Kiedy sanitarny transport z zagranicy jest medycznie uzasadniony?

Czas czytania: 4 minut

Na wakacjach za granicą lub na wyjeździe służbowym żyjemy chwilą i nie myślimy o tym co może się wydarzyć. Jeśli ulegamy wypadkowi, nagle z turystów stajemy się pacjentami w jednym z zagranicznych szpitali. Większość z nas nie myśli też o tym, jak po wypadku za granicą wróci do kraju. Nie dlatego, że kieruje nami nieodpowiedzialność, brawura czy lekkomyślność. Mamy przecież ubezpieczenie. Tym samym jesteśmy przekonani, że transport z zagranicy będzie oczywisty w każdym przypadku, gdy niemożliwa jest samodzielna podróż. Liczymy również na pełne lub chociażby częściowe pokrycie kosztów transportu medycznego przez ubezpieczyciela. Niestety realia mogą być zupełnie inne. Warto przygotować się na każdą okoliczność za granicą, znać swoje prawa względem firm ubezpieczeniowych i zadbać o jak najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Kiedy ubezpieczyciel uznaje transport powrotny z zagranicy za słuszny i konieczny?

Kiedy konieczny jest powrotny transfer zagraniczny z medycznego punktu widzenia?

Repatriacja medyczna oznacza transport medyczny dla chorego powracającego z zagranicy. Chodzi tu o pacjentów z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu oraz osoby ranne, których stan uniemożliwia samodzielną podróż bez specjalistycznej opieki medycznej. Lotniczy transport medyczny do kraju obejmuje również pacjentów, którzy celowo podjęli leczenie w zagranicznym szpitalu. Po zakończeniu terapii lub przebytej planowanej operacji chcą wrócić bezpiecznie do kraju.

Transfer powrotny jest możliwy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz z większości państw pozostałych kontynentów. W zależności od odległości, jaka dzieli miejsce, w którym znajduje się chory, od miejsca docelowego możliwy jest transport medyczny za pomocą: karetki pogotowia, odrzutowca medycznego, śmigłowca sanitarnego lub samolotu pasażerskiego z dodatkową opieką medyczną na pokładzie.

Pamiętajmy jednak, że nie każda choroba lub uraz ciała uniemożliwiają samodzielną podróż. Oczywiste więc jest to, że nie zawsze medyczny transport do kraju ojczystego jest konieczny i uzasadniony. Większość dolegliwości i urazów może być leczona bezpośrednio na miejscu. Pacjent po otrzymaniu pierwszej pomocy, może samodzielnie, bez asysty personelu medycznego i specjalistycznego sprzętu bezpiecznie powrócić do kraju. Wyjątek stanowią poważne wypadki, ciężkie choroby oraz urazy narządów lub części ciała uniemożliwiające samodzielne poruszanie się. Nie ma gotowej listy, na której znajdują się wypunktowane schorzenia, choroby i urazy wskazujące na uzasadnioną zmianę miejsca leczenia pacjenta. Kiedy zatem transfer powrotny z zagranicy określa się jako uzasadniony i konieczny? Należy przede wszystkim rozważyć dany przypadek z medycznego punktu widzenia. Indywidualne podejście do pacjenta jest więc priorytetowe.

Niezwykle istotna jest również kwestia pokrycia kosztów sanitarnego transportu powrotnego. Niestety wiele osób żyje w błędnym przeświadczeniu, że to właśnie NFZ, a więc Państwowa Kasa Chorych pokryje całkowite koszty transportu medycznego z zagranicy i zadba o bezpieczny powrót swojego obywatela do kraju. W Polsce państwowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty transferu tego rodzaju tylko w ściśle określonych przypadkach. Warto też wiedzieć, że zjawisko takie wciąż jest rzadkością. Oczywiście repatriacja medyczna z zagranicy na koszt NFZ zdarza się w pojedynczych przypadkach. Nietrudno wysunąć wniosek, że mało rozsądnym jest w 100% polegać na państwowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Pamiętajmy jednak, że kraje, jak Niemcy czy Austria również nie pokrywają kosztów takiego transportu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Uzasadniony transport medyczny do Polski – Przykłady

Standard medyczny, poziom wykształcenia personelu oraz jakość świadczonych usług są w większości krajów wystarczające, aby przeprowadzić odpowiednie zabiegi w lokalnym szpitalu. Wówczas transport medyczny do Polski, nie jest konieczny. Jednak istnieją wyjątki. To sytuacje, w których pomimo sprzyjających warunków medycznych za granicą, transfer sanitarny jest uzasadniony. Kiedy tak się dzieje? Jeżeli w kraju ojczystym możliwe jest przeprowadzenie zabiegu medycznego na lepszym poziomie. Innym przykładem może być sytuacja, gdzie pacjent w zagranicznym szpitalu napotyka ogromne bariery komunikacyjne. W wyniku nieznajomości języka obcego nie jest możliwy właściwy transfer informacji między personelem medycznym a pacjentem. Warunki medyczne, komfort psychiczny, jak również obecność bliskich i przyjaciół wpływa na stan zdrowia pacjenta i mogą przyspieszyć poprawę jego zdrowia. 

Czy wykupienie prywatnego ubezpieczenia na transport medyczny jest obowiązkowe?

Oczywiście nikt nie zmusi podróżującego za granicę do dodatkowego zabezpieczenia swojego zdrowia, mienia czy też komfortu podróży. Prywatne firmy ubezpieczeniowe oferują dobrowolne dodatkowe polisy na wypadek nagłych sytuacji podczas podróży za granicą. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia pokrywającego koszty transportu medycznego z zagranicy wydaje się być najlepszą decyzją. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko obciążenia własnej kieszeni dodatkowymi kosztami.

Zawierając taką polisę, należy dokładnie doprecyzować, jakie usługi obejmuje umowa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby można było skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert firm ubezpieczeniowych. Nie oznacza to jednak, że każdy ubezpieczyciel zapewnia taki sam zakres ubezpieczenia, ale w konkurencyjnych cenach. Bardzo często istnieją znaczące różnice w zakresie pełnionych świadczeńJeśli zapoznałeś się z tylko jedną ofertą ubezpieczyciela, a decydujesz się na innego, gdyż kuszą Cię niższe składki, to koniecznie zapoznaj się ze szczegółami umowy. Może okazać się, że ten ubezpieczyciel wskazuje na zupełnie inne sytuacje, w których prywatny transport medyczny z zagranicy będzie uzasadniony. Doprecyzowanie warunków polisy jest bardzo ważne. W końcu chodzi o Twoje prawa, zdrowie i bezpieczeństwo.

Czy ubezpieczenie pokryje koszty transportu medycznego? – Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

To, co pisane jest małym druczkiem w dokumentach prawnych najczęściej stanowi cenne źródło informacji dla kontrahentów. Wie to większość z nas. Pamiętaj, że podczas podpisywania umów z ubezpieczycielem nie zawsze wszystko mówi się wprost. Twoim zadaniem jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami umowy. Coraz częściej korzystamy również z możliwości zawierania umów z ubezpieczycielem drogą internetową. Usługi on-line są oczywiście ogromną wygodą i ułatwieniem dla każdej ze stron, ale jednocześnie w wyniku niedokładnego zapoznania się z ofertą i pośpiechu możemy przeoczyć istotne fakty. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na kompleksowe ubezpieczenie prywatne?

Szczególną uwagę zwróć na wysokość sumy gwarantowanej (nie mniej niż 50.000 euro). Powinna ona obejmować nie tylko koszty ratownictwa (pierwszej pomocy), ale również koszty leczenia i koszty sanitarnego transportu z zagranicy. Jednym z ważniejszych ustaleń w umowie jest informacja, że w przypadkach uzasadnionych z medycznego punktu widzenia, transport powrotny powinien być uznany za konieczny. Oznacza to, że ubezpieczyciel wkracza wówczas ze swoimi środkami. 

Co zrobić, gdy Twój ubezpieczyciel oceni medyczny transport z zagranicy jako nieuzasadniony i niekonieczny? Jak postępować, jeżeli uzyskanie zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów zajmie więcej czasu? Koniecznie szukaj korzystnej alternatywy. Warto wówczas zdecydować się na opcję, która pozwala skorzystać z medycznego transportu na własne życzenie nawet jeżeli firma ubezpieczeniowa nie oceniła tego jako konieczne. W tym przypadku nie mówimy jednak o świadczeniu usługi w ramach ubezpieczenia, lecz usługi finansowej prywatnie przez pacjenta. 

Centrala Lotów Sanitarnych oferuje medyczny transport repatriacyjny do kraju przy wykorzystaniu prywatnego odrzutowca medycznego, helikoptera sanitarnego, karetki pogotowia lub na pokładzie samolotu pasażerskiego komercyjnych linii lotniczych. W nagłych wypadkach, transport może odbyć się nawet jeszcze w dniu przyjęcia zgłoszenia oraz z bardzo krótkim wyprzedzeniem czasowym.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami