Kraje z najlepszym system opieki zdrowotnej na świecie

Porównanie lokalnych systemów opieki zdrowotnej jest wyjątkowo ciekawym zagadnieniem. Jak wiadomo poziom opieki medycznej w poszczególnych krajach mocno się różni. W niektórych krajach leczenie pozostawia wiele do życzenia, co niejednokrotnie skutkuje repatriacją medyczną do kraju. Z kolei w niektórych wysoko rozwiniętych państwach poziom bywa dużo wyższy niż w Polsce, co sprawia, że niektórzy rozważają wyjazd za granicę w celu uzyskania lepszej opieki medycznej. 

Wyższy poziom opieki zdrowotnej daje większe szanse na pokonanie choroby

W czasopiśmie The Lancet autorzy przeanalizowali umieralność w 195 różnych krajach. W badaniu stwierdzono, że szansa na przeżycie znacząco wzrasta, gdy do choroby podchodzi się z większą ostrożnością. Innymi słowy lepsza dostępność i jakość systemu opieki zdrowotnej oznacza większą szansę na przeżycie. 

Jak ochrona zdrowia w Polsce wypada na tle innych krajów? 

W rankingu tak zwanego zrównoważonego rozwoju systemów ochrony zdrowia Polska zajmuje 25 miejsce na 28 państw UE. Za nami są Rumunia, Bułgaria oraz Łotwa. Wskaźnik ten uwzględnia między innymi liczbę lekarzy, kondycję zdrowotną społeczeństwa, łatwość dostępu do opieki zdrowotnej oraz jakość świadczonych usług. Okazuje, się zatem, że wyprzedzają nas nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale także większość państw w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski system zdrowia charakteryzuje nadumieralność z powodu nowotworów oraz chorób związanych z układem krążenia. Poza tym, niezmienne bolączki polskiego systemu zdrowia to niewystarczające doinwestowanie oraz braki personalne w kadrze medycznej. 

Które z Państw mają dobrze rozwinięty system medyczny?

Wysokiej jakości system ochrony zdrowia jest odnotowywany w krajach wysokorozwiniętych. Między innymi w krajach Europy Zachodniej, w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz Japonii

Nieco słabiej, ale wciąż dobrze oceniany jest system opieki zdrowotnej w Europie Wschodniej, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Chile, Libii oraz w wielu krajach bliskiego wschodu. 

Trzecia w rankingu grupa państw to kraje z terenów byłego Związku Radzieckiego, Algieria, Egipt oraz większość państw Ameryki Łacińskiej. 

W czwartej grupie, a więc w tej, gdzie według twórców raportu system opieki zdrowotnej funkcjonuje najsłabiej znajduje się znaczna większość państw Afrykańskich oraz kraje położone w Azji południowo-wschodniej. Wyjątkowo słabo oceniana jest opieka zdrowotna w Afganistanie, Somalii oraz Lesotho. 

Gdzie jest najlepszy system opieki zdrowotnej na świecie? 

Bardzo dobrze oceniany jest system opieki zdrowotnej w Andorze, na Islandii, w Szwajcarii, w Szwecji oraz w Niemczech. 

Jako wzór często stawiana jest niemiecka służba zdrowia. U naszych zachodnich sąsiadów nie uświadczymy długich kolejek. Jakość opieki jest oceniana na zdecydowanie ponadprzeciętną a dostęp do wykwalifikowanych specjalistów jest znacznie szerszy niż np. w Polsce.

Poza niemieckim systemem ciekawym przykładem jest Singapur. Jest to kraj, który regularnie jest plasowany w czołówce rankingów. Tajemnica sukcesu Singapuru opiera się na tym, że w tym kraju jest wyjątkowo wysoki poziom finansowania służby zdrowia ze środków prywatnych. Szacuje się, że nawet 69% wszystkich kosztów finansują tam podatnicy (dla porównania w Polsce około 28%). Tym samym mieszkańcy Singapuru płacą z reguły za część kosztów wizyty u lekarza. Jednocześnie uzyskują ponadprzeciętną jakość usług.

Dla niektórych zaskakujące może być fakt, że USA nie ma wśród krajów o czołowym systemie opieki zdrowotnej. Jak wiadomo, Stany Zjednoczone słyną z renomowanych klinik oraz nowoczesnych zabiegów medycznych wykonywanych przez dobrze wykwalifikowanych lekarzy. Dlatego też wiele się słyszy o tym, że popularny jest transport medyczny do USA. 

Mimo wysokiej jakości usług medycznych, Stany Zjednoczone straciły miejsce w czołówce przez problematyczną dostępność leczenia. Często leczenie w USA wiąże się z wysokimi kosztami, wiele opinii wskazuje na to, że system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych nie jest kompleksowy i przede wszystkim brakuje w nim przystępnego cenowo ubezpieczenia zdrowotnego. 

Podobne przykłady to Malezja lub Tajlandia. W tych państwach istnieje kilka prywatnych klinik, które są oceniane jako najlepsze na świecie. Jednak problem polega na tym, że są przeznaczone dla zamożnych pacjentów (głównie dla tak zwanych turystów medycznych). W efekcie są to państwa w których uświadczymy opieki zdrowotnej na wybitnym poziomie jednak dostępność usług nie jest tak dobra jak np. w Skandynawii lub w krajach niemieckojęzycznych. 

System opieki medycznej Ceny

Modele finansowania opieki zdrowotnej

W Europie stosowane są dwa modele opieki zdrowotnej – tak zwany angielski oraz niemiecki. W modelu niemieckim istnieje instytucja ubezpieczeniowa taka jak kasa chorych lub NFZ (w przypadku polskim), która zawiera kontrakty z ośrodkami leczniczymi w imieniu państwa. Natomiast w modelu angielskim system opieki zdrowotnej jest finansowany bezpośrednio z budżetu państwa. 

Polski system opieki zdrowotnej jest oparty na modelu niemieckim. Podobnie funkcjonują systemy między innymi we Francji, Luksemburgu oraz Holandii. Rozwiązanie, w którym nie ma instytucji pełniącej rolę polskiego NFZ, jest stosowane między innymi w UK (Wielka Brytania, Irlandia) oraz w Skandynawii (Dania, Szwecja, Finlandia). 

Turystyka medyczna

Zróżnicowany poziom opieki medycznej sprawia, że rozwija się tak zwana turystyka medyczna, czyli migracja lub krótka podróż w celu uzyskania opieki zdrowotnej. Z jakich względów jest uprawiana turystyka medyczna? Najczęstsze powody są następujące: 

  • Wyjazd na leczenie lub zabieg, który nie jest dostępny w rodzimym kraju lub po prostu chęć skorzystania z usług medycznych o wyższej jakości;
  • Chęć zaoszczędzenia pieniędzy, dzięki skorzystaniu z tańszej usługi w innym kraju; 
  • Brak ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty leczenia w danym kraju sprawia, że pacjent decyduje się na podróż do kraju, w którym dane ubezpieczenie obowiązuje – z reguły jest to podróż z zagranicy do kraju, czyli tak zwany lot repatriacyjny

Międzynarodowy transport medyczny

W przypadku osób chorujących nie zawsze możliwe jest podróżowanie zwykłymi środkami transportu. Dlatego niejednokrotnie osoby decydujące się na turystykę medyczną stawiają na lotniczy transport medyczny. W tym celu wykorzystywany jest samolot sanitarny, odrzutowiec sanitarny lub helikopter sanitarny. W zależności od potrzeb dobierana jest odpowiednia maszyna, która funkcjonuje niczym latająca karetka, udostępniająca pełną aparaturę medyczną, dzięki której możliwe jest przetransportowanie pacjenta w ciężkim stanie. 

Międzynarodowy transport od ponad 12 lat jest organizowany przez Centralę Lotów Sanitarnych w praktycznie każdym miejscu na świecie. Dzięki czemu pacjenci są w stanie skorzystać z usług medycznych tam, gdzie system opieki zdrowotnej jest na najwyższym poziomie. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie. Proszę skontaktuj się z nami:

Wracam