Karetka pogotowia: sensowna alternatywa dla samolotu medycznego?

Czas czytania: 3 minut

Codziennie doradzamy licznym członkom rodzin naszych pacjentów na tematy związane z transferem powrotnym. Bardzo często zadawane jest nam pytanie, czy powrotna podróż transportem naziemnym, czyli tylko i wyłącznie na pokładzie karetki, która przewiezie pacjenta z zagranicy, mogłaby być alternatywą dla samolotu. Te pytania są zasadne, dlatego chcemy omówić je bardziej szczegółowo poniżej.

Karetka pogotowia: sensowna alternatywa do samolotu medycznego?

Dostępność

Wiele osób traktuje samoloty medyczne jako środek transportu, który mają do swojej dyspozycji tylko i wyłącznie służby ratownicze lub firmy ubezpieczeniowe. Helikopter medyczny jest wprawdzie powszechnie znany jako środek transportu chorych, lecz na duże odległości zupełnie nie wchodzi w rachubę, co oczywiście ma swoje słuszne uzasadnienie. Z tego powodu wiele osób uważa, że prywatni pacjenci mogą korzystać jedynie z karetki pogotowia. Fakty mówią jedna same za siebie: nasze samoloty medyczne wyposażone w sprzęt do intensywnej terapii, są codziennie używane do przeprowadzenia prywatnych transferów powrotnych, a na dalekich odcinkach są zdecydowanie bardziej preferowane jako alternatywa wobec helikoptera, a tym bardziej wobec karetki pogotowia.

Czas realizacji

Niektórzy członkowie rodzin pacjentów są z całą pewnością zdania, że przygotowanie i podstawienie samolotu medycznego wraz z zespołem lekarzy oraz odpowiednim wyposażeniem zajmuje więcej czasu, w porównaniu z tymi samymi czynnościami w przypadku karetki pogotowia. Jednak ważna informacja w tym kontekście: w większości krajów na całym świecie, już tego samego dnia możemy podstawić samolot medyczny znajdujący się w pełnej gotowości, po to, aby bezpiecznie przewieźć pacjenta z powrotem do Polski w ciągu kilku godzin.

Elastyczność

Wiele osób zakłada, że samoloty medyczne latają tylko na duże lotnisko, podobnie jak jest to w przypadku samolotów rejsowych, dlatego transport chorego na pokładzie samolotu miałby trwać dłużej niż przy pomocy karetki pogotowia. Co do zasady, warto jednak wiedzieć, że samoloty medyczne latają również na małe, regionalne i mniej znane lotniska, które znajdują się bliżej Państwa miejsca docelowego. Skorzystanie z samolotu medycznego opłaca się często – właśnie na krótkich dystansach – ze względów czasowych.

Osoby towarzyszące i bagaż

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z karetki pogotowia, ponieważ panuje powszechna opinia, że na pokład samolotu medycznego nie może być zabrany bagaż ani nie mogą dołączyć osoby towarzyszące. Jest wręcz odwrotnie: w samolocie rejsowym, dozwolone jest towarzyszenie najwyżej jednej osoby, o ile w ogóle jest to możliwe, jak również zabranie małego bagażu. Natomiast w przypadku samolotu medycznego, oczywiście zależnie od rodzaju, możemy zabrać kilka osób towarzyszących na pokład oraz więcej bagażu. 

Bezpieczeństwo

W szpitalach, wielu lekarzy jest zdania, że pacjenci wymagający intensywnej terapii i znajdujący się w poważnym stanie nie mogą być transportowani na pokładzie samolotu, dlatego transport naziemny karetką wydaje im się jedynym rozwiązaniem. Jednak niestety, wielu lekarzom brakuje po prostu wiedzy, jakie możliwości techniczne są dostępne w samolocie medycznym. A samoloty ratunkowe mają tutaj wiele zalet: na przykład, w samolocie medycznym, o ile tylko będzie taka potrzeba, możemy dostosować ciśnienie kabiny do ciśnienia naziemnego, a tym samym bezpiecznie i szybko transportować również pacjentów w ciężkim stanie. Dlatego to samolot jest z reguły najbezpieczniejszą opcją transferu z zagranicy. Podróżując transportem naziemnym, ryzyko wypadku jest o wiele większe, niż w powietrzu. Dodatkowo biorąc pod uwagę często długi czas transportu, który może nam się przydarzyć, kiedy poruszamy się po nieznanych i odległych terenach, nie jesteśmy w stanie zagwarantować koniecznego komfortu w karetce pogotowia, a tym samym nie możemy wziąć odpowiedzialności za transport uliczny przy wykorzystaniu karetki pogotowia.

Koszty

Do wyboru samolotu medycznego przekonują przede wszystkim aspekty medyczne i techniczne. Jednocześnie pozostaje jasne, że nie zdecydowanie się na samolot na rzecz transportu naziemnego karetką, jest często podyktowana kwestią finansową, mając tutaj konkretnie na uwadze rodziny pacjentów. Jednak transport powrotny poza korzystniejszą ceną, związany jest ze znacznie dłuższym czasem transportu. I tak na przykład karetka pogotowia na pokonanie odległości, którą odrzutowiec medyczny przeleci w maksymalnie dwie-trzy godziny, potrzebuje przynajmniej jednego dnia lub nawet więcej czasu. Dlatego z medycznego punktu widzenia nie możemy często ponosić za to odpowiedzialności, aby pacjenci w stanie ciężkim byli transportowani karetką pogotowia, tylko z tego względu na to, że przemawia za tym aspekt finansowy. Nasze jasne stanowisko jest podyktowane tym, iż dobro pacjentów znajduje się dla nas zawsze na pierwszym miejscu.

Wniosek: Za skorzystaniem z karetki pogotowia przemawia aspekt ekonomiczny, natomiast mając na uwadze tak ważne aspekty, jak szybka dostępność, krótki czas realizacji, elastyczność, możliwość zabrania na pokład osób towarzyszących oraz bagażu, a przede wszystkim bezpieczeństwo, zdecydowanie przekonuje opcja skorzystania z samolotu medycznego. Niemniej, rozważamy za każdym razem indywidualnie możliwość transportu karetką pogotowia, i zajmiemy się tym chętnie także w Państwa przypadku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, uwzględniamy poza aspektami jak odległość do miejsca docelowego oraz stan zdrowia pacjenta, również dalsze zagadnienia, które mogą być decydujące w bezpiecznym transporcie powrotnym.

Poniżej zebraliśmy dla Państwa dalsze obszerne informacje dotyczące transferu pacjenta tylko przy użyciu karetki pogotowia. W razie potrzeby, doradzimy indywidualnie o alternatywach dotyczących grupowego transferu powrotnego w dużym samolocie medycznym wzgl. o transporcie powrotnym na pokładzie samolotu rejsowego.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas lotniczym transporcie medycznym, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować lot medyczny na całym świecie i przygotować darmową wycenę kosztów.

Skontaktuj się z nami