubezpieczeniowe pokrywają wszystkie koszty lotniczego medycznego transportu, inne z kolei jedynie te koszty, które uznają za niezbędne.

Dlatego przed podróżą koniecznie skontaktuj się z przedstawicielem ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się, jakie usługi obejmuje Twój plan. Centrala Lotów Sanitarnych zorganizuje transport bez ubezpieczenia. Pomożemy Tobie również w wyborze odpowiedniego szpitala przed podjęciem leczenia oraz w niezbędnej biurokracji. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami