Karetka pogotowia ratunkowego: Jaką wybrać do transportu chorego?

Czas czytania: 1 minuta

Oprócz lotów medycznych oraz lotów humanitarnych oferujemy także naziemny transport chorych, np. transport pacjenta ze szpitala na lotnisko lub z lotniska do domu karetką pogotowia. W tym celu, zależnie od stanu zdrowia pacjenta, korzystamy z różnego typu karetek pogotowia do samolotu. Czym różnią się ambulanse? Oto podsumowanie najważniejszych różnic:

Karetka transportowa “T”

Karetka pogotowia transportowa (ambulans oznaczony literą "T") służy najczęściej do transportu pacjentów, którzy nie potrzebują intensywnej opieki medycznej, czyli w sytuacji, kiedy nie ma zagrożenia życia. Choremu, który jest transportowany w karetce pogotowia "T", zwykle towarzyszy ratownik medyczny. Należy również wspomnieć, że w zależności od stanu zdrowia, pacjenta można przewozić w pozycji siedzącej lub leżącej. Ponadto ambulans typu "T" ma na wyposażeniu oprócz specjalnego siedzenia, także materac próżniowy oraz nosze podbierakowe. Oczywiście w karetce pogotowia znajduje się odpowiednia aparatura medyczno-technicznego, jak aparat do sztucznego oddychania, butla z tlenem, defibrylator, materiały opatrunkowe oraz profesjonalny zestaw do pierwszej pomocy, aby pacjent bezpiecznie dotarł do celu. 

Ambulans czy karetka pogotowia ratunkowego?

Karetka podstawowa “P”

Karetka pogotowia ratunkowego z symbolem P, ma na swoim pokładzie przynajmniej jednego ratownika medycznego, a na jej wyposażeniu znajduje się bardziej zaawansowany sprzęt medyczny w porównaniu do karetki transportowej “T”. Z tego powodu karetkę pogotowia ”P” używamy do transportu pacjentów, którzy przeszli udar, zawał serca lub poważny wypadek. Karetki podstawowe “P” są wyposażone m.in. w zaawansowany sprzęt do intensywnej terapii, większe zbiorniki z tlenem oraz obszerny zapas specjalistycznych leków, dlatego nadają się one zarówno do ratownictwa medycznego, jak i do planowanego transportów ciężko chorych pacjentów.

Karetka specjalistyczna “”S” - Eska

Jeżeli stan pacjenta wymaga obecności lekarza i / lub sprzętu do intensywnej terapii, używany pojazd jest często określany jako karetka specjalistyczna “S” - eska. W takich karetkach może znajdować się kilku członków personelu medycznego, minimum jeden lekarz i dwóch sanitariuszy medycznych. 

Dokonując tego rozróżnienia, należy zwrócić uwagę na różnice specyficzne dla danego kraju. Wyposażenie karetki pogotowia do transportu pacjentów może różnić się od podanych powyżej opisów. Z przyjemnością zapoznamy się z Twoimi preferencjami podczas planowania lotu medycznego i na Twoje życzenie, zastosujemy bardziej specjalistyczną klasę transportu, nawet jeśli nie jest to konieczne.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami