Kto leci z pacjentem? Wszystko o lotniczym personelu medycznym

Czas czytania: 2 minut

Profesjonalny lotniczy personel medyczny to ważny element kompleksowo przeprowadzonego lotu repatriacyjnego. Śmiało możemy powiedzieć, że pomoc medyczna w samolocie to podstawa udanego transportu pacjenta. Dlatego też zlecenie na lotniczy transport medyczny jest równoznaczne z podjęciem współpracy z wykwalifikowanym lekarzem, pielęgniarką lub ratownikiem medycznym. 

Transport medyczny prywatnym odrzutowcem a pomoc medyczna w samolocie

Większość nowoczesnych samolotów medycznych wyposażona jest w najwyższej jakości, profesjonalny sprzęt do intensywnej terapii. Jednak tylko w rękach doświadczonego personelu medycznego aparatura ta w razie konieczności zostanie prawidłowo wykorzystana. Wykwalifikowani piloci, sprzęt medyczny i prywatna pomoc lekarska na pokładzie samolotu. To trio, bez którego nie odbędzie się żaden bezpieczny międzynarodowy transport medyczny.

Loty repatriacyjne cechują się najwyższym poziomem profesjonalizmu i dokładności. W transporcie chorego z zagranicy nie uczestniczą losowo wybrani lekarze, jedynie wyszkolona i specjalistyczna pomoc medyczna w samolocie może towarzyszyć pacjentowi podczas lotu. Każdy wyznaczony do lotu medyk musi biegle obsługiwać wszystkie sprzęty medyczne, znajdujące się na pokładzie samolotu. Wykazywać doskonałą umiejętność pracy w zespole medycznym. Dodatkowo odporność na stres i umiejętność szybkich reakcji to bardzo istotne cechy dobrze przygotowanych do pracy przedstawicieli zawodów medycznych. 

Aby stać się częścią lotniczego personelu medycznego, medyk oprócz własnej specjalizacji musi być wyszkolony w medycynie lotniczej. W przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta i konieczności udzielenia pierwszej pomocy gotowy jest do szybkiej i bezbłędnej reakcji. Wytrzymały fizycznie i odporny psychicznie lekarz, potrafi trafnie oceniać stan pacjenta i kontrolować wszystkie jego parametry życiowe.

Kto wchodzi w skład zespołu medycznego i jakie uprawnienia musi posiadać?

Wykwalifikowany, a tym samym odpowiednio przygotowany lotniczy personel medyczny to osoby uprawnione do przeprowadzania medycznych czynności ratunkowych. Może to być:

  • Lekarz systemu – medyk posiadający tytuł specjalisty z różnych dziedzin (np. anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej, neurologii, kardiologii, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii, pediatrii) lub też lekarz, który ma udokumentowany skończony co najmniej drugi rok specjalizacji oraz kontynuuje kształcenie specjalizacyjne. 
  • Pielęgniarka systemu lub pielęgniarka – osoba przedstawiająca tytuł specjalisty lub specjalizacji w takich dziedzinach, jak pielęgniarstwo ratunkowe, anestezjologia, kardiologia, intensywna opieka i pediatria lub osoba, która ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs kwalifikacyjny w ww. dziedzinie i posiada co najmniej 3-letni staż pracy.
  • Ratownik medyczny – osoba, która ukończyła minimum trzyletnie, licencjackie studia wyższe na wydziale ratownictwa medycznego. Od 2013 roku nie ma możliwości podjęcia kształcenia w zawodzie ratownika medycznego w szkołach policealnych. Kształcenie odbywa się na studiach wyższych I stopnia. 

Centrala Lotów Sanitarnych – Jak wybieramy najlepszy lotniczy personel medyczny?

Lotnicza prywatna pomoc medyczna gwarantuje nieustanną gotowość do działania i dużą elastyczność. Loty repatriacyjne, mimo iż skrupulatnie zaplanowane pod kątem organizacyjnym, w praktyce potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego lekarza. Dlatego każdy kandydat na medyka przechodzi szczegółowy proces weryfikacji. Działania takie dają jasny obraz wiedzy i kompetencji zainteresowanego.

Specjalistyczna wiedza na temat lotów medycznych, współdziałanie i doświadczenie. To wszystko sprawia, że pacjenci i ich rodziny mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zaufanie do lotniczego personelu medycznego to istotna kwestia. Chory nie powinien odczuwać żadnej presji i stresu. Dyskomfort związany z nieprawidłową lub niedostateczną opieką medyczną podczas transportu medycznego prywatnym odrzutowcem może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. 

Jesteśmy pewni swojego medycznego personelu. Dlatego też istnieje możliwość, aby lekarz rodzinny pacjenta uczestniczył w locie repatriacyjnym jako osoba towarzysząca choremu. Należy pamiętać, że lekarz medycyny rodzinnej nie wchodzi w kompetencje lotniczego personelu medycznego. Jego udział polega na obserwacji przebieg lotu sanitarnego

Cała odpowiedzialność za pacjenta podczas lotu sanitarnego spoczywa na lekarzu medycyny lotniczej. To właśnie on podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia transportu medycznego z pacjentem (tzw. fit to fly). I to on sprawuje pełną opiekę medyczną podczas lotu. 

Kto się Tobą zaopiekuje na pokładzie naszego odrzutowca medycznego?

Kompetentny, dyspozycyjny, z odpowiednio udokumentowanymi kwalifikacjami i minimum kilkuletnim doświadczeniem. Pewny swoich działań i decyzji medycznych. Jednocześnie empatyczny, uważny, zaangażowany i otwarty na potrzeby pacjenta podczas lotu. To cechy każdego z naszych lekarzy i ratowników w Centrali Lotów Sanitarnych. Dodatkowo na życzenie naszych pacjentów, możemy zadbać o to by lekarz mówił w ich języku ojczystym. 

Zapewnienie najwyższej jakości asysty medycznej w samolocie to dla nas kluczowe zadanie. Całemu naszemu zespołowi przyświeca ten sam cel – zapewnienie bezpiecznego lotniczego transportu sanitarnego pacjenta do punktu docelowego. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami