Jakie są rodzaje samolotów medycznych?

Latająca karetka pogotowia (czasami określana jako samolot ratunkowy lub samolot sanitarny) to samolot przeznaczony do transportu chorych, który został specjalnie wyposażony jak karetka pogotowia. Samoloty medyczne to zarówno samoloty turbośmigłowe, jak i odrzutowe.

Jakie są rodzaje samolotów medycznych?

Samoloty sanitarne o silniku turbośmigłowym latają trochę wolniej, niż odrzutowce medyczne, ale mają tę zaletę, że są tańsze w eksploatacji, a także mogą lądować na małych regionalnych lotniskach z krótszymi pasami startowymi, które nie byłyby wystarczające dla samolotów odrzutowych. Dzięki temu niektóre helikoptery sanitarne, takie jak King Air 90, King Air 200, Piper Cheyenne itp., mogą lądować bliżej miejsca docelowego, w niektórych wypadkach również na terenie szpitala czy kliniki. 

Natomiast popularne odrzutowce medyczne, jak Learjet, Citation Bravo, Bombardier Challenger, Boeing Business Jet, Hawker, Embraer Phenom mogą pokonywać znaczne odległości z bardzo dużą prędkością, również w celu zrealizowania międzykontynentalnego transportu powrotnego pacjenta do Polski lub transport na operacje lub podjęcie leczenia za granicą np. w USA.

Jako nasz klient sam możesz wybrać, który samolot medyczny jest dla Ciebie najlepszy – my nie narzucamy gotowych rozwiązań. Służymy jednak radą, który rodzaj transportu jest najbezpieczniejszy w obecnym stanie zdrowia pacjenta. Jeżeli zaistnieje potrzeba transportu chorego z zagranicy lub transportu pacjenta samolotem do innego kraju, możesz zasięgnąć u nas wcześniej informacji, jakie modele odrzutowców medycznych, helikopterów sanitarnych oraz o dostępności lotów medycznych samolotami pasażerskimi

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami