Jakie ubezpieczenie medyczne wybrać jadąc na ferie zimowe?

Czas czytania: 3 minut

Osoby stawiające na aktywny wypoczynek w czasie zimowego urlopu powinny szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie się przed możliwymi przykrymi konsekwencjami wypadku na nartach, snowboardzie, podczas trekkingu czy jazdy na łyżwach. Każdego roku duża grupa turystów decyduje się na ciepłe kraje i wypoczynek na plaży. Ponieważ w planach mają opalanie i małą aktywność często niesłusznie rezygnują z polisy turystycznej na ferie zimowe. Dwa tygodnie wypoczynku od szkoły lub pracy to wspaniały czas, jednak pamiętajmy, że niefortunny wypadek może przydarzyć się każdemu i w każdym miejscu.

Dlaczego ubezpieczenie na ferie zimowe dla dzieci i dorosłych jest takie ważne?

Polisa na ferie zimowe

Ferie zimowe kojarzą nam się z uczniami, ale tak naprawdę dorośli również ,,oszczędzają’’ swoje urlopy, aby ten zimowy czas móc spędzić z bliskimi. Dwa tygodnie resetu od ławki szkolnej i obowiązków to doskonały moment na dłuższy wyjazd w odległe od domu miejsca. Ferie zimowe to przede wszystkim aktywność fizyczna i nierzadko sporty ekstremalne (np. snowboard, jazda na nartach poza wyznaczonymi szlakami). Coraz częściej zdarza się również, że Polacy wybierają egzotyczne kierunki podróży.

Turyści spędzający większość wolnego czasu na stokach narciarskich, lodowiskach czy też górskich szlakach powinni mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia na ferie. Nie zawsze da się uniknąć kontuzji na stoku narciarskim. Zdarzają się one nawet najlepszym, doświadczonym sportowcom. Nie warto podejmować ryzyko w tej kwestii i zdawać się na łut szczęścia. Dobry, trzeźwo myślący turysta, to turysta zawsze ubezpieczony.

Jakie są najczęstsze urazy na feriach zimowych?

Co może się wydarzyć podczas uprawiania sportów zimowych? Do najczęściej występujących kontuzji, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, a nierzadko również lotniczego transportu medycznego zaliczamy:

 • złamania kości (zamknięte, otwarte, z przemieszczeniem, bez przemieszczenia);
 • urazy (w tym skręcenia, zwichnięcia) kolana, nadgarstka, stawu ramiennego, stopy.

Podczas jazdy z użyciem profesjonalnego sprzętu liczy się doświadczenie, rozwaga, spryt, spostrzegawczość i poziom kondycji fizycznej sportowca. Jednak to nie zawsze wystarczy, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Brak rozwagi i brawura innych narciarzy może doprowadzić do tragedii i urazu o wiele bardziej niebezpiecznego, niż siniaki i stłuczenia. Ferie zimowe mogą być nieoczekiwanie przerwane przez upadek, który spowoduje zagrażający życiu uraz głowy lub kręgosłupa piersiowego, szyjnego, lędźwiowego. 

Więcej o wypadkach na nartach za granicą przeczytasz tutaj.

Zagrożenia w krajach egzotycznych - Jakie choroby powinna obejmować polisa?

A jakie niebezpieczeństwa czyhają na turystów wybierających Afrykę, Azję Południowo-Wschodnią lub inny egzotyczny rejon? Są to między innymi:

 • choroby zakaźne, w tym tropikalne niewystępujące w Europie;
 • choroby pasożytnicze;
 • udar cieplny, udar mózgu, oparzenia słoneczne różnego stopnia, wysypki, uczulenia;
 • choroby gorączkowe bez wyjaśnionych przyczyn medycznych;
 • ugryzienia przez zwierzęta i pokąsania przez owady;
 • ostre biegunki bakteryjne, biegunki przewlekłe wywołane przez pasożyty;
 • ostre zakażenia układu oddechowego;
 • malaria tropikalna;
 • zespół larwy wędrującej.

Czy EKUZ lub NNW wystarczą na ferie za granicą?

NNW szkolne jest to ubezpieczenie grupowe gwarantujące wypłatę odszkodowania tylko w przypadku, gdy dziecko dozna trwałego (nieodwracalnego) uszczerbku na zdrowiu. Niska składka ubezpieczeniowa przekłada się na mały zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Uzyskane odszkodowanie nie wystarczy na opłacenie międzynarodowego transportu medycznego, kompleksowego leczenia i rehabilitacji.

Z nie mniejszym dystansem powinniśmy podchodzić do ubezpieczenia EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo wąski (podstawowy!) zakres działań medycznych, choć oczywiście warto ją wyrobić. Turysta powinien traktować ją raczej jako dodatek do prywatnego ubezpieczenia medycznego, aniżeli podstawę. EKUZ rekomendowana jest tylko w placówkach publicznych w ściśle określonych, nagłych sytuacjach. Dodatkowo nie uwzględnia zwrotu kosztów transportu chorego do kraju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia EKUZ i przywilejów związanych z jej posiadaniem koniecznie zajrzyj tutaj

Co powinno zawierać Twoje prywatne ubezpieczenie medyczne?

Na co więc zwrócić uwagę decydując się na kompleksowe ubezpieczenie na ferie zimowe? Wysokość odszkodowania jest obliczana procentowo od kwoty płaconego przez Ciebie ubezpieczenia. Wybieraj polisy z wysoką sumą gwarantowaną kosztów ratownictwa, repatriacji medycznej i leczenia. Warto do podstawowej polisy NNW dobrać polisę turystyczną, której suma ubezpieczenia będzie wynosiła nie mniej niż 50 tysięcy euro (około 230 tys. zł). Pamiętaj jednak, że cena polisy turystycznej nie zawsze wiąże się z szerszym zakresem ochrony. Ubezpieczenie medyczne musi więc być ściśle dostosowane do celu i miejsca wycieczki.

Przy zawieraniu polisy zwróć szczególną uwagę na:

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia w tym ratownictwo, leczenie, pobyt w szpitalu, transport medyczny z zagranicy po wypadku. Uprawiasz sporty ekstremalne? Koniecznie poszerz zakres ochrony o sporty wysokiego ryzyka.
 2. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
 3. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym zawierające OC sportowe. Jeśli jesteś rodzicem, weź pod uwagę fakt, że jako pełnoprawny opiekun nieletniego odpowiadasz za wszystkie wyrządzone przez niego szkody (wypadki). Jeśli Twoje dziecko spowoduje uszczerbek na zdrowiu innej osoby (np. podczas jazdy na nartach), to dzięki prywatnemu OC możliwe będzie pokrycie kosztów związanych z leczeniem poszkodowanego.

Obozy zimowe dla dzieci i młodzieży, urlopy rodzinne w pięknych Alpach czy też długo planowany wyjazd z nastoletnimi przyjaciółmi – pasjonatami snowboardu. To cudowny i wartościowy czas, który pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i zdrowie człowieka. Jednak podczas całej euforii związanej ze zbliżającym się wyjazdem nigdy nie powinniśmy zapominać o dużej ilości potencjalnych niebezpieczeństw. Ochrona ubezpieczeniowa dla osób uprawiających sporty zimowe (w każdym wieku!) to priorytet i absolutne must have podczas podróży. 

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami