Jakie są opcje dla międzynarodowego transportu medycznego?

Czas czytania: 4 minut

Wielu pacjentów decyduje się na podjęcie leczenia za granicą, ponieważ są niezadowoleni z opieki medycznej w swoim kraju rodzinnym. Poziom opieki medycznej potrafi się znacznie różnić między poszczególnymi krajami, a nawet szpitalami. Niektórzy pacjenci są zdania, że standard opieki medycznej w Polsce jest na niewystarczającym poziomie, a leczenie za granicą jest skuteczniejsze i gwarantuje lepszą jakość.

Pacjenci, którzy wyjeżdżają na leczenie w Niemczech lub wybierają przeszczep płuc za granicą mają dostęp do najlepszych specjalistów na świecie. Kadra medyczna za granicą stosuje nowoczesne techniki leczenia i sprzęt medyczny, gwarantując dzięki temu opiekę sanitarną z najwyższej półki.

Niektóre innowacyjne metody leczenia nie dotarły jeszcze do Polski i nie weszły do powszechnego użytku, a dostęp do nich jest możliwy tylko w kilku klinikach na całym świecie. W takich przypadkach międzynarodowy transport medyczny jest niezbędny, aby przewieźć pacjenta na leczenie za granicę. Podróże w celach medycznych tworzą już własną branżę określaną jako turystyka medyczna.

Możliwości transportu pacjenta za granicę

W niektórych przypadkach pacjenci udają się na leczenie w sąsiednim kraju, zaś w innych konieczny jest międzykontynentalny transfer pacjenta, dlatego dystans jaki pacjent musi pokonać, ma bardzo duży wpływ na wybór środka transportu medycznego. Stan zdrowia pacjenta oraz czas realizacji transportu medycznego (czy jest to pilny transport pod dużą presją czasu czy planowany z wyprzedzeniem) również są brane pod uwagę podczas planowania wyjazdu do szpitala za granicą. Centrala Lotów Sanitarnych oferuje cztery sposoby transportu pacjenta:

  • Odrzutowiec medyczny
  • Helikopter ratunkowy
  • Lot medyczny na pokładzie samolotu pasażerskiego
  • Karetka pogotowia

Samolot medyczny

Pacjentom , którym zależy na specjalistycznej opiece podczas transportu medycznego, oferujemy loty medyczne na pokładzie samolotu ratunkowego. Podczas lotu pacjent przebywa pod opieką zespołu wyspecjalizowanych lekarzy medycyny lotniczej, a nowoczesny sprzęt do intensywnej terapii, który znajduje się na wyposażeniu odrzutowca sanitarnego, umożliwia przetransportowanie nawet ciężko chorych pacjentów wymagających intensywnej terapii. Jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta na pokładzie prywatnego odrzutowca medycznego możliwe jest również dostosowanie ciśnienia w kabinie do ciśnienia na ziemi, wówczas odbywa się specjalny lot na poziomie morza.

Nasze odrzutowce medyczne są dostępne na całym świecie i mogą być gotowe do transportu pacjenta w bardzo krótkim czasie, zarówno na krótkich trasach jak i przy dłuższych, międzykontynentalnych lotach. W większości przypadków odrzutowiec może być gotowy do lotu medycznego już tego samego lub następnego dnia. Ich dyspozycyjność i dostępność sprawiają, że są najlepszym środkiem transportu w nagłych sytuacjach oraz na średnich i długich dystansach. W odrzutowcu sanitarnym może z reguły być obecna jedna osoba towarzysząca - członek rodziny lub bliska osoba - bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście jest mozliwy transport medyczny z większą ilością osób towarzyszących, jednak to zazwyczaj wymaga wykorzystania większego odrzutowca.

Samolot pasażerski

Jeśli stan zdrowia chorego na to pozwala jest możliwe przewiezienie pacjenta na pokładzie samolotu pasażerskiego. Ze względu na mniejsze koszty niż w przypadku prywatnych samolotów ratunkowych, jest to ciekawa alternatywa w transporcie medycznym za granicę. Podczas całego lotu, pacjentowi towarzyszy lotnicza asysta medyczna – lekarz lub ratownik medyczny. Centrala Lotów Sanitarnych organizując transport medyczny samolotem pasażerskim dba o bezpieczeństwo pacjenta, dlatego w razie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, lekarz może interweniować natychmiast, kiedy tylko byłoby to konieczne.

Jeżeli zdrowie pacjenta pozwala na przebycie całego lotu w pozycji siedzącej, wówczas on wraz z towarzyszącym mu lekarzem otrzymują z reguły miejsce w klasie biznesowej. Dzięki temu pacjent siedzi wygodnie i ma przestrzeń, a jego opiekun medyczny dużą swobodę ruchów, gdy wymagana jest interwencja. Jeżeli pacjent musi być przetransportowany w pozycji leżącej, wówczas jest przygotowany specjalny lot na noszach, które są wbudowane dla pacjenta na pokładzie samolotu, a następnie oddzielone od reszty kabiny pasażerskiej aby zapewnić prywatność. Lekarz zajmuje miejsce siedzące w pobliżu pacjenta. Osoby towarzyszące mogą również podróżować na zwykłych miejscach siedzących, wspierając w ten sposób pacjenta swoją obecnością.

Transport pacjenta samolotem pasażerskim wymaga wielu ustaleń z linią lotniczą, która będzie obsługiwała dany lot. Dlatego pacjent planując taki lotniczy transport, musi wziąć pod uwagę czas oczekiwania wynoszący około 1 - 2 dni. Transport w pozycji siedzącej z prywatną pomocą lekarską w samolocie jest możliwy na wszystkich trasach. Jednak firmy lotnicze, nosze na pokład wbudowują dla pacjenta zazwyczaj tylko na średnich i długich dystansach. Z tego względu transport w pozycji leżącej na pokładzie samolotu linii komercyjnych z reguły nie jest możliwy podczas krótkich lotów. Chętnie sprawdzimy jednak możliwość realizacji takiego lotu w Twoim przypadku.  

Karetka pogotowia

Inną dostępną opcją międzynarodowego transportu chorych jest karetka pogotowia. Ambulans może być gotowy do transportu w bardzo krótkim czasie i jest stosunkowo tanią opcją. Personel medyczny opiekuje się pacjentem podczas całej podróży medycznej, zaś odpowiednie wyposażenie karetki umożliwia doraźne leczenie i stały monitoring stanu zdrowia pacjenta.

Jednak w przypadku dłuższych tras, podróż karetką może być dużym obciążeniem dla zdrowia pacjenta. We wnętrzu karetki jest mało miejsca, a podróż zazwyczaj jest dosyć niespokojna. Poza tym korki, objazdy czy wypadki w trakcie transportu, mogą spowodować opóźnienia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli w trakcie podróży pojawią się komplikacje zdrowotne, wówczas pacjent musi zostać szybko przetransportowany do najbliższego szpitala. W zależności od kraju w którym aktualnie znalazła się karetka pogotowia, opieka medyczna, jaką otrzyma w pobliskim szpitalu, może nie gwarantować takiego standardu medycznego jak w Polsce lub w kraju do którego pacjent jest transportowany na leczenie. 

Transport pacjenta „z łóżka do łóżka“

Niezależnie od tego, jakiego środka transportu potrzebują pacjenci podczas transportu za granicę, w ramach naszej usługi „z łóżka do łóżka” zajmujemy się kompleksowym transportem medycznym. W przypadku lotniczego transportu medycznego odbieramy naszego pacjenta ze szpitala lub z domu, a następnie karetką pogotowia przewozimy go na lotnisko. Po wylądowaniu samolotu, karetka pogotowia czeka na lotnisku, aby zabrać pacjenta do szpitala lub domu. Centrala Lotów Sanitarnych koordynuje cały harmonogram transportu pacjenta, dzięki czemu pacjenci unikają niepotrzebnych opóźnień.

Dodatkowe korzyści ze współpracy z Centralą Lotów Sanitarnych

Nasi pracownicy są do Twojej dyspozycji przez 24 godziny na dobę, także w weekendy oraz w dni świąteczne. W ramach naszych usług nie tylko dbamy o szereg szczegółów, zapewniając bezpieczny i komfortowy transport dla pacjenta, ale również o kwestie formalno-prawne i organizacyjne (więcej o dodatkowych usługach przeczytasz tutaj).

Centrala Lotów Sanitarnych dla swoich pacjentów oraz ich bliskich zapewnia: 

  • Usługi tłumacza
  • Pomoc w wyborze kliniki oraz pomoc w rezerwacji miejsca dla pacjenta
  • Indywidualne konsultacje z lekarzem prowadzącym
  • Opiekę dla osób towarzyszących i prywatne loty VIP
  • Ułatwienie komunikacji za granicą i komfort podczas lotu
  • Pomoc w procesie ubiegania się o wizę

Koszty transportu pacjenta za granicę

Najważniejszym czynnikiem podczas obliczania kosztu międzynarodowego transportu pacjenta jest odległość. Na długich trasach transport pacjenta jest oczywiście droższy niż na tych krótszych. Oczywiście stan zdrowia pacjenta odgrywa również ważną rolę, zaś w przypadku lotów medycznych należy również brać pod uwagę wybrany typ samolotu oraz liczbę osób towarzyszących. Zapraszamy do kontaktu z nami, a my przygotujemy bezpłatną wycenę.

Czy masz jakieś pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym przez nas transporcie medycznym samolotem, zapoznaj się z naszą listą często zadawanych pytań (FAQ).

Skontaktuj się z nami

Członkowie naszego zespołu są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Możemy szybko zorganizować prywatny lot medyczny na całym świecie.

Skontaktuj się z nami